Tujina

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

Bruselj, 10. 04. 2024 16.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Sprejeli evropski azilno-migracijski pakt
    02:58
    Iz 24UR: Sprejeli evropski azilno-migracijski pakt
  • Protestniki prekinili glasovanje o migracijah v Evropskem parlamentu
    01:45
    Protestniki prekinili glasovanje o migracijah v Evropskem parlamentu

Evropski migracijski pakt sestavlja 10 zakonodajnih aktov, ki naj bi zagotovili več solidarnosti med članicami, hitrejše azilne postopke in boljše upravljanje meja. Z novo zakonodajo bi vzpostavili poseben solidarnostni mehanizem za pomoč državam članicam, ki se znajdejo pod velikim migracijskim pritiskom. Preostale članice bi jim lahko pomagale s premestitvijo prosilcev za azil na svoje ozemlje, plačevanjem finančnih prispevkov ali pa zagotavljanjem operativne podpore.  

Na letni ravni bodo število premestitev znotraj EU določili pri najmanj 30.000 osebah, skupno višino prispevkov pa pri najmanj 600 milijonih evrov.

V primeru kriznih razmer na področju migracij bo solidarnost v skladu z novimi pravili dodatno okrepljena. Komisija bo lahko v tem primeru od članic zahtevala dodatne zaveze. Pri tem bodo prednost dali premeščanju. V primeru krize bo možno odstopanje od določenih pravil iz pakta.

Nova zakonodaja bo omogočala preverjanje državljanov tretjih držav na zunanjih mejah EU, prinaša pa tudi razširjeno podatkovno bazo Eurodac, v kateri bodo zbirali prstne odtise in fotografije obraza.

Azilni postopki po vsej EU bi potekali hitreje.
Azilni postopki po vsej EU bi potekali hitreje. FOTO: AP

Po novem bo azilni postopek enoten po vsej EU in tudi hitrejši. Pakt prinaša še enotne standarde po vsej uniji za priznavanje mednarodne zaščite, pa tudi pravila glede pogojev, ki jih mora prosilcem zagotoviti članica, v kateri so.

Zakonodajni sveženj poleg tega predvideva nov okvir za preselitev beguncev iz tretjih držav, da v EU pridejo po zakoniti poti. Sodelovanje članic bo prostovoljno.

'Zgodovinski dan, vendar delo še ni končano'

"Danes je zgodovinski dan. Po letih intenzivnega dela pakt o migracijah in azilu postaja resničnost," je v odzivu na sprejetje zakonodajnih aktov, združenih v migracijskem paktu, povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Kot je dejala, bo pakt prinesel resnične spremembe za vse Evropejce. Pri tem je izpostavila varnejše evropske meje, hitrejše in učinkovitejše postopke obravnave prošenj za azil in vračanja ter večjo solidarnost z državami članicami ob zunanjih mejah EU.

"S ponosom lahko rečem, da smo zagotovili evropsko rešitev. Vendar pa naše delo še ni končano. Takšna odločnost in enotnost, ki sta nas pripeljali do današnjega dne, nas morata voditi tudi pri tem, da bo pakt postal resnična zgodba o uspehu v Evropi," je poudarila.

Da bo ključno izvajanje zakonodaje, se je strinjal tudi belgijski premier Alexander De Croo. Kot je povedal, bo belgijsko predsedstvo Sveta EU prihodnji mesec v Gentu gostilo ministrsko konferenco, namenjeno izvajanju pakta.

Pri izvajanju bo po njegovih besedah ključno boljše varovanje evropskih meja, pravičnejša razdelitev bremen med vsemi državami članicami, pa tudi zagotovitev tega, da bodo Evropo dosegli samo prosilci za azil, ki so upravičeni do zaščite.

Da je treba po današnjem sprejetju v parlamentu zagotoviti, da bodo vse članice v celoti izvajale novo zakonodajo, je poudarila tudi predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. "Izvajanje pa mora iti z roko v roki s človečnostjo," je povedala.

Alexander De Croo, Roberta Metsola in Ursula von der Leyen
Alexander De Croo, Roberta Metsola in Ursula von der Leyen FOTO: AP

Tudi nemški kancler Olaf Scholz je sprejetje pakta označil za zgodovinski korak in poudaril, da bo omejil nezakonite migracije. V odzivu je poudaril, da bo nova zakonodaja zagotovila solidarnost med državami članicami in končno razbremenila tiste članice, ki se soočajo z največjim migracijskim pritiskom.

Potrditev migracijskega pakta je pozdravil tudi italijanski notranji minister Matteo Piantedosi. Poudaril je, da gre za najboljši možen kompromis, ki upošteva tudi vse potrebe Italije.

Z danes potrjeno zakonodajo so prav tako zadovoljni v Atenah. "Gre za velik preboj in zelo pomemben korak k skupnemu in s tem bolj učinkovitemu upravljanju izzivov na področju migracij," je dejal grški minister za migracije Dimitris Kairidis.

Da evropski pakt o migracijah in azilu predstavlja pomemben korak naprej za EU, je sporočil tudi francoski notranji minister Gerald Darmanin.

Varšava in Budimpešta vztrajata pri nasprotovanju sprejemanju beguncev iz drugih članic EU

"Poljsko bomo branili pred mehanizmom za premeščanje," je poljski premier Donald Tusk povedal o solidarnostnem mehanizmu, ki ga za pomoč državam članicam, ki bi se znašle pod migracijskim pritiskom, predvideva evropski migracijski pakt. "Lahko oblikujem določena zavezništva, da mehanizem, ki predvideva premeščaje migrantov ali pa plačevanje finančnih prispevkov v primeru njihove zavrnitve, ne bo veljal za Poljsko," je povedal nekdanji predsednik Evropskega sveta.

Varšava tako tudi pod proevropsko Tuskovo vlado vztraja pri kritiziranju evropskega pakta o migracijah in azilu. Predhodna vlada pod vodstvom desničarske stranke Zakon in pravičnost (PiS) je sicer poleg Budimpešte veljala za eno najglasnejših nasprotnic pakta.

Poljska meja
Poljska meja FOTO: AP

Tudi madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je zatrdil, da bo njegova država vztrajala pri nasprotovanju sprejemanju migrantov. Danes sprejeti pakt po njegovem mnenju "daje zeleno luč nezakonitim migracijam", navaja madžarska tiskovna agencija MTI.

Hitro vračanje tistih, ki nimajo pravice ostati

"Končno imamo na mizi celovit evropski pristop na področju migracij, ki vključuje enotna pravila za azilne postopke, preverjanje na mejah, hitrejšo zaščito za tiste, ki imajo dobre možnosti za pridobitev azila, in hitro vračanje tistih, ki nimajo pravice ostati," je danes v Evropskem parlamentu v Bruslju dejala evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson.

Omenila je tudi nove varovalke za zaščito ranljivih ljudi, predvsem mladoletnikov in družin z otroki, ter jasna pravila, ki bi preprečila prenapolnjene sprejemne centre. Izpostavila pa je še vzpostavitev solidarnostnega mehanizma za pomoč državam članicam, ki bi se znašle pod velikim migracijskim pritiskom. Solidarnost bo obvezna, je poudarila komisarka.

Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson
Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson FOTO: AP

"Smo v finalu nogometnega prvenstva, vse je na kocki. Ne gledamo s tribun, ampak smo na igrišču. Žoga se kotali, čas je, da stopimo skupaj kot ekipa in zadenemo za Evropo. Lahko bo trajalo še leta, da bomo znova v finalu. To je naša edina priložnost, ki jo moramo izkoristiti," je komisarka, ki je velika ljubiteljica nogometa, pred glasovanjem pozvala evropske poslance, naj prevzamejo odgovornost in pakt podprejo.  Po potrditvi je glasovanje označila za "velik dosežek".

Glasovanje so za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti.
Glasovanje so za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. FOTO: AP

Razprava poslancev različnih političnih skupin je nakazovala na izid glasovanja. Glasovanje o zakonodajnih aktih so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti.

'Korak naprej, ki ga EU potrebuje'

"Podprl bom celoten paket, čeprav nekatere dosjeje zaradi posameznih problematičnih delov s cmokom v grlu. A vendarle gre za zapleteno sestavljanko celotnega sistema in za kompromis, ki ga je bilo zelo težko doseči in je bil blokiran osem let. Gre pa tudi za prelomno odločitev, s katero Evropa vstopa v neko novo obdobje," je pred glasovanjem dejal Matjaž Nemec (S&D/SD).

"Evropski parlament je danes spisal zgodovino. Sprejeli smo celovito reformo migracijske in azilne politike. Evropa s tem vstopa v novo obdobje. Prevzeli smo odgovornost in upravičili zaupanje državljanov," pa je po sprejetju v Evropskem parlamentu poudaril Nemec, ki je bil poročevalec za uredbo o standardih za priznavanje mednarodne zaščite prosilcem.

Pakt vzpostavlja enotna evropska pravila urejanja migracij.
Pakt vzpostavlja enotna evropska pravila urejanja migracij. FOTO: AP

Irena Joveva (Renew/Svoboda) je napovedala podporo paktu, saj bo omogočal uveljavitev zakonodaje, ki vzpostavlja enotna evropska pravila urejanja migracij ob vstopu migrantov v unijo, njihovem premiku po državah in enotne pogoje premestitve migrantov v države izvora, če je njihova prošnja za azil neuspešna. Opozorila pa je na nekatere sporne določbe v uredbi o kriznih razmerah.

Tudi njen strankarski kolega Klemen Grošelj je napovedal podporo celotnemu zakonodajnemu paketu, čeprav ne izpolnjuje vseh pričakovanj. "Je pa vseeno korak naprej, ki ga EU v tem trenutku potrebuje glede na migracijske tokove, s katerimi se sooča," je poudaril. Med slabostmi je omenil to, da primarna odgovornost za upravljanje meja ostaja na državah članicah, napredek pa predstavljata dogovor o pospešitvi upravnih postopkov in krepitev solidarnosti med državami članicami.

Pomisleki zaradi obvezne solidarnosti

Franc Bogovič (EPP/SLS), ki je prav tako podprl celoten pakt, pa je izpostavil pomisleke glede t. i. obvezne solidarnosti, v skladu s katero bodo morale države članice sprejeti prosilce za azil iz članice, ki je pod migracijskim pritiskom, ali pa zagotoviti finančni prispevek. Na voljo jim bodo tudi druge možnosti pomoči. "Paket prinaša veliko dobrih in jasnih opredelitev, s katerimi se strinjam: zaščita zunanjih meja, okrepitev Frontexa, hitrejše vračanje beguncev, sodelovanje z državami, v katere prihajajo migranti, boj proti tihotapcem z ljudmi," je naštel.

Do obvezne solidarnosti je bil kritičen tudi Milan Zver. "Rešitev, ki uvajajo obvezne kvote oziroma denarne kazni, ki doletijo države članice, če kvot ne sprejmejo, ne morem podpreti, zato bom v teh delih pakta glasoval proti," je sporočil. Želel bi si, da bi pakt konkretneje udejanjal neprepustno varovanje na zunanjih mejah, rigorozno vračanje migrantov, ki niso prejeli zaščite oziroma ne spoštujejo evropskega načina življenja in predpisov, ter uvajanje sprejemnih centrov izven EU, je dodal Zver.

 Najbolj razburja del pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.
Najbolj razburja del pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami. FOTO: AP

"Paket je obširen in vsebuje tudi dobre rešitve. Podpiram tiste predloge, ki uvajajo strožji nadzor nad tem, kdo prihaja v EU, strožje ukrepe proti trgovcem z ljudmi in prenos odločanja o prošnjah za azil izven EU. Nasprotujem pa rešitvam, ki vsebujejo obvezno solidarnostno prerazporeditev. To je moja rdeča linija, od katere ne odstopam," je zapisala Romana Tomc.

Ljudmila Novak (EPP/NSi) pa je sporočila, da imajo poslanci pred seboj skupni evropski odgovor na izzive migracij. "Nobena država EU se z izzivom migracij ne more soočiti sama. Zato smo izboljšali tudi pravila o odgovornosti za obravnavanje prošenj za azil, pri čemer novi dogovor vzpostavlja tudi trajni solidarnostni mehanizem," je navedla.

Iz pisarne Milana Brgleza (S&D/SD) so medtem sporočili, da se ne udeležuje plenarnega zasedanja v Bruslju, tako da ni glasoval.

Zakonodajo bodo morale potrditi še članice

Zdaj bo moral dokončno zeleno luč prižgati še Svet EU, v katerem so zastopane države članice. Zakonodaja se bo predvidoma začela uporabljati spomladi 2026.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (643)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dolinar Tomaž
14. 04. 2024 10.53
+6
naši predniki so branili meje z svojimi življenji. zdaj spuščamo notri ljudi ki niso prišli delati ampak izkoristiti dobroto tistih, ki delijo naš denar (ki ni zrasel na drevesih ampak smo ga morali zaslužiti in ga kot davke plačujemo državi ki pa z njim ravna kot svinja z mehom ...)
nogutsnoglorry
11. 04. 2024 17.10
+9
Kaj se bo zgodilo, ko bo če bo izbruhnila naslednja svetovna vojna? Ali bomo preselili ves svet v Evropo?
zdravkob
11. 04. 2024 14.00
+7
Kako lahko nasprotjuješ v nekem delu, v ostalem pa ne. Pakt je potrjen, potrjen je v celoti. Glasovali ste za, izglasovan je cel pakt. Koga farbate? Zdaj pa poglejmo cirkus, ki se bo odvil in ki se lahko konča z razpustitvijo EU.
Hinkoinvinko
11. 04. 2024 11.26
+0
Treba bo Resni.co volit, samo oni si upajo reči DOVOLJ JE BILO!
Bozje oko
11. 04. 2024 10.58
+4
Saj ni cudno, da gre vse v maloro, ce imamo na desetine nevladnih organizacij, ki glasno podpirajo ilegalne migracije, ni pa niti ene nevladne organizacije, ki bi glasno zagovarjala avtohtono prebivalstvo in s tem spostovanje zakonodaje!!!???
Jon Bacek
11. 04. 2024 12.01
+6
To je zato, ker so te nevladne organizacije plačane iz tujine, da pospešujejo migracije.
Igi31
11. 04. 2024 10.56
vprašan bi bil v sredo v šoli je rabu dan frej :)
oježeš
11. 04. 2024 10.16
+8
Odobriti azil le tistim, ki pridejo z dokumentom na uradni mejni prehod. Ostalo vse vrniti v njihovo domovino tam naj tudi krijejo vse stroške vračanja.
Prokleta Zima
11. 04. 2024 10.11
+6
Če so pred vrati barbari pomeni, da so barbari na obeh straneh.
brezveze13
11. 04. 2024 10.10
+12
v kolikor mene pošljejo v brusel in dajo plačo 15000 roke sploh ne spustim vse sprejeto itak plačajo in nasankajo davkoplačevalci in ljudje ob mejah
duhccc
11. 04. 2024 10.06
+13
evropa je eno velko sranje utikuje se povsod tja k ni treba....migrante bi bvlo treba naselit povsod okoli poslancov... si predstavljate kaj bi naredili muslimani z nami ce bi mi k njim pribezali sploh z katoliki pa z zenskami bol da si ne predstavljate .. kam gre ta svet pa cloveska pamet.... sicer tako je ce mislijo eni da so bogovi...
Natorinkica
11. 04. 2024 10.01
+16
Še Hitler ni naredil Evropi toliko škode kot tile v Bruslju.
Rde?a pesa in hren
11. 04. 2024 09.38
-3
Preberite si komentar od Petra žerjaviča, Delo, ki zadnje čase edini trezno razmišlja od novinarjev.
elektroncek
11. 04. 2024 09.34
+22
popolnoma bodo uničili evropo
12apostol
11. 04. 2024 09.24
+14
Še par mesecev nazaj sem podpiral levičarje ampak hvala bogu sem dojel ,da smo krivi za to situacijo zato jih tokrat ne bom volil.
12apostol
11. 04. 2024 09.20
+10
Včasih sem podpiral vse levičarje tokrat zagovo ne to bi bilo lahko za nas usodno.
iziizi
11. 04. 2024 09.19
+17
Hallo azilant dobi 800 eur na mesec .invalidski upokojenec pa 350 eur
oježeš
11. 04. 2024 10.19
+3
In s čem jih je zaslužil, ko ima nastanitev in hrano pokrito iz državnega proračuna?
Bolfenk2
11. 04. 2024 09.18
+12
Da so levičarji izdajalci slovenskega naroda je že dolgo znano. Od janšistov pa sem pričakoval bolj pokončno držo na glasovanju, pa so pokleknili pred Ursolo. Izdali so nas levi in desni. Treba bo voliti populiste.
Bolfenk2
11. 04. 2024 10.24
+4
Partizani so se z orožjem borili proti tujcem. Ne mešaj ji z današnjimi izdajalskimi levaki.
Nula0
11. 04. 2024 09.17
+8
Preverite tega mislim ,da je ta Slava Rusiji glede na njegove komentarje o vojni.
12apostol
11. 04. 2024 09.11
+7
Sam sem vesel ,da nisem več levičar in ,da bom tokrat volil pametno.
Spectator936
11. 04. 2024 09.09
-2
Vsi kvazi desničarji so glasovali za, razmislite na volitvah