Iz Policijske uprave Koper so sporočili, da so novembra prejeli prijavo ene od gospodarskih družb, ki je bila žrtev spletne goljufije. Računovodstvo družbe je najprej prejelo elektronsko sporočilo, v katerem so se neznanci predstavljali kot njihova banka. V sporočilu so podjetje obvestili, da je banka v procesu menjave strežnika spletnega bančništva. V besedilu sporočila pa je bila tudi povezava do spletnega obrazca, v katerega je moral prejemnik sporočila vnesti vse svoje podatke o bančnem računu in dostopne podatke.
"Za tem je sledil klic iz slovenske telefonske številke, kjer se je storilec predstavljal kot tehnična služba banke in oškodovanca z lažnim prikazovanjem z navodili prepričal, da mu je posredoval dodatno geslo in s tem omogočil storilcu dostop do spletnega bančništva," so pojasnili na PU Koper.
Storilec je nato z računa podjetja na tuji bančni račun prenakazal 635.000 evrov.
"Kriminalisti oddelka za računalniško preiskovanje PU Koper so takoj stopili v kontakt s kriminalisti Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave in prek njih z varnostnimi organi Združenega kraljestva. Prav tako so kontaktirali tudi banko in Urad za preprečevanje pranja denarja. V nadaljevanju je bila transakcija zaustavljena in denar je že vrnjen podjetju," so sporočili iz PU Koper.
Bodite pozorni na pristnost elektronske pošte
Policija je ob tem opozorila, da so v zadnjem času v različnih delih Slovenije obravnavali nove načine spletnih prevar, katerih tarča so predvsem podjetja. Zato so podjetnikom svetovali, naj začnejo preverjati pristnost elektronske pošte, saj ta pogosto na prvi pogled deluje prepričljivo. Ta so namreč pogosto videti kot prava, takšna, kot bi jih poslal direktor ali drugi vodilni v podjetju.
"V Policiji ugotavljamo, da v teh primerih ne gre za vdore v elektronske poštne strežnike, ampak za lažno elektronsko pošto, poslano iz tujine, s ponarejenim zaglavjem sporočila. Ugotavljamo tudi, da so pri večini podjetij številke transakcijskih računov, likvidnostnega stanja podjetja, davčne številke, elektronski poštni naslovi direktorjev, računovodstva ali tajništva dejansko vsakemu dostopni na spletu, zaradi česar storilci lažje najdejo nove žrtve," so opozorili.
Zato je pomembno, da podjetje ob prejemu sumljive pošte, ki od njih zahteva podatke ali vsebuje povezave, preveri pristnost pošiljatelja oziroma zaglavja (header) elektronske pošte. Policija vsem, predvsem pa podjetjem, svetuje, naj vzdrževalci informacijskega sistema vključijo varnostni mehanizem "preverjanje pristnosti elektronske pošte".
"S preverjanjem pristnosti si zagotovite, da so sporočila razvrščena čim pravilneje. E-poštna sporočila, za katera pristnost ni preverjena, bodo najbrž zavrnjena ali preusmerjena v mapo z vsiljeno pošto, saj obstaja velika verjetnost, da so ponarejena in se uporabljajo za prevare z lažnim predstavljanjem," so pojasnili na Policiji. Poleg tega so lahko elektronska sporočila z nepreverjeno pristnostjo, ki vsebujejo priloge, neposredno zavrnjena zaradi varnostnih razlogov.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.