Iz Fidesa so v devetem tednu stavke sporočili, da se o zdravniški stavki zavestno širijo neresnice. V sporočilu za javnost so zato pojasnili, "da zdravniki, ki se poslužujejo pravice do stavke, tudi tekom stavke delajo 40 ur na teden in 8 ur dežurajo. Torej delajo poln delovnik, kar je tudi evropsko predpisana delovna norma za zdravnike, pogosto pa tudi več od polnega delovnika."
Dodali so, da zdravniki v zdravstvenih ustanovah delajo toliko, kolikor dela "večina zaposlenih v naši državi". Trdijo, da so že decembra opozarjali na možnost stavke in da so pozvali k pogajanjem. "Podali smo tudi predloge terminov za pogajanja na vsaka dva dni. A v enem mesecu Vlada za preprečitev stavke ni storila nič, sprejela ni niti pobude za pogajanja. Tako smo danes vstopili v deveti teden stavke, kjer imamo še vedno občutek, da nas ne jemljejo resno."
Ministrico Prevolnik Rupel čudi, da delovna inšpekcija na URI Soča ni odkrila kršitev
V Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča od začetka stavke ambulanta za osebe s posebnimi potrebami deluje v omejenem obsegu. Pregledov, ki jih invalidi potrebujejo za podaljšanje vozniških dovoljenj, za posameznike, stare med 18 in 65 let, na inštitutu ne izvajajo. Vlada je zato 29. februarja sprejela odlok o zagotavljanju zdravniških storitev v času stavke, po katerem bi omenjena ambulanta tudi v času stavke morala delovati nemoteno.
Stavkovni zbor zdravnikov v URI Soča je nato odločil, da bo sledil mnenju Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki ocenjuje, da je vladni odlok neustaven in nezakonit. Fides je zato na ustavno sodišče vložil pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka.
V petek sta nato URI Soča obiskala zdravstveni inšpektorat in inšpektorat za delo. Prvi je preverjal spoštovanje določil s področja zdravniške službe in pacientovih pravic med zdravniško stavko, drugi pa spoštovanje določil zakona o stavki in delovnopravne zakonodaje. V nobenem pregledu niso zaznali neskladnosti ali kršitev, so takrat poudarili v URI Soča.
To, da inšpektorat za delo ni ugotovil kršitev vladnega odloka, ministrico Prevolnik Rupel čudi. Danes so zato prek zdravstvenega inšpektorata inšpektorat za delo zaprosili za zapisnik, saj želijo ugotoviti, "kako je do tega prišlo", je povedala v izjavi za medije ob obisku Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor.
Na problematiko delovanja ambulante za voznike s posebnimi potrebami je večkrat opozoril tudi Zagovornik načela enakosti, ki je v petek prejel tudi predlog za obravnavo diskriminacije posameznika. Ta po navedbah Zagovornika zatrjuje, da je zaradi omejenega delovanja omenjene ambulante v času zdravniške stavke deležen diskriminatorne obravnave zaradi njegove osebne okoliščine invalidnosti. Pri Zagovorniku so v sporočilu za javnost poudarili, da predlog obravnavajo prednostno.
Iz zdravniškega sindikata Fides so danes sporočili, da so vlado opozorili na administrativne in nezdravstvene probleme, s katerimi se bodo soočili vsi, ki za podaljšanje vozniškega dovoljenja potrebujejo zdravniško potrdilo. A vlada teh zapletov zavestno ne rešuje, čeprav bi jih lahko rešila enostavno, kot jih je tudi v času covida-19. Tako pa po mnenju sindikata ravna zgolj zato, da lahko vpletene jemlje za talce in jih uporablja v svojih aktivnostih proti stavkajočim zdravnikom.
Fides trdi tudi, da vlada zavestno zavaja, da zdravniki stavkajo, da bi razgradili javni zdravstveni sistem. "Resnica je prav obratna. Ta in predhodne vlade so razmajale javni zdravstveni sistem do te mere, da se sam sesuva. Zato smo bili primorani uporabiti skrajne ukrepe, ker zahtevamo rešitev javnega zdravstvenega sistema in urejene pogoje dela."
Sklenitev aneksa k tarifnemu delu?
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki stavka od 15. januarja, zahteva tudi sklenitev aneksa k tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, s katerim bi – potem ko je bila večina mlajših zdravnikov v prejšnjem letu deležna dviga plač za pet plačnih razredov – ustrezno dvignili plače še starejšim zdravnikom.
Zadnjič sta se vladna in sindikalna stran na stavkovnih pogajanjih sestali prejšnji torek. Vlada naj bi nov predlog po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Denisa Kordeža oblikovala na način, da bo imel težo in veljavo, da zadosti pričakovanjem Fidesa tudi ob izgubljenemu zaupanju do vlade, ki ga izpostavljajo v sindikatu. V Fidesu so po prejetju vladni predlog označili za nezadosten. Pogajanja med stranema se bodo nadaljevala v torek ob 9. uri na sedežu Fidesa.
Zdravstvene ustanove po državi se zaradi doslej najdaljše zdravniške stavke spopadajo z različnimi težavami – ponekod v večjem obsegu, drugod večjih težav nimajo. Strokovni direktor ptujske bolnišnice Teodor Pevec je prejšnji teden denimo dejal, da imajo v bolnišnici zaradi stavke precejšnje težave. Kot je povedal, razmere s težavo obvladujejo, saj jih ne gre primerjati s časom pred stavko, tako glede organizacije dela kot tudi odnosov med zaposlenimi.
Na ministrstvu za zdravje se zato z vodstvi bolnišnic o morebitnih težavah in izzivih pogovarjajo na rednih sestankih, zadnjič so o tem razpravljali prejšnjo sredo. Dela sestanka se je udeležil tudi premier Robert Golob, ki se se je sicer s predstavniki sindikata Fides večkrat neformalno tudi sestal, a sestanki dogovora ali prekinitve stavke niso prinesli.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.