Državni sekretar Miroslav Kranjc je pojasnil, da imamo od leta 2022 zakon o digitalni preobrazbi, ki določa več ukrepov, med drugim tudi mehanizem za izposojo računalniške opreme. "Člena določata, da je ministrstvo dolžno financirati ta mehanizem," je povedal.
Pojasnil je, da ti računalniki še niso dobavljeni, a da morajo biti dobavljeni do 20. novembra, saj bodo tako lahko opremo plačali še iz letošnjega proračuna. Dodal je, da so se na nakup pripravljali več mesecev. "Izpeljan pa je bil na način, da smo dobili dovolj dobro opremo za čim večje število upravičencev," je pojasnil.
Največji kamen spotike je vprašanje, komu bodo zares računalniki namenjeni. Na vprašanje, zakaj ni bila pred nakupom narejena konkretna analiza glede tega, kdo bo prejel računalnike, ni znal odgovoriti. Povedal je, da so po njihovi oceni potrebe veliko večje od zgolj 13.000 računalnikov, ki so jih naročili. "Teh 13.000 računalnikov ne bo pokrilo obstoječih potreb," je dejal. Kot pravi, bo Štipendijski sklad objavil javni poziv, tisti, ki bodo izpolnjevali merila in kriterije, pa bodo nato lahko na podlagi odločbe prejeli opremo.
Do računalnikov bodo upravičeni upravičenci do državne socialne pomoči, ki jih je okoli 80.000, pa tudi prejemniki otroškega dodatka, teh je okoli 320.000.
"Vmes se je zgodila še ena zadeva, ki je nihče ni mogel pričakovati. To so bile poplave," pravi. DZ je sprejel zakon o interventni odpravi posledic poplav, ki določa, da Ministrstvo za digitalno preobrazbo ugotovi, koliko opreme potrebujejo občine. "Gre za 39 računalnikov, ki smo jih že prejeli in jih večinoma tudi že razdelili," je povedal in dodal, da so prosilci iz 11 različnih občin. "Kdaj je tu nastala težava, da bi računalnike prejeli tisti, ki jih potrebujejo, mi ni jasno," je pripomnil.
Povedal je tudi, da se nanje po objavah v medijih, da se še ne ve, komu bodo računalniki namenjeni, obrača vse več šol. "Nimamo zakonske podlage, da računalnike kupujemo za šole," je pojasnil glede trenutnega nakupa.
Na očitke, da ne gre za dovolj zmogljive računalnike, pa je dejal, da gre za računalnike, ki so primerljivi z računalniki, ki jih imajo zaposleni v javni upravi. Računalniki državnih uslužbencev imajo po njegovih besedah procesorje 10. generacije, računalniki, ki so jih naročili, pa procesorje 12. in 13. generacije. "Niso tako slabi računalniki. Seveda ne gre za špico od računalnikov, ampak gre za računalnike, ki so za osnove potrebe – brskanje po spletu, urejanje fotografij, pisanje besedil, elektronska komunikacija – dovolj sposobni," je zatrdil.
Komisija DZ na zahtevo NSi o 6,5 milijona evrov vrednem nakupu računalnikov
Poslanci NSi zahtevajo sklic seje komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri bi se seznanili z nakupom 13.000 prenosnih računalnikov, ki ga je v vrednosti nekaj manj kot 6,5 milijona evrov opravilo Ministrstvo za digitalno preobrazbo. Gre za sum negospodarne porabe javnih sredstev, je pojasnil poslanec NSi Aleksander Reberšek.
Ministrstvo je javno naročilo za nakup računalnikov objavilo julija, posel so si razdelile štiri dobaviteljske firme, a ni jasno, ali so računalniki po tehničnih karakteristikah sploh ustrezni, za kaj jih bodo uporabljali in ali jih sploh potrebujemo, je danes na novinarski konferenci dejal Reberšek.
"Zdi se, da je bil razpis izpeljan brez jasnih ciljev, meril in kriterijev," je nadaljeval in menil, da obstajajo resni sumi, da je šlo za netransparentno in neučinkovito porabo javnega denarja.
Pojasnila ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh, da bodo kupljeni računalniki namenjeni trem skupinam prebivalstva – to so ranljive skupine, ki jih bodo prejele prek mehanizma za brezplačno izposojo, vrtci in osnovne šole ter pravne osebe javnega prava, ki so jim nedavne poplave uničile oz. poškodovale računalniško opremo –, ga niso prepričala.
"Izkazalo se namreč je, da nobena od teh skupin o nakupu računalnikov ni vedela ničesar," je dejal. Predsednik Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Gregor Pečan je denimo o nakupu računalnikov izvedel iz medijev, ministrstvo za izobraževanje je že lani šolam namenilo dva milijona evrov za nakup računalniške opreme, poplave pa so Slovenijo prizadele šele nekaj tednov po objavi razpisa.
Na seji bodo med drugim predlagali, naj jim Ministrstvo za digitalno preobrazbo predloži natančno poročilo o izvedbi razpisa ter o njegovih ciljih, merilih in kriterijih. Želijo tudi natančen seznam prejemnikov računalnikov. "V tej vladi se preprosto ne ve, kdo pije in kdo plača. Nabavlja se 13.000 računalnikov in potem se sploh ne ve, komu bomo te računalnike razdelili, niti se ne ve, če je oprema tehnično ustrezna, porabi pa se 6,5 milijona evrov in potem se išče srečnega dobitnika," je še dejal Reberšek.
Več kot šest milijonov evrov, ki jih je Ministrstvo za digitalno preobrazbo z ministrico Emilijo Stojmenovo Duh na čelu namenilo za računalnike, so si enakovredno razdelila podjetja Lamcom, Unistar, Gambit Trade in Acord-92. Kot so nam pojasnili na ministrstvu, je bil izveden odprti postopek, kar pomeni, da se je lahko prijavil kdorkoli. Skupna cena celotnega naročila je 6.472.667,50 evra z DDV. Ministrstvo za digitalno preobrazbo je imelo zagotovljena sredstva v znesku 500 evrov z DDV za kos opreme.
Kot so nam pojasnili na ministrstvu, so 13.000 računalnikov kupili za tri različne skupine prebivalcev. Prva skupina so ranljive skupine prebivalstva, ki bodo računalnike prejeli prek mehanizma za brezplačno izposojo računalnikov MIRO. Druga skupina so vrtci in osnovne šole, tretja skupina pa so pravne osebe javnega prava, prizadete v poplavah in plazovih, ki jim je bila uničena ali poškodovana osnovna računalniška oprema, ki jo potrebujejo za delo oziroma izvajanje svoje dejavnosti.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.