konkurenčni trg

Raziskovanje rasti tobaka brez dima v Evropi

31. 03. 2025 13.05

Priljubljenost tobaka brez dima v Evropi narašča, kar je posledica spremembe potrošniških preferenc. Ko tradicionalno kajenje upada, več ljudi preizkuša alternative, kot je snus, tobak brez dima, ki pridobiva na priljubljenosti. Ta premik odraža širše trende, ki so usmerjeni v bolj zdravju prijazne izbire in inovativne načine uživanja tobaka.

Pomemben mejnik: Slovenske delnice končno poslali 'v svet'

09. 03. 2025 07.10

Delnice, ki kotirajo na Ljubljanski borzi, so odslej na voljo na eni izmed vodilnih trgovalnih platform Interactive Brokers. Ljubljanska borza je ponosna na ta pomemben mejnik. Investitorji z vsega sveta bodo lahko zdaj na zelo enostaven in relativno ugoden način dobili dostop do našega trga. "Investiranje na slovenskem trgu bo zdaj postalo dostopno za bistveno širši krog oseb, s čimer bi lahko prišlo do pritoka novega kapitala in s tem večje likvidnosti," si obetajo.

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?

06. 12. 2024 06.00

Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Kakšne so nove obveznosti za Booking?

14. 11. 2024 16.00

V skladu z aktom o digitalnih trgih za nizozemsko spletno potovalno platformo Booking v EU veljajo nove posebne obveznosti. V Bruslju so prepričani, da bo njena vloga posrednika pri rezervaciji nastanitve, najemu avtomobila in drugih potovalnih storitev zdaj pravičnejša in bolj odprta.

BYD ima načrt za pohod na trg: cena do 30.000 evrov, proizvodnja na Madžarskem

13. 10. 2024 16.38

Kitajski proizvajalec električnih vozil BYD pričakuje, da bo v prihodnjih šestih mesecih povečal prodajo v Nemčiji, je v intervjuju dejala podpredsednica podjetja Stella Li. Obenem je kritizirala carine Evropske unije na električna vozila, izdelana na Kitajskem, ki bodo uvedene prihodnji mesec.

Direktor Mahleja: 'Evropa dela veliko napako'

11. 10. 2024 17.54

Arnd Franz, izvršni direktor dobavitelja avtomobilske industrije Mahle, ki v Sloveniji ravno načrtuje velika odpuščanja, opozarja na posledice vztrajanja pri strogih ciljih zmanjšanja emisij CO2 v Evropski uniji. V intervjuju je poudaril, da bi bile posledice za evropsko gospodarstvo in avtomobilsko industrijo lahko usodne.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje

19. 09. 2024 07.09

Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Avtobusni prevozi: kdo je 'kriv', da dva ponudnika obvladujeta trg?

06. 09. 2024 11.09

Javni potniški promet v Sloveniji v zadnjih letih doživlja dramatične spremembe. S trga so "izbrisali" vrsto manjših prevoznikov, zdaj ga obvladujeta le dva ponudnika, ki – tako ministrstvo za okolje – kršita koncesijsko pogodbo in opuščata izvajanje prevozov. Toda: kako smo prišli do te točke? Zakaj je državna revizijska komisija razveljavila razpis, ki bi manjšim ponudnikom omogočal dostop do trga in zakaj, tudi zahvaljujoč Agenciji za varstvo konkurence, konkurence danes praktično ni?

Prenovljena Žitova pekarna Maribor po naložbah v višini 9 milijonov evrov v vrhu pekarske industrije v Evropi

11. 07. 2024 09.13

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda

26. 03. 2024 07.09

Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.

Finančni Popkast: Geopolitična tveganja

23. 11. 2023 07.36

Vojna v Ukrajini ima velik vpliv na slabe gospodarske rezultate v Evropski uniji. V primeru vojaških eskalacij v Tajvanu bi se z gospodarsko recesijo spopadel ves svet. Globalizacije ni več, živimo v multipolarnem svetu.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Lidl Slovenija ustvarja dober lajf za zaposlene

20. 09. 2023 00.15

V Lidlu Slovenija izvajajo številne aktivnosti za ohranjanje odličnega delovnega okolja. Z odpiranjem novih trgovin po Sloveniji iščejo nove sodelavke in sodelavce, predvsem za delo v trgovinah, skladišču in v nabavi.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'

24. 06. 2023 10.05

Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno

28. 05. 2023 07.00

Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Matematika ne dokazuje, da je kapitalizem učinkovit

20. 05. 2023 07.00

Kapitalizem je privlačno zagovarjati s sklicevanjem na t. i. prvi osnovni teorem ekonomije blaginje, ki je matematična formalizacija slavne ideje Adama Smitha o "nevidni roki" trga. Ta pravi, da kapitalistični trgi v stanju popolne konkurence ustvarjajo t. i. Paretovo učinkovitost (ali Paretov optimum). Enostavneje rečeno, če je zadoščeno nekaj (strogim) družbenim pogojem, delovanje trga ustvarja situacijo, v kateri nihče ne more več izboljšati svojega položaja, ne da bi se poslabšal položaj vsaj ene druge osebe. Vse morebitne ekonomske interakcije s pozitivno vsoto so bile uspešno izvršene. Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.

'Nimam rad primerjave z atomsko bombo'

23. 04. 2023 07.00

Objavljamo nadaljevanje pogovora z enim največjih strokovnjakov za umetno inteligenco pri nas. Marko Robnik Šikonja se na Fakulteti za računalništvo in informatiko že vrsto let ukvarja s strojnim učenjem in obdelavo naravnega jezika. Na strahove, ki prihajajo predvsem iz ZDA, da nas bo umetna inteligenca uničila, gleda zelo preudarno in mirno ter dodaja, da še nismo tako daleč.

Najem profesionalnih strojev in orodja

22. 12. 2022 10.36

Med gradnjo lahko naletite na desetine težav, predvsem, kadar potrebujete opremo in stroje. Možna rešitev je nakup gradbene opreme ali najem.

Ezpeleta: Vse bolj pogledujemo proti vzhodu

09. 01. 2023 09.45

Direktor podjetja Dorna, ki je imetnik komercialnih pravic za motociklistične dirke, Španec Carmelo Ezpeleta, napoveduje, da se bo motociklistični koledar dirk vse bolj "selil" na vzhod. Že v naslednji sezoni se bodo motociklisti vseh razredov merili na VN Kazahstana in Indije. V prihodnje pa se obeta tudi VN Savdske Arabije. V naslednji sezoni je na programu rekordno število dirk. Predvidoma se obeta kar 21 tekem.

Gospodarstveniki svarijo: minimalna plača se bo preveč zvišala

06. 01. 2023 06.00

Minimalna plača se bo zvišala preveč, svarijo gospodarstveniki, ki jih napovedan dvig minimalne plače za 100 evrov še posebej skrbi zaradi energetske krize. Na Gospodarski zbornici Slovenije sicer podpirajo uskladitev bruto minimalne plače z medletno decembrsko inflacijo, ki ohranja kupno moč tistih z najnižjimi plačami, nasprotujejo pa uskladitvi, kot jo predlaga minister za delo Luka Mesec. V Obrtno-podjetniški zbornici pa ob tem poudarjajo, da je napovedani dvig večji, kot je bilo predvideno, in da bo glede na energetsko draginjo, s katero se srečujejo podjetja, povečanje minimalne plače nad zakonsko določeno mejo dodatna obremenitev za podjetja.

Berlin Kitajcem blokiral prodajo proizvajalca mikročipov

09. 11. 2022 13.43

Nemška vlada je kitajskemu investitorju blokirala prodajo proizvajalca mikročipov Elmos s sedežem v Dortmundu. Blokado je predlagal gospodarski minister Robert Habeck, kot razlog pa navedel varnostna tveganja.

'Privatna bolnišnica je rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva'

13. 09. 2022 13.40

Na naše poročanje o tem, da bosta delno državni zavarovalnici gradili zasebno bolnišnico v prestolnici, so se že odzvali v vladnih strankah Levica in SD. Iz Levice sporočajo, da je privatna bolnica za elite rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva, iz SD pa, da v zvezi s tem v prihodnjih dneh pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra.

Golob: Najprej smo poskrbeli za ljudi, sedaj bomo za gospodarstvo

09. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je obeležila svoj 100. dan delovanja. Premier je skupaj z ministri in predsednikoma vladajočih strank Tanjo Fajon in Lukom Mesecem predstavil delo vlade v teh prvih 100 dneh. Govoril je o spremembi politične kulture, regulaciji cen hrane, izpolnjevanju obljub in o tem, ali se bo odpravil na Poljsko in v Nemčijo.

Pošta Slovenije na konkurenčnem trgu z visoko kakovostjo paketnih storitev

17. 08. 2022 00.15

Ob prihodu novega ponudnika na trg paketnih storitev v Sloveniji Pošta Slovenije poudarja, da je na tem trgu že doslej vladala močna konkurenca, saj so na slovenskem trgu prisotni klasični izvajalci poštnih storitev, vsa večja globalna paketna podjetja ter tudi specializirani izvajalci paketnih in logističnih storitev. Pošta Slovenije je tako že doslej konkurirala globalnim igralcem na trgu, ki s tem, ko v Sloveniji ustanovijo svojo podružnico, prinesejo tudi najnovejše tehnologije, kar dinamičnost in konkurenčnost tega trga še povečuje.

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'

17. 06. 2022 06.00

Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

Kmetje vse bolj obupani: podražitve materiala tudi do 300-odstotne

15. 06. 2022 19.48

Cene gredo v njihovi panogi, kot pravijo, v nebo. Za kar dobro četrtino so se v letu dni dvignile cene živali in živalskih proizvodov. Nič bolje ni v poljedelstvu, kjer so se cene rastlinskih pridelkov dvignile v povprečju za dobro tretjino. Če bo šlo tako naprej, bomo vsi lahko le odložili vile in grablje ter iskali nove zaposlitve, pravijo kmetovalci in vlado pozivajo, naj jim pomaga.

131.000 ljudi, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, brez osebnega zdravnika

21. 05. 2022 19.18

Po ocenah ZZZS bi trenutno potrebovali najmanj 200 osebnih zdravnikov, glede na povprečje EU pa celo 300. Številni zdravstveni domovi imajo vsak mesec objavljene razpise za družinske in urgentne zdravnike, vendar prijav ni, ker tega kadra preprosto nimamo. Največji zdravstveni dom v državi, Ljubljana, je imel nekaj sreče v tujini, zdaj se obračajo tudi na študente medicinske fakultete. Nujno potrebujejo najmanj deset zdravnikov, lahko bi jih vzeli celo do 50.

GZS poziva k pomoči zaradi dviga cen elektrike in plina

11. 05. 2022 15.11

Vlada bi morala po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pripraviti ustrezno shemo pomoči podjetjem zaradi dviga cen energentov kot posledice ruske invazije. Le tako bo mogoče zadržati konkurenčnost slovenske energetsko intenzivne industrije oz. vseh podjetij, ki jih je dvig cen resnično močno prizadel, pravi predsednik GZS Tibor Šimonka.