Slovenija

Matematika ne dokazuje, da je kapitalizem učinkovit

Ljubljana, 20. 05. 2023 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Tibor Rutar
Komentarji
38

Kapitalizem je privlačno zagovarjati s sklicevanjem na t. i. prvi osnovni teorem ekonomije blaginje, ki je matematična formalizacija slavne ideje Adama Smitha o "nevidni roki" trga. Ta pravi, da kapitalistični trgi v stanju popolne konkurence ustvarjajo t. i. Paretovo učinkovitost (ali Paretov optimum). Enostavneje rečeno, če je zadoščeno nekaj (strogim) družbenim pogojem, delovanje trga ustvarja situacijo, v kateri nihče ne more več izboljšati svojega položaja, ne da bi se poslabšal položaj vsaj ene druge osebe. Vse morebitne ekonomske interakcije s pozitivno vsoto so bile uspešno izvršene. Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.

Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.
Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo. FOTO: Dreamstime

Pomembna težava s tem zagovorom je, da v resničnem svetu prvi teorem ne deluje – celo približno ne. Pogoji popolne konkurence so med drugim, da je na trgu prisotno ogromno prodajalcev in ogromno kupcev, da ni eksternalij, da izmenjanje dobrine niso javne (tj. neizključljive in netekmovalne), da imajo ekonomski akterji popolne (ne asimterične) informacije ipd. Enostavno je videti, da v resničnem svetu trgi oziroma sektorji velikokrat niso popolnoma konkurenčni. Pogosto manjkajo en, dva ali trije pogoji, ki bi bili sicer matematično potrebni za delovanje trga na način, da ustvari Paretovo učinkovitost.

Zagovorniki kapitalizma imajo odziv na ta pomislek. Pravijo, da mogoče trgi res niso popolnoma konkurenčni v praksi, ampak da to ni zares problematično za njihov zagovor kapitalizma s sklicevanjem na prvi teorem ekonomije blaginje. Trdijo namreč, da dokler je trg vsaj blizu popolne konkurenčnosti, tj. dokler sam po sebi ali s pomočjo države izpolnjuje večino – četudi ne vseh – omenjenih pogojev, smo tudi blizu prvega teorema in njegove implicirane Paretove učinkovitosti.

Noben teoretski model ne more biti povsem sozvočen z resničnim svetom

Površno gledano se odziv zagovornikov zdi prepričljiv in res je, da je pogosto ena od bolj naivnih kritik ekonomskih modelov natanko ta, da niso povsem sozvočni z resničnostjo. Kritika je slaba, saj noben teoretski model sploh v družboslovju, pa tudi v naravoslovju, nikoli ne more biti povsem sozvočen z resničnim svetom. Vendar v primeru, ko govorimo o popolni konkurenci in Paretovi učinkovitosti prek prvega teorema, je ta kritika precej primernejša kot običajno. Richard Lipsey in Kelvin Lancaster sta namreč s svojo teorijo druge najboljše možnosti že pred več kot pol stoletja matematično pokazala, da argument približnosti na tem mestu preprosto ne deluje. Pokazala sta dvoje.

Prvič, že če en sam pogoj popolne konkurenčnosti ni izpolnjen, vsi ostali pa so, nimamo nobenega matematičnega zagotovila, da bo trg ustvaril drugo najboljšo možnost takoj za prvo najboljšo možnostjo, tj. takoj za Paretovim optimum. Mogoče bo tak trg proizvedel drugo najboljšo možnost. Ampak povsem možno je tudi, da ustvari šele tretjo ali celo četrto najboljšo možnost.

Drugič in povezano, če v tem primeru, ko že manjka en pogoj konkurenčnosti, odvzamemo še en pogoj (tako da sta zdaj odsotna že dva), ne bo trg nujno dlje od Paretove učinkovitosti kot prej, ko je manjkal samo en, marveč bo morebiti celo bližje. Mogoče bo ravno to druga najboljša možnost (takoj za popolno konkurenčnostjo in Paretovim optimumom).

Prvič, že če en sam pogoj popolne konkurenčnosti ni izpolnjen, vsi ostali pa so, nimamo nobenega matematičnega zagotovila, da bo trg ustvaril drugo najboljšo možnost takoj za prvo najboljšo možnostjo.
Prvič, že če en sam pogoj popolne konkurenčnosti ni izpolnjen, vsi ostali pa so, nimamo nobenega matematičnega zagotovila, da bo trg ustvaril drugo najboljšo možnost takoj za prvo najboljšo možnostjo. FOTO: Dreamstime

Da je tako, si lahko intuitivno osmislimo z močno poenostavljenim primerom. Če imamo podjetje, ki ima monopolni položaj (prvi pogoj popolne konkurenčnosti je torej odsoten) in ustvarja eksternalije (drugi pogoj je prav tako odsoten), se negativne posledice eksternalij in negativne posledice monopola (tj. negativne posledice glede na kriterij Paretove učinkovitosti) lahko medsebojno izničujejo. Monopolist bo, ker je monopolist, res proizvajal manj dobrin, kot bi jih konkurenčno podjetje, kar je z vidika Paretovega optimuma in družbene dobrobiti slabo, neučinkovito. Cene bodo višje, kot bi bilo optimalno, količina prodanega bo prenizka glede na družbene želje. Toda ker imamo v tem primeru tudi negativne eksternalije, bo ravno nižja proizvodnja in potrošnja monopolistovih dobrin prispevala k manjšemu ustvarjanju teh negativnih eksternalij (denimo onesnaževanja), kar nas z vidika družbenih želja pripelje bližje Paretovemu optimumu. Če situacijo spremenimo tako, da popravimo zgolj enega od obeh pogojev, denimo odstranimo monopol in vzpostavimo konkurenčnejši trg, bomo s tem ustvarili večjo količino proizvedenih dobrin, zaradi katerih pa žal nastaja še več slabih eksternalij. Razmere so bližje idealu popolne konkurence, a so obenem morebiti dlje stran od proizvajanja Paretove učinkovitosti kot prej.

To pomeni dvoje. Prvič, da se pri zagovarjanju trgov v resničnem svetu ne moremo sklicevati na prvi temeljni teorem ekonomije blaginje (teorem nevidne roke), češ da popolno konkurenčni trgi matematično gledano ustvarjajo Paretovo učinkovitost. Ne moremo namreč reči, da malo manj kot popolni trgi, ki obstajajo v resničnem svetu, ustvarjajo samo malo manj kot popolno Paretovo učinkovitost.

Drugič, vladna intervencija lahko ustvari Paretovo učinkovitost ne s spoštovanjem in povečevanjem konkurenčnosti, kolikor je le mogoče, marveč – v primerih, ko popolna konkurenčnost ni možna – z dodatnim odmikanjem od ideala. Ko se država sooča z odstopanjem od popolne konkurenčnosti v samo enem vidiku, ki ga recimo ne more popraviti, je lahko bolje, da prisili ta (ali kakšen drugi) sektor v še večje odstopanje od konkurenčnosti, tj. da mu odvzame še en pogoj popolne konkurenčnosti. S tem (tj. novo situacijo, v kateri sta odsotna že dva pogoja popolne konkurence) bomo mogoče bližje Paretovi učinkovitosti kot z vzdrževanjem bolj konkurenčnega trga (tj. z izhodiščno situacijo, v kateri manjka le en pogoj).

Na tej točki bi lahko kdo mislil, da je s tem razrešen dolgotrajni konflikt med kritiki in zagovorniki kapitalizma. Mislil bi lahko, da smo kapitalizem v par odstavkih uspešno porazili in s tem morebiti celo dokazali superiornost državnih intervencij ali socializma nasploh. To ne drži. Lipseyjeva in Lancasterjeva teorija druge najboljše možnosti ovrže en nepraktičen (čeprav priljubljen) matematični način zagovarjanja svobodnega trga, a ne pokaže veliko drugega.

Zakaj? Prvič, teorija druge najboljše možnosti ne dokazuje, da bo država s svojo intervencijo in odpravljanjem pogojev popolne konkurenčnosti nujno ali celo verjetno proizvedla približek Paretove učinkovitosti. To je povsem odvisno od konkretne situacije. Lahko ga, ali pa tudi ne. Prav tako ta teorija ničesar ne pravi o možnosti, da država zaradi drugih razlogov, kot so vpliv interesnih skupin, regulatorno zajetje, učinek kratkovidnosti, racionalna nevednost volivcev itd., pogosto ni najbolj uspešna pri približevanju Paretovi učinkovitosti.

Drugič in povezano, država morebiti ne ve, katere pogoje popolne konkurenčnosti odvzeti (in kje), da bi se nepopolno konkurenčni trg približal Paretovi učinkovitosti. V splošnem vemo samo, da takšni pogoji obstajajo, a ne vemo, kateri točno so ti pogoji v vsakem konkretnem primeru. Izkaže se, da je teorija druge najboljše možnosti sama nerealistična in da jo dopolnjujejo teorije tretje najboljše možnosti, kot je Yew-Kwang Ngjeva. Te teorije predlagajo, da je zaradi informacijskih nepopolnosti včasih boljše oziroma manj slabo pravilo preprosto zagotoviti čim več pogojev popolne konkurence kot pa jih strateško odvzemati.

Tretjič, nepopolno konkurenčen, realistični trg res ne ustvarja Paretovega optimuma in to je problematično, a vseeno ima mehanizme, zaradi katerih v primerjavi z drugimi poznanimi ekonomskimi sistemi vsaj v nekaterih ključnih vidikih bolj uspešno (a nikoli idealno) poravnava zasebne interese z javnimi in s tem prispeva k družbeni dobrobiti. Ti vidiki najbolj očitno vključujejo:

(1) izrazito, čeprav ne popolno znižanje najbolj akutnih oblik absolutne revščine po svetovnih regijah;

(2) vztrajen in opazen – čeprav tudi opazno neenak – dvig realnih dohodkov večine prebivalstva skozi desetletja (pri tem imajo vsaj v razvitih državah ključno vlogo za izboljševanje dohodka najrevnejših tudi redistributivni mehanizmi progresivnega obdavčenja in transferjev, ki sicer temeljijo na robustni kapitalistični rasti, a jo tudi pomagajo enakomerneje porazdeliti); (3) visok potrošniški presežek, kot ekonomisti imenujejo dodano subjektivno korist, ki jo ima kupec zaradi razlike med ceno, ki jo je pripravljen plačati ob nakupu dobrine ali storitve, in dejansko ceno, ki jo mora plačati in ki je lahko veliko nižja od prve;

(4) nizke marže (ki pa se v zadnjih desetletjih v ZDA in Evropi zvišujejo, med drugim tudi zaradi povečevanja tržne koncentracije, preveč protikonkurenčne zakonodaje in prešibke protimonopolne zakonodaje);

(5) ter zgodovinsko nižje – čeprav še vedno previsoke – stopnje delavskega izkoriščanja, razumljenega kot odstopanje med dejansko vrednostjo, ki jo delavec prispeva podjetju, in vrednostjo plače, ki jo prejme v zameno za opravljeno delo (povprečne kvantitativne ocene se gibljejo okoli dvajsetodstotnega razkoraka).

Resnični, praktični kapitalizem ni nikakršna libertarna utopija, v katero sicer naivno verjamejo nekateri in jo še bolj naivno poskušajo podpirati z nepraktičnimi matematičnimi formulami. Pajdaškost in nepopolna konkurenčnost nista začasni anomaliji, ki ju lahko prikladno teoretsko odmislimo, marveč sta jedrni del vsakega realno obstoječega kapitalizma. To pomeni, da kapitalizem še zdaleč ni najboljši ekonomski sistem, kot trdijo nekateri. Pravzaprav je, kot velja tudi za demokracijo, najslabši sistem – razen seveda vseh ostalih, ki smo jih od časa do časa klavrno preizkusili in ki so se izkazali za še slabše.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Apostol1
20. 05. 2023 21.40
+12
Že 30 let živimo v kapitalizmu in bore malo se zgradilo v teh letih v primerjavi s komunizmom , ki je zgradil Jugoslavijo iz pepela druge svetovne vojne in žalost je pa v tem , da so tisti , ki so prišli do korita prodali premoženje , ki so ga ustvarili delavci. Pa naj bodo to sindikalni domovi , kamor smo hodili letovat , ali tovarne in uspešna podjetja. Zgradilo se je samo malo morje Lidlov, Hoferjev Sparov in še kaj in te firme izkoriščajo delavce , da o naših turbo kapitalistih sploh ne govorimo.
nikhrast
20. 05. 2023 21.55
-15
Gradilo se je veliko v Yugi, večino na puf, na koncu pa bankrot države, pa razpad države. Dobro pa omenjaš kako se folk ne more čez noč spremeniti v kapitaliste, tu na zahodu smo zrastli v kapitalizmu, ambiciozni smo, pa dvakrat več na uro za vikend je za nas normalno.
mmickica
20. 05. 2023 19.56
+1
Mogoce kapitalizem res ni najbolj ucinkovit, vendar kaj bolj ucinkovitega na zalost se vedno niso izumili.
potato36
22. 05. 2023 18.23
mja.. zato pa imamo takšne in drugače svetovne krize...
ArkaMast
20. 05. 2023 19.13
-1
Za to pa volim Levico. Vedno.
nur-amrabar
20. 05. 2023 18.34
+1
smith, pravlce za sužnje!
BORIS OBROVNIK
20. 05. 2023 17.51
+5
Kako pa naj matematika, kot veda, ki nam jo je dala mati narava dokazuje nekaj, kar ni naravno, recimo kapitalizem oz. učinkovitost le-tega ? Ekonomija je človeški produkt, ne produkt narave. Toda, na našo žalost , so danes najrazličnejše ekonomske teorije in produkti še kako spoštovani, a ne ? Denar vlada svetu ! Tako vsaj mislijo tisti, ki zadeve furajo v praksi. Dokler mati narava ne reče..."BASTA".;-)
Špinača
20. 05. 2023 17.22
+3
kapitalizem učinkovit!? 🤣🤣🤣 odvisno v keri glavi.
nikhrast
20. 05. 2023 16.26
-11
Pa te debate o kapitalizmu slišiš samo v Sloveniji, tu v Severni Ameriki noben sindikat bi udrihal po kapitalizmu. Električar zasluži vsaj 50 eurov na uro, ima pokojninski sklad, zdravstveno zavarovanje..., pa bi udrihal po kapitalizmu. Malo na pogovor s kakšnim mladim slovenskim obrtnikom, oči se vam bodo odprle.
zvoneti
20. 05. 2023 16.17
+5
1% izbrancev-elit ima v lasti toliko premoženja kot ostalih 99%.
zvoneti
20. 05. 2023 16.10
+0
Kapitalizem pomeni, da peščica izkorišča večino prebivalstva in uničuje naravo-planet. Nenehna potrošnja oz. gospodarska rast nas vodi v uničenje planeta. Večina kvazi razvitega sveta-prebvalstva pa celo življenje gara od jutra do mraka samo za streho nad glavo in hrano.
zvoneti
20. 05. 2023 15.59
+5
Če bi bil kapitalizem dober za večino bi ga že zdavnaj ukinili.
puspan
20. 05. 2023 16.12
-2
INAZ
20. 05. 2023 14.19
+3
Kapitalizem ni idealen, ima pomanjkljivosti, je pa boljši in učikovitejši od socializma, ki je povsod klavrno propadel.
Špinača
20. 05. 2023 17.25
+1
ne pozabi, socializem je javno zdravstvo, šolstvo...
nur-amrabar
20. 05. 2023 18.36
+1
na zahodu je javno šolstvo samo to, da vzgajajo sužnje za kapitalistični sistem!
potato36
22. 05. 2023 18.28
+1
propadel? misliš amerika ga sistematično uničuje... venezuela je lep primer
Moncsa
20. 05. 2023 12.41
+5
Med zdravim kapitalizmom in bolnim, ki ga trenutno podpirate z ritolizanjem elite, je razlika noč in dan. Raje delam domačemu kapitalistu v prid, kot BlackRocku, Monsantu in ostalim skrajnim kapitalistom.
Petur
20. 05. 2023 12.20
+1
kapitalizem,katerega poganja izključno pohlep je grda stvar
marker1
20. 05. 2023 12.52
+2
Je pa učinkovit in napreden. Delaš zato, da boš sam zaslužil. Ne pa zato, da bodo tvoj zaslužek delili malinovci iz levice.
puspan
20. 05. 2023 16.13
+4
To se pa imenuje komunistični kapitalizem, npr. na kitajskem.
marker1
20. 05. 2023 10.38
+4
Kakorkoli že razmišljamo, je kapitalizem uspešnejši. V kapitalizmu se že študent zadolži za nekaj desetletij, da plača študij. Ko kupi stanovanje najame spet nov kredit. Kredit ga spremlja do smrti. Profesorji na tujih univerzah med počitnicami ne dobijo plače. Pri nas pa so šolniki tretjino leta doma s polnimi plačami. Študenti ne plačajo šolnine, celo lahko delajo med študijem. Vse to plačajo navadni delavci, ki prejemajo minimalne plače zaradi soglasja sindikatov z upravami podjetij. Pri nas vlada tovarišijski kapitalizem.
OrodniK
20. 05. 2023 10.28
+4
Očitno prioravljalni članek za popularizacijo socializma oz komunizma. V članku se problematizira izhodišča- da konkurence in popolnega pregleda trga pač ni, ne iščejo in ponudijo pa rešitev v tem, da bi se vzpostavile nadzorne funkcije in regulatorji, ki bi dejansko konkurenco-izbiro in tekmovalnost boljšega (kot pogoj kapitalizma) ZAŠČITILE IN ZAGOTAVLJALE (borba proti korupciji, borba proti zavajanju na trgu, borba proti korporacijam na vseh področjih- tudi pri medijih oglaševalcih). Kapitalizem je sistem ki je do sedaj najbolje deloval in zavotovil največjo blaginjo, problem je le v tem, ker ga na vsak način in na vsakem koraku onemogoča antisisem- socializem, ki je že večkrat neslavno propadel. Onemogoča pa ga samo zato, da bi dokazal da je neka boljša alternativa, in seveda za prerazporeditev kapitala od tistih ki so nekaj ustvarili in uspeli, k tistim, ki mislijo da jim nekaj naravno pripada na račun drugega.
ap100
20. 05. 2023 09.44
+5
kapitalizem ni samo to kar si socialisti predstavljajo in tudi socializem ni - gre za temeljne (osnovne družbene ureditve- z stotinami različic- nikakor pa gospodarske - gospodarsko obstaja zakonitost kjer ljudje ki uspejo angažirati množice kot gledalce ali kot delavce postanejo bogati - in to od vekomaj - vsak vpliv organizacije (države) ki koordinira razvoj družbe je destrukcija k težnji popolne nadvlade elite nad prebivalstvom
mr.poper
20. 05. 2023 09.37
+2
Kapitalizem je enostavna definicija PLUSA in MINUSA !
Bananistanec
20. 05. 2023 09.22
+4
Kapitalizem ...... nekdo nekje za dve zrni riža na dan nekaj ustvari, država mu pobere 10 zrn na mesec, nekdo potem tisto nekaj proda v kapitalistično državo po 1€, nam pa trgovci super ugodno s 70% popusta za 10€
El pi5tolero
20. 05. 2023 09.21
+4
Ja itak! Pravlice! Socijalizem in komunizem kar je isto delujeta samo v nebesih kjer ga ne potrebujejo in v peklu kjer ga ze imajo! Lol
Abrams
20. 05. 2023 09.02
+2
Po socializmu res ne moreš udrihat, k je že propadu. Me pa zanima zakaj ?? Pa tud zakaj se ta električni avto ne prime ? Pa zakaj se vseen vijejo kolone pred lekarnami. Zato, ker je folk hinavski in oportunističen. Zato pa rabi represijo in samokontrolo.