Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, so se na Zagovornika obrnile tri uslužbenke zdravstvene ustanove in navedle, da v letih 2016, 2017 in 2018 neupravičeno niso prejele ocene delovne uspešnosti samo zato, ker so bile z dela veliko odsotne, predvsem zaradi nosečnosti in koriščenja materinskega in starševskega dopusta. Zatrjevale so, da so bile zato prikrajšane pri pravici do napredovanja v višje plačne razrede in posledično tudi do višje plače.
V postopku ugotavljanja diskriminacije je zdravstvena ustanova očitke zavrnila. Ocenila je, da je ravnala zakonito. Zagovornik pa je ugotovil, da so bile uslužbenke dejansko diskriminirane, ker za oceno zadostuje že en dan prisotnosti na delu.
Ustanova jih je v primerjavi z drugimi zaposlenimi pri ocenjevanju dela obravnavala slabše zaradi njihovih odsotnosti, ki so bile povezane z njihovimi osebnimi okoliščinami nosečnosti in starševstva. Ker niso prejele ocene, se je nato preverjanje, ali izpolnjujejo pogoje za napredovanje, izvedlo dve oziroma tri leta kasneje, kot bi se, če ne bi bile noseče oziroma če ne bi rodile, so še pojasnili pri Zagovorniku.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.