Na zagovornika načela enakosti se je obrnil posameznik, ki se je prijavil na razpis za proizvodnega delavca. Podjetje v oglasu med pogoji ni navedlo znanja slovenščine, različne faze izbirnega postopka pa je s kandidatom tudi izvedlo v angleškem jeziku. Naposled je sklenitev pogodbe o zaposlitvi zavrnilo zato, ker ne zna slovensko. Zatem je prijavil diskriminacijo zaradi osebne okoliščine jezika.
Podjetje je zagovorniku pojasnilo, da bi zaradi del, ki bi jih opravljal kandidat, neznanje slovenskega jezika lahko ogrozilo kakovost izdelkov in tudi varnost končnih uporabnikov. Predvsem pa bi ogrožalo varnost in zdravje delavca pri delu. Vendar pa je zagovornik v odločbi ocenil, da za podjetje neznanje slovenščine pri kandidatu sprva ni bilo ovira. "Podjetje mu je omogočilo usposabljanje iz varnosti in zdravja pri delu v angleščini, kar odvzame smisel navedbam, da se dela ne da opravljati varno, če delavec ne zna slovensko," je zapisal. Poleg tega je isto podjetje v nekaterih drugih zaposlitvenih oglasih zahtevalo tudi znanje slovenščine, "kar zopet kaže na to, da v konkretnem primeru znanje slovenščine ni zares nujno za opravljanje dela na razpisanem delovnem mestu, saj ga podjetje ni zahtevalo že od začetka zaposlitvenega postopka".
Zato je odločil, da je podjetje delovalo diskriminatorno na podlagi osebne okoliščine jezika.
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.