avtomobilska industrija

'Prihaja dan osvoboditve'

31. 03. 2025 20.08

Prihaja dan osvoboditve, pravi ameriški predsednik Donald Trump. V sredo bo uvedel napovedane 25-odstotne carine na avtomobile iz Evrope. Uvoženi jekleni konjički se bodo v ZDA podražili, pri nas pa bi se lahko pocenili, pravijo ekonomisti.

Odziv na Trumpovo uvedbo carin: 'Morda bi bilo dobro umiriti žogico'

27. 03. 2025 12.55

V Evropski uniji potrebujemo dober in temeljit premislek, preden se odzovemo na napovedane dodatne ameriške carine na uvoz evropskega blaga, je v izjavi za javnost povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Nek odgovor je absolutno potreben, a morda bi bilo dobro zdaj tudi umiriti žogico, je dejala.

Trump napoveduje dodatne 25-odstotne carine na uvožene avtomobile

27. 03. 2025 08.17

Potem ko je Trump napovedal, da bodo ZDA 2. aprila uvedle dodatne carine v višini 25 odstotnih točk na uvoz avtomobilov v ZDA, je iz Kanade prišel oster odziv. Iz sveta se vrstijo številni odzivi in napovedi povračilnih ukrepov. Medtem pa je Trump omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bo ta privolila v prodajo družbenega medija TikTok ameriškemu kupcu.

Rheinmetall prehitel Volkswagen

14. 03. 2025 07.56

Nemško gospodarstvo, ki je tradicionalno slonelo na avtomobilski industriji, se zdaj usmerja k oboroževalni. Zato ne čudi, da je izdelovalec orožja Rheinmetall po vrednosti prehitel avtomobilskega velikana Volkswagen. Rheinmetallova tržna vrednost se je, odkar je vodenje ZDA prevzel Donald Trump, kar potrojila. Podobno rast beležijo druga velika podjetja evropske obrambne industrije.

Razvoj novega orožarskega podjetja v Sloveniji: kakšni so načrti?

08. 03. 2025 18.48

Kako resni so načrti slovenskega državnega vrha o razvoju novega orožarskega podjetja pri nas? Z namenom, da bi del povečanih obrambnih izdatkov ostal doma, naj bi država preko Slovenskega državnega holdinga moči združila s slovenskim podjetjem Valhalla Turrets in nemškim Rheinmetallom. Direktor Valhalle Miloš Milosavljević potrjuje, da so z nemškim obrambnim gigantom že nekaj časa v resnih dogovorih, država pa do njih še ni pristopila.

'Kriza bo prišla': Kako bosta vlada in EU reševali avtomobilsko industrijo?

06. 03. 2025 19.10

Kako bo Evropska unija reševala avtomobilsko industrijo, ki samo v Sloveniji zaposluje 40.000 ljudi? Bo samo omilitev preambicioznih ciljev preprečila zlom te panoge? Ideja o zelenem prehodu oziroma prepovedi avtomobilov na dizelski in bencinski pogon do leta 2035 ostaja, a prizanesli bodo z milijardnimi globami, ki bi proizvajalce udarile po žepih, če že letos ne bodo izpolnjene zahteve o zmanjšanem izpustu ogljikovega dioksida. Cilj je, so še dodali v Bruslju, da bodo v Evropi in na evropskih vrednotah izdelana tako vozila kot tudi vsi sestavni deli, ki poganjajo vozila.

Zmanjšanje emisij avtomobilskega sektorja: revizijo bodo opravili že letos

05. 03. 2025 16.43

Evropska komisija bo revizijo uredbe, ki z letom 2035 v EU prepoveduje prodajo novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem, opravila že letos, je ob predstavitvi akcijskega načrta za avtomobilsko industrijo napovedal pristojni evropski komisar Apostolos Cicikostas. Pri izpolnitvi cilja za 2025 pa nameravajo proizvajalcem dati več časa.

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

Slovenski delniški indeks letos beleži najvišjo rast na svetu

03. 03. 2025 18.55

Inflacija v evroobmočju je februarja rahlo upadla tudi v Sloveniji. V četrtek Evropska centralna banka odloča o novem znižanju obrestnih mer. Medtem Evropska komisija opozarja, da je Trumpova napovedana 25 -odstotna carina na evropske izdelke lahko hud strel v koleno za ZDA, saj je ameriški kapital prisoten v evropskih podjetjih. Nemška avtomobilska industrija postopoma okreva, evropska vojaška industrija pa kljub morebitnemu koncu vojne v Ukrajini še naprej raste. Še posebej zanimivo pa je, da slovenski delniški indeks letos beleži najvišjo rast na svetu.

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska

19. 01. 2025 13.46

Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

Bruselj išče rešitev za avtomobilsko industrijo, ki ji grozijo visoke finančne kazni

19. 12. 2024 16.09

Januarja bo zaživel strateški dialog o prihodnosti evropske avtomobilske industrije. V okviru dialoga bodo oblikovali strategije in rešitve za pomoč sektorju, ki se v zadnjem času sooča s številnimi izzivi.

Finančni POPkast: naložbene priložnosti in tveganja v 2025

12. 12. 2024 07.06

Leto 2025 bo zaznamovano z izjemnim napredkom umetne inteligence in robotike, ki bosta temeljito preoblikovala tako industrijske panoge kot tudi vsakdanje življenje. Pomembno vlogo bi lahko imeli tudi Bitcoin in druga kriptosredstva, ki bodo ostala v trendu. Ključ do uspeha bo verjetno dobra diverzifikacija.

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka

06. 12. 2024 12.15

December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?

06. 12. 2024 06.00

Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Kriza avtoindustrije pripeljala do odpuščanj tudi v zreškem Uniorju

05. 12. 2024 16.46

Nova odpuščanja, tokrat v zreškem Uniorju. 29 od 155 zaposlenih v njihovi Strojegradnji bo ostalo na cesti. Prvi so odpovedi dobili že v sredo, preostale bodo prezaposlili. Razlog? Kriza nemške avtomobilske industrije in posledični upad naročil, pravi vodstvo. Podjetje je na primer močno vezano tudi na Volkswagen, ki je že oktobra napovedal množična odpuščanja in zapiranje tovarn. Kaj bo po novem letu? V sindikatu kovinske industrije so bojijo vala odpuščanj.

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?

05. 12. 2024 06.00

Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Stavkalo skoraj 100.000 delavcev: 'To je prvi, močan udarec v zimi protestov'

03. 12. 2024 13.19

Enodnevni stavki v nemških tovarnah avtomobilskega proizvajalca Volkswagen, ki se je končala zgodaj zjutraj, se je po navedbah sindikata IG Metall pridružilo skoraj 100.000 delavcev. Z dveurnimi prekinitvami dela so protestirali proti predlaganim nižjim plačam, zaprtju tovarn in množičnemu odpuščanju, ki jih je napovedalo podjetje.

Delavci Volkswagna na nogah: 'Ne bo gorelo samo božično drevo'

02. 12. 2024 14.47

V nemških tovarnah avtomobilskega proizvajalca Volkswagen, ki se sooča s težavami, so potekale opozorilne stavke in protestni shodi. Po navedbah sindikata IG Metall se je stavkovnim aktivnostim pridružilo približno 66.000 zaposlenih, kar je več kot polovica vseh zaposlenih v Volkswagnovih tovarnah po državi

Nemški avtomobilski dobavitelj Gerhardi v stečaj

26. 11. 2024 16.19

Nemški proizvajalec avtomobilskih delov Gerhardi Kunststofftechnik je zaradi finančnih težav vložil predlog za stečaj, je razvidno iz objav na pristojnem sodišču v nemškem mestu Hagen. Podjetje, specializirano za proizvodnjo galvaniziranih in tehnično dovršenih plastičnih delov za avtomobile, zaposluje 1500 ljudi.

Mercedes-Benz napoveduje krčenje stroškov za več milijard evrov letno

21. 11. 2024 16.21

Nemški avtomobilski proizvajalec Mercedes-Benz ob poslabšanju poslovanja načrtuje obsežno krčenje stroškov. "V prihodnjih letih bomo znižali naše stroške za več milijard evrov letno," so povedali v podjetju, pri tem pa niso želeli podati dodatnih podrobnost. Ali to pomeni obsežno odpuščanje delovne sile, tako ni znano.

Čakanje na delo, moratorij na posojila: kako rešiti več tisoč delovnih mest?

12. 11. 2024 06.00

Bo zaradi 'kihanja' Nemčije Slovenija res staknila le gripo, ne pa tudi pljučnice? Tako je namreč prepričan gospodarski minister Matjaž Han, ki se je srečal z novo veleposlanico naše najpomembnejše gospodarske partnerice. Beseda je tekla tudi o vse hujši krizi v avtomobilski industriji, po Volkswagnu in Audiju namreč ukinitev na tisoče delovnih mest načrtuje še Nissan. Posledice pa že krepko čutijo tudi slovenska podjetja, povezana s to industrijo. Zaradi upada naročil jih o odpuščanjih, ki so sicer že pretresla zaposlene Mahleja, Boxmarka in Magne, razmišlja skoraj 70 odstotkov. Časa za oklevanje ni več, svarijo v obrtno-podjetniški zbornici, zato so na vlado naslovili ukrepe za ohranitev delovnih mest.

Audi naj bi črtal 4.500 delovnih mest, Nissan 9.000

07. 11. 2024 17.55

Nemški proizvajalec avtomobilov Audi naj bi načrtoval obsežno zmanjšanje števila zaposlenih, kar bi prizadelo okoli 4500 delovnih mest. Samo v oddelku za razvoj naj bi ukinili več kot 2000 delovnih mest. Odpuščanja načrtuje tudi Nissan.

Michelin v zaprtje še dveh tovarn, Schaeffler bo odpustil 4700 zaposlenih

05. 11. 2024 13.39

Težave evropske avtomobilske industrije se nadaljujejo. Francoski izdelovalec pnevmatik Michelin je zato napovedal zaprtje dveh tovarn v Franciji do leta 2026, nemški razvojni dobavitelj delov za avtomobile in stroje Schaeffler pa je naznanil ukinitev 4700 delovnih mest po Evropi.

Slovenski avtomobilski grozd v krču: kdo bo odpuščal?

31. 10. 2024 20.15

Bi nas moralo kljub trenutno nizki stopnji brezposelnosti v prihodnje skrbeti? Tektonski premiki na slabše se obetajo nemški avtomobilski industriji, kjer je samo Volkswagen napovedal zaprtje dveh tovarn, brez dela bo na deset tisoče zaposlenih, tistim, ki bodo ostali, nameravajo znižati plače. V velikem krču je posledično slovenski avtomobilski grozd. Zaradi drastičnega padca naročil, ki se bo torej še zaostroval, že zdaj o odpuščanju delavcev razmišlja kar 70 odstotkov podjetij. Po ocenah slovenskih podjetnikov pa bo močan veter s severa ohladil tudi druge panoge.

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?

29. 10. 2024 08.02

Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

Zapiranje Volkswagnovih tovarn: 'V Nemčiji nismo dovolj produktivni'

28. 10. 2024 13.54

Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen namerava zapreti vsaj tri tovarne v Nemčiji, število zaposlenih pa oklestiti za več deset tisoč, je zaposlenim pri tem avtomobilskem velikanu razkrila vodja sveta delavcev Daniela Cavallo. Preostale tovarne v državi naj bi optimizirali. "V naših obratih v Nemčiji nismo dovolj produktivni," priznava prvi mož Volkswagnovih osebnih vozil Thomas Schäfer.

Golob pred poslanci: Vem, težko je razumeti, ko nekdo drug hvali vlado

25. 10. 2024 10.21

DZ je s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu sklenil oktobrsko redno sejo. Premier je odgovarjal na vprašanja o napovedanih odpuščanjih v gospodarstvu, stanju v javnem sektorju, zamudi pri nadgradnji mariborske onkologije ter obdavčitvi nepremičnin. "Vlada ves mandat skrbi za sistematična vlaganja v inovacije in razpršitev tveganj za podjetja. Slovenija je zato na gospodarsko krizo dobro pripravljena, kar potrjujejo tudi tuji strokovnjaki," je ocenil Golob. Število napovedanih novih delovnih mest v industriji po njegovih besedah presega napovedana odpuščanja.

Povprečni dohodek 5238 evrov, lagodno življenje. Zdaj jih je strah prihodnosti

22. 10. 2024 14.32

Wolfsburg, nemško mesto, ki je neločljivo povezano z avtomobilskim gigantom Volkswagen (VW), se sooča z negotovo prihodnostjo in je danes pred eksistencialno krizo, ki jo povzroča prestrukturiranje in prehod avtomobilske industrije k električnim vozilom.

'Naša avtomobilska industrija je v relativno dobri kondiciji'

18. 10. 2024 15.09

Gospodarski minister Matjaž Han in koordinator projekta Misija GREMO Iztok Seljak sta po sestanku vlade s predstavniki slovenske avtomobilske industrije poudarila, da je domača avtomobilska industrija kljub nedavnim dogodkom v dobri kondiciji. Po mnenju Seljaka je slednje rezultat velikih vlaganj, truda podjetij ter misije GREMO, v kateri so "vizionarsko že vnaprej naslovili izzive, s katerimi se soočamo danes". Dogovorili pa so se tudi, da bodo pripravili projekt, s katerim želijo dogovorjena sredstva v višini 200 milijonov evrov podvojiti.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi

14. 10. 2024 11.43

Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.