
Predhodno zaslišanje je potekalo ob strogih varnostnih ukrepih. Charles Graner, Ivan Frederick in Javal Davis so namreč obtoženi, da so v zaporih mučili in zlorabljali iraške ujetnike. Medtem ko je potekalo zaslišanje, so Iračani pred poslopjem demonstrirali, da pravici ne more biti zadoščeno, saj ameriškim vojakom sodijo Američani, Demonstranti so ob tem zahtevali, da vojakom sodijo pred mednarodnim sodiščem.
Uvodoma je na prvem od treh zaslišanj vojaški sodnik, polkovnik James Pohl, zavrnil zahtevo odvetnikov obtoženega narednika Javala Davisa, da proces ne bi potekal v Iraku. Pohl je prav tako zapor Abu Graib razglasil za prizorišče zločina, zato se ga do razsodbe ne sme uničiti. Sodnik Pohl je odobril zahtevo po pričanju dosedanjega poveljnika enot na terenu, generala Ricarda Sancheza in vrhovnega poveljnika ameriških sil na Bližnjem vzhodu, generala Johna Abizaida, medtem ko je zavrnil pričanje obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda.
Eden izmed odvetnikov obtoženega vojaka je namreč napovedal, da bo zahteval, naj na prostoru za priče nastopita tudi ameriški predsednik George W. Bush in obrambni minister Rumsfeld, ker naj bi bila posredno odgovorna. Kot zatrjuje odvetnik Paul Bergrin, je njegov varovanec le izvrševal dnevna povelja nadrejenih. Bush naj bi ob razglasitvo vojne proti terorizmu dejal, da ženevska konvencija ne velja več, s čimer naj bi bil posredno odgovoren za kršenje prav te.
Eden od 'mučiteljev' že obsojen
Sodišče je že obsodilo vojaka Jeremyja Sivitsa na leto dni zapora, vendar današnjo trojico bremenijo hujše obtožnice, za katere jim je zagrožena kazen tudi do 24 let zapora. Zlorabe iraških ujetnikov v zaporu Abu Graib je obtoženih sedem ameriških vojakov.