Tujina

Sporni zakon potrjen

Bern, 24. 09. 2006 09.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Švicarski volivci so po uradnih podatkih s 67,8 odstotka glasov potrdili novi zakon o azilu in priseljevanju.

Švicarji so se danes na referendumu odločali o predlogu novega zakona o azilu in priseljevanju, ki bo eden najstrožjih v Evropi, in ga s 67,8 odstotka glasov tudi potrdili.

Zakon po mnenju ZN in humanitarnih organizacij krši človekove pravice
Zakon po mnenju ZN in humanitarnih organizacij krši človekove pravice FOTO: Reuters

Avtor zakona, švicarski minister za pravosodje Christoph Blocher, je prepričan, da bo novi zakon "podpiral švicarsko humanitarno tradicijo, obenem pa preprečeval zlorabe".

V skladu s predlogom bo vsakdo, ki se mu v 48 urah ne bo uspelo izkazati s potnim listom ali kakim drugim osebnim dokumentom, iz Švice izgnan. Osebe, ki čakajo na deportacijo, bodo lahko priprte največ 24 mesecev, tisti, ki jim ne bo uspelo dobiti azila, pa ne bodo upravičeni do socialne pomoči. Zakon poleg tega ukinja pomoč osebam, ki prosijo za azil iz humanitarnih razlogov.

Novi zakon o azilu in priseljevanju je decembra lani sprejel parlament, vendar je koalicija levosredinskih strank, verskih skupin in humanitarnih organizacij zbrala dovolj podpisov za organizacijo referenduma. Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) meni, da zakon krši ženevsko konvencijo o beguncih iz leta 1951, ki beguncem priznava status tudi brez osebnih dokumentov.

Kritiki zakona menijo, da Švica na tem področju ne potrebuje rešitve, ker nima problema. V letu 2005 je tako za azil zaprosilo le okoli 18.800 ljudi, kar je ena najnižjih številk v zadnjih 20 letih. V zadnjih 10 letih so azil odobrili kakim 35 odstotkom prosilcev.


Voditelji švicarske katoliške, protestantske in židovske skupnosti so danes zakon v skupni izjavi označili kot "neprimeren za reševanje problemov, ki jih želi rešiti, in nasprotujoč humanitarni tradiciji države". Obenem so obljubili, da bodo budno pazili, da bo človeško dostojanstvo iskalcev azila spoštovano tudi v bodoče. Razočaranje nad rezultati referenduma je izrazil tudi urad UNHCR.

Blocher po drugi strani trdi, da iskalci azila pogosto namenoma pridejo v državo brez dokumentov, saj je njihove navedbe o preganjanju tako težje preveriti. Novi zakon naj bi te zlorabe preprečil, obenem pa naj bi imel tudi vgrajene varovalke za zaščito "očitnih" beguncev, ki imajo prepričljivo razlago za odsotnost dokumentov.

Nova priseljenska zakonodaja vsebuje tudi določbe, ki priselitev državljanov držav izven EU dovoljujejo le, če njihova znanja ustrezajo resnični gospodarski potrebi. Tisti, ki bodo nato ocenjeni kot "uspešno integrirani" v švicarsko kulturo, bodo dovoljenje za stalno bivanje lahko dobili po petih letih.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fedepotocnik@gmail.com
25. 09. 2006 11.50
Zdaj je pa vprašanje, ali bi bilo tako zelo napačno uvesti to v Sloveniji. Prav zavoljo naše nacionalne identitete. Verjetno se marsikdo ne bo strinjal z mano, češ da smo odprta država. Mene skrbi dejstvo, da bo čez 50 let npr. v Turčiji še vedno ~100% Turkov, pa še v Nemčiji bodo večina. Hočem reči, da ta narod ne bo izginil, naš pa verjetno bo, če ne ukrepamo. Bodimo odprta družba, pomagajmo revnim državam, da se poberejo, a hkrati zavarujmo našo nacionalnost. Lp!
Modri ogenj
24. 09. 2006 14.05
Ma ja združeni narodi. So bili takrat drugi časi in druge razmere. In ni bil begunec že vsak drugi v 2/3 sveta. Tudi po zaslugi nesposobnih ZN. No go anymore. Bo treba spremenit pravila. In tud pričakovanja. Od kdaj pa je odrekanje gostoljubja (iz objektivnih razlogov) stvar rasizma (saj tud blond Rusov ne sprejemajo..). Pač v Švici (in tud Sloveniji) ne gre več. Lahk pa še zmeraj sprejemajo begunce na East Riverju, če že mislijo, da je to tako enostavno. Lahko je s tujim k....m po koprivah.
vatre
24. 09. 2006 14.04
janez105, jaz se ne bojim kaj bo z nemščino, nemcev je 83 M, bojim pa se kaj bo s slovenščino čez 50 let. Nas Slovencev je samo 2 M Dejstvo je da bo čez 50 let v Sloveniji veliko praznega prostora, ki ga bo nekdo moral zapolnit in zapolnili ga bodo priseljenci.
suki1
24. 09. 2006 13.45
Tud jest mislm, da to z rasizmom nima nič skupnega čeprav malo diši na njega in se strinjam z fedepotocnikom, da naj bodo kjer so doma in da se jim tam pomaga, le na ta način bodo nacije ostale nacije in ne popolni mešančki brez identitete,jezika in kulture.
janez105@gmail.com
24. 09. 2006 13.23
Pozabil si še reči, da bo v Nemčiji čez 50 let jezik ena velika "žlobudravščina", ki s sedanjo nemško slovnico seveda ne bo imal nobene veze.
xes
24. 09. 2006 13.13
fedepotocnik: se popolnoma strinjam s tabo.
fedepotocnik@gmail.com
24. 09. 2006 13.04
Rezultat tega? Čez 50 let bodo v Švici živeli predvsem Švicarji. V Nemčiji bo 10% Nemcev in 90% priseljencev. Nočem biti rasist ali kaj podobnega, ampak nacionalne identitete izginjajo. Raje pomagajmo revnim državam, da se postavijo na noge in zadržijo populacijo znotraj meja in v miru.