ženevska konvencija

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Golob pozval k povrnitvi zaupanja v ZN: 'Svet nujno potrebuje vodstvo'

25. 09. 2024 20.07

Premier Robert Golob je na zasedanju Varnostnega sveta ZN pozval k povrnitvi zaupanja v ZN, predvsem Varnostnega sveta, in za nesprejemljivo označil dejstvo, da je bilo lani po svetu pobitih rekordno število civilistov, humanitarnih delavcev in novinarjev.

Pisatelji, umetniki, novinarji. Koliko smrtnih žrtev v Gazi je še potrebnih pred koncem?

14. 12. 2023 16.46

V množici civilistov, ki so bili ubiti v Gazi, so tudi znani pisatelji, novinarji, umetniki in profesorji. Ljudje, ki so s svojimi dejanji, delom in znanjem pripomogli k prepoznavnosti Palestine, vendar je njihov glas zdaj za vedno utihnil. Ti ljudje ne bodo več prijeli za pero, violino, ne bodo več stopili pred kamero ali poučevali druge.

Rusi nad Ukrajino s 23 iranskimi droni, Ukrajinci naj bi jih 18 sestrelili

04. 12. 2023 10.26

Rusija je minulo noč napadla Ukrajino s 23 brezpilotnimi letalniki in eno raketo, od tega je ukrajinska vojska večino napadov odvrnila, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočile ukrajinske oblasti. Ukrajina je medtem začela s preiskavo, potem ko se je pojavil videoposnetek, na katerem naj bi ruski vojaki ubili dva ukrajinska vojaka, ki sta se predala.

Ruski vojni ujetniki zaprti na tajni lokaciji

30. 01. 2023 13.26

Nekje na zahodu Ukrajine stoji zapor, ki so ga zgradili nemški nacisti in vanj zapirali ujetnike iz Sovjetske zveze. Zdaj je rezerviran za Ruse, ki na frontah padejo v roke ukrajinskim vojakom. Ukrajinske oblasti so v kazensko ustanovo na skrivni lokaciji spustile norveške novinarje. Namen pa nič kaj skriven: svetu pokazati, da se z ruskimi ujetniki ravna v skladu z ženevsko konvencijo.

Ukrajinci z ruskim potnim listom: Bodo vpoklicani v boj proti lastni državi?

02. 01. 2023 10.36

Predstavljajte si, da ste Ukrajinec in imate samo ruski potni list, potem pa bi vas vpoklicali v vojno, da bi se borili proti svoji domovini. S takšno realnostjo se sooča na tisoče Ukrajincev. Zaradi ruske uvedbe državljanstva na zasedenih območjih so Ukrajinci lahko vpoklicani v vojno proti lastni državi. Številni tako iz države pobegnejo z zastarelimi dokumenti, ki jih tudi Evropa ne priznava.

Olena Zelenska: Spolno nasilje, ki ga izvajajo Rusi, je sistematično in odkrito

29. 11. 2022 07.42

Ruski vojaki morajo odgovorjati za posilstva ukrajinskih žensk in druga dejanja spolnega nasilja, ki smo jim priča ob ruski invaziji v Ukrajini, je poudarila prva dama Ukrajine Olena Zelenska. Slednja se je udeležila mednarodne konference o preprečevanju spolnega nasilja v konfliktih, ki je te dni potekal v Londonu, ter spregovorila o grozodejstvih, ki jih izvajajo ruski vojaki.

'Zima in mraz bi lahko iz Ukrajine pregnala več 100.000 ljudi'

28. 11. 2022 11.17

Prebivalci devet mesecev oblegane Ukrajine iščejo načine, kako s primanjkljajem elektrike v vedno bolj mrzlih nočeh preživeti zimo. Kijevski župan opozarja, da bodo morda zaradi slednjega morali delno evakuirati ukrajinsko prestolnico, evropski migrantski centri pa opozarjajo, da bi zima in mraz iz države lahko pregnala več 100.000 Ukrajincev.

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij

21. 06. 2022 15.19

Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več

09. 03. 2021 10.27

Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

V Pliberku protestirali proti 'zborovanju ustašev in fašistov'

11. 05. 2019 15.13

V Pliberku je potekal protest proti tradicionalnemu zborovanju, na katerem se spominjajo hrvaških žrtev povojnih pobojev. Protestniki so zahtevali prepoved "zborovanja ustašev in fašistov". Slovesnosti namreč v zadnjih letih zaznamujejo ustaški simboli.

Györkös Žnidarjeva: Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj

21. 01. 2017 13.11

Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar zavrača poziv komisarja Sveta Evrope za človekove pravice državnemu zboru, naj zavrne novelo zakona o tujcih. Ocenjuje, da so takšni pritiski na poslance neprimerni in nedopustni. "Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj," meni.

Kakšne so pravice tujcev, ki pri nas zaprosijo za azil? Ali res dobijo 800 evrov?

20. 02. 2016 07.00

Tujec je v času obravnavanja prošnje za azil nastanjen v azilnem domu. V tem času ima pravico do prostega gibanja po državi, do nujnega zdravljenja in žepnine, ki trenutno znaša 18 evrov mesečno. Informacija, da prosilci za azil pri nas dobijo 833 evrov mesečno, je torej napačna.

Slovenija omejuje tok migrantov. Vstop dovoljen le tistim, ki želijo azil v Avstriji ali Nemčiji

21. 01. 2016 06.49

Na spremenjene razmere pri pogojih sprejemanja migrantov se odziva tudi Slovenija, ki bo odslej dovoljevala vstop v državo zgolj tistim migrantom, ki bodo zaprosili za mednarodno zaščito in tistim, za katere je vnaprej potrjeno, da jih bodo države, kamor so namenjeni, sprejele. Notranja ministrica opozarja, da ni razlogov za zaskrbljenost.

Sporni zakon potrjen

24. 09. 2006 09.13

Švicarski volivci so po uradnih podatkih s 67,8 odstotka glasov potrdili novi zakon o azilu in priseljevanju.

Vse, da spregovorijo

23. 07. 2006 13.23

Ameriški vojaki so jetnike v Abu Graibu psihično zlorabljali in jim odrekali spanje, trdi človekoljubna organizacija.

Imajo pravice

11. 07. 2006 17.30

Vsem ameriškim vojnim pripornikom, tudi tistim zaprtim v Guantanamu, pripadajo pravice po Ženevski konvenciji.

Predan: Zločin tudi v Rožni dolini

28. 04. 2006 08.29

Hrvat je Helsinškemu monitorju Slovenije poslal pismo, v katerem Slovenijo obtožuje vojnega zločina.

Zaslišanje treh ameriških vojakov

21. 06. 2004 00.00

Odvetnik ameriških vojakov obtoženih zlorabe iraških ujetnikov želi kot priče zaslišati tudi predsednika Busha in obrambnega sekretarja Rumsfelda.

Sadam vojni ujetnik

09. 01. 2004 00.00

Ameriške oblasti so Sadamu Huseinu, ki so ga prijeli 13. decembra lani, uradno podelile status vojnega ujetnika.

Resolucija - zaščita za Arafata?

16. 09. 2003 00.00

Varnostni svet ZN si za zaprtimi vrati prizadeva najti za ZDA sprejemljiv predlog resolucije, ki bi zahtevala od Izraela, da odstopi od nameravanega izgona palestinskega voditelja Jaserja Arafata in preneha z grožnjami njegovi varnosti.

V Guantanamu zaprti mladoletniki

25. 04. 2003 00.00

Organizacije za zaščito človekovih pravic so ogorčene nad priznanjem ameriške vojske, da so v vojaškem oporišču v Guantanamu na Kubi zaprti tudi mladoletni ujetniki. Kar polovica zapornikov je tako mlajša od 18 let, nekaj pa jih ima tudi manj kot 16 let.

Dr. Ljubo Bavcon: Tudi Američani kršili konvencije

24. 03. 2003 00.00

O tem, ali gre v ravnanju z vojnimi ujetniki v iraški vojni za kršenje mednarodnopravnih konvencij, smo se pogovarjali z dr. Ljubom Bavconom, profesorjem na Pravni fakulteti v Ljubljani in priznanim strokovnjakom za mednarodno pravo.

Ženevska konvencija za talibane

08. 02. 2002 00.00

Komisija ZN za človekove pravice je pozdravila napoved ameriškega predsednika Busha, da bodo ZDA v skladu z Ženevsko konvencijo omogočile zaščito talibanov, ki so jih zajele v Afganistanu. Statusa vojnih ujetnikov pa ne bodo podelili pripadnikom Al Kaide.

AI kritizira Bushevo politiko

08. 02. 2002 00.00

Amnesty International kritizira odločitev ameriškega predsednika Busha, ki je izjavil, da bo Ženevska konvencija veljala le za talibanske ujetnike v Guantanamu. Pripadnikom Al Kaide po Bushevem mnenju ne pripada status vojnih ujetnikov.

V Guantanamu novi zaporniki

07. 02. 2002 00.00

Ameriška vojska je v oporišču Guantanamo na Kubi končala z izgradnjo več kot sto novih celic za pripadnike Al Kaide. V naslednjih dneh naj bi na Kubo, kjer se nahaja že 158 zapornikov, prepeljali še 160 novih pripadnikov talibanskega režima.

Powell bi dal ujetnikom status

26. 01. 2002 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je predsedniku Bushu predlagal, da bi ameriški ujetniki iz Afganistana dobili status vojnih ujetnikov, sodili pa bi jim v skladu z Ženevskimi konvencijami.

Walker prvič pred sodniki

24. 01. 2002 00.00

Na ameriškem zveznem sodišču v Virginiji je prvič nastopil John Walker Lindh, Američan, ki se je boril na strani talibanov. Obtožujejo ga kovanja zarote proti Američanom ter podpiranja terorističnih skupin.

Velika Britanija zahteva pojasnilo

20. 01. 2002 00.00

Britanski zunanji minister Jack Straw je pozval skupino britanskih predstavnikov v ameriškem vojaškem oporišču Guantanamo na Kubi, naj od ZDA dobijo pojasnilo o prizorih s fotografij, ki so jih objavili in kritizirali številni britanski časniki in televizijske postaje.

Rdeči križ v oporišču Guantanamo

18. 01. 2002 00.00

V ameriško vojaško oporišče Guantanamo na Kubi, kjer so priprti ujetniki iz Afganistana, je prispela skupina Mednarodnega rdečega križa, ki si bo ogledala, kako ameriška vojska ravna z zaporniki.