vojna proti terorizmu

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

'Ameriški' Kurdi na pomoč 'ruskemu' Asadu, islamisti teptajo palestinsko zastavo

30. 11. 2024 17.07

Sirska državljanska vojna je drugo ime za popoln kaos. Islamistične milice na severozahodu države so sprožile veliko ofenzivo proti dvomilijonskemu mestu Alepo in presenetljivo hitro prodrle skozi šibko obrambo vladnih sil ter se prebile v mestno središče. Zaradi zloma fronte se je čez noč oblikovalo novo zavezništvo. Islamistom, ki jih domnevno podpira Turčija, so se poleg sil predsednika Bašarja al Asada po robu postavili Kurdi, ki jih podpirajo ZDA in, kot kaže, tudi enote sirske opozicije (SDF).

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Razmere v Kupjansku vse slabše: 'Smo nasmejani, a nas boli duša'

03. 11. 2024 11.27

Kaj se bo zgodilo z ukrajinskim mestom Kupjansk? Ruska vojska je mesto zavzela v prvih dneh Putinove invazije leta 2022, osem mesecev kasneje je mesto spet padlo v ukrajinske roke, zdaj pa ruska vojska spet napreduje. Prebivalci Kupjanska pa lahko le spremljajo, kaj se dogaja, in upajo na najboljši razplet.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

'Čas je za ločitev Izraela in Palestine': 'Nihče pa ne želi Hamastana'

02. 09. 2024 18.20

Dogajanje v Gazi je ena osrednjih tem letošnjega Blejskega strateškega foruma. Rešitve zaenkrat ni na vidiku, vojna v Gazi pa bo žal kmalu obeležila neslavno prvo obletnico.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'

02. 09. 2024 14.27

Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Erdogan: V Turčiji se zdravi več kot tisoč članov Hamasa

13. 05. 2024 21.21

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da se v Turčiji zdravi več kot tisoč pripadnikov palestinskega gibanja Hamas, ob tem pa ponovil, da Hamas ni teroristična organizacija. Z grškim premierjem Kiriakosom Micotakisem sta se sicer strinjala glede prekinitve ognja v Gazi, vendar pa se v mnogih vprašanjih še naprej razhajata.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma

21. 04. 2024 11.36

"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Je za havanski sindrom odgovorna enota ruske obveščevalne službe?

01. 04. 2024 13.02

Bolečine po telesu, zvonjenje v ušesih, kognitivne motnje, glavoboli, zaspanost ... To so le eni od simptomov, o katerih že od leta 2016 poročajo številni ameriški diplomati, uslužbenci CIE, agenti FBI ter vojaški častniki in njihove družine. Vzroka za te simptome do sedaj niso odkrili, pet let trajajoča preiskava tega pojava, ki je postal znan kot havanski sindrom, pa je tokrat v ospredje postavila dokaze, ki kažejo, da bi lahko za boleznijo stala Rusija.

V Kijevu največji napad z droni doslej, nevarnost trajala več kot šest ur

25. 11. 2023 08.38

Glavno mesto Ukrajine je utrpelo največji napad z droni na ukrajinsko prestolnico od začetka ruske invazije. Prebivalce so prebudile oglušujoče eksplozije in nenehni zvoki zračne obrambe, grožnja zračnega napada je trajala kar šest ur in osem minut. Ukrajinska zračna obramba je sporočila, da je sestrelila 71 ruskih brezpilotnih letalnikov. Skoraj 200 stavb je ostalo brez elektrike, ranjenih pa je bilo pet ljudi, tudi 11-letna deklica. Prebivalci takšnih zvokov niso slišali že več mesecev.

Netanjahu izključil možnost prekinitve ognja, iz ujetništva Hamasa izpuščena vojakinja

30. 10. 2023 07.01

Izrael v vojaški kampanji proti skrajnemu palestinskemu gibanju Hamas sistematično napreduje, je danes dejal premier Benjamin Netanjahu. Poudaril je, da je sedaj čas za vojno, in da prekinitve ognja ne bo. Izraelska vojska je medtem sporočila, da je bila med operacijo na območju Gaze iz ujetništva Hamasa izpuščena talka, vojakinja Ori Megidiš. Izrael je medtem zaradi podpore napadu gibanja Hamas začasno zamrznil plačila iz naslova davkov in carin palestinski upravi na Zahodnem bregu, je danes sporočil izraelski finančni minister Bezalel Smotrič. Pojasnil je, da je kabinet premierja Benjamina Netanjahuja sicer zaprosil, naj zadevo preuči, a da so plačila do sprejetja odločitve vseeno ustavili.

Zelenski Rusijo obtožil, da želi vojno na Bližnjem vzhodu, Putin krivi ZDA

10. 10. 2023 07.54

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je Rusijo v ponedeljek obtožil, da želi poleg napada na njegovo državo sprožiti še vojno na Bližnjem vzhodu, in sicer z namenom spodkopati svetovno enotnost. V večernem video sporočilu je posvaril tudi pred novo svetovno vojno. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je medtem dejal, da konflikt med Izraelom in Gazo, kaže na neuspeh politike ZDA na Bližnjem vzhodu.

Vojna proti terorizmu – primer Afganistan

07. 10. 2023 16.54

Že več kot 22 let je minilo od terorističnega napada na dvojčka v ZDA. 11. september 2001 je prav gotovo datum, ki je za vedno spremenil mednarodno politiko. Kljub temu da sta od navedenega terorističnega napada minili že več kot dve desetletji, je ravno nedavni teroristični napad v Turčiji pokazal, da je problematika terorizma še vedno živa, vojna proti terorizmu pa še vedno aktivna.

'Slovenska beseda ne bo utihnila'

09. 07. 2023 18.57

"Smrt fašizmu, svoboda narodu," je nedavno odmevalo v vasici Ocizla pri Kozini. S proslavo so se poklonili prvim borcem za slovenski jezik revolucionarne podtalne organizacije slovenskih in hrvaških domoljubov, predvsem protifašistom, imenovanih TIGR. Borili so se za svobodo, v kateri si lahko brez strahu govoril slovenski jezik in se gibal po slovenski zemlji.

Ukrajina o nalogu za aretacijo Putina: Odločitev je zgodovinska

18. 03. 2023 07.00

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu je v četrtek izdalo nalog za aretacijo ruskega predsednika. Putina namreč obtožuje, da je odgovoren za vojne zločine v Ukrajini. "Ploskam," je ob informaciji dejal ukrajinski zunanji minister, kakšno pa je slovensko stališče? Gostili smo Tanjo Fajon. Ameriški predsednik je medtem izdajo naloga za aretacijo Putina označil kot upravičeno. Nalog ICC je pozdravil tudi nemški kancler Olaf Scholz.

Zelenski: To je naša Evropa, to so naša pravila, to je naš način življenja

10. 02. 2023 06.18

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v Bruslju pozval vse članice, naj dovolijo Ukrajini pridružitev Evropski uniji. Poudaril je, da imata Ukrajina in EU enake vrednote. "To je naša Evropa, to so naša pravila, to je naš način življenja. In za Ukrajino je to pot domov." Na vrhu EU pa so se voditelji držav članic zavezali, da bodo tisti, ki so odgovorni za vojne zločine v Ukrajini, odgovarjali.

V spopadih na vzhodu Ukrajine ubit pripadnik ameriških Tjulnjev

21. 01. 2023 18.26

Med ruskim napadom na vzhod Ukrajine je ta teden umrl nekdanji pripadnik ameriške vojaške mornarice Tjulnji, ki se je boril z ukrajinskimi silami. Status aktivnega dezerterja je Daniel W. Swift prejel marca 2019, vendar pa ameriška mornarica ni podala podrobnih informacij, zakaj oz. kako se je to zgodilo.

Po napadu je promet čez most na Krim znova vzpostavljen

08. 10. 2022 07.44

Na Krimskem mostu, ki povezuje Krim z Rusijo in je osovraženi simbol okupacije, je zjutraj odjeknila močna eksplozija. Posnetki prikazujejo porušene cestne odseke in goreče vagone. Vnelo se je namreč sedem vagonov, ki so prevažali gorivo. Šlo naj bi za napad s tovornjakom bombo, so sporočili iz Moskve. Še nihče sicer ni potrdil, da je šlo za vojaški napad. Del cestišča je padel v morje, most je delno porušen. Zaradi uničene cestne infrastrukture so se vile dolge kolone pred trajektnim pristaniščem, do konca dneva pa je Rusija ponovno vzpostavila tako cestni kot železniški promet čez 19 kilometrov dolg most. Po eksploziji je ruski predsednik Vladimir Putin ukazal poostreno varovanje kritične infrastrukture na polotoku Krim.

Vrh Nata zaključen: Zavezništvo mora v 'nevarnem svetu' ostati močno in enotno

30. 06. 2022 19.39

Voditelji članic Nata so v Madridu sklenili tridnevno zasedanje, ki so ga zaznamovali močna politična sporočila in dejanski ukrepi v odziv na rusko agresijo v Ukrajini. Med najbolj odmevnimi je označitev Rusije za največjo grožnjo Natu, obenem v zvezi krepijo obrambno in odvračalno držo. Regiji južno od Nata pa so obljubili dodatno podporo. Rusija nadaljuje z iskanjem političnega, vojaškega in gospodarskega dobička, je medtem poudaril generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Poudaril je tudi, da mora ostati zavezništvo v tem "bolj nevarnem svetu" močno in enotno.

Fajonova: Zaščititi moramo institucije, da bodo naše demokracije močne

30. 06. 2022 08.15

Voditelji držav članic zveze Nato so z razpravo o razmerah v južni soseščini zaključili tridnevno zasedanje v Madridu. Vrh Nata v Madridu je sicer zaznamovala vojna v Ukrajini, a slovenski premier Robert Golob je ob zaključku pozornost znova usmeril tudi na Zahodni Balkan, ki da ne sme ostati prezrt. "En slovenski vojak na Zahodnem Balkanu prispeva bistveno več kot isti slovenski vojak na nekem drugem področju, ki ga manj pozna," je prepričan. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je poudarila, da avtoritarni režimi in totalitarne tendence rušijo demokracije, česar pa ne bodo dovolili.

Erdogan za ponedeljek napovedal pogovora s Putinom in Zelenskim

29. 05. 2022 15.27

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je napovedal, da se bo v ponedeljek po telefonu pogovarjal s predsednikoma Rusije in Ukrajine, Vladimirjem Putinom in Volodimirjem Zelenskim. Putinov urad je že potrdil pogovor. Tema naj bi bila vojna med državama, pa tudi vključevanje Finske in Švedske v Nato.

Uradni izidi potrdili zmago Macrona

25. 04. 2022 10.22

V Franciji so uradni izidi nedeljskega drugega kroga predsedniških volitev potrdili vnovično zmago dosedanjega predsednika Emmanuela Macrona. Dobil je 58,55 odstotka glasov, njegova tekmica, skrajna desničarka Marine Le Pen, pa 41,45 odstotka. Volilna abstinenca je bila rekordno visoka – na volišča ni prišlo 28,01 odstotka volilnih upravičencev. Macron prejema čestitke z vsega sveta, veliko uspehov pri opravljanju odgovorne funkcije v prihodnosti mu je zaželel tudi Borut Pahor. Po mnenju francoske analitičarke bo francoski predsednik nadaljeval sedanjo evropsko politiko.

Protivojni shodi v podporo Ukrajini: v Zürichu se je zbralo 40.000 ljudi

06. 03. 2022 11.29

V številnih mestih po svetu so v soboto zvečer potekali shodi v podporo Ukrajini, ki se sooča z vojaško agresijo Rusije. Eden največjih shodov je bil v Zürichu, kjer se je zbralo okoli 40.000 ljudi. V Parizu se jih je zbralo več kot 16.000, več tisoč pa se je sešlo tudi v New Yorku.

Filmi o 9/11 in po 9/11

12. 09. 2021 14.15

Zagotovo drži, da je prizor, kakršnega so doživeli Newyorčani in hkrati ves svet 11. septembra leta 2001, nekaj, kar smo pred tem lahko videli samo v kakšnem filmu katastrofe. A ta je bila na žalost resnična.

Nazaj je udarila Amerika, plačala predvsem Evropa: svet ni varnejši kraj

11. 09. 2021 07.05

Teroristični napadi 11. septembra 2001 so šokirali svet. Podobe ujetih žrtev, ki skačejo iz poškodovanih stolpov dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra, ostajajo zakoreninjene v spominu, ostri varnostni ukrepi, uvedeni po napadih, pa so že zdavnaj postali del vsakdana. Toda najpomembnejših posledic 11. septembra ni povzročil sam napad, ampak ameriški odziv nanj. Ostaja pa vprašanje, koliko je 11. september dejansko spremenil svet.

ODDAJE IZ ARHIVA: Kako je najdaljši dan zaznamoval našo medijsko hišo

11. 09. 2021 09.10

11. september je bil dan, ki je spremenil svet in tudi novinarstvo. Tisti dan so nekateri novinarji, uredniki in voditelji, ki smo jih spremljali še dolga leta, v nejeveri, skupaj z vami, spremljali največje teroristične napade v moderni zgodovini. Na spodnjih štirih posnetkih si lahko ogledate oddaje 24UR 11. septembra in še tri naslednje dni ter vtise novinarjev o tem, kako so preživljali tisti dan.

Afganistan: nikoli končana vojna

04. 09. 2021 07.00

Afganistan je že desetletja, morda celo stoletja, prizorišče krvavih spopadov in merjenja moči velesil. Že leta 1919 je potekala angleško-afganistanska vojna. 27. decembra 1979 je z namestitvijo 40. armade v ospredje prišla Sovjetska zveza, ki je z vojaško intervencijo želela utrditi komunistično oblast v Afganistanu. Sovjetski zvezi kljub vojaški premoči v deset let trajajoči vojni ni uspelo vzpostaviti nadzora nad celotnim ozemljem Afganistana.

Predstavniški dom kongresa dokončno zaključil operacije v Iraku

18. 06. 2021 07.02

Predstavniški dom ameriškega kongresa je ob podpori vlade predsednika Joeja Bidna potrdil predlog zakona, ki odpravlja kongresna pooblastila predsedniku ZDA za napad na Irak leta 2002, ki jih je prejel tedanji predsednik George Bush mlajši, njegovi nasledniki pa so jih izkoriščali tudi kot pravno podlago za vojno proti terorizmu.