Dejstva

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?

Ljubljana, 05. 12. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
100

Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Avtomobilska industrija je razdeljena – na eni strani odpuščanja, zapiranje podjetij in glasni vzkliki za pomoč države, na drugi: dobra kondicija in nove priložnosti za razvoj. V Slovenskem avtomobilskem grozdu, ki združuje okrog 100 članov, ocenjujejo, da je približno 40 odstotkov prodaje njihovih članov vezane na nemški trg. Tudi nemške znamke vozil najraje kupujemo. Do letošnjega oktobra smo kupili največ vozil nemške znamke Volkswagen, sledita francoski Renault in češka znamka vozil Škoda, del koncerna Volkswagen – kažejo podatki Sektorja za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kakšne so posledice za podjetja?

Boxmark v Kidričevem, kjer izdelujejo sedežne prevleke, ima 20 odstotkov manj naročil, pove direktor Marjan Trobiš in predsednik Združenja delodajalcev. Pričakuje, da bo manj naročil tudi prihodnje leto. Zato se bolj usmerjajo v druge panoge, predvsem letalsko. Ostaja pa avtomobilska glavna panoga. "Avtomobilisti so bili v preteklem času pod pritiskom cene." Iz Slovenije so umaknili serijsko proizvodnjo in se na področju sedežnih prevlek osredotočajo na izdelke z dodano vrednostjo. "Veliko podjetje, kot je Thyssenkrupp v Evropi, odpušča več kot 50 odstotkov zaposlenih. To je razlog za zaskrbljenost."

Nocoj ob 19. uri – 24UR DEJSTVA: Slovenija je za Kitajsko postala v hipu še bolj zanimiva, ko je bila proti carinam na uvoz kitajskih avtomobilov. Kakšne interese imajo pri nas? Kakšne učinke lahko ima dejstvo, da smo Slovenci sedmo najbolj robotizirano in avtomatizirano gospodarstvo na svetu?

Sedem ljudi bodo upokojili

V Orodjarstvu Gorjak – svojih 88 zaposlenih – ne bodo odpustili, sedem, ki izpolnjujejo pogoje, bodo upokojili. Direktor Marko Gorjak pravi, da podjetja ne bodo tako zlahka odpuščala. "Kadri, v katere smo vložili čas in denar, so naše bogastvo, ki ga moramo obdržati. Krč bo minil, takrat potrebujemo dobre zaposlene, da bomo zadihali s polnimi pljuči." Preživetje družinskega podjetja, ki izdeluje livarska orodja, je skoraj popolnoma odvisno od avtomobilske industrije. Letos jim je odvisnost uspelo zmanjšati na 70 odstotkov. "Potrebe avtomobilske industrije so bistveno večje v primerjavi z drugimi."

Letos so pričakovali petodstotno rast, imajo pa dobrih sedem odstotkov nižjo kot lani. "Dela je na trgu toliko manj, da so vsi naši konkurenti enormno začeli spuščati cene." Največji pritiski na cene so zaradi Italijanov, Poljakov in Madžarov. "To so konkurenti, ki nam trenutno povzročajo največ sivih las. Imamo primere, ko smo imeli cene na nivoju, ki je bil zaželen, v tem tednu so nam javili, da smo 40 odstotkov nad ciljno ceno."

Katera podjetja so že napovedala odpuščanja? V Boxmarku bo do novega leta službo izgubilo 120 zaposlenih. Cimos je odpustil štiri ljudi. Dva člana avtomobilskega grozda sta že napovedala odpuščanja – Mahle 610 zaposlenih prihodnje leto, Unior pa še ne razkriva, koliko zaposlenih bo dobilo odpoved. "Čutimo ohlajanje na evropskem avtomobilskem trgu. Poleg tega smo primorani sprejemati ukrepe zaradi nekaterih stroškov, ki so se v preteklih letih neučinkovito povečevali." 

Eden izmed stebrov slovenskega gospodarstva

Po mnenju gospodarskega ministrstva je avtomobilska industrija eden izmed stebrov slovenskega gospodarstva. Neposredno in posredno zaposluje 40 tisoč ljudi, ki skupaj ustvarijo 10 odstotkov BDP-ja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nemčija pomemben trg

Slovenska avtomobilska industrija je precej vezana na Nemčijo. "Gledamo zaskrbljeno preko meje. Tudi Francija, Italija in druge države se ukvarjajo z enakimi težavami kot Nemčija," pove Trobiš. Nemčija oz. Evropa je glavni trg za Orodjarstvo Gorjak. "Naše produkte s težavo izvažamo na druge cenejše trge, saj te izvažajo iz cenejših trgov k nam," izpostavlja Gorjak. So pa razkropljeni po celotni Evropi, od Bolgarije do Finske, na drugi strani do Španije. 

Lani smo na področju avtomobilske industrije tretjino izvozili v Nemčijo. Sledita Francija in Hrvaška. Tudi uvozimo največ iz Nemčije, 25 odstotkov, za njo pa iz Italije in Francije.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kriza kot priložnost za Elaphe

Kriza v avtomobilski industriji je voda na mlin podjetjem, kot je Elaphe. So vodilni pri razvoju kolesnih elektromotorjev za osebna vozila največjih avtomobilskih gigantov. Razvijajo tudi komunikacijsko elektroniko in programske rešitve za vozila, ki v celoti uporabljajo dva ali štiri elektromotorje. Čutijo posledice, ampak po besedah vodje operacij dr. Mateja Bička na drugačen način kot podjetja iz slovenskega avtomobilskega grozda. "Delamo z avtomobilskimi giganti, ki so zdaj še dodatno motivirani, da razvijajo platforme, ki bodo prišle na trg čez pet, šest, sedem let, zato investirajo še več v inovacije, ki bodo v naslednjih platformah uporabljene." 

 Elaphe, ki ima med 100 zaposlenimi veliko inženirjev, razvija za obdobje naslednjih petih let, zato pridobiva posle. "Večina podjetij je vezana na serijski razvoj, dobavo komponent za vozila, ki so na trgu, zato imajo sigurno v tej fazi manj naročil in nejasno sliko za naprej." Naročniki Elapheja večinoma prihajajo iz največjih globalnih znamk. Delajo z Japonsko, Južno Korejo, Kitajsko, tudi Ameriko. Zadnja štiri leta pa intenzivno z Evropo.

Zadnjih 20 let ni lagodja za avtomobilsko industrijo

Med člani grozda se ne pozna izrazito, da prihaja kakršnakoli kriza, pravi Tanja Mohorič. "Se pa zavedamo, da je situacija resna in da je treba biti pozoren." Podjetja so trenutno usmerjena v razvoj, ker so že pred leti zaznali, da stanje v avtomobilski industriji to zahteva in se mora stalno prilagajati. "Ni obdobja v zadnjih 10 ali 20 letih, ko bi lahko rekli, da je lagodno. Nenehno je treba spremljati, kaj se dogaja, iskati nove rešitve, stalno smo pred izzivi. Ali gre za povečanje prodaje, za zahteve po novih investicijah, za vlaganje v razvoj, pomanjkanje kadrov, zdaj za upadanje prodaje."

 Na drugi strani v Hidrii kljub slabšemu poslovanju 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Po zadnjih napovedih bo skupina Hidria v letošnjem letu imela 380 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je nekoliko manj kot lani. Investirajo v nadaljnji razvoj programov in proizvodnih lokacij. Največjo investicijo v letošnjem letu predstavlja visokotehnološki center e-mobilnosti v Spodnji Idriji. V digitaliziranem, robotiziranem in avtomatiziranem centru nastajajo ključni sestavni deli elektromotorjev za hibridna in električna vozila. "Trenutno zaznavamo visoko raven naročil v segmentu rešitev za hibridna vozila, za popolnoma elektrificirana vozila pa prihaja do zamika."

V KLS Ljubno sodelavcev ne bodo odpuščali. Imajo manj naročil zaradi slabe prodaje avtomobilov v Evropi in zaradi poplav leta 2023, ko so izgubili naročila, ker jih niso bili zmožni dobavljati. "Intenzivno delamo na tem, da pridobimo naročila, ki smo jih izgubili ob poplavi. Povečujemo produktivnost in zmanjšujemo stroške, da povečamo globalno konkurenčnost." 

'Slovenija ta hip gospodarstvu ne pomaga nič'

O odpuščanju razmišlja 68 odstotkov izmed 161 članov Obrtne zbornice, ki so posredno ali neposredno povezani z avtomobilsko industrijo. "Slovenija ta hip gospodarstvu ne pomaga nič," meni Gorjak. Upadi naročil so v nekaterih podjetjih več kot 30-odstotni. "Upali smo, da bomo decembra sprejeli ukrep čakanja na delo, vendar bo to zdaj šlo v obravnavo šele januarja. Potrebujemo ukrepe zdaj." Po njegovo v Italiji bolj prisluhnejo gospodarstvu. Tam pa čakanje na delo že imajo, pravi. "Sami ne bomo sposobni povišati plač iz našega žepa, potrebujemo državo, da razbremeni plače, da nagradimo zaposlene z večjimi prihodki."

Selitev podjetij

Da bi znižali stroške, se Boxmark spogleduje z državami, od katerih bodo dobili določene komponente, s katerimi bodo lahko delali z večjo dodano vrednostjo. Trobiš opozarja na visoke cene elektrike in obremenitev plač. Okrepili se bodo v Dubaju in Mehiki. "Prisotni smo v Bosni, kjer se dogaja investicijski boom."

Po mnenju Trobiša država nima posluha za gospodarstvo. Gospodarsko ministrstvo pa, da nima dovolj moči, da pripombe in ideje gospodarstva prinese za vladni stol. "Gospodarstvo smo gledali kot kravo, ki jo lahko dokončno pomolzeš." Zato se podjetja selijo. "Najboljši primer je primorsko podjetje Mahle, ki ni ukinilo proizvodnje kljub zmanjšanemu obsegu, ampak jo seli v države, kjer ima drugačne pogoje in temu primerno razliko v ceni." Šempetrski Mahle, ki zaposluje okrog 1700 ljudi, bo del proizvodnje preselil v Bosno in na Madžarsko. 

preiskovalna zgodba, dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (100)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bubba
06. 12. 2024 09.23
Pri mariskaterem komentarju je to samo larifari. Zaradi želja (beri: pohlepa) gredo v države z cenejšo delovno silo (tudi na račun slabše kavlitete ali dražjih transportnih stroškov). Le da je to dvorezen meč in kratkotrajnega značaja dragi proizvajalci.
yanay
05. 12. 2024 19.14
+3
Zanimivo! 20 milijardni dobiček se je prepolovil in že bijejo plat zvona! Delničarji se ne mislijo odpovedati dividendam, raje bodo pustili, da odpuščena raja životari. Imajo polna usta visokih stroškov proizvodnje, pri tem pa pozabijo, da visoke dividende ravno tako pripomorejo k visokim stroškom. Da bi znižali svoja pohlepna hotenja, za to pač ni šans! Raje zaprejo tovarne in odpustijo ljudi. Za denar žrtvujejo na tisoče ljudi! Res, bravo!
Sventevith
05. 12. 2024 19.55
+2
Ljudje s(m)o potrošni material in to je vsa resnica. Ni to žrtvovanje, ampak le zaključek nekega procesa.
misterbin
05. 12. 2024 17.08
+4
Vse to ,kar se ,dogaja v avto industriji so skuhali v Bruslju
sherlock2
05. 12. 2024 18.44
-3
Jaz pa sem mislil, da bo spet J.J kriv za vse.
ap100
05. 12. 2024 17.04
+2
verjetno je najbližje temu - da propad enega je priložnost za rast in obstanek drugega
Mclaren
05. 12. 2024 16.36
+4
Kupim passata za 30 jurjev in ne 50!
Rafael Kramar
06. 12. 2024 12.51
MladInPerspektiven
05. 12. 2024 15.32
+5
No če je kdo poslušal njihove proteste, kritizirajo svoje vodilne, kateri menda si delijo MILIJONSKE nagrade in ostale zadeve in to vsako leto. Seveda če razdeliš 99% dobička vodilnim delavcu ni več kaj dati... in potem odpuščanja in selitev proizvodnje ker ONI hočejo dodatne MILJONE nagrad
daiči
05. 12. 2024 15.58
+0
tud delovci so vsak let konc leta dobival 7, 8, 10k eur. tko da ja jm ni vseen če bo te pravlice kr konc. ker kamorkol bojo mogl it drugm delat, bo dev velik bl slabi, placa pa vsaj enkrat slabsa ter brez teh hudih nagrad konc leta...človk k dela dons u vw bo velik velik zgubu če ga odpustijo. nenazadne tud notr ni noben prsu kar tako, če ni biv ze tvoj dedek ugleden delovc, pa pol tastar se bolj ugleden ni sans da bi prsev notr.
Sventevith
05. 12. 2024 15.28
+4
Sploh za odpuščene, bo to sijajna priložnost, kajne? Vse se bo sesulo. Mobilnost vam bodo vzeli, če vam to še ni jasno. O tem je govoril šef nekega avtomobilskega koncerna in vse kaže, da se bo to uresničilo. Kokice pripravljene, pijača se hladi. Naj se šov prične. EU je fertik
Kollerik
05. 12. 2024 15.41
+1
Kar naj vzmejo. Bo tudi njih vzelo, se že dolgo kuha.
Sventevith
05. 12. 2024 19.49
+2
Mogoče res, ampak ne skrbi ti za njih. Verjemi, da so si dobro postlali.
Pikaponca
05. 12. 2024 15.26
+4
Nemci, roza marele, mavrične trake in vazelin pač ne morete na Azijskem trgu velikem 5 milijard prodajat. Malo bo potrebno delat, razvijat, nižat plače, cene in standard pa bo šlo..
Ici
05. 12. 2024 14.55
-1
Nemci imajo rešitev na dlani. Zamenjajo levičarsko-LGBT politiko in z njo tudi Scholza in von der Leyenovo, pa bodo vsi njihovi problemi izginili čez noč.
Mclaren
05. 12. 2024 15.11
+3
Seveda, to govori vsevedi desničar, ki ne vidi 3 prste pred nosom.
Andree
05. 12. 2024 15.26
+5
Kollerik
05. 12. 2024 15.42
-1
napol pismeni desni skrajneži tipa ici vsekakor briljirajo pod članki s svojimi nebulozami
SREBRNIFRENK.
05. 12. 2024 14.47
Levi in desni, vsi po peš. Slava Štefanu Bandjeri!
Pa kaj
05. 12. 2024 14.15
+1
Se bo izkoriscalo čakanje na delo..
Odgovorno
05. 12. 2024 13.06
+4
Se ne da komentirati, če bi šli prostovoljno delati v dobrobit države, če vam delodajalec plača prispevke za ta dan... kot v stari bivši jugi udarniške sobote.. Daje no komentarje odpret, me zanima, kolk bi jih še šlo, ob vseh teh davkih. Vsem tem, vsak zaposleni mesečno plačuje pomoč, samo da, predno jih upravičeni dobijo, izginejo.
santamaura
05. 12. 2024 13.03
+11
Nekaj je popolnoma absurdno - Nemčija in Francija sta vendar vodilni članici EU - Kako lahko preide do tega, da postaja Evropa odvisna od Kitajcev in Američanov, ki daleč najbolj onesnažujejo naš planet - Elektro motorji za avte so utopija če ni dovolj elektrike - Vetrne in sončne elektrarne so pljunek v morje glede na potrebe po elektriki v prihodnosti -
MasteRbee
05. 12. 2024 13.09
+2
Električni avto niso za pretežen del EU, ker je popolnoma neprilagojena, brez resursov. Prej bodo v Kongu elektrificiral vozni park. Ne vem kako lahko Norvežani in največji trg Kitajska?
MasteRbee
05. 12. 2024 12.55
+4
Pesjansko so se avtomobili podražili. Računajte deset let življenjske dobe, potem bo pa vzdrževanje današnjih kočij nevzdržno. Mi smo država v razvoju, ni žvaka za seljaka in je boljše da se čim bolj poslužujemo javnega prevoza.
daiči
05. 12. 2024 12.59
+7
če so se folzwagn kante podrazile full še ne pomen da so se vsi avti podrazil full, micubiši spacestar se je sam za 2 jurja podrazu in ga dobis novga za dost pocen 12 jurjev. ja pa ma klimo pa radijo notr, edin mal mors merkat da se kak težek SUV ne zaleti vate...
MasteRbee
05. 12. 2024 13.05
+2
Res me daje nostalgija brez vseh asistenčnih, komfortnih neumnosti s tridesetimi modulu v avtu. Kot sem rekel, to je za deset let potem pa beži od tega.
Mici973
05. 12. 2024 12.07
+0
Faza zanikanja. Dogaja se jim katastrofa, potop in zaton nemškega gospodarstva.
Mclaren
05. 12. 2024 11.51
+7
A passat je še vedno po 50 jurjev???
Rafael Kramar
05. 12. 2024 12.07
-7
Daj glej ti tam do dva tri jurje, tolk, ko si kreditno sposoben...
katalizatorček
05. 12. 2024 12.19
+2
daiči
05. 12. 2024 12.19
+5
za 50 jurjev se ogrevanh zicov pa tazadne kamere ne dobis, tm za 60 se pa že da kj pogovarjat o teh bombončkih
Mclaren
05. 12. 2024 12.49
-3
Rafael Kramar
06. 12. 2024 10.56
Tomvojo
05. 12. 2024 11.37
+5
Ja, razvoj gre v smeri nožnega pogona, bo bolj varno ker ne bodo imel časa tipkat po zaslonih.
deny-p
05. 12. 2024 11.15
+15
Kakorkoli, dve, tri leta nazaj si čakal na auto 6 - 9 mesecev, navili cene, zdaj pa ni naročil??? Hitro se stvari obrnejo....
čudna sorta
05. 12. 2024 11.28
-7
čakal si zato ker kitajci niso dobavljali elektronike !
čudna sorta
05. 12. 2024 11.13
+1
tuji delavci ki delajo v nemčijo imajo po svoje veliko srečo,imajo se kam vrniti nemci bodo pa ostali v ruševinah!
srecnii
05. 12. 2024 11.49
+8
Nemci bodo poskbel za sebe, najbolj bo teplo ostale izven Nemčije
Rafael Kramar
05. 12. 2024 12.11
-1
Hazim se bo brez službe vrnil Teslić. Res sreča...
ŠeVednoPlešem
05. 12. 2024 10.52
+13
Gospodarsko je desna Evropska ljudska stranka uničila evropsko gospodarstvo. Situacija v Nemčiji je dokaz tega. Ameriko centrizem je poguben. Ameriška naftna in orožarska industrija cveti na račun propada Evrope ... To je vidno otrokom v vrtcih, samo EPP ne... Kar samo pomeni, da tudi SDS in NSi nimata rešitve oziroma bosta Slovenijo uničili, če prideta na oblast. Kajti ideološko SDS in NSi sta nezakonska pankrta EPP