Slovenija

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'

Ljubljana , 01. 02. 2025 09.59 | Posodobljeno pred 41 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Tjaša Dugulin
Komentarji
17

Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

V življenje energičnega in vedno nasmejanega Janija Pavca je lanskega 11. maja zjutraj nepričakovano zarezala bolezen. Zagrabilo ga je spodaj v hrbtu in zadaj v levi nogi, pripoveduje. "Zelo me je zabolelo, ulegel sem se na tla, bolelo me je 10 do 15 minut. Poklical sem ženo, da me zmasira, mislil sem, da je krč, nič posebnega," se trenutkov bolečine spominja Pavec.

A spodnjega, levega dela telesa kmalu ni več čutil, z rešilcem so ga odpeljali na nevrološko kliniko. Po dveh dneh in številnih preiskavah "pride k meni doktor in mi reče, da so našli vzrok – kap na konici hrbtenjače. Nisem vedel, kaj je to, a mi je odleglo, predvsem zaradi tega, ker sem živel v negotovosti. Karkoli že je, vsaj da vemo, kaj je".

Kap hrbtenjače je ena najredkejših oblik možganske oziroma kapi centralnega živčevja, pojasni nevrolog Matija Zupan. Predstavlja zgolj do enega odstotka vseh kapi. "Kap v konici oziroma konusu hrbtenjače je pa še redkejša in predstavlja med vsemi kapmi hrbtenjače približno dobrih 10 odstotkov."

Hudo je, ko vidiš, da ne moreš ustati, da spodnji del telesa ne dela, priznava Pavec. Iz bolnišnice so ga premestili v zdravilišče, kjer so ga posadili na invalidski voziček. "Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku tam v ogledalu ... šok ... za telo. Vsakega prizadene, ko se vidi. Rekel sem si: Aha, zdaj je pa tako življenje. Ja, se bo treba spopasti. Najprej sem se zjokal, potem sem šel pa kar ven, v park in sem si rekel: Ja nič, gremo se borit!"

Jani Pavec upa, da bo čim prej sam shodil.
Jani Pavec upa, da bo čim prej sam shodil. FOTO: osebni arhiv

Možni vzroki za hrbtenično kap so med drugim povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog in slabo obvladovanje stresa, redkeje tudi bolezni aorte in okvara medvretenčnih ploščic. Prizadene lahko tudi mlade, zdrave ljudi, ki torej nimajo naštetih dejavnikov tveganja, imajo pa obremenjeno hrbtenico – znan je denimo sindrom deskarjev na vodi. To kap je težko hitro ugotoviti, sicer pa višje, kot je infarkt v hrbtenjači, hujše so posledice, pravi Zupan. "Če prizadene večji del prečnega preseka hrbtenjače, je seveda klinična slika praviloma huda, s paraplegijo, tetraplegijo. Pri sami kapi v konusu pa poštena polovica po več mesecih od dogodka vendarle lahko bolj ali manj neovirano že hodi."

Tudi Jani je hitro spoznal ljudi, ki so čez čas povsem normalno hodili in to mu je vlivalo voljo. Nato je šel na rehabilitacijo v Sočo. Pri pacientih s hrbtenično kapjo traja ta v povprečju od dva do štiri mesece in je individualno prilagojena. "Lahko gre za okvaro na področju gibanja, senzorike, nevrogenega mehurja in črevesja - vsem tem področjem se posvetimo," pojasnjuje predstojnica oddelka za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače Ana Saksida.

Pacienti so vključeni v fizioterapijo, delovno terapijo, po potrebi tudi v respiratorno terapijo in logopedsko obravnavo. "Potem pa tudi individualno, glede na to, ali gre za pacienta, ki je še v postopku zaposlitve, kako bo pacient nadaljeval po odpustu z vračanjem na delo, ali je aktiven voznik avtomobila ali drugega sredstva, tudi v ambulanti za voznike za posebne potrebe," potek nadaljnjega zdravljenja opiše Saksida. 

"Želim čim prej shoditi"

Izobrazijo pa tudi svojce. Jani je po štirih mesecih vozička, kljub drugačnim nasvetom stroke, poprijel za bergle. "Želim čim prej shoditi, želim čim prej voziti avto, da sem sam. Že tako mi morajo vsako stvar prinesti, prosim jih, da mi pomagajo. Ko sem bil na pregledu, so rekli, da je presenečenje, da se vse hitro razvija, da so mišice pretočne. Nekako zdaj jih moram samo utrditi, da bom začel hoditi po kakšnem letu dni," je optimističen. 

Hvaležen je družini in prijateljem, ki mu stojijo ob strani.
Hvaležen je družini in prijateljem, ki mu stojijo ob strani. FOTO: osebni arhiv

Vrnil se je tudi že na oder, se pa zaveda, da je pred njim še dolga pot. "Ta trenutek malo več kot 50 odstotkov že vse čutim, niso pa to ista občutenja, kot so bila pred tem. Izgubil sem tudi malo občutek za temperaturo, to se bojim, da bo ostalo. Ampak nič za to, glavno, da bomo shodili in da živimo naprej," pravi Jani, ki si - priznava - v tej zahtevni preizkušnji ne predstavlja, da bi bil brez družine in prijateljev, ki mu ves čas stojijo ob strani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dinho8O
01. 02. 2025 10.40
Hrbtenična kap? Kaj pa to je? Imel je kap hrbtenjace, ki se nahaja pod malimi možgani.
zajfa
01. 02. 2025 10.36
+0
Pragmatik, realist, uspešen v svojem poslu ter predan svojemu delu že od nekdaj. Čimprej okrevaj in vse dobro!
Watch-Man 3.2
01. 02. 2025 10.32
+5
Mogoče je preveč novo24 bral. Bog ne dej da je še sektaš povrhu gre 30 let življenja...
Dragica Cegler
01. 02. 2025 10.29
+6
Ko ne moreš sam opraviti tistih osnovnih potreb,se zaves ,kako nič ni dano za vedno.Tudi sama imam izkušnjo,5 mesecev brez pomoči najbližjih nebi preživela.Ko te morajo peljati na vc,te umiti,ti skuhati,te obleči.Sele takrat se zaves,kako je vsak človek odvisen od sočloveka.Ko tudi denar izgubi pomen Ko se ti penzija ali plača nabira na računu in ti nič ne koristi,ker ne moreš do nje.Sele takrat dojameš, da so ti največje bogastvo najbližji.Sedaj gre počasi na bolje in tudi njemu želim čimprejšnje okrevanje.Pa večno hvaležnost tistim,ki so mu pomagali.
Dragica Cegler
01. 02. 2025 10.29
+5
Ko ne moreš sam opraviti tistih osnovnih potreb,se zaves ,kako nič ni dano za vedno.Tudi sama imam izkušnjo,5 mesecev brez pomoči najbližjih nebi preživela.Ko te morajo peljati na vc,te umiti,ti skuhati,te obleči.Sele takrat se zaves,kako je vsak človek odvisen od sočloveka.Ko tudi denar izgubi pomen Ko se ti penzija ali plača nabira na računu in ti nič ne koristi,ker ne moreš do nje.Sele takrat dojameš, da so ti največje bogastvo najbližji.Sedaj gre počasi na bolje in tudi njemu želim čimprejšnje okrevanje.Pa večno hvaležnost tistim,ki so mu pomagali.
Watch-Man 3.2
01. 02. 2025 10.29
+6
Al smo degenrirani koker človeštvo ali se pa narobe prehranjujemo.
Ne me sopat
01. 02. 2025 10.27
+10
Vse dobro in cimpreje okrevaj💪
manga
01. 02. 2025 10.27
+3
Vsako dobro.Imenitna oseba.
3320.
01. 02. 2025 10.27
+4
Pecivo je hudič.
Mitja R
01. 02. 2025 10.28
-4
Watch-Man 3.2
01. 02. 2025 10.29
+3
petka5
01. 02. 2025 10.26
+6
Grozljive preizkušnje življenja. Želim popolno okrevanje🙏🍀🤞
obožeobože
01. 02. 2025 10.22
+8
Ni predaje. želim zdravja
supergigi
01. 02. 2025 10.12
+9
Vse dobro za naprej in srecno. Nato pa spet na ritem planet✌️