nov mehanizem

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države
11. 03. 2025 19.30Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja
07. 03. 2025 13.52V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema
06. 03. 2025 13.03Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'
23. 12. 2024 07.04Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

Konec kršenja človekovih pravic: kdaj lahko detektivi zasledujejo 'tarčo'?
07. 12. 2024 19.42Z nedeljo v veljavo stopa nov zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim prinaša večjo preglednost nad delom detektivov. Jasneje namreč določa upravičenja detektivov, notranjemu ministrstvu pa daje tudi večjo vlogo pri strokovnem nadzoru. "Sledili smo tudi cilju, da se ob delovanju te dejavnosti ustrezno spoštuje človekove pravice," je poudaril generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić, ki pravi, da je prejšnji zakon dopuščal določene možnosti za preseganje zakonitosti. Kaj vse se torej spreminja za detektive?

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem
26. 11. 2024 09.06V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Ameriška oporišča v Veliki Britaniji preletavali skrivnostni droni
24. 11. 2024 13.54Nad tremi oporišči v Veliki Britaniji, ki jih uporablja ameriška vojska, so ta teden zaznali več neidentificiranih dronov, so sporočili z ameriških letalskih sil. Zaenkrat še ni znano, ali je šlo za sovražne drone.

Radislav Krstić: Če bi imel možnost, bi šel v Potočare in se poklonil žrtvam genocida
13. 11. 2024 16.48Bivši general vojske Republike Srbske Radislav Krstić je v pismu, ki ga je medijem posredoval Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča, priznal odgovornost za vojne zločine v Srebrenici leta 1995. Zapisal je, da se kesa zaradi sodelovanja v genocidu, in prosil za predčasno izpustitev na prostost. Kot pravi, je storil "nepredstavljivo in neodpustljivo kaznivo dejanje". Če bi imel možnost, bi šel v Potočare, da bi se poklonil žrtvam genocida in prosil za odpuščanje, je dodal.

'Do njih se vedem kot do ljudi, zato se mi odprejo'
09. 11. 2024 14.53Novinarstvo je nikoli ni zanimalo, zaradi disleksije ni marala brati knjig, na fakulteto so jo silili starši, sprejeta pa je bila samo zaradi italijanščine, ki jo je izbrala za nosilni predmet. Na razgovor za službo je prišla v obrabljenih, raztrganih kavbojkah in še danes ne ve, kako ji je – kljub slabemu pravopisu – uspelo dobiti študentsko delo pri časopisni hiši Dnevnik. Najprej je pisala o kulturi, nato so uredniki ocenili, da bi ji morda bolj ležala črna kronika. In kako prav so imeli.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Na železniški postaji začetek del: 'Pomen projekta presega meje Slovenije'
19. 10. 2024 12.08V okviru nadgradnje osrednjega dela Železniške postaje Ljubljana se začenjajo gradbena dela. Pričetek nove faze so simbolično zaznamovali z odkritjem spominske plošče, slavnostni govornik pa je bil premier Robert Golob.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

'Z izročitvijo bi me srbsko sodišče poslalo v bolečo smrt'
19. 08. 2024 17.3642-letni Andrej Gnjot je beloruski režiser. Dolgo je bil znan kot režiser reklamnih videospotov, njegovo delo opozicijskega aktivista v državi, ki jo hromi režim Aleksandra Lukašenka, pa je bilo javnosti dolgo skrito. Toda prav to udejstvovanje zdaj grozi, da mu bo uničilo življenje.

'Dokler ne uredimo odpadkov obstoječe elektrarne, ne moremo govoriti o novem bloku'
06. 06. 2024 13.23Vladna ekipa se je mudila na obisku v Posavju. Premier Robert Golob je pojasnil, da se je vlada odločila, da sejo opravi v Krškem. "V okviru obiska so ministri obiskali različne lokacije v skladu s svojimi pristojnostmi, sam pa sem obisk posvetil jedrski energiji," je pojasnil. Poudaril je, da je ponosen, da so položili temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov in dodal, da dokler ne bo poskrbljeno za odpadke trenutne elektrarne, ne moremo govoriti o izgradnji novega bloka.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Državni zbor sprejel zakonsko novelo za razdelitev računalnikov
26. 03. 2024 19.11Državni zbor je na sprejel novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bo dala podlago za razdelitev prenosnih računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo ministrice Emilije Stojmenove Duh. Za je glasovalo 48 poslancev, proti jih je bilo 26.

Parlamentarni odbor podprl novelo za razdelitev računalnikov
13. 03. 2024 21.48Odbor DZ za notranje zadeve je v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bi dala podlago za razdelitev prenosnih računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo ministrice Emilije Stojmenove Duh. Predlog novele tako kot upravičence določa vse, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka in so kot prejemniki otroškega dodatka uvrščeni v prvi dohodkovni razred.

Toliko bi imeli, če bi vlagali v bitcoin vse od zadnje razpolovitve
12. 03. 2024 00.15V prvih dveh mesecih leta 2024 je bitcoin presegel mejo 60 tisoč dolarjev in dosegel rekordne vrednosti, ki smo jih nazadnje zabeležili v letu 2021.

SDS napovedal interpelacijo, ministrica: O odstopu ne razmišljam
24. 01. 2024 12.13Poslanec Poslanske skupine SDS Tomaž Lisec je na novinarski konferenci spregovoril o vzrokih za interpelacijo zoper ministrico Emilijo Stojmenovo Duh in povedal, da po njihovem mnenju svoje delo opravlja nevestno, netransparentno in nesmotrno. Ministrica medtem ocenjuje, da nakup 13.000 računalnikov ni bil nesmotrn in netransparenten. Zavrnila je tudi očitke o neodgovornem delovanju. Kot pravi, o odstopu ne razmišlja.

Kriminalisti preprečili zlorabo, ki bi podjetje stala 635.000 evrov
24. 11. 2023 10.53Kriminalisti imajo v zadnjem času v različnih delih Slovenije opravka z novimi načini spletnih prevar, ki so uperjene predvsem v podjetja. Tarča tovrstne goljufije je bilo nedavno tudi podjetje z območja PU Koper. Storilci so se lažno predstavljali za predstavnike banke in tako od podjetja pridobili podatke, s pomočjo katerih so nato z računa podjetja odtujili 635.000 evrov. Zaradi hitrega posredovanja Policije, ki je stopila v stik z britanskimi varnostnimi organi, so transakcijo ustavili in denar podjetju vrnili. A ker je tovrstnih spletnih goljufij vse več, Policija podjetnikom svetuje, naj bodo pozorni na pristnost prejete elektronske pošte.

The Stroymachine: Preporod in prehod iz preteklosti v prihodnost
23. 11. 2023 10.57Po skoraj 13-letnem "vakuumu" je nazaj dobro naoljen kolektiv virtuoznih tolkalistov in multiinstrumentalistov zbranih v The Stroymachine. Nedavno so izdali nov album Renesonanza, s katerega so že predstavili singel in videospot za skladbo Niedrich. Povedali so nam več o njihovi reaktivaciji, albumu in načrtih.

Razpis za sofinanciranje sončnih elektrarn se zapira, nov marca 2024
22. 11. 2023 14.28Aktualni razpis za sofinanciranje samooskrbnih sončnih elektrarn, objavljen lani, se bo v petek zaprl. Te spodbude namreč ne bo več dodeljeval Eko sklad, ampak Borzen. Postopek bo v celoti digitaliziran, tako da bo dodeljevanje spodbud hitrejše. Vloge bo znova mogoče podati predvidoma marca 2024, je danes povedal pristojni minister Bojan Kumer.

Komisija DZ ministrstvo pozvala k predložitvi poročila o nakupu računalnikov
08. 11. 2023 18.49Komisija DZ za nadzor javnih financ je na seji pozvala Ministrstvo za digitalno preobrazbo, naj ji v sedmih delovnih dneh predloži poročilo o izvedbi razpisa za nakup 13.000 prenosnih računalnikov in seznam prejemnikov. Podporo sklepu so izrazili tudi na ministrstvu, kjer vztrajajo, da so razpis izvedli transparentno.

Državni sekretar z dodatnimi pojasnili o šestmilijonskem nakupu računalnikov
02. 11. 2023 12.07Prejšnji mesec je v javnost prišla informacija o šestmilijonskem nakupu računalnikov, za katere ni bilo jasno, kdo jih bo sploh prejel. Na ministrstvu so pojasnili, da bodo prenosni računalniki namenjeni tako socialno ogroženim oziroma ranljivim skupinam kot tudi šolam in vrtcem ter prizadetim v poplavah. Ker je okoli tega, koliko računalnikov bo šlo kam, še vedno veliko vprašanj, je stvari skušal dodatno pojasniti državni sekretar Miroslav Kranjc.

EU vzpostavlja solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med članicami
24. 10. 2023 15.36Evropska komisija vzpostavlja evropski solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med državami članicami, s čimer želi nasloviti pomanjkanje zdravil v Evropski uniji. Bruselj je napovedal še več drugih ukrepov na tem področju. S pomanjkanjem zdravil se sooča tudi Slovenija, poudarjajo na pristojni javni agenciji.

ChatGPT smo prosili za napovedi teh 5 kriptovalut, ki bi lahko doživelo hitro rast
09. 10. 2023 11.50V zadnjih mesecih je svet umetne inteligence (UI) doživel izjemen porast zanimanja, ki so ga spodbudile osupljive zmogljivosti, ki jih je pokazala platforma ChatGPT.

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci
03. 10. 2023 10.48Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.