Ko je Rusija februarja napadla Ukrajino, so evropske države sprejele številne Ukrajince, ki so pred vojno pobegnili. Toda med njimi so bili tudi taki, ki so prihajali z ozemlja, ki ga je zasedla Rusija, ki že skoraj desetletje na ukrajinskih ozemljih izdaja lastne potne liste in otežuje pridobitev ali podaljšanje ukrajinskega državljanstva.
Ukrajinski državljani na teh ozemljih se sedaj sprašujejo, ali jih lahko v vojno vpokliče ruska ali ukrajinska stran, saj ne morejo dejansko dokazati, državljani katere države so.
Pojav, ki so ga nekateri poimenovali pasportizacija, ni le vprašanje, kdo se bo boril v kateri vojski ali katero mejo bo prečkal. "Množično in brezglavo spreminjanje ukrajinskih državljanov v ruske je vojni zločin," je za Politico povedala Iryna Vereščuk, podpredsednica ukrajinske vlade in ministrica za reintegracijo začasno zasedenih ozemelj. Prisilno pasportizacijo prepoveduje tudi ženevska konvencija.
Rusija čez noč pridobila nove državljane
Ruska politika pasportizacije se začela 2002 ob začetku spopadov na ozemljih Gruzije in Moldavije, leta 2014 pa še v Ukrajini. Takrat naj bi Rusija, ki si je nezakonito priključila Krim, več kot dva milijona Krimčanov avtomatsko spremenila v ruske državljane, za zavrnitev novega potnega lista so imeli le šest tednov časa.
Kdor ruskega lista ni sprejel, mu je Rusija onemogočila izobraževanje ter zdravstveno oskrbo in zavarovanje, ki pa je pogoj za zaposlitev na Krimu. Leta 2020 je Rusija neruskim državljanom prepovedala tudi lastništvo nepremičnin na večjem delu Krima. Če so želeli oditi v celinsko Ukrajino, so na meji zahtevali ruski potni list, ukrajinskega pa so jim zasegli ali poškodovali.
V vzhodni Ukrajini, v regijah Lugansk in Doneck, so Ukrajincem Rusi od leta 2019 ponudili pospešeno izdajo ruskih potnih listov. Približno pol milijona Ukrajincev je vzelo potne liste, ki so jim omogočili delo in študij v sosednji Rusiji. Spomladi je Rusija med drugim tudi v Hersonu in Mariupolu izvedla "minimalno pasportizacijo", na katero je vezala humanitarno pomoč ali ohranitev delovnega mesta v zdravstvu in šolstvu.
Od leta 2014 ukrajinski državljani na zasedenih območjih sicer lahko obnovijo ali zaprosijo za ukrajinske dokumente, vendar to pomeni draga in nepredvidljiva potovanja ter dolge čakalne dobe. Ukrajinski rojstni list, ki je izdan na podlagi ruskega rojstnega lista s Krima, mora na primer odobriti sodišče.
Problematičen ruski potni list s Krima
Kmalu po razglasitvi delne mobilizacije je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozval Ukrajince, naj zapustijo zasedena ozemlja in se tako izognejo ruskemu vpoklicu. Toda ti Ukrajinci so nato obtičali na nikogaršnjem ozemlju. Tudi pridobitev novih ukrajinskih dokumentov je v državah, kot je Kazahstan, izredno draga.
Ukrajinski konzulati lahko državljanom brez veljavnih dokumentov izdajo začasno dovoljenje za vstop v Ukrajino in nato zaprosijo za nove dokumente. Vendar rojstni list ni zadosten dokaz identitete, mladi s Krima pa imajo pogosto le ruski potni list ali druge dokumente, ki pa jih Ukrajina ne priznava.
Ruski potni list s Krima je v Evropi zelo problematičen, pravi 31-letni krimski Tatar Usein, ki je septembra zapustil Krim, da bi se izognil vpoklicu. Skozi Rusijo je potoval z ruskim potnim listom, izdanim na Krimu, nato pa mu je z zastarelim ukrajinskim potnim listom uspelo vstopiti v Evropo prek Baltskih držav. Povedal je, da je videl, kako so drugim zavrnili vstop z utemeljitvijo, da so se sami odločili živeti na Krimu, ki ga je zasedla Rusija.
Komur uspe priti v Evropo, pa ga čaka še dolg postopek urejanja dokumentacije in prebijanja skozi azilni sistem. Številnim prehod meje ne uspe, zato se morajo obrniti, kar pomeni, da se bodo lahko na koncu vendarle znašli v ruski vojski in se borili proti lastnemu narodu.
Nekatere evropske države prepovedale vstop ruskim turistom
Jeseni, ko je Rusija napovedala delno mobilizacijo, so pobegnili tudi številni Rusi, a države se že od takrat sprašujejo, kako in če sploh Rusom dodeliti azil. Ukrajinci pozivajo Evropo, naj zavrne Ruse, saj menijo, da beg pred vpoklicem ni enak nasprotovanju vojni.
EU je septembra prekinila poenostavljen vizumski režim za ruske državljane. Baltske države, Finska in Poljska so oktobra prepovedale vstop ruskim turistom in pozvale k prepovedi po vsej EU, Slovaška in Češka pa sta septembra Rusom prenehali izdajati humanitarne vizume.
Vendar pa bi morali prebivalce Krima, ki jim ni preostalo drugega, kot da vzamejo ruske potne liste, obravnavati drugače kot Ruse, menijo nekateri.