pljuča sveta

Na vzhodu grožnje, uničenje, smrt, na Zahodu blišč, slavje in besne množice

22. 06. 2025 13.27

Medtem ko so nebo nad Bližnjim vzhodom zavzele rakete, na tleh pa so odjeknile eksplozije, so se na Zahodu vrstili protesti. V Združenih državah so se množice uprle ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, za katerega pravijo, da se je postavil za kralja ZDA, v Haagu so opozarjali na grozote in v Gazi, podobno pa so na trpljenje palestinskega ljudstva opozorili tudi na paradi ponosa v Ljubljani. Naše južne sosede je medtem presenetilo silovito neurje, ki je pustošilo na priljubljenih obmorskih krajih.

Bronja Žakelj: Belo še vedno perem na devetdeset

13. 06. 2024 07.01

Ko je bila stara 14 let, je izgubila mamo. Ko jih je štela 23, se je smrtno ponesrečil njen mlajši brat Rok. Pri 29 letih je odšla babica. Izbojevala je dve naporni, kruti bitki z rakom. Se ločila od partnerja, s katerim imata dva otroka. Bronja Žakelj je preživela vse to. O svojih težkih preizkušnjah, ki jih je preveč za eno življenje, je napisala izjemno uspešno knjigo Belo se pere na devetdeset. Zdaj po njeni življenjski zgodbi snemajo film.

Napovedi niso bile obetavne, a s trdo voljo zaživel samostojno življenje

25. 03. 2024 09.50

"Zame je bil normalen brat. Prepirala sva se, igrala, se zabavala, šla sva skupaj na koncerte," pripoveduje brat nedavno preminulega Paula Alexandra, ki je večino svojega življenja zaradi otroške paralize preživel v komori. Zbolel je star le šest let, zdravniki so menili, da bo njegova pot kratka, a je s trdo voljo in vztrajnostjo živel polno življenje in se celo zapisal v Guinnessovo knjigo rekordov.

Zaradi smoga lani zdravstveno pomoč potrebovalo 10 milijonov Tajcev

06. 03. 2024 07.35

V letu 2023 je moralo zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom, več kot 10 milijonov Tajcev poiskati zdravstveno pomoč. Glede na podatke Sveta za nacionalni gospodarski in socialni razvoj pa se kakovost zraka na Tajskem še slabša.

Obujanje Matrice, Jane Austen in socialne distance

05. 02. 2024 07.00

Če imate radi znanstveno fantastiko, najstniške romantične drame ali romane Jane Austen, potem boste ta mesec prišli na svoj račun. Na POP TV in Kanal A namreč prihajajo premiere, ki jih ne smete zamuditi.

Arheolog brskal po policah in naletel na človeško lobanjo

06. 11. 2023 17.07

Nakupovanje za noč čarovnic je po navadi zanimiva in zabavna izkušnja, a to ni bila izkušnja antropologa, ki je slučajno zašel v dobrodelno trgovino in naletel na srhljivo najdbo. Na eni izmed polic je namreč počivala človeška lobanja.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'

13. 10. 2023 13.45

Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.

16. 09. 2023 07.00

Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica

11. 03. 2023 07.42

Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

Pljuča sveta v Braziliji so se letos krčila z rekordno hitrostjo

19. 11. 2021 07.59

Medtem ko je brazilska delegacija na nedavni podnebni konferenci COP26 v Glasgowu prepričevala svet, da so obtožbe na njen račun nepravične, so se v zadnjem letu pljuča sveta v Braziliji krčila z rekordno hitrostjo. Deforestacija v Brazilskem amazonskem pragozdu je namreč dosegla najvišjo stopnjo v zadnjih 15 letih, kažejo uradni podatki. Poročilo brazilske vladne raziskovalne agencije INPE ugotavlja, da se je deforestacija samo v letu dni povečala za 22 odstotkov.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Sestri dvojčici v Mehiki napadel krokodil

08. 06. 2021 10.53

Plavanje v laguni se za 28-letnici ni končalo, kot sta želeli. Čeprav naj bi jima, domnevno, turistična agencija, s katero sta obiskali lokacijo, zagotovila, da je plavanje v vodi varno, ju je napadel krokodil, zaradi česar sta pristali v bolnišnici.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami

19. 05. 2021 15.31

Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

Raziskava: Amazonski pragozd sprošča več CO2, kot ga posrka

30. 04. 2021 19.43

Amazonski deževni gozd je med letoma 2010 in 2019 v ozračje sprostil za kar 20 odstotkov več ogljikovega dioksida, kot ga je iz njega posrkal, je pokazala raziskava, izsledki katere so bili v četrtek objavljeni v znanstveni reviji Nature Climate Change.

Največje krčenje amazonskega pragozda v zadnjih 12 letih

01. 12. 2020 06.32

Krčenje amazonskega pragozda v Braziliji je naraslo na najvišjo raven po letu 2008, poroča tamkajšnji inštitut za vesoljske raziskave (INPE). Skupno je bilo od avgusta 2019 do julija 2020 uničenih 11.088 kvadratnih kilometrov deževnega gozda, kar je 9,5 odstotka več kot leto prej.

Pljuča sveta znova v plamenih: 'Lanskoletna tragedija se ponavlja'

02. 09. 2020 13.09

"Lansko leto so prizori amazonskega gozda v plamenih zakrožili po naslovnicah svetovnih medijev. Letos se tragedija ponavlja," opozarjajo okoljevarstveniki. Podatki brazilskih oblasti kažejo, da se je julija letos število požarov povečalo za 28 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. Letošnjega avgusta pa je v Amazoniji izbruhnilo 29.307 požarov, kar predstavlja drugo največje število v zadnjem desetletju.

Resničnostni šov najboljših košarkarjev sveta

15. 07. 2020 11.23

Eden največjih športnih eksperimentov vseh časov se na Floridi začenja sredi eksplozije novih okužb s koronavirusom. Igralci in ostali člani moštev so prispeli v izolirano Disneyjevo središče pri Orlandu, v prostovoljni karanteni so se jim pridružili izbrani člani medijev, vodstvo košarkarske lige NBA pa drži pesti, da bodo njihovi strogi varnostni ukrepi preprečili preskok okužbe na zaprto območje.

'Koronalekcije' in znanstvenik, ki pravi, da je koronavirus rešil več življenj, kot jih je vzel

25. 03. 2020 13.58

Zapuščene ulice, prazne plaže in priljubljene turistične točke, ustavljena podjetja, javni promet, prizemljena letala, ladje v pristaniščih, še avtomobili so večinoma v garažah. Novi koronavirus je ustavil svet in v tej situaciji je precej težko najti zmagovalce. A so. Vsaj trenutno je med njimi okolje, a številni svarijo - na dolgi rok se lahko zgodi, da bo ena največjih žrtev novega koronavirusa prav naš planet.

Lepo vreme se nadaljuje, kam na izlet?

11. 01. 2020 07.00

Januar nas razvaja z lepim in suhim vremenom, in kot kaže, bo tudi v prihodnjih dneh tako. Morda nam že zmanjkuje idej, kako bi lahko sončno vreme še bolje izkoristili, zato smo zbrali nekaj predlogov, kam jo mahniti na potep oziroma izlet. Za nasvet smo vprašali Marijano Podhraški, popotnico, ki obiskuje tudi manj znane slovenske destinacije in zgodbe s krajev piše na svojem blogu.

'To, čemur pravimo karma, so v resnici priložnosti, da spišemo novo zgodbo'

27. 10. 2019 08.28

"Stvari iz preteklosti se nam ne ponavljajo zato, ker bi nas lovila hudobna zlobna čarovnica, imenovana karma, da moramo poplačati neke grehe, ampak so to predvsem priložnosti, da napišemo novo zgodbo," pravi hipnoterapevtka, regresoterapevtka in avtorica Asya Širovnik Moškon. Pogovarjali sva se o moči pozitivnih misli, podzavesti in vzorcih iz preteklosti, ki nas držijo v ujetništvu.

Loki in pametni telefoni: življenje plemena Tembe v amazonskem gozdu

13. 10. 2019 16.52

Lovijo z loki in puščicami, nabirajo divja zelišča, lovijo piranhe in obenem gledajo telenovele in brskajo po internetu v svojih s slamo prekritih kolibah. Obraz si poslikajo z barvami, ki jih pridobivajo iz semen, hkrati pa se s sodobno tehnologijo borijo proti nelegalni sečnji v amazonskem deževnem gozdu.

'Naš dom gori in pljuča našega planeta se spreminjajo v pepel'

26. 08. 2019 17.00

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je pred brazilskim veleposlaništvom v Ljubljani pripravilo protestni shod, s katerim so opozorili na hude posledice obsežnih požarov v amazonskem pragozdu. Kot so poudarili, slovenska politika o požarih molči, čeprav je zanje posredno sokriva.

Voditelji G7 sprejeli dogovor o pomoči pri spopadanju s požari v Amazoniji

26. 08. 2019 06.35

Sedmerica voditeljev najrazvitejših držav sveta je sprejela dogovor o finančni pomoči v višini 20 milijonov evrov za pomoč Braziliji pri spopadanju s požari v amazonskem pragozdu. Države bodo podprle tudi srednjeročni načrt pogozdovanja, ki ga bodo predstavili septembra.

Brazilsko obrambno ministrstvo objavilo fotografije gašenja požarov

25. 08. 2019 15.05

Papež Frančišek je opozoril, da je amazonski deževni gozd ključnega pomena za naš planet in izrazil upanje, da požare kar se da hitro zajezijo. Brazilske oblasti pa so objavile fotografije gašenja požarov s pomočjo vojaškega letala.

Znanstveniki: Novi brazilski predsednik ogroža obstoj tropskega pragozda in s tem vsega sveta

27. 11. 2018 12.00

V enem letu so v Braziliji izsekali za 40 odstotkov površine Slovenije amazonskega pragozda, največ v zadnjem desetletju. Brazilski minister za okolje v odhajajoči administraciji krivi nelegalno izsekavanje, a tudi povsem legalni načrti novega predsednika Bolsonara ne obetajo boljših časov. Znanstveniki opozarjajo, da ogroža obstoj tropskega pragozda in s tem vsega sveta.

Hitro prepoznavanje in pomoč lahko preprečita marsikatero smrt

29. 10. 2018 06.00

Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Vsako leto prizadene več kot 4.000 ljudi, kar je več kot 10 dnevno. Kako jo prepoznamo in kako ukrepamo, da bi imel prizadeti več možnosti za preživetje? Kako jo ločimo od srčnega zastoja in ali so osnovni postopki oživljanja enaki v obeh primerih?

Lahko se zgodi kjerkoli, a najverjetneje bomo reševali svojca

16. 10. 2018 16.37

Štirje Slovenci na dan doživijo srčni zastoj. Lahko doleti vsakega od nas: zgodi se lahko na ulici, v naravi, službi, še največkrat doma. Zato je pomembno, da pristopimo k človeku in izkoristimo ključne minute. Hitra pomoč namreč pomeni več možnosti za preživetje. Za temeljne postopke oživljanja potrebujemo le telefon in roke.

'Naša realnost je, da Emanuela živi izposojen čas'

29. 08. 2018 07.00

Emanuelino življenje je trikrat viselo na nitki. Rodila se je namreč z redko srčno napako, in to ravno v času, ko je naša otroška srčna kirurgija razpadala. "Če bi bili v Ljubljani, ne bi preživela," je prepričana njena mama Katarina, ki je kot novinarka pred leti tudi sama spremljala dogajanje na tem področju. Nedopustno je to, kar se dogaja, poudarja in dodaja, da je Bratislava dokaz, da se da z dobrim vodstvom ustvariti uspešen center za otroško kardiologijo.

'Pomirjena sva, ker sta kirurga naredila vse, da bi najin mali zaklad preživel'

23. 08. 2018 12.38

"Naja je bila deležna vrhunske medicinske oskrbe strokovnih, srčnih in predanih ljudi ter kirurških posegov, ki so po mnenju kardiologov in ostalega medicinskega osebja že mejili na znanstveno fantastiko," sta v odprtem pismu zapisala starša trimesečne deklice, ki je po operaciji tujih srčnih kirurgov nenadno umrla. Prepričana pa sta, da bo ravno zaradi teh ljudi mnogim drugim uspelo.

Tudi Avstrijci predlagajo Unescu biosferno območje ob mejni Muri

19. 08. 2018 09.19

Avstrijska Štajerska bo septembra Unescu poslala vlogo za razglasitev biosfernega območja ob mejni Muri na njihovi strani, tako da bi nastalo prvo petdržavno biosferno območje na svetu, ki bi obsegalo milijon hektarjev površin ob t. i. evropski Amazonki z rekami Dravo, Muro in Donavo.