pomanjkanje delovne sile

Kako regulirati delovanje agencij, ki se ukvarjajo z rekrutacijo v tujini?
01. 04. 2025 21.09Parlamentarni odbor za delo je zavrnil predlagani sklep, s katerim bi ministrstvu za delo naložili pripravo ustrezne zakonodaje na področju agencijskega dela. Sklep so predlagali v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo. Na ministrstvu so pojasnili, da se s spremembo zakonodaje že ukvarjajo.

Zatiranje priseljevanja: Florida bi njihove službe zdaj nadomestila z mladoletniki
27. 03. 2025 08.01ZDA pod vodstvom Donalda Trumpa zatirajo priseljevanje in nekaterih nizkokvalificiranih delovnih mest, ki so jih opravljali prišleki, morda ne bo tako enostavno zapolniti. Zato država razpravlja o odpravi nekaterih zakonov o delu otrok, ki bi vključevali mladoletnike.

Sindikat za voznike avtobusov zahteva najmanj 2000 evrov osnovne plače
25. 03. 2025 15.43Sindikat voznikov Slovenije je po nedavnem razkritju neprimernih bivalnih razmer filipinskih voznikov avtobusna podjetja pozval, naj nemudoma pristopijo tudi k izboljšanju pogojev za delo vseh voznikov avtobusov. Med drugim zanje zahtevajo dostojno osnovno plačo v višini najmanj 2000 evrov neto. Če odziva ne bo, bi lahko posegli tudi po stavki.

Ukrajini dodatnih 400 milijonov evrov iz mednarodnega denarnega sklada
01. 03. 2025 12.22Mednarodni denarni sklad (IMF) in Ukrajina sta v petek dosegla dogovor, ki bo v ruski agresiji prizadeti državi omogočil izplačilo dodatnih 400 milijonov dolarjev. Na podlagi doseženega dogovora bo znesek sproščenih sredstev za Ukrajino dosegel 10,1 milijarde dolarjev od skupno 15,5 milijarde, načrtovanih v okviru štiriletnega načrta pomoči.

Ameriška centralna banka ohranila ključno obrestno mero
29. 01. 2025 21.45Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) je ohranila ključno posojilno obrestno mero nespremenjeno. Ta ostaja na ravni od 4,25 do 4,50 odstotka, kot je kljub drugačnim zahtevam predsednika ZDA Donalda Trumpa napovedovala tudi večina analitikov v ZDA.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut
18. 11. 2024 05.57Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Poklic vojaka na celjskem sejmu: visoke kadrovske štipendije
04. 11. 2024 20.11V Slovenski vojski je trenutno zaposlenih okoli 6000 ljudi, želijo pa si, da bi jih bilo do leta 2030 blizu 10000. Glede na splošno pomanjkanje delovne sile bo ta cilj težko dosegljiv, tudi trenutne varnostne razmere v svetu jim pri privabljanju mladih ne gredo na roko. Poklic vojaka bodo od srede do sobote predstavljali na celjskem sejmišču, dijakom in študentom, ki bi jih ta poklic zanimal, pa ponujajo tudi relativno visoke kadrovske štipendije.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'
27. 10. 2024 09.29So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

Zaradi pomanjkanja delovne sile bodo Nemci množično zaposlovali Indijce
19. 10. 2024 08.24Nemčija namerava pomanjkanje kvalificirane delovne sile nasloviti z množičnim zaposlovanjem delavcev iz Indije, je v Berlinu napovedal nemški minister za delo Hubertus Heil. V ta namen bodo po njegovih besedah sprejeli več kot 30 ukrepov za odpravo birokratskih ovir, povezanih s pridobivanjem dovoljenj.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi
14. 10. 2024 11.43Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

Kaj je v življenju Optimusa najtežje? 'Učiti se biti čim bolj človeški'
12. 10. 2024 10.40Že mogoče, da je na tokratnem Teslinem dogodku Elon Musk predstavil Robotaxi in Robovan. A zvezda dogodka je bil humanoidni robot Optimus, ki je očaral množico s svojo sposobnostjo gibanja in komunikacije. Med dogodkom je robot prihajal med ljudi in pokazal, kako blizu je Tesla realizaciji robotskega pomočnika za vsakdanje življenje.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje
11. 09. 2024 13.19Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

Ob napetostih se na Kočevskem in Ribniškem širijo lažne informacije
06. 09. 2024 21.34Policija se v zadnjem času sooča z več neverodostojnimi informacijami o domnevnih kaznivih dejanjih na območju Kočevja in Ribnice, pa tudi o samem delu Policije. Širjenje takšnih informacij krni zaupanje v Policijo, ki pa je ključno za zagotavljanje varnosti, opozarjajo.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev
20. 08. 2024 18.57Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Letalskim družbam se obeta dvojni rekord
03. 06. 2024 10.25Letalske družbe bodo letos prepeljale skoraj pet milijard potnikov in ustvarile nekaj manj kot 1000 milijard dolarjev prihodkov, je napovedalo Mednarodno združenje letalskih prevoznikov (IATA). V obeh primerih gre za novi rekordni vrednosti.

IMF Slovenijo pohvalil za ukrepanje ob šokih in pozval k reformam
14. 05. 2024 18.09Izvršni odbor Mednarodnega denarnega sklada je v najnovejšem poročilu pohvalil slovenske oblasti za odziv na šoke, med drugim uničujoče poplave. Opozoril pa je, da so obeti negotovi, ter pozval k hitrejši fiskalni konsolidaciji in izvedbi strukturnih reform.

Ker ni našel natakarjev, je italijanski gostinec zaposlil robota
17. 04. 2024 15.29Vse več italijanskih gostincev se sooča s pomanjkanjem delovne sile. Ko tudi lastniku priznane restavracije La Terrazza delle Sirene v letoviškem kraju Sorrento pri Neaplju Mariu Parlatu ni uspelo najti ustreznih natakarjev, je za strežbo angažiral dva kitajska robota, opremljena z umetno inteligenco.

Pomanjkanje kadra: OZS za zaposlovanje tujcev 'na zaupanje'
11. 04. 2024 13.31Postopki pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo tujcev so v Sloveniji še vedno predolgi, so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ministra za delo Luko Mesca so zato pozvali, naj jih pospeši po vzoru zaposlovanja po lanskoletnih poplavah. "Gre za t. i. zaposlovanje na zaupanje," so pojasnili.

Pomanjkanje voznikov na Japonskem: po cestah bodo vozili samovozeči taksiji
03. 03. 2024 08.34Japonski proizvajalec avtomobilov Nissan namerava v nekaj letih na Japonskem uvesti samovozeče taksije. Storitev, ki jo načrtujejo zaradi pomanjkanja taksistov kot posledice staranja prebivalstva, naj bi bila na voljo v poslovnem letu družbe, ki se začne aprila 2027.

Umar nekoliko poslabšal letošnjo napoved rasti BDP
29. 02. 2024 12.33Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) za letos napoveduje 2,4-odstotno rast slovenskega BDP. To je 0,4 odstotne točke manj od pričakovanj septembra lani. Napoved gospodarske rasti za leto 2025 je ohranil pri 2,5 odstotka, v letu 2026 pa pričakuje 2,6-odstotno rast. Inflacija se bo večino leta umirjala, a nato spet nekoliko zvišala.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje
25. 02. 2024 07.08Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Nemški minister: Pripravljeni moramo biti na soočenje s Putinom
26. 01. 2024 09.48Kako povečati številnost vojske in jo izboljšati? To je vprašanje, o katerem zadnje čase zavzeto razmišlja nemški obrambni minister Boris Pistorius. Med drugim se spogleduje tudi z idejo, da bi dovolil, da se lahko oboroženim silam pridružijo tudi tisti, ki niso državljani Nemčije. Opozarja namreč, da vojska ni pripravljena na težave, s katerimi se trenutno sooča Evropa, ter da mora biti Nemčija pripravljena na soočenje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Nagrada za delavce, ki ne koristijo bolniške? 'Igranje z denarjem na račun zdravja'
16. 01. 2024 07.25Na naše uredništvo so se obrnili zaposleni v škofjeloškem podjetju, ki je z novim letom uvedlo finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne koristijo bolniškega staleža. Potezo so označili za sramotno. V podjetju kot razlog za tak ukrep navajajo povečanje absentizma, ki v zadnjih letih postaja vse večja težava. Poleg tega nismo edini, se branijo, češ da zgolj sledijo uveljavljenim praksam v Sloveniji. Takšno nagrajevanje je moralno, etično in strokovno sporno, saj se bolezni s tem poglabljajo in kronificirajo, pa opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Strinjajo se v ZSSS, kjer so prepričani, da bi tudi zagovornik načela enakosti ugotovil, da gre za diskriminacijo.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe
10. 01. 2024 06.00Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.