Dejstva

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?

Ljubljana, 06. 12. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
250

Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Prvi postanek kitajskega podjetja Dongfeng je bil pri uvozniku in prodajalcu njihovih vozil – podjetju Plan-net. Slovenijo so sprejeli kot strateški trg. "Slovenija je zelo popularna, ker je pri glasovanju uvedbe carin glasovala proti," pove direktor Marko Femc, ki se s prodajo vozil ukvarja več kot 10 let. Za Dongfeng vozila uvažajo zadnji dve leti, tudi za Bosno, Črno Goro, Kosovo in Albanijo. "Dongfeng je eden izmed štirih največjih podjetij na Kitajskem za proizvodnjo vozil. Proizvajajo tovornjake in osebna vozila. Ker kitajski trg dosega več kot 50 odstotkov prodaj električnih vozil, je njihova paleta najmočnejša na tem področju." 

 Bili so tudi v Luki Koper, ki z Dongfengom že posluje. Iz Luke Koper je najkrajša pot vozil iz Kitajske v Evropo. Za Luko je kitajsko tržišče eno pomembnejših, tudi na področju pretovora avtomobilov. "Pretovarjamo že več kot 20 različnih kitajskih blagovnih znamk vozil, vključno z vozili na električni pogon. V prihodnjih letih si prizadevamo sodelovanje s Kitajsko na tem segmentu še okrepiti."

Na gospodarskem ministrstvu podrobnosti obiska in drugih dogovarjanj s Kitajci ne razkrivajo. Po besedah državnega sekretarja Matevža Frangeža iščejo dva tipa interesov. "Eno so nove priložnosti za slovenske dobavitelje, da jih vključimo v novo oblikovane verige kitajskih proizvajalcev in interes, da konkuriramo kot potencialna lokacija za nove pozicije za evropsko proizvodnjo vozil."

Prihodnost Slovenije z evropskimi investitorji

Prihodnost Slovenije predsednik vlade Robert Golob vidi z evropskimi investitorji, ostali lahko igrajo samo dopolnilno vlogo. "Evropa se mora postaviti primarno na svoje noge. Slovenija se zanaša na investicije iz Francije, Švice, Nemčije, Avstrije." Kitajska pa, da je dobrodošla. "Hisense je v lasti Kitajske, zaenkrat normalno deluje. Pa vendar boljše je imeti strateške investitorje bližje, kot pa nekoga daleč, ki ima mogoče manj razvito afiniteto tudi do lokalnega okolja." 

 Gospodarski kazalci pa, da so v Sloveniji zares izjemno dobri, zato je zanimiva za investicije. "Francoski Renault je od vseh evropskih držav izbral samo eno Slovenijo. Nikjer drugje tako ne investira v električna vozila kot v Sloveniji, ker je prepoznal ugodno poslovno okolje."

Nov Revozov električni twingo, ki ga razvijajo s kitajskim partnerjem, bo v proizvodnji v novomeškem Revozu od leta 2026 dalje. V več letih bomo iz proračuna prispevali okoli 40 milijonov evrov, prihodnje leto 25 milijonov evrov. V Sloveniji pa že ima kitajsko konkurenco podjetja Dongfeng. "Zelo ugodno mestno vozilo Box, kjer po odšteti subvenciji za fizične osebe pride 17.000 evrov, za pravne 13.000. Oboji lahko dobijo kredit Eko sklada, si privoščijo električni avto zastonj in ga potem odplačujejo s prihrankom od goriva."

Smo zmagovalci v nišnih produktih

Da so slovenska avtomobilska podjetja zelo konkurenčna, pravi Tanja Mohorič. "V vsakem vozilu, ki je na evropskih cestah, najmanj ena komponenta prihaja iz Slovenije. Smo pa zmagovalci v specifičnih produktnih nišah, izdelkih, kjer zajemajo močne tržne deleže. Nismo pa generalisti, ne delamo vsega povprek." Izpostavi Elaphe, Hidrio, ki je vodilna v tehnologiji za hladen zagon dizelskih vozil, Kolektor, Domel. 

Zaostajamo za Kitajsko za leto, celo dve

Po oceni dr. Mateja Bička, vodje operacij v podjetju Elaphe, ki so vodilni pri razvoju kolesnih elektromotorjev za osebna vozila največjih avtomobilskih gigantov, trenutno zaostajamo pri električnih vozilih za leto ali celo dve. "Evropski giganti že naročajo storitve od kitajskih dobaviteljev zato, da bi jih lažje dohiteli. Opažamo, da vzhod prihaja v Evropo in je izredno agresiven." Da Kitajska prihaja v Evropo sili evropske gigante, da so bolj inovativni, kar ima pozitiven učinek za Elaphe pri pridobivanju novih poslov. Na Kitajskem so prisotni osmo leto.

Gre za zavestno odločitev avtomobilske in naftne industrije, da se električnega avta ne bo razvijalo, izpostavlja Marko Femc. "S tem so sami sebi izkopali jamo. Ta jama je prihajala, pa so si zatiskali oči. To ni bil trenutek presenečenja, ampak zavestnega zaviranja zadnjih 30 let, ker se ni šlo v razvoj."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Konkurenčnost evropskih proizvajalcev se je – v primerjavi z drugimi trgi – izredno poslabšala zaradi rasti električne energije, povišanja cen jekla v preteklih štirih letih in zaradi visoke rasti stroškov dela ter velike dnevne odsotnosti zaposlenih, menijo v KLS Ljubno. "Zato je možnost povečanja prodaje kitajskim proizvajalcem zelo zahtevna, ker je razkorak med konkurenčnostjo kitajskega okolja in našega izredno velik in smo vsi dobavitelji manj konkurenčni kot v preteklosti. Zato ni realno pričakovati, da bomo kakšno bistveno povečanje prodaje dosegli s prodajo kitajskim proizvajalcem."

Da Kitajska že več kot 10 let sistematično spodbuja razvoj baterij, komponent in potrošnje električnih vozil, pravi Marko Femc. Imamo predsodke? Femc priznava, da jih je imel tudi on, ko je pred 15 leti začel redno zahajati na Kitajsko. "Oni so svetlobna leta pred nami in ne za nami. Težko je prenesti znanje od tam."

Avto ni več to, kar je bil

Zakaj se Volkswagen in drugi proizvajalci – po mnenju Femca – soočajo z velikimi težavami? "Ko gremo iz Nokie v sodoben telefon, ko gremo iz Kodak fotoaparata v digitalnega, gre za spremembo. Pred leti je bil avto produkt strojnega znanja, danes je produkt IT znanja. Obstoječi proizvajalci razmišljajo strojniško, kako bodo delali motorje. Avto ni več to, kar je bil, potrebna so popolnoma druga znanja." Zato napoveduje, da bo v naslednjih 10 letih večina evropskih proizvajalcev zaprlo svoja vrata.

Povpraševanje za električna vozila se povečuje

Država že več kot 10 let spodbuja nakup električnih vozil. Število subvencij se povečuje. Če je leta 2019 Eko sklad posameznikom in podjetjem izplačal 1003 subvencij za električna vozila, ki so jih kupili posamezniki in podjetja, jih je lani že 1499, v prvi polovici letošnjega leta 2046. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za vozila, vredna do 35.000, nam nakup država subvencionira v višini 7.200 evrov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nakup novih ali rabljenih vozil pa nam Eko sklad lahko tudi kreditira. Pravica do kredita se lahko odobri za največ 80 odstotkov višine stroška vozila – minimalni znesek kredita je najmanj 1.500 evrov, najvišji pa 60.000 evrov. 

Dobaviteljska mreža v Evropi

Sodelovanje s kitajskimi podjetji bo potrebno, pravi Marko Gorjak, direktor Orodjarstvo Gorjak in OOZ Maribor. Preživetje družinskega podjetja, ki izdeluje livarska orodja, je skoraj popolnoma odvisno od avtomobilske industrije. A ni dovolj, da postavijo tovarne, mora se ustvariti dobaviteljska mreža v Evropi. "Da se ne bodo ponavljale zgodbe, kot smo jim priča v Srbiji, kjer so kitajska podjetja ustvarila svoje sedeže, vendar niti vijaka ne smejo kupiti v Evropi, vse prihaja iz Kitajske."

Dodaja, da je avtomobilska industrija živela ugodno življenje. "Uvažala je produkte iz Kitajske, jih v Evropi prodajala pod 'Made in Europe', ustvarjala visoke dodane vrednosti, se bogatila." Uvedbe carin na kitajska vozila pa, da niso najbolj pametne. "Evropska industrija ogromno vozil proizvede na Kitajskem oz. v Aziji in jih uvaža nazaj, kar pomeni dodatno povišanje cen za njihova vozila. Morala bo vrniti proizvodnjo nazaj v Evropo."

Marko Gorjak ocenjuje, da smo z odločitvijo Evropske komisije, da do leta 2035 umaknemo prodajo novih vozil z notranjim izgorevanjem, "dali krila našim konkurentom na azijskih trgih, ki to s pridom izkoriščajo in nas prehitevajo po desni strani."  S to odločitvijo je po mnenju Tanje Mohorič prišlo do velikega razkoraka. "Avtomobilska industrija se je odzvala, investicije so bile narejene, ni pa odziva trga." Iskanje konsenza traja predolgo, dodaja. "Na Kitajskem se država odloči in naredi vse, da stvar uspe. V EU ima vsaka država svoj interes in tukaj smo prepočasni." 

Med novimi registracijami devet odstotkov električnih vozil

Skoraj polovica lani registriranih osebnih avtomobilov je vozila na dizelsko, 46 odstotkov pa na bencinsko gorivo. Hibridnih je bilo za tri odstotke, električnih pa en odstotek. Je pa slika drugačna pri prvič registriranih osebnih vozilih. Med vsemi novimi avtomobili, ki so bili prvič registrirani, je bilo 23 odstotkov hibridnih in devet odstotkov električnih, kar je 88 odstotkov več kot lani, kažejo podatki Sursa. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Največje spremembe doslej

Kot pravi državni sekretar Frangež, je avtomobilska industrija soočena z največjimi spremembami v svoji zgodovini. Evropa mora odpraviti tehnološke izostanke. "Nehati moramo pošiljati zmedene signale na trgu, ker je elektrifikacija mobilnosti nesporno edina pravilna smer." Pri tem pa ministrstvo dobavitelje in podizvajalce podpira. "Vidimo tri skupine podjetij: podjetja, ki se morajo optimizirati, robotizirati in digitalizirati svojo proizvodnjo. Da vlagajo v nove tehnologije, da bodo zaželeni partner tradicionalnim in novim kupcem. In podjetja, ki v avtomobilski industriji ne bodo imela priložnosti, jim je treba pomagati, da najdejo nove priložnosti na novih trgih." 

 V petih letih 27 milijonov evrov za proizvodnjo vozil

Ministrstvo za gospodarstvo je v zadnjih petih letih avtomobilski industriji izplačalo dobrih 27 milijonov evrov. Za proizvodnjo baterij, vozil, karoserij in prikolic, proizvodnjo električne in elektronske opreme ... Največ je dobil novomeški TPV – dobrih 17 milijonov. Skoraj pol milijona pa šempetrski Mahle, ki bo prihodnje leto odpuščal. Gre za projekte, ki so neposredno povezani z avtomobilsko industrijo, niso pa zajeti denimo šivanje prevlek za avtosedeže, izdelava zobnikov in podobno. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za zeleno in digitalno preobrazbo pa bodo v prihodnje podjetjem v avtomobilskem grozdu izplačali do 200 milijonov evrov, zaenkrat so 9,8 milijona evrov.   

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (250)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nebesa Za Kolesa
03. 01. 2025 21.02
+1
V Sloveniji so dobili zeleno luč za izdelavo Kitajskih Tesla, v Izoli bodo delali Titanik II...
User2313426
11. 12. 2024 18.57
-1
Kitajska e vozila so povsem neuporabna!!?
Žilefinska
07. 12. 2024 15.11
+0
Ne maram tega elektricnega šrota pa da mi ga šenkajo!!aŠe najman pa kitajskega
odpisani zasedli vlado
06. 12. 2024 21.17
+0
Vsak kitajski artikel katerega sem kdaj koli vzel mi je v trenutku v rokah razpadel.Ni kitajskega izdelka kateri ne bi bil navadna smet in tudi kitajski avtomobili garantirano ne morejo biti drugačni.Material ne glede kateri pod ničlo kakovosti tako.da tudi noben izdelek ne more biti drugačen.Seveda pa v sloveniji zopet današnja vlada hoče državljanom vsiljevati dejanski odpad samo zaradi lastnega zaslužka oziroma polnjenja lastnih žepov.
Mici973
06. 12. 2024 19.46
+0
Evropa pada...
spaceair
06. 12. 2024 19.36
+3
to so si proizvajalci skuhali sami ko so selili proizvodnjo na kitajsko.. tam so se kitajci od nas naučili in sedaj izdelujejo sami .. mi pa financiramo vojne...
JAZsemTI
06. 12. 2024 19.33
+1
Izkusili smo si socializem pa kapitalizem. No pa probajmo še socialni kapitalizem.
biggbrader
06. 12. 2024 17.05
-5
Žal bo večini, ki si bodo umislili električne kitajce, še bolj pa tistim z 1,5 litrskim motorčkom.
Japa Jade
06. 12. 2024 19.04
+1
SA-SU
06. 12. 2024 16.13
+5
Počasi se bo treba odločiti ali smo za EU ali BRICS? Ne vem če bo šlo vse kar tako skozi kar si nekateri zamišljajo. Malo bi bili v EU (vsaj dokler nismo neto plačniki) malo bi bili pa za Kitajce..... Bomo videli kaj bo rekel "Bruselj"!
JAZsemTI
06. 12. 2024 19.35
Srbi igrajo na karto “neuvrščenih” in jim cvetejo rožice kot še nikoli 🤔
puspan
06. 12. 2024 20.10
+1
ivan z Doba
06. 12. 2024 16.05
+8
Vsi se povezujejo s Kitajci, le mi se držimo "evropskih usmeritev"! Bedasto!
biggbrader
06. 12. 2024 17.07
-4
Kitajska usmeritev je kopija usmeritev naših očetov in dedkov; vse prekopirano in pokradeno.
marker1
06. 12. 2024 17.37
+6
Skoraj vse boljše znamke orodja se izdelujejo tudi na Kitajskem. Bosch, Stihl, Husqvarna, Dewalt, Makita, Metabo.
junij66
06. 12. 2024 15.45
+3
Še TEŠ6 zapremo pa bo. Elektriko bomo morali uvažati,ker ne bomo več samooskrbni. In to bo pravi raj za trgovce z el.energijo. Ko nekaj manjka podražiš in dobički so tu.
biggbrader
06. 12. 2024 17.07
-1
Bozji
06. 12. 2024 15.06
+17
EU bedaki so spisali zakone tako da Kitajci nw bodo avtomobilov uvazali ampak bodo kar za bagatelo pokupili propadajoca podjetja tu in jih proizvajali v EU! Se vprasam za koga delajo nasi politiki v EU???
Bombardirc1
06. 12. 2024 14.50
+13
Kitajci so nas že davno povozili, so si pa evropski proizvajalci vozil v veliki meri sami krivi za to.
osservatore
06. 12. 2024 14.39
+6
Nekaj računov za tiste zelene aberveznike, ki brezglavo navijajo za zeleni prehod in SAMO za električne avtomobile. Žal tu zraven sodeluje tudi država in brezglavo s subvencijami podpihuje tak zeleni prehod. Upam, da v postu ne bo preveč tehničnih detajov "____Država že več kot 10 let spodbuja nakup električnih vozil. Število subvencij se povečuje. Če je leta 2019 Eko sklad posameznikom in podjetjem izplačal 1003 subvencij za električna vozila, ki so jih kupili posamezniki in podjetja, jih je lani že 1499, v prvi polovici letošnjega leta 2046____" Realen primer izračuna: blok v mestu s tremi stopnišči in 150 stanovanji. V skupni garaži je 200 avtomobilov. Najslabši scenarij je, ko se vseh 200 avtomobilov HKRATI ponoči priključi na polnjenje, moč posameznega polnilca je 11KW, torej je skupna zahtevana moč 200 x 11kW = 2200 kW ali 2.2 MW = 2.2 mega_wata. Večini domačih, nemških in bruseljskih zelenih teroristov in tehniško neizbražene poulacije to ne pomeni ničesar, ker ne razumejo izraza MW= mega_wat. Pa poskusimo obrazložiti drugače: moč jedrske elektrarne NEK je 700MW in od tega jo polovica troši slo, torej 350MW. Nagradno vprašanje: koliko takih blokov s polnjenjem el. avtomobilov, omenjenih na začetku posta, lahko HKRATI priklopimo na NEK Krško. Odgovor: 350/2.2 = 159 blokov. Torej v celotni slo lahko HKRATI priklopimo 159 blokov, kjer hkrati polnijo 200 avtomobilov z 11kW polnilci. Da ne bomo zapletali posta ne bomo omenjali težav zaradi el. prenosnih poti, ki ne omogočajo teh dodatnih obremenitev in individualne vgradnje baterij, ki niso poceni. In ko omenimo še toplotne črpalke (vsaka porabi v povprečju vsaj 4kW el. moči), potem .... Potem morda razumemo, da vse te el. energije ni, in pomeni ta forsirana zelena propaganda in subvencije strel v koleno. Na tak način kot se zelenega prehoda loteva EU je pogubno. Novi načini izračunavanja el. omrežnine so poskus preurejanja in porazdelitev porabe el. energije. Zakaj že? PS. Zanima me kako bo izgledal trg rabljenih el. avtomobilov, ki imajo uničene baterije. In kakšne bodo cene teh vozil?
osservatore
06. 12. 2024 18.21
+1
Tiste, ki mi lepijo minuse pozivam da napišejo kakšen argument?
Vani Murko
06. 12. 2024 18.57
+3
Japa Jade
06. 12. 2024 19.13
Osserv : Skupna moč fotonapetostnih elektrarn v SLO je 1101,5 M ( tako pravi gugl ), torej je tale naša NEK bolj elektrarnica kot elektrarna.
osservatore
06. 12. 2024 20.31
In koliko dajejo sončne elektrarne elektrike ponoči, v megli, pozimi, v oblačnem vremenu?? Nič, več ali mnaj zero.
osservatore
06. 12. 2024 20.34
NEK je stabilen vir elektrike v vsakem vremenu, v vseh letnih časih, podnevi in ponoči.
Žilefinska
07. 12. 2024 15.17
mislm da ne js ne ti nebova docakala da se bo po cesti vozilo vec kot 30% elektricnih avtov,to je recimo ce mi bo bog dau še ene 30 let🙂🙂
RevenKapitalist
06. 12. 2024 14.36
-1
Kremencek Han s svojo zapohano druscino bo gospodarstvo pripeljal v situacijo da se boste z riksami na elektriko vozili ne pa z avtomobili. Pravijo da po celi evropi kriza samo v Sloveniji gospodarastvo cveti :)
tornadotex
06. 12. 2024 14.25
+10
Gospod je pravilno izjavil...V naslednjih 10 letih bo večina Avto industrije zaprla vrata...Kitajska bo preplavila trg z poceni avtomobili,tako kot pred 30 leti z poceni nogavicami za 50 centov....
Victoria13
06. 12. 2024 14.24
+2
V dveh letih naredila 60000 km, nobene napake, nobenega servisa, razen filtra klime. Mesečni stroški polnjena večinoma 0. Imam sončno elektrarno in hranilnik!
Uporabnik1921539
06. 12. 2024 17.16
+3
in komu bos prodala skatlo,ko bo crknila baterija?Folija,ker tonpac bi plocevina,bo ravno za sendvic zavit
Japa Jade
06. 12. 2024 19.15
Po specifikacijah sodeč bo na avtu vse prej crknilo kot pa baterija.
ShaSh
06. 12. 2024 14.23
+2
Jaz še večje neumnosti nisem prebral... Kitajci pojma nimajo kaj je auto... kakšen IT??? Kdo to rabi v avtu??? Avto je za pelat!
Japa Jade
06. 12. 2024 19.16
+1
Verjetno računaš še na rehenšiber, če veš kaj je to.
Verus
06. 12. 2024 14.17
+4
Slovensko podjetniško okolje je v resnici parodija nestrokovnosti, nepotizma, laži in prevare. Samo tako kot pri večini reči, tudi tukaj radi "glumimo", da je vse ok.
RevenKapitalist
06. 12. 2024 13.55
-6
Cel teden sem na cestah iskal kitajski avtomobil pa enega nisem videl. Saj bo. Mogoce naslednji tede, ko bodo bozicnice pa malosubvencije kredita pa bo.
Uškakola
06. 12. 2024 14.01
+21
Celo leto iščem izdelek narejen v Evropi, pa vse kar primem v roke, razen vazelina in roza marele, je zadaj nalepka Made in CHINA..
RevenKapitalist
06. 12. 2024 14.20
+0
tornadotex
06. 12. 2024 14.26
+2
Kitajec je na pohodu...na žalost,ali pa tudi ne ...
bičbožji
06. 12. 2024 16.24
+3
odvisno kje živiš!! na goričkem ga boš težko našel, v večjih mestih pa jih je že kar veliko!!