pokojnine

Javnomnenjski utrip: koliko volivcev se namerava udeležiti referenduma?

25. 04. 2025 19.40

Referendumska vročica narašča. Kaj dobra dva tedna pred odločanjem ljudstva kaže javnomnenjska raziskava, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli na Inštitutu Mediana? Koliko volivcev se namerava udeležiti odločanja o pokojninskih dodatkih za izjemne umetniške dosežke? Bodo predlagatelji iz opozicijske SDS dosegli zavrnitveni kvorum, ki znaša 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev v državi?

Ekonomsko-socialni svet dal soglasje k predlogu pokojninske reforme

25. 04. 2025 14.26

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na izredni seji dal soglasje k predlogu pokojninske reforme. Vlada bo predlog obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v DZ. Vključeni v ESS po ministrovih navedbah pričakujejo, da bosta vlada in DZ spoštovala usklajeno besedilo.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS

23. 04. 2025 07.50

Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Golob o interpelaciji vlade: Gre za navaden politični teater

23. 04. 2025 12.48

Premier Robert Golob je v zagovoru pred poslanci ob interpelaciji vlade očitke predlagateljev iz SDS označil za lažne, sejo za politični teater, stranki pa očital blokado dela vlade. Orisal je vizijo države, ki sloni na štirih stebrih – socialni državi po meri ljudi, družbi znanja, gospodarski uspešnosti ter varnosti in odpornosti države.

Kordiš ustanavlja novo stranko: 'Mi, socialisti!'

23. 04. 2025 10.04

Poslanec Miha Kordiš s somišljeniki napoveduje ustanovitev nove stranke z imenom Mi, socialisti! Kordiš, ki je bil izključen iz Levice, trdi, da je socializem ena najbolj zlorabljenih besed, in zagovarja prihodnost brez vojn in revščine. Kot so sporočili, se je novi stranki pridružilo že več kot 500 ljudi.

Vox populi: desnica in levica skoraj izenačeni

22. 04. 2025 18.15

Tokratna anketa Vox populi za časnik Dnevnik je pokazala skorajšnje izenačenje levice in desnice, če bi bile volitve prihodnjo nedeljo. Manj je neopredeljenih volivcev, preboj v DZ bi uspel tudi stranki Demokrati Anžeta Logarja. Medtem je podpora vladi nekoliko narasla, še vedno pa skoraj 60 odstotkov vprašanih meni, da je njeno delo neuspešno.

Ruski mestni svetnik dela od doma – iz Ukrajine

18. 04. 2025 12.11

"Svojega dela ne opravljam nič slabše od ostalih svetnikov," pravi Mihail Nosik, svetnik v distriktu Kalar v Zabajkalskem Kraju na daljnem vzhodu Rusije. Nosik namreč "dela od doma", iz Ukrajine. V Rusijo se zaradi izbruha vojne ne more vrniti, težave z oblastmi pa ima tudi v Ukrajini, kjer so ga obiskali agenti SBU. Trdi, da jih je moral podkupiti.

Koliko bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?

15. 04. 2025 20.36

Da bo prav 11. maj, dan referenduma o dodatkih k pokojninam, prvi korak padca Golobove vlade, je bilo slišati v Celju. V referendumsko kampanjo so se sicer vključile že vse parlamentarne stranke, tudi Gibanje Svoboda, čeprav je premier javno pozval k bojkotu referenduma. Ne na volišča, ampak v muzej ali galerijo, pozivajo tudi v Levici, saj da je referendum le predvolilna kampanja SDS, ki jo bodo plačali davkoplačevalci. Koliko pa bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?

Miha Kordiš izstopil iz poslanske skupine Levica

14. 04. 2025 08.40

Poslanec Miha Kordiš, ki ga je disciplinska komisija Levice izključila iz stranke, je z današnjim dnem izstopil iz poslanske skupine Levica. "Več denarja za orožje in manj za pokojnine je zadnji žebelj v krsto nekdanje leve alternative," je zapisal v sporočilu za javnost.

Invalidske pokojnine kljub zvišanju še vedno pod pragom revščine

09. 04. 2025 18.43

"Kdor lahko s takim zneskom preživi, mora biti umetnik," pravi predsednik Zveze društev delovnih invalidov Slovenije Peter Bršek. Nova pokojninska reforma, ki je trenutno v javni obravnavi in še vedno odpira nekaj vprašanj, prinaša spremembe tudi pri izračunu invalidskih pokojnin in nadomestil. Med drugim se bodo najnižje invalidske pokojnine zvišale za 22 odstotkov, kar pa je po mnenju zastopnikov invalidov bistveno premalo. Pokojnine bodo namreč še naprej ostale pod pragom tveganja revščine, kjer že zdaj živi skoraj 40 odstotkov gospodinjstev z invalidnimi upokojenci.

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?

08. 04. 2025 20.22

Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe

08. 04. 2025 12.37

Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?

08. 04. 2025 15.36

Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Dodatki za vrhunske umetnike: kaj drži in kaj ne?

05. 04. 2025 19.00

O čem natančno bomo odločali na referendumu 11. maja? Tema je znana, to so dodatki za najbolj vrhunske slovenske umetnike. Argumenti, s katerimi še pred uradnim začetkom kampanje prepričujejo pobudniki, to je SDS, in nasprotniki, to je Levica, pa so zelo različni. Kaj torej drži in kaj ne: koliko bi znašali dodatki in komu vse bi jih po novem podeljevali? In zakaj so se v Gibanju Svoboda in Levici, v nasprotju s koalicijskimi zavezami o spodbujanju politične udeležbe, odločili za bojkot referenduma?

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'

04. 04. 2025 06.00

Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Opozicija: Javnim uslužbencem se godi krivica, koalicija: To je manipulacija

03. 04. 2025 18.49

V politični areni se nadaljuje konflikt o učinkih novega plačnega sistema. Krščanski demokrati koaliciji očitajo, da se javnim uslužbencem, od katerih so odvisna tudi naša življenja, godi krivica. Tisti, ki na ministrstvih prekladajo papirje, pa prejemajo dodatke za povečan obseg dela. "Nerazumevanje, neznanje in namerna manipulacija," odgovarjajo v koaliciji. Trdijo tudi, da lahko tako kot državni organi tudi javni zavodi, denimo domovi za starejše občane, svoje zaposlene za povečan obseg dela še vedno nagradijo.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota

31. 03. 2025 16.12

SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal

27. 03. 2025 06.00

Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek

25. 03. 2025 15.13

Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek

24. 03. 2025 19.13

Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

SDS zbral dovolj podpisov za referendum. Arčon: Manipulacija volivcev

20. 03. 2025 11.59

SDS je zbral dovolj podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je na novinarski konferenci sporočil poslanec Zvone Černač. Do vključno srede, ko so aktivno zbirali podpise, so jih zbrali več kot 47.000, v DZ jih bodo vložili v prihodnjih dneh, je napovedal. Da gre v resnici za manipulacijo volivcev, razpis, uperjen je proti kulturi, pa je kritično ocenil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let

17. 03. 2025 07.44

Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.

Janša: Zbiranje podpisov za referendum bomo v sredo predčasno zaključili

13. 03. 2025 13.51

Predsednik SDS Janez Janša je ob oddaji podpisa za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti pojasnil, da se je zbiranje podpisov v zadnjih dneh "s pomočjo reklame, ki so jo delali nekateri z vladne strani", še pospešilo, tako da ga bodo v sredo predčasno zaključili. Komentiral je tudi besedni spopad s prvakom NSi Matejem Toninom, a ta mu ni ostal dolžan.

Levica bo vložila kazensko ovadbo proti SDS zaradi kraje in zlorabe

11. 03. 2025 17.10

V stranki Levica so napovedali, da bodo proti SDS vložili kazensko ovadbo. Jezi jih nova SDS-ova kampanja, s katero želijo zbrati podpise proti Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti in na katerih so fotografije umetniških del. Takšna poobjava del brez avtorjevega dovoljenja je zloraba ugleda avtorja in je kraja, kar je kaznivo, poudarjajo v Levici.

NSi za polne pokojnine za delovno aktivne upokojence

10. 03. 2025 15.38

V Novi Sloveniji so v petek vložili predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katero želijo delovno aktivnim upokojencem omogočiti prejemanje polne starostne pokojnine, je pojasnil poslanec NSi Jernej Vrtovec. Prepričani so, da bi rešitev koristila tudi delodajalcem, ki se soočajo s pomanjkanjem delovne sile.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora

04. 03. 2025 15.30

Za razrešitev podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič bi predlagatelji, poslanci SDS, potrebovali 46 glasov, ki pa jih na glasovanju niso uspeli zbrati. Sukičeva tako ostaja na mestu. Podporo so ji sicer še pred glasovanjem izrazili poslanci koalicijskih strank, medtem ko je poslanska skupina NSi napovedala, da bo razrešitev podprla. Sukičeva je razpravo o predlogu za njeno razrešitev ocenila kot veliki šov, "spektakel v maniri SDS". Meni, da gre za žalostno podobo največje opozicijske stranke, ki se vedno znova vrača k istim preigranim manevrom in trikom.

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti

02. 03. 2025 16.15

Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.