Trg svetega Petra so preplavile tisočere množice, poleg žalujočih vernikov je bila tam tudi politična smetana z vsega sveta. Od Donalda Trumpa, Emmanuela Macrona, Volodimirja Zelenskega in princa Williama do Javierja Mileia ter Luiza Inacia Lulo da Silve. Številni so se še pred pričetkom pogrebne slovesnosti od voditelja Cerkve še zadnjič poslovili v baziliki svetega Petra. Krsto s papežom so nato prinesli na trg pred množice, kjer je sledila slovesna maša. Okoli poldneva so nato krsto odpeljali do papeževega izbranega kraja očitka - cerkvice Santa Maria Maggiore v Rimu. Vrata so se za njim zaprla, pokop bo namreč zaseben.
OGLAS
Več videovsebin
00:21
Verniki prihajajo na Trg svetega Petra
01:26
V Vatikanu veljajo poostreni varnostni ukrepi
SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO
13.34
Verniki odhajajo
13.31
Trump po pogrebu že zapusti Rim
Ameriški predsednik Donald Trump je pred nekaj minutami zapustil italijansko prestolnico. Vkrcal se je na s voje letalo Air Force One, ki je vzletelo z letališča Fiumicino. Sprevod je potekal v spremstvu policije, na nebu pa ga je spremljal tudi helikopter.
13.25
Naposled so si oddahnili tudi reševalci
V Vatikanu in Rimu je zadnje dni vladalo "obsedeno stanje". Oblasti so zaradi množice vernikov, ki se je zgrinjala na Trg svetega Petra in okolico, ter zaradi prihoda svetovnih voditeljev zaostrila varnostne ukrepe. Vpoklicanih je bilo na tisoče policistov in drugih varnostnih služb, nebo so preletavali helikopterji, na kraju pa so bile tudi številne reševalne ekipe. Ob zaključku pogrebne slovesnosti so si tako lahko tudi te naposled oddahnile.Počitek reševalcev, ki so papeža pospremili na njegovo poslednjo pot, je v objektiv ujel naš poročevalec iz Vatikana Marko Gregorc.
13.21
Vrata so se zaprla, papežev pogrebni obred bo zaseben
Nosači so krsto odnesli v cerkev Santa Maria Maggiore. To je bil tudi zadnji pogled na papeža, vrata so se za tem zaprla, pogrebni obred bo namreč zaseben. Ena od Frančiškovih prošenj pred smrtjo je bila, da ga k počitku položijo v preprosto grobnico v zemlji, ki nosi le napis "Franciscus", latinsko različico njegovega izbranega imena.
13.19
Potovanje po Rimu - od Vatikana, mimo Koloseja, do kraja večnega počitka
Papeža so v predelanem papamobilu iz Vatikana odpeljali do kraja njegovega večnega počitka - cerkve Santa Marie Maggiore. Na svojem poslednjem potovanju se je zapeljal po ulicah Večnega mesta, tudi mimo Koloseja.
13.09
Meloni na družbenih omrežjih objavila fotografijo papeža
Fotografija papeža Frančiška z navidez ročno napisanim sporočilom: "Bogu." To je misel, ki jo predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni na svojih družbenih omrežjih namenja nedavno preminulemu papežu, medtem ko poteka pogrebna procesija, ki nosi krsto od sv. Petra do Santa Maria Maggiore.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
13.04
Frančišek je prvi papež v zadnjih 100 letih, ki ne bo pokopan v Vatikanu
Frančiškovo truplo pokopali v cerkvi Santa Maria Maggiore v Rimu. To je prvi papež po Leonu XIII., ki je umrl leta 1903, ki bo pokopan zunaj Vatikana. Frančišek je po vrnitvi s svojih potovanj v Rim vedno obiskal cekrev Santa Maria Maggiore.
12.45
Krsta prispela do papeževega zadnjega počivališča
Papmobil je krsto s papežem Frančiškom pripeljal do cerkve svete Marie Maggiore v Rimu. Nosači so jo dvignili z vozila in jo odnesli v notranjost.
12.44
Slovenska delegacija na pogrebu papeža Frančiška
Nataša Pirc Musar je na Trg svetega Petra stopila v družbi soproga Aleša Musarja ter premierja Roberta Goloba in njegove partnerke Tine Gaber. Slovenske škofe je zastopal predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje.
12.20
Nataša Pirc Musar sedela za Volodimirjem Zelenskim
Pogreba se je udeležila tudi slovenska delegacija; predsednico republiko Natašo Pirc Musar je na pogrebu spremljal soprog Aleš Musar, premierja Roberta Goloba pa partnerka Tina Gaber. Med tem ko so Pirc Musarjevo tik pre pogrebom kamere ujele, kako se zadržuje v bližini ameriškega predsednika Donalda Trumpa, pa je predsednica kasneje med pogrebom sedela neposredno za ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.
12.18
Vatikan: Na pogrebu več kot 250.000 ljudi
"Pristojni organi sporočajo, da je ob koncu pogreba papeža Frančiška prisotnih več kot 250.000 ljudi," so sporočili iz vatikanskega tiskovnega urada.
12.14
Prva fotografija srečanja med Trumpom in Zelenskim
Ukrajinski uradniki so objavili fotografije kratkega srečanja med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v baziliki svetega Petra. Voditelja sredi bazilike, v kateri je na pogreb čakala krsta pokojnega papeža, sedita na stolih in se pogovarjata iz oči v oči. Med drugimi fotografijami je videti tudi voditelja, ki sta v družbi francoskega predsednika Emmanuela Macrona in britanskega premierja Keira Starmerja.
11.54
Kardinal blagoslovil krsto s sveto vodo
Kardinal Giovanni Battista Re je papeževo krsto blagoslovil s sveto vodo, nato pa je prižgal kadilo – simbol očiščenja. Točno opoldne po lokalnem času, po blagoslovu krste, so zvonovi trikrat zadoneli. Nad trgom je legla tišina, slišati je bilo le helikopterje nad galvami.
11.50
Trump ob robu pogreba spregovoril tudi s Scholzem in princem Williamom
Odhajajoči nemški kancler Olaf Scholz se je ob robu pogreba papeža Frančiška na kratko pogovarjal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Nemški viri so za nemško tiskovno agencijo dpa povedali, da je pogovor potekal znotraj bazilike. Tudi valižanski princ je tik pred začetkom slovesnosti na kratko spregovoril z Donaldom Trumpom in njegovo ženo Melanio, so sporočili iz Kensingtonske palače.
11.46
Predsednica Evropskega parlamenta: Poslednje slovo
"Zadnje slovo". S temi besedami in fotografijo se je predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola na družbenem omrežju poslovila od papeža Frančiška. Fotografija je nstala med njunim srečanjem oktobra lani v Vatikanu. Na njej se Metsola nasmiha papežu, s katerim si ob slovesu mahata. Malteški voditelj je nato delil kratek video posnetek pogreba na Trgu svetega Petra.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Bliža se zaključek pogrebne slovesnosti. Kardinal Giovanni Battista Re papeževo dušo izroča Bogu in prosi tolažbe za Rimskokatoliško cerkev. "Dragi bratje in sestre, izročimo dušo papeža Frančiška, katoliškega škofa, Božjemu usmiljenju," pravi. Člani duhovščine začnejo litanije svetnikov; po imenu vsakega od svetnikov sledi odgovor: "Molite zanj".
11.33
Macron in Trump sta si v znak miru segla v roke
Kongregacija, vključno s svetovnimi voditelji, se je med mašo rokovala v znak miru. Ameriški predsednik Donald Trump se je rokoval z osebmi, ki so ga obkrožale, tudi s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Sledila je sveta evharistija.
11.24
Verniki s solzami žalujejo za priljubljenim papežem
Med evharistično molitvijo kardinala Giovannija Battiste Reja je bilo med množicami opaziti žalost in solze, ki so tekle po licih. 200.000 ljudmi, ki so se zgrnili na vatikanske ulice, so prevzela čustva.
11.19
Molitve vernikov tudi v arabščini in mandarinščini na papeževem pogrebu
Po pridigi so sledile molitve vernikov ob papeževem pogrebu v francoščini, arabščini, portugalščini, poljščini, nemščini in mandarinščini.
11.16
Papeževo krsto bo v sprevodu skozi Rim popeljal papamobil
Krsto pokojnega papeža Frančiška bo na zadnji poti skozi Rim do bazilike Marije Snežne, kjer bo pokopan, popeljal prilagojen papamobil. Šest kilometrov dolga pot bo potekala po rimskih ulicah do bazilike Marije Snežne. Papeško vozilo so za to priložnost prilagodili tako, da bodo žalujoči ob poti lahko opazovali krsto. Papeža bo pri baziliki Marije Snežne še zadnjič simbolno pozdravila skupina revnih, nato pa ga bodo v preprostem grobu z napisom Franciscus na nagrobnem kamnu pokopali brez prisotnosti televizijskih kamer.
11.03
Med verniki na Trgu svetega Petra je tudi Julian Assange
Naša novinarska ekipa je med verniki na Trgu svetega Petra v objektiv ujela tudi ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea. ZDA so svetovno znanega aktivista preganjale, ker je prek platforme s pomočjo pripadnice ameriške vojske Chelsea Manning leta 2010 objavil množico dokumentov o ameriških vojnah v Iraku in Afganistanu. Zadnja leta se je med bivanjem v zaporu na obrobju Londona boril proti izročitvi ZDA. Pred tem je še sedem let preživel v izgnanstvu na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, dokler mu niso odvzeli azila in ga aprila 2019 zaprli. Sporazum o priznanju krivde z ameriškim pravosodnim sistemom mu je junija omogočil, da je zapustil Združeno kraljestvo in odpotoval na Saipan, kjer ga je sodnik obsodil na zaporno kazen, ki jo je že odslužil v predkazenskem postopku. Nato se je vrnil v Avstralijo.
11.00
'Bil je papež med ljudmi'
Kardinal Giovanni Battista se je v pridigi poklonil "pastoralnemu vodstvu" papeža Frančiška, ki ga je po njegovih besedah ohranil "z njegovo odločno osebnostjo". "Vzpostavljal je neposreden stik s posamezniki in ljudstvi, željan je bil biti blizu vsem, z izrazito pozornostjo do tistih v težavah, brez mere se je razdajal, še posebej marginaliziranim, najmanjšim med nami. Bil je papež med ljudmi, njegovo srce je bilo odprto za vse. Bil je tudi papež, pozoren na znamenja časa in na to, kar je Sveti Duh prebujal v Cerkvi."
10.55
Italijanski kardinal Giovanni Battista je zaključil s pridigo
Dekan kardinalskega zbora, italijanski kardinal Giovanni Battisto Re je pridigo začel s sporočilom: "Izliv naklonjenosti, ki smo mu bili priča v zadnjih dneh, po njegovem odhodu s te zemlje v večnost, nam pove, kako zelo se je pontifikat papeža Frančiška dotaknil umov in src." Papež Frančišek je hodil po poti darovanja "do svojega zadnjega dne".
10.53
Kako pa so papeža doživljali Udovič, Hočevar in Šimenčeva?
Prvi jezuit, prvi papež iz Latinske Amerike, prvi, ki je bil izvoljen, ko je bil njegov predhodnik še živ, prvi, ki ni živel v apostolski palači, prvi, ki je z enim od najvišjih predstavnikov islamskih oblasti podpisal izjavo o bratstvu. Prvi, ki si je zamislil svet kardinalov za vodenje cerkve, dodelil odgovorne vloge v kuriji ženskam in laikom, začel je sinodo, v katero je vključil vse katoliško občestvo, ukinil papeško skrivnost v primerih spolnih zlorab in v katekizem zapisal, da je smrtna kazen nedopustna ...
10.46
Osebno doživljanje papeža Frančiška
Duhovnik Rok Pogačnik in nekdanji veleposlanik Tomaž Kunstelj sta spregovorila o osebnem doživljanju papeža Frančiška.
10.39
Trump v prvi vrsti med zagovornikoma Ukrajine
Ameriški predsednik z drugimi voditelji sedi v prvi vrsti, blizu stopnic bazilike svetega Petra. Zanimivo je, da s prvo damo Melanio sedita med dvema trdnima zagovornikoma Ukrajine. Ob Melanii je predsednik Estonije Alar Karis, ob Trumpu pa finski predsednik Alexander Stubb. Čeprav je glavni poudarek na pogrebni slovesnosti, je precej pozornosti usmerjene tudi na morebitne diplomatske poteze ob strani. Trump bo tako za okoli 90 minut "ujet" med dvema najbližjima zaveznikoma Zelenskega. Stubba sicer dobro pozna, saj sta pred nekaj tedni skupaj igrala golf v Trumpovem letovišču Mar-a-Lago. Takrat naj bi Stubb Trumpu dejal, da ne more zaupati ruskemu Putinu.
10.34
Nekateri poročajo o 160.000 udeležencih pogreba, drugi o 200.000
Po podatkih policije se je na Trgu svetega Petra, da bi se poklonili papežu, zbralo okoli 160.000 ljudi. Po poročanju italijanskih medijev so sicer oblasti sporočile, da se pogreba papeža Frančiška udeležuje približno 200.000 ljudi. Množice so se zbrale tudi na bližnjih ulicah, da bi lahko opazovale pogreb. Zaradi poostrene varnostne prisotnosti so ceste v bližini trga zaprte, poroča Sky News.
10.27
Bogoslužje vključuje dve branji Svetega pisma
Trenutno na Trgu svetega Petra poteka besedno bogoslužje. Pogrebna maša papeža Frančiška vključuje branje Apostolskih del, sledi mu drugo branje Pisma svetega Pavla Filipljanom. Pogreb lahko spremljate tudi v naši posebni oddaji na 24ur.com, POP TV in Voyo.
10.24
Kdo vodi današnjo pogrebno slovesnost?
Pogrebno slovesnost papeža Frančiška vodi dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re. 91-letni Italijan je bil leta 1957 posvečen v škofijo Brescia. Leta 2001 ga je papež Janez Pavel II. razglasil za kardinala. Za dekana kardinalskega zbora je bil izvoljen leta 2020, papež Frančišek pa mu je februarja letos podaljšal mandat. Sodeloval je na konklavu aprila 2005, na katerem je bil izvoljen papež Benedikt XVI., in na konklavu marca 2013, na katerem je bil izvoljen papež Frančišek.
10.18
Prihod papeževe krste na trg je pospremil aplavz
Krsto papeža Frančiška so prinesli na Trg svetega Petra, njen prihod pa je množica pospremila z dolgim in ganljivim aplavzom. Položili jo bodo na preprogo na cerkvenem dvorišču, kjer se bo kmalu začel pogreb.
10.14
Prihod Zelenskega na Trg svetega Petra pospremil aplavz
Ko se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski spustil po stopnicah bazilike svetega Petra, je množica njegov prihod pospremila z aplavzom. Viri iz Vatikana so sicer za Sky News povedali, da naj bi se Zelenski pred pogrebom srečal tudi z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Dogovorila naj bi se za srečanje kasneje danes.
Krsto papeža Frančiška iz bazilike svetega Petra nosijo na Trg svetega Petra.
10.03
Začela se je pogrebna slovesnost
09.57
Papežu so se v baziliki poklonili tudi drugi voditelji
Španski kralj Felipe in njegova žena Letitia sta se nekaj minut pred začetkom pogrebne slovesnosti papežu poklonila v baziliki svetega Petra. Med kraljevimi člani, ki se udeležujejo pogreba, so britanski princ William, švedski kralj Carl Gustaf in kraljica Silvia ter norveški prestolonaslednik Haakon in prestolonaslednica Mette-Marit. Tako kot trump so se tudi oni v baziliki svetega Petra poklonili papežu. Tam sta se mu poklonila tudi francoski predsednik Emmanuel Macron in njegova žena Brigitte ter italijanski redsednik Sergio Mattarella s hčerko Lauro. Na Trg svetega Petra pa je prišla tudi italijanska premierka Giorgia Meloni.
09.49
Pred pogrebom zvonijo 'posmrtni zvonovi'
Na Trgu svetega Petra pred začetkom slovesne pogrebne maše za papeža Frančiška zvonijo posmrtni zvonovi. Dostop do trga je zaprt, dosežena je maksimalna zmogljivost. 140.000 ljudi je že prispelo na območje svetega Petra, da bi se udeležil pogreba papeža. Pritok vernikov se nadaljuje na ulici via della Conciliazione, kjer je trenutno 100 tisoč ljudi. V Vatikan je že vstopilo tudi 140 delegacij.
09.41
Začela se je naša posebna oddaja
Zadnje slovo od papeža Frančiška spremljajte v posebni oddaji na POP TV, 24ur.com in VOYO. O osebnem doživljanju papeža Frančiška bo pripovedovala sestra Mojca Šimenc. Vatikansko zakulisje dobro pozna nekdanji veleposlanik Tomaž Kunstelj. Boštjan Udovič je profesor diplomacije in dober poznavalec položaja Cerkve v mednarodni skupnosti, Tone Hočevar pa dolgoletni dopisnik, poročevalec iz Vatikana. Pogrebno mašo z vsemi svojimi zakonitostmi bo komentiral duhovnik Rok Pogačnik.
09.38
Trump in Melania sta se pred krsto poslovila od papeža
Ameriški predsednik Donald Trump in njegova soproga Melania sta pred pogrebom za trenutek lahko vstopili v baziliko svetega Petra pred papeževo krsto ter se poslovila pokojnemu voditelju Cerkve.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
09.32
Kdo sedi kje?
Na pogrebu papeža Frančiška naj bi se udeležili na desetine svetovnih voditeljev in članov različnih kraljevih družin. Sedeli bodo po francoskem abecednem vrstnem redu glede na ime svoje države. Izjemi pri tem bosta argentinski predsednik Javier Milei in italijanska premierka Giorgia Meloni, ki imata zaradi narodnosti svoja ločena prostora.
09.24
Joe in Jill Biden na Trgu svetega Petra
Na pogreb papeža Frančiška sta že prispela tudi nekdanji ameriški predsednik Joe Biden in njegova žena Jill. V Rim sta medtem že ponoči prispela tudi aktualni predsednik ZDA Donald Trump in prva dama Melania.
08.55
Policisti vernike po skupinah spuščajo na Trg svetega Petra
08.53
Dan žalovanja v spomin na papeža
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
08.52
Močno poostrena varnost
Na območju veljajo strogi varnostni ukrepi, vključno z varnostnimi pregledi pred vstopom na trg.
08.27
V Vatikanu se zbirajo množice
Ljudje so se na Trgu svetega Petra, kjer bo potekalo bogoslužje, začeli zbirati ob 6. uri, ko so pristojni omogočili vstop. Trg naj bi glede na pričakovanja napolnilo okrog 200.000 ljudi.
08.24
V Rim prispel Volodimir Zelenski
V Rim je pravkar prispel ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Pogreba se bo udeležil s svojo ženo Oleno Zelensko.
08.23
Posebna oddaja na POP TV
Zadnje slovo papeža Frančiška boste lahko od 9.45 ure dalje spremljali v posebni oddaji na POP TV, 24ur.com in VOYO. Poleg eminentnih gostov se bo v vse oddaje v živo iz Vatikana javljala tudi naša posebna ekipa z novinarjem Markom Gregorcem.
08.20
Od 10. ure dalje pogrebna slovesnost
Pogrebno slovesnost, na kateri pričakujejo najmanj 200.000 vernikov, bo vodil dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re. Mogoče jo bo spremljati tudi prek zaslonov na več lokacijah v Rimu.
08.18
Poslovilo se je četrt milijona ljudi
Do petka zvečer, ko so papeževo krsto pred pogrebom zaprli, se je od njega poslovilo 250.000 vernikov.
08.18
Zastave na poslopjih državnih ustanov so spuščene na pol droga
08.17
Dan žalovanja v Sloveniji
V Sloveniji je tako kot v še več drugih državah danes dan žalovanja. Zvonovi v slovenskih cerkvah, ki so se oglasili že ob novici o papeževi smrti, bodo ob uri pogreba zvonili 15 minut.
Golob s partnerko prispel včeraj, Pirc Musarjeva danes
Iz Slovenije se bosta pogreba udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob. Slovenske škofe bo zastopal predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje.
08.15
V Rim prispela zakonca Trump
V večno mesto je delegacije na pogreb poglavarja katoliške cerkve poslalo približno 130 držav, osebno se ga bo udeležilo okrog 50 državnih voditeljev in deset monarhov. Med njimi sta tudi zakonca Trump.
08.13
V Vatikanu pogreb papeža Frančiška
V Vatikanu bo danes pogreb papeža Frančiška, ki je umrl v ponedeljek. Pogrebna slovesnost se bo dopoldne odvila na Trgu svetega Petra, na njej pa pričakujejo več sto tisoč vernikov in državnih voditeljev z vsega sveta.
Pogrebna slovesnost za pokojnega papeža Frančiška se je po napovedih pričela ob 10. uri, pospremilo pa jo je zvonenje zvonov. Papeževo krsto so ob spremstvu zvonov iz bazilike svetega Petra prinesli na Trg svetega Petra, kjer poteka pogrebna slovesnost.
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: Profimedia
Krsta papeža Frančiška
1/ 7
Vodi jo dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re. Na njej naj bi bilo najmanj 200.000 vernikov, med njimi številni Slovenci. Slovesnost je mogoče spremljati tudi prek zaslonov na več lokacijah v Rimu.
Ljudje so se na Trgu svetega Petra, kjer poteka bogoslužje, začeli zbirati že ob 6. uri, ko so pristojni omogočili vstop. Na območju veljajo strogi varnostni ukrepi, vključno z varnostnimi pregledi pred vstopom na trg.
Papež Frančišek je v 89. letu starosti umrl na velikonočni ponedeljek, od srede pa je odprta krsta z njegovim truplom ležala v baziliki svetega Petra. Do petka zvečer, ko so krsto pred pogrebom zaprli, se je od njega poslovilo 250.000 vernikov.
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: Profimedia
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: Profimedia
Vatikan na jutro papeževega pogreba
1/ 16
Prispeli že zakonca Trump, Biden in Zelenski
V večno mesto je delegacije na pogreb poglavarja katoliške cerkve poslalo približno 130 držav, osebno se ga bo udeležilo okrog 50 državnih voditeljev in deset monarhov.
Že v petek so v Rim prispeli številni državni voditelji, ki se bodo udeležili pogreba. Med njimi je ameriški predsednik Donald Trump s soprogo Melanio, za katerega udeležba na pogrebu predstavlja prvo pot v tujino od začetka mandata januarja. Obenem je iz ZDA na pogreb prispel tudi njegov predhodnik Joe Biden s soprogo Jill.
Danes je v italijansko prestolnico vendarle prišel tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski s soprogo Oleno, je potrdil njegov tiskovni predstavnik. Udeležba Zelenskega je bila kljub prvotni potrditvi v petek pod vprašajem.
FOTO: Profimedia
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
Donald Trump in Melania Trump na pogrebu
1/ 10
V Rimu sta tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob. Slovenske škofe bo zastopal predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje.
Kot je sicer razvidno s fotografij, sta Pirc Musarjeva in njen soprog Aleš Musar med bogoslužjem sedela v drugi vrsti, za ukrajinskim predsednikom. Ob prihodu na Trg svetega Petra je bilo sicer ob njima opaziti tudi slovenskega premierja Goloba in njegovo partnerko Tino Gaber.
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Nataša Pirc Musar in Aleš Musar za Volodimirjem Zelenskim
1/ 2
Med drugim se bodo pogreba udeležili tudi britanski princ William, francoski predsednik Emmanuel Macron, španski kralj Filipe VI. in kraljica Letizia ter brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva. Tam že tudi nekdanji ameriški predsednik Joe Biden s soprogo Jill Biden.
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
FOTO: AP
Prihod Volodimirja Zelenskega na Trg svetega Petra
1/ 10
Po zaključeni slovesnosti bodo krsto v sprevodu prepeljali do nekaj kilometrov oddaljene bazilike Marije Snežne, kjer bodo papeža v preprostem grobu z napisom Franciscus na nagrobnem kamnu pokopali brez prisotnosti televizijskih kamer. Verniki bodo lahko grob obiskali že v nedeljo.
Zadnje slovo od papeža Frančiška boste lahko danes od 9.45 ure dalje spremljali v posebni oddaji na POP TV, 24ur.com in VOYO. Poleg eminentnih gostov se bo v vse oddaje v živo iz Vatikana javljala tudi naša posebna ekipa z novinarjem Markom Gregorcem. Poleg tega danes in jutri uredništvo pripravlja še razširjeni oddaji 24UR ob 19.00.
V Sloveniji je danes vlada v znak spoštovanja in hvaležnosti za življenjsko delo Frančiška razglasila dan žalovanja, zastave na poslopjih državnih ustanov so spuščene na pol droga. Zvonovi v slovenskih cerkvah, ki so se oglasili že ob novici o papeževi smrti, bodo ob uri pogreba zvonili 15 minut.
Devetdnevno žalovanje, t. i. novemdiales, se danes začenja tudi v Cerkvi. Po zaključku je pričakovati začetek konklava, postopka izbora novega papeža, čeprav točnega datuma kardinali še niso določili.