Švicarji so se danes na referendumu odločali o predlogu novega zakona o azilu in priseljevanju, ki bo eden najstrožjih v Evropi, in ga s 67,8 odstotka glasov tudi potrdili.
Avtor zakona, švicarski minister za pravosodje Christoph Blocher, je prepričan, da bo novi zakon "podpiral švicarsko humanitarno tradicijo, obenem pa preprečeval zlorabe".
V skladu s predlogom bo vsakdo, ki se mu v 48 urah ne bo uspelo izkazati s potnim listom ali kakim drugim osebnim dokumentom, iz Švice izgnan. Osebe, ki čakajo na deportacijo, bodo lahko priprte največ 24 mesecev, tisti, ki jim ne bo uspelo dobiti azila, pa ne bodo upravičeni do socialne pomoči. Zakon poleg tega ukinja pomoč osebam, ki prosijo za azil iz humanitarnih razlogov.
Novi zakon o azilu in priseljevanju je decembra lani sprejel parlament, vendar je koalicija levosredinskih strank, verskih skupin in humanitarnih organizacij zbrala dovolj podpisov za organizacijo referenduma. Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) meni, da zakon krši ženevsko konvencijo o beguncih iz leta 1951, ki beguncem priznava status tudi brez osebnih dokumentov.
Voditelji švicarske katoliške, protestantske in židovske skupnosti so danes zakon v skupni izjavi označili kot "neprimeren za reševanje problemov, ki jih želi rešiti, in nasprotujoč humanitarni tradiciji države". Obenem so obljubili, da bodo budno pazili, da bo človeško dostojanstvo iskalcev azila spoštovano tudi v bodoče. Razočaranje nad rezultati referenduma je izrazil tudi urad UNHCR.
Blocher po drugi strani trdi, da iskalci azila pogosto namenoma pridejo v državo brez dokumentov, saj je njihove navedbe o preganjanju tako težje preveriti. Novi zakon naj bi te zlorabe preprečil, obenem pa naj bi imel tudi vgrajene varovalke za zaščito "očitnih" beguncev, ki imajo prepričljivo razlago za odsotnost dokumentov.
Nova priseljenska zakonodaja vsebuje tudi določbe, ki priselitev državljanov držav izven EU dovoljujejo le, če njihova znanja ustrezajo resnični gospodarski potrebi. Tisti, ki bodo nato ocenjeni kot "uspešno integrirani" v švicarsko kulturo, bodo dovoljenje za stalno bivanje lahko dobili po petih letih.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.