Gospodarstvo

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

Washington , 01. 11. 2024 06.00 | Posodobljeno pred 58 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
30

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Koliko prevladajo energetski interesi države nad usmeritvami predsednikov držav, kot so zavezanost čisti energiji ali naftnim lobijem? Kot poudarja Klemen Grošelj, varnostni strokovnjak in nekdanji evropski poslanec, ki je v Bruslju deloval tudi v Odboru za industrijo, raziskave in energetiko, je cilj ZDA bil in bo ostal energetska samozadostnost po sprejemljivih, torej tržno konkurenčnih cenah in zanesljiva dobava energije gospodinjstvom in gospodarstvu.   

Donald Trump
Donald Trump FOTO: AP

"In okoli tega se je in se bo vrtela energetska politika ameriških predsednikov. Lahko bodo poudarki različni, morda večji poudarek na fosilnih ali obnovljivih virih, ampak cilj bo ostal enak. Energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo oziroma brez motenj in cenovnih šokov," pojasnjuje.  ZDA poleg tega težijo k čim večji ravni energetske samozadostnosti. Zato uvajajo najsodobnejše, tudi sporne tehnologije, kot je fracking, vse s ciljem doseganja navedenega cilja. To jim posledično daje tudi svobodo delovanje globalne sile, dodaja.   

 EU je v letih po 2022 svojo odvisnost od ruskega zemeljskega plina nadomestila z odvisnostjo od uvoza iz ZDA, izpostavlja. "Kar EU ne glede na vse postavlja v tvegan položaj tako v odnosu glede nihanja cen, kot tudi v odnosu zanesljivosti oskrbe," ocenjuje. 

Evropa energetsko močno odvisna od uvoza iz ZDA 

Kako lahko volitve v ZDA v energetskem smislu vplivajo na Evropo? Kot spomni Grošelj, so ZDA s tehnologijo frackinga postale največja proizvajalka nafte na svetu, če ne največja, pa med največjimi. Postale so tudi izvoznice utekočinjenega zemeljskega plina (LNG). ZDA so praktično postale energetsko samozadostne, z manjšim deležem uvoza nafte iz Kanade. ZDA so po letu 2022 postale tudi pomembna izvoznica LNG. EU je tako v prvi polovici 2024 kar 48% svoje porabe zemeljskega plina pokrivala z uvozom iz ZDA. Globalno ZDA pokrivajo 20% svetovnega trga LNG in 20% globalne proizvodnje nafte. 

Klemen Grošelj
Klemen Grošelj FOTO: Damjan Žibert

Torej lahko zaključimo, da je EU v letih po 2022 svojo odvisnost od ruskega zemeljskega plina nadomestila z odvisnostjo od uvoza iz ZDA, izpostavlja. "Kar EU ne glede na vse postavlja v tvegan položaj tako v odnosu glede nihanja cen, kot tudi v odnosu zanesljivosti oskrbe," ocenjuje.  Vsekakor načrt diverzifikacije virov v EU ni uspel. Sam šteje to kot enega največjih neuspehov odhajajoče komisije pod vodstvo Ursule von der Leyen, ki je v celoti zanemarila možnost izrabe lastnih virov zemeljskega plina v EU na primer v Vzhodnem Sredozemlju.   

"Sam verjamem, da bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena, seveda bomo priča takšnim in drugačnim manj ali bolj populističnim pobudam, a osnovna smer bo ostala enaka."

Kaj če na oblast pride Harrisova in kaj če Trump? 

Če bo njegova naslednica Kamala Harris, ta sicer od nekdaj velja za veliko zagovornico obnovljivih virov energije in čiste energije, a je napovedala zgodovinsko pridobivanje domače nafte, da ZDA ne bo odvisna od tujih trgov, prav tako, ker želi na svojo stran volivce v Pennsylvaniji, ni več podpornica prepovedi frackinga. Kaj to napoveduje?  

Kamala Harris
Kamala Harris FOTO: AP

Kot meni Grošelj, so to klasične predvolilne obljube, predvsem namenjene zveznim državam, kjer fracking in naftna industrija pomenita pomemben vir dohodka in jih pač želi Harrisova na ta način pridobiti na svojo stran oziroma podporo volivk in volivcev v teh državah: "Sam verjamem, da bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena, seveda bomo priča takšnim in drugačnim manj ali bolj populističnim pobudam, a osnovna smer bo ostala enaka."

Če pride na oblast Trump, pa zelo odkrito napoveduje podporo naftnemu lobiju in fosilnim gorivom. Kaj bo to pomenilo za dogajanje tako na globalnih trgih kot na evropskem? Kaj to pomeni za prizadevanja zelenega prehoda v svetu?  Kot meni Grošelj, je ta podpora predvsem retorična: "Če energetski vir ne bo konkurenčen, ga pač še taka retorična Trumpova podpora ne bo ohranila." Kot svari, bi bila večja težava, če bi Trump v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, začel izkoriščati našo EU energetsko odvisnost, kot mehanizem pritiska na EU. 

Donald Trump
Donald Trump FOTO: AP

Odhod Bidna in posledice na trg zelene energije 

Kakšne posledice za energetski trg čiste energije v ZDA bo imel odhod Bidna, ki je slovel kot njihov največji zagovornik doslej, in ali se bodo te prelivale tudi drugam po svetu? Kot pojasnjuje Grošelj, so ZDA so v okviru Zakona o zmanjševanju inflacije poskušale z vrsto subvencij in predvsem davčnih olajšav pritegniti tuje investicije v zelene tehnologije, ki bi ZDA omogočile, da bi imele v tej niši tehnološko in konkurenčno prednost pred drugimi državami sveta.   

V tem okviru so bile teh ugodnosti deležne tudi industrije vezane na obnovljive vire, kot so investicije v baterije in hranilnike energije, vetrne elektrarne itd. A kot izpostavlja, se je kot velika ovira pri tem izpostavila slaba in dotrajana infrastruktura v ZDA: "Glede na dosegljive podatke v ZDA obnovljivi viri dosegajo 20% celotne porabe energije. Ključno orodje, ki je na voljo zvezni oblasti v ZDA glede razvoja energetskega sistema so mehanizmi, kot so davčne olajšave, v manjši meri subvencije in pa seveda ključna okoljska zakonodaja oziroma regulacija. Zvezne države so pri svoji energetski politiki namreč precej samostojne in tako imate velike razlike med zveznimi državami. Tako Kalifornija velja za najnaprednejšo na področju OVE," pojasnjuje. 

Kamala Harris
Kamala Harris FOTO: AP

A kot poudarja, ne smemo pozabiti, da je vloga trga in konkurenčnost energetskega vira ključni dejavnik v ZDA: "Seveda lahko imajo posegi zvezne vlade določen vpliv, a ta ne odtehta tržnega učinka." Nazoren je bil primer Trumpove podpore rudarskim podjetjem, ki pa na koncu ni imel nikakršnega vpliva na obseg kopanja in porabe premoga, spomni. Ta je upadala in se je v zadnjih letih stabilizirala, predvsem zaradi potreb ameriških elektroenergetskih podjetij po stabilizaciji elektroenergetskega sistema ZDA. Ključen učinek te politike  v svetu, kolikor je pomembnejši vpliv na tehnološko tekmo glede tega, kateri del sveta bo imel tehnološki primat na področju zelenih tehnologij vključujoč seveda tudi tehnologije vezane na izrabo obnovljivih virov energije. Drug dejavnik pa je seveda odnos in stališča ZDA glede globalnega boja proti podnebnim spremembam, našteva. 

Največji izziv za ZDA zaostanek za Kitajsko 

Boj za omejevanje učinkov podnebnih sprememb, bo, če se na oblast zavihti Trump, doživel gotovo določen udarec, a tisto kar bo dejansko največji izziv tako za ZDA, kot Trumpa je očitno tehnološko nazadovanje in zaostanek za Ljudsko republiko Kitajsko (LRK), opozarja. Kot svari, se tako EU, kot tudi ZDA  soočajo z resnim in očitnim tehnološkim zaostankom za LRK, ki med drugim ne glede na vse ogromno vlaga v tehnologije povezane z zelenim prehodom: "In tega dejstva pač ne morejo spremeniti niti carinske vojne niti drugi omejevalni ukrepi, o katerih tako pogosto govori Trump. Če bodo ZDA in EU želele ohraniti globalno konkurenčnost lastnih gospodarstev, bodo pač morale sprejeti tehnološki izziv LRK in začeti obsežna vlaganja v znanje, nove tehnologije in razvoj sodobne infrastrukture. Zrele zelene tehnologije v navezi z umetno inteligenco (UI) in digitalizacijo bodo sprožile novo tehnološko revolucijo, kateri niti ZDA niti EU pač ne bodo mogle konkurirati z zastarelimi tehnologijami 20. stoletja."   

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Trident Poraza
01. 11. 2024 21.15
+5
Kamala je zadnja serstavina za WW3. Pa potem jokajte o energiji, ko jo bo polno po oblakih.
An ban pet podgan
01. 11. 2024 21.14
+3
Če bi Čebula ne imela Če bi bila samo še bula.
Natoforever
01. 11. 2024 21.14
-2
Trump pa predsednik ja 😁😁😁😁😁😁
Trident Poraza
01. 11. 2024 21.16
+2
Trident Poraza
01. 11. 2024 21.11
+3
Ej mi ne volimo v ZDA. Zakaj propaganda?
Rodion Raskolnikov
01. 11. 2024 21.08
+5
Trum je v bistvu edino upanje Evrope, da se ustavi deindustrializacija zaradi plačevanja nekonkurenčnih cen energije.
Rodion Raskolnikov
01. 11. 2024 21.07
+6
Bodimo objektivni, energetsko odvisnost EU je s financiranjem Maidana in kasnejšimi sankcijami vzpostavila Bidnova administracija.
proofreader
01. 11. 2024 21.06
+4
Morda pa bo 27-ti paket sankcij proti Rusiji deloval.
Trident Poraza
01. 11. 2024 21.12
+2
Hrast1234
01. 11. 2024 21.05
+5
Lepo so nas ameri skregali in energetsko odklopli od Rusije, zdaj bomo pa drago kupovali od njih. Pa kaka ofca moraš bit, da tak nasedeš!?
Animal
01. 11. 2024 21.20
Rodion Raskolnikov
01. 11. 2024 21.05
+5
A lahko Trum kako drugače izkoristi energetsko odvisnost EU od ZDA, kako drugače kot jo Biden s tem da plačujemo za plin 350 % več kot Amerikanci? Kakšen je namen vprašanja?
Narkodefinkica
01. 11. 2024 21.03
+6
Zakaj so Evropejci HLAPCI, ker so totalno nesposobni, vedno problematični, niso v stanju rešit enega problema in so vedno problem nikoli rešitev ali drugače zajci na vsakem koraku..
Bananistanec
01. 11. 2024 21.03
+4
Sankcije Rusiji .. resno .... delujeko prozi EU in za USA
proofreader
01. 11. 2024 21.02
+8
Bo EU kaznovala Ukrajino, ker so poškodovali Severni tok?
Trident Poraza
01. 11. 2024 21.12
+1
gongash
01. 11. 2024 21.00
+5
A a so končno pisarniški molji brez kakršnekoli dodane vrednosti končno zaječeli objektivno dojemati da so na polno zasrali in da gremo v napačno smer.
gongash
01. 11. 2024 21.01
+4
Govorim o evropsli komisiji. Skupek birokratov , ki jih ni nihče izvolil.
Trident Poraza
01. 11. 2024 21.12
+1
Eh kje. Poglej si norosti, ki jih trosijo.
periot22
01. 11. 2024 21.00
+3
Če ne bi imeli evropskih prodanih političnih hlapcev ne bi bili odvisni od Amerike!!!!!!!
proofreader
01. 11. 2024 20.56
+3
Naši skrajni levičarji so seveda proti vetrnim elektrarnam. Morda je tudi tu denar iz Rusije, ki spodbuja take akcije.
proofreader
01. 11. 2024 20.55
+4
EU plača popravilo naftovodov in plinovodov do Rusije in imamo spet poceni plin. Saj nam ni treba voziti iz ZDA.
Rino Santorini
01. 11. 2024 20.52
+5
Tu si je pa evropa popolnoma sama kriva in tudi to nas čaka...ne moreš se z Rusom skrgat...butli
hansola
01. 11. 2024 20.58
-4
Ja, samo smo si krivi, da hoče Putin brit do bruslja, res pametnjakovič do amena.
Rino Santorini
01. 11. 2024 21.00
+3
Nobo prišel...ga boš ti ustavil...mamina maza
Trident Poraza
01. 11. 2024 21.14
+1
Hansola pokaži mi en dokaz, da je on kdaj imel kakeršenkoli namen napadati EU, razen, če je omenjal kakšne povračilne ukrepe, če bi se Ukrajini dovolilo orožje dolgega dosega. Kar se mi pa zdi nekako razumno. Konec koncev brani svojo državo.
Betuul
01. 11. 2024 20.50
+5
Zdaj je čas za volilni😷molk ZDA😷
Bratje Slovani
01. 11. 2024 20.41
+8
Hahaha...uničili so Severni tok in nam zdaj drago prodajajo plin in drugo šaro.
Vakalunga
01. 11. 2024 20.37
+8
Zakaj TRUMP, saj EVROPE V TA DREK ni potisnil on, Von Lajna in ostali rde-čuhi so to skuhali..