Odprtih bo več kot 2900 rednih volišč, še 31 jih bo odprtih na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah, je pojasnil direktor službe DVK Igor Zorčič. Volišča bodo ista tako za evropske volitve kot za posvetovalne referendume. V zadnjih letih se je število rednih volišč sicer zmanjšalo, a Golob obljublja, da do nadaljnjih ukinjanj ne bo več prihajalo.
"Po podatkih podizvajalca je samo za en referendum in pripravo glasovnic potrebnih osem ton papirja, lahko si predstavljate, kaj to pomeni za štiri sete referendumskih vprašanj in še glasovnice za evropski parlament," je obseg dela pojasnil Zorčič in dodal, da je treba pripraviti še obvestila, ki jih volivci dobijo na dom, in javno objavo na 16 straneh v približno milijon izvodih. Za potek volitev bo sicer skrbelo okoli 20 tisoč ljudi na 2981 rednih volišč, 55 omnia voliščih in 97 voliščih za predčasno glasovanje, ki bo potekalo od torka do četrtka. Upravičenci lahko glasujejo tudi v tujini, v 27 državah na 31 voliščih.
Volivci so na dom dobili tudi obvestilo, v katerem piše, pod katero številko so navedeni v volilnem imeniku. Zaradi varčevanja so se na DVK odločili, da vsakemu volivcu pošljejo eno obvestilo, ki sicer velja za referendume in evropske volitve.
"Volivec se bo moral podpisati v dva imenika: pri glasovanju na evropskih volitvah bo oddal en podpis in prejel eno glasovnico, pri referendumih se bo podpisal trikrat, za vsak referendum. Seveda se lahko volivec odloči, da glasove ne odda za vsa predvidena glasovanja," je protokol pojasnil Zorčič.
Letos je novost tudi na šablonah za slepe in slabovidne, ki bodo opremljene z Braillovo pisavo, informacije v znakovnem jeziku so na voljo na spletni strani komisije.
Člani volilnih odborov in okrajnih volilnih komisij bodo tokrat zaradi večjega obsega dela prejeli višja nadomestila, za vsak referendum prejmejo 20 odstotkov dodatka na nadomestilo, je pojasnil Golob.
Preferenčni glas na evropskih volitvah
Na evropskih volitvah pa bodo volivci izbirali med 11 kandidatnimi listami. Volivec glasuje tako, da obkroži zaporedno številko liste, za katero želi glasovati. Ob tem lahko odda tudi preferenčni glas, in sicer tako, da obkroži številko pred imenom in priimkom kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi na listi. Golob je ob tem opozoril, da morajo volivci preferenčni glas dati kandidatu iste liste, za katero glasujejo, sicer glasovnica ne bo veljavna. V primeru, da volivec obkroži le ime kandidata, pa se šteje tudi glas za listo, ki ji pripada, in je torej glasovnica veljavna.
V nedeljo čez dan bodo znani podatki o volilni udeležbi. Za udeležbo do 11. in do 16. ure bodo znani le za evropske volitve, končni podatki pa tudi za vsak posamezni referendum. Medtem bo za predčasno glasovanje znana udeležba za evropske volitve ter za referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.
Predčasno glasovanje
Predčasno glasovanje pred evropskimi volitvami in referendumi bo potekalo od torka do četrtka med 7. in 19. uro na 97 voliščih po državi. Ta volišča so kot običajno na lokacijah, ki jih določijo okrajne volilne komisije, v Ljubljani pa bo glasovanje za vseh 14 volilnih okrajev znova na Gospodarskem razstavišču, je na današnji novinarski konferenci pojasnil predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob. Za predčasno glasovanje se volivcem ni treba prijaviti, ne morejo pa glasovati zunaj okraja stalnega prebivališča.
To lahko storijo v nedeljo na enem izmed tako imenovanih volišč omnia, kjer lahko glasujejo zunaj okraja stalnega prebivališča. Teh volišč bo po državi 55, v Ljubljani bo odprto na Gospodarskem razstavišču. Za takšno obliko glasovanja se je sicer treba prijaviti, rok za oddajo vloge pa se izteče v sredo.
Isti dan se izteče tudi rok, do katerega se je mogoče prijaviti za glasovanje na domu. To je namenjeno volivcem, ki se zaradi bolezni v nedeljo ne bodo mogli zglasiti na volišču in bodo glasovali pred volilnim odborom na svojem domu.
Evropske volitve
Na Evropskih volitvah bodo volivci devet poslancev izbirali iz 11 kandidatnih list. Žreb je določil, da si bodo v vrstnem redu sledile tako:
1. Gibanje Svoboda
2. Slovenska demokratska stranka (SDS)
3. Vesna - zelena stranka
4. Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) in Dobra država (DD)
5. Slovenska ljudska stranka (SLS)
6. Nova Slovenija - krščanski demokrati (NSi)
7. Levica
8. Zeleni Slovenije (Zeleni)
9. Socialni demokrati (SD)
10. Državljansko gibanje Resni.ca
11. Nič od tega
Rezultati evropskih volitev bodo znani nekaj minut po 23. uri, ko se zapre še zadnje volišče v EU.
Referendumi
Volivke in volivci bodo na posvetovalnih referendumih odločali o štirih referendumskih vprašanjih, in sicer:
- Ali ste za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
- Ali ste za to, da se za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca?
- Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene?
- Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?
Volivec glasuje tako, da na glasovnici obkroži besedo "ZA" ali besedo "PROTI".
Referendumska vprašanja bodo natisnjena na barvnih lističih, in sicer vijolične, modre, rumene in rdeče barve. Rezultati bodo znani po 21. uri.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.