potek bolezni

Božala okuženega psa in doživela nenadno odpoved ledvic in halucinacije

12. 04. 2025 11.08

Zaradi okužbe z bakterijo leptospiroza pa je brez nastopa na zimskih olimpijskih igrah prihodnje leto najverjetneje ostala naša vrhunska turna smučarka Ana Čufer. 28-letna Ana se je sredi februarja vrnila s tekme svetovnega pokala misleč, da je staknila virozo. Po nekaj dneh se je počutila bolje in se odpravila še na tekmo v Schladming. Ker je po tekmi vso noč bruhala, je pomoč poiskala na urgenci. Tam so potrdili, da je doživela nenadno odpoved ledvic. Začela se je prava kalvarija, ki ima danes srečen konec. Ana sicer še ne more trenirati, se pa vsak dan počuti bolje. Za kakšno bakterijo pravzaprav gre in kako se lahko okužimo?

Znamenitosti zažarele v modri barvi

11. 04. 2025 19.48

Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU

11. 04. 2025 14.41

Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje

17. 03. 2025 13.27

Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji

17. 02. 2025 09.53

Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Mitrović o Jonesu: Nimam besed za takšno igro in takšen odnos

09. 02. 2025 07.00

Košarkarji Cedevite Olimpije so v Hali Tivoli na tekmi 20. kroga rednega dela lige ABA doživeli poraz proti Igokei (85:90). Trener Zvezdan Mitrović je bil po tekmi izredno nezadovoljen s predstavo DeVanteja Jonesa, ki ni uspel nadomestiti bolnega Bryntona Lemarja, kar je bil po mnenju črnogorskega stratega ključen dejavnik.

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'

01. 02. 2025 09.59

Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

V Nemčiji otrok umrl zaradi davice, pri nas zadnji primer leta 1967

29. 01. 2025 12.09

V berlinski bolnišnici je po večmesečnem zdravljenju umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Zbolel je še en član njegove družine, ki pa je za razliko od otroka bil cepljen in je zato imel le blag potek bolezni. V Sloveniji smo po podatkih NIJZ zadnji primer zabeležili pred skoraj šestimi desetletji.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno

15. 01. 2025 17.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam

23. 12. 2024 14.31

1. januarja 2025 bodo v Sloveniji začeli izvajati redno cepljenje otrok proti noricam. Do brezplačnega cepljenja proti noricam bodo upravičeni otroci, rojeni od februarja 2024. Čeprav norice pri večini potekajo blago, se bolezen pri dveh odstotkih zaplete. Najboljši način preprečevanja noric je cepljenje, so sporočili z NIJZ.

Kako naprej, ko kariero preseka težka diagnoza?

12. 11. 2024 00.15

Za multiplo sklerozo pri nas letno zboli približno 80 ljudi, največ bolnikov pa je diagnosticiranih v obdobju pred 30. letom, torej ravno v času vključevanja na trg dela ali zgodnjega razvoja kariere. Zaskrbljujoče je, da po 10 letih od diagnoze aktivno dela le še vsak četrti diagnosticirani, čeprav je bolezen ob primernem zdravljenju mogoče dobro nadzorovati.

V Nemčiji potrdili prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz

22. 10. 2024 15.13

V Nemčiji so potrdili prvi primer okužbe z novo različico virusa mpox 1b, je sporočil Inštitut Roberta Kocha za zdravstveni nadzor (RKI). Ob tem na inštitutu niso razkrili več podrobnosti o primeru, vendar ocenjujejo, da tveganje za zdravje prebivalstva v državi ostaja nizko.

Zanimanje za cepljenje proti gripi vedno večje

14. 10. 2024 19.22

Po tem, ko je takoj po s covidom zaznamovanih letih zanimanje za cepljenje proti gripi nekoliko upadlo, se letos spet povečuje. Proti tej bolezni, ki je najbolj nevarna za starejše, otroke in bolnike s pridruženimi boleznimi, se sicer lahko cepimo že od prejšnjega tedna in tako preprečimo hujši potek, zaradi katerega je vsako leto hospitaliziranih med 500 in 600 bolnikov. Hkrati pa se lahko cepite tudi proti bakterijski pljučnici in covidu.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap

10. 10. 2024 08.09

Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju

04. 10. 2024 13.33

Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

WHO odobrila prvi test za odkrivanje mpoxa

04. 10. 2024 12.37

Svetovna zdravstvena organizacija je odobrila uporabo prvega testa za odkrivanje virusa mpox. Kot so sporočili iz WHO, se je mpox tudi zaradi omejenih možnosti testiranja in zamika pri potrjevanju vzorcev doslej širil naprej.

NIJZ pred začetkom sezone svetuje cepljenje proti gripi

26. 09. 2024 07.41

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom letošnje sezone gripe svetujejo cepljenje proti tej bolezni. Cepilnim centrom po državi v tem tednu dostavljajo cepivo, cepljenje pa bo tudi letos brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji

02. 09. 2024 10.16

V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila

26. 08. 2024 09.03

Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

NIJZ: Cepljenje prebivalstva proti opičjim kozam ni potrebno

21. 08. 2024 14.24

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje na osnovi razpoložljivih podatkov ter ocenjenih tveganj in koristi ocenjujejo, da cepljenje splošnega prebivalstva proti opičjim kozam trenutno ni niti potrebno niti priporočljivo. V Sloveniji je sicer proti tej bolezni za odrasle na voljo cepivo Jynneos, sporočajo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi

21. 08. 2024 07.20

Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Na infekcijski kliniki povečano število bolnikov z leptospirozo

20. 08. 2024 15.27

Zaradi leptospiroze na ljubljanski infekcijski kliniki zdravljenje potrebuje povečano število bolnikov. Čeprav v poletnih mesecih običajno zdravijo od dva do tri bolnike s to boleznijo, so jih v zadnjih tednih zdravili 10, od tega tri v intenzivni enoti. Vir okužb je neposreden ali posreden stik z okuženo živaljo ali njenimi izločki.

Opičje koze: potek bolezni podoben kot pri noricah, cepivo že obstaja

16. 08. 2024 10.15

Zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v sredo razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. V četrtek so prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike potrdili tudi na Švedskem. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL je povedala, da imamo v Sloveniji protokole za primere okužb že iz leta 2022, ko so v Evropi zadnjič zabeležili povečano število okužb. Potek bolezni je sicer podoben kot pri noricah, vendar z razliko, da se vsi izpuščaji pojavijo hkrati, oseba pa je kužna, dokler ji ne odpadajo vse kraste.

Na Švedskem prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz zunaj Afrike

15. 08. 2024 19.47

Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti. Gre za najvišjo stopnjo opozorila, s katero pozivajo k pripravi na morebitne izbruhe. Afriški center za nadzor bolezni je letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil 160-odstotno povečanje števila primerov. Na slovenskem inštitutu za javno zdravje pravijo, da razloga za paniko za zdaj ni, da razvoj izbruha pozorno spremljajo in da je tveganje za okužbo z virusom opičjih koz zaenkrat nizko. Na Švedskem so medtem potrdili prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike.

Izbruh nove različice opičjih koz, WHO razglasila javnozdravstveno krizo

14. 08. 2024 20.12

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. Leta 2022 so opičje koze v angleščini preimenovali v mpox, da bi se izognili stigmatizaciji, ki izhaja iz prvotnega imena.

Največje volitve doslej: zgolj za en referendum potrebnih osem ton papirja

03. 06. 2024 10.41

V nedeljo ob 7. uri se bodo po Sloveniji odprla vrata 2981 volišč. Več kot 1,6 milijona volilnih upravičencev bo volilo devet poslancev v Evropski parlament in odločalo o štirih referendumskih vprašanjih. "Prvič bo na isti dan potekalo pet glasovanj," je povedal predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob. Po obsegu gre za največje volitve do sedaj. Zgolj za glasovnice enega referenduma je potrebnih osem ton papirja. Zaradi večjega obsega dela bodo člani volilnih komisij in odborov prejeli tudi višja nadomestila.

Pljučna hipertenzija: kot bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih

19. 05. 2024 14.08

Si predstavljate, da bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih? Takšen je namreč prikaz, kako je dihati s pljuči bolnika, ki ima pljučno hipertenzijo. Člani Društva za pljučno hipertenzijo Slovenije so konec tedna v Ljubljani pripravili dogodek 'Vsak vdih šteje', na katerem so mimoidoče ozaveščali o tej bolezni in njenih simptomih.