Tujina

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

Washington, 09. 03. 2025 08.49 | Posodobljeno pred 31 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Mirko Vorkapić, Maruša Slana
Komentarji
428

Združene države Amerike so se iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Ameriški predsednik Donald Trump nikoli ni skrival pretežne nenaklonjenosti Natu. Že leta 1999 je bil kritičen do bombardiranja takratne Zvezne republike Jugoslavije. Čeprav ni nasprotoval začetku ameriške invazije na Irak, v kateri so sodelovale številne članice Nata, pa je kmalu po začetku invazije začel s kritikami, leto kasneje pa razloge zanjo označil za lažne. Natovo intervencijo oz. bombardiranje Libije je podprl, čeprav je v predsedniških debatah sicer trdil, da je bil proti temu in dejal, da bi bilo bolje, če bi na oblasti ostal umorjeni polkovnik Moamer Gadafi.

Trumpovi komentarji o Natu so znani že iz njegovega prvega mandata, a je retoriko že pred začetkom drugega močno zaostril. Najprej je bilo slišati kritike na račun premajhnega trošenja za obrambo, saj se je večina držav dolgo časa borila za dosego cenzusa dveh odstotkov BDP. Vojna v Ukrajini je to spremenila (ter hkrati izpraznila evropska skladišča orožja) in izdatki za obrambo so se povečali. Vendar po mnenju Trumpa konkretno premalo. Govoriti je začel celo o petih odstotkih. Čeprav zahtev o takšnem povišanju ni potrdil, pa je generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte dejal, da bo potrebno zapraviti precej več kot dva odstotka za obrambo. 

70. obletnica zavezništva Nata
70. obletnica zavezništva Nata FOTO: AP

Toda Trump se ni ustavil pri tem. Iz ameriške administracije so začeli prihajati namigi celo o umiku ameriške vojske iz (nekaterih delov) Evrope, o izstopu zavezništva in, nazadnje, o tem, da Združene države Amerike ne bi spoštovale določil 5. člena o kolektivni obrambi, če bi bila napadena katera od držav, ki za obrambo ne namenjajo dovolj sredstev. Prvič so se nekateri začeli spraševati, ali bi ZDA dejansko res priskočile na pomoč 'manj pomembnim' članicam zavezništva. Bi denimo Združene države res tvegale 'nuklearni armagedon' z Rusijo zaradi ene od baltskih držav, ob zavedanju, da bi denimo zaradi Latvije lahko umrlo milijone Američanov? In, ali bi Biden, Obama, Bush in Clinton v takšnem primeru postopali drugače? Tega k sreči doslej nismo imeli priložnosti izvedeti. 

Je pa morda koristen zgodovinski vpogled v ameriško vključevanje v "zavezniške vojne". Kot je znano, je bil doslej 5. člen Natove pogodbe aktiviran samo enkrat, in to ob napadu na ZDA. Evropske vojske so, kot večinoma tudi v preteklosti, ameriški nato sledile v Afganistan in Irak. Čeprav je bilo največ žrtev ameriških, pa je umrlo tudi več sto evropskih vojakov. Ob tem pa ne gre pozabiti, da so ZDA vstopile tako v prvo kot v  drugo svetovno vojno na strani Velike Britanije in Francije, in da je bil njihov prispevek, predvsem v drugi vojni, ključnega pomena za zmago antante na zahodni fronti. Posledica obeh vojn pa je bila zmanjševanje evropskega vpliva in povečevanje ameriškega.  

Po koncu druge svetovne vojne so ZDA svojo vojaško strategijo bazirale oblikovanju vojaških koalicij, predvsem znotraj Nata. Pred tem pa so nekaj konfliktov, v času širjenja vpliva na ameriški celini, vojevale same. Kako so se ZDA obnesle v vojni z zavezniki in brez njih?

Ameriška vojska v Iraku
Ameriška vojska v Iraku FOTO: AP

Špansko-ameriška vojna (1898)

ZDA je v vojni premagala Španijo in s Pariško pogodbo pridobila nadzor nad nekaterimi španskimi kolonijami - karibskim otokom Portoriko, otokom Guam v Tihem oceanu in Filipini. Španija se je takrat odrekla tudi Kubi, ki je bila nato pod začasnim protektoratom Američanov. Leto po tem, ko so ZDA kupile Filipine za 20 milijonov dolarjev, se je začela ameriško-filipinska vojna, ki so jo prav tako zmagali Američani. 

I. in II. svetovna vojna (1917/1918 in 1941/1945)

ZDA so se v prvo svetovno vojno neposredno vključile leta 1917. Prvič v zgodovini so v tujino poslale svoje vojake, da bi branili tuja ozemlja. Američani so se borili skupaj s svojimi zavezniki, Britanci, Italijani, Rusi, Japonci in drugimi. Njihova zmaga je vodila v padec nemškega, osmanskega in avstro-ogrskega cesarstva. 

Na začetku druge svetovne vojne so ZDA sprva zasledovale politiko nevtralnosti in se niso neposredno vključile v boje. To se je spremenilo po presenetljivem japonskem napadu na Pearl Harbor na Havajih 7. decembra 1941. Takrat so ZDA Japonski napovedale vojno, s tem pa so tudi uradno vstopile v 2. svetovno vojno. 

Američani so se pridružili zavezniškim silam v Evropi in pomembno prispevali k porazu nacistične Nemčije in fašistične Italije. Junija 1944 so skupaj z britanskimi, kanadskimi in drugimi zavezniškimi silami sprožili obsežno invazijo na okupirano Francijo, kar je pomenilo začetek osvoboditve zahodne Evrope. 

Korejska vojna (1950-1953)

Po 2. svetovni vojni je bil Korejski polotok razdeljen na 38. vzporedniku na dve okupacijski coni, pri čemer je Sovjetska zveza nadzirala sever, ZDA pa jug. Delitev je bila začasna, a je na koncu pripeljala do ustanovitve dveh ločenih oblasti. 

V času hladne vojne je polotok postal žarišče napetosti. Junija 1950 so severnokorejske sile sprožile nepričakovano invazijo na južno sosedo in zavzele glavno mesto Seul. ZDA so takrat priskočile na pomoč Južni Koreji, a v vojni niso sodelovale same. Svoje vojake so pod zastavo Združenih narodov prispevali tudi Kanada, Združeno kraljestvo, Avstralija, Belgija, Francija in drugi. 

Vojna se je končala s premirjem, brez jasnega zmagovalca. Korejski polotok je ostal razdeljen, konflikt pa se tehnično nikoli ni končal, saj ni bila podpisana nobena mirovna pogodba. 

Vietnamska vojna
Vietnamska vojna FOTO: AP

Vietnamska vojna (1955-1975)

Vojna v Vietnamu velja za enega najbolj kontroverznih spopadov, v katerega so se vključile ZDA. Te so skušale zaustaviti širjenje komunizma v  jugovzhodni Aziji v širšem kontekstu hladne vojne. 

Vietnam je bil do leta 1954 francoska kolonija, nato pa so na oblast prišli komunisti pod vodstvom Ho Chi Minha. Država se je razdelila na dva dela: Severni Vietnam je vodila komunistična vlada, Južni Vietnam pa vlada, ki so jo podpirali Američani. 

V dolgotrajni vojni je sodelovalo več kot 500.000 ameriških vojakov. ZDA v vojni niso dosegle svojih ciljev in konflikt se je končal s padcem Saigona, kar je vodilo do ponovne združitve Vietnama pod komunističnim nadzorom.

Zalivska vojna (1990-1991)

V Zalivski vojni so ZDA vodile koalicijo 34 držav zaveznic, ki so se borile proti Iraku. Ta je pod vodstvom predsednika Sadama Huseina avgusta 1990 napadel Kuvajt, z nafto bogato državo. Husein je trdil, da je bil Kuvajt zgodovinsko del Iraka, državo pa je obtožil prekomerne proizvodnje nafte, kar naj bi škodovalo iraškemu gospodarstvu. 

ZDA so se v vojni pridružile države, kot so Savdska Arabija, Združeno kraljestvo, Francija, Egipt in več drugih arabskim držav, njihov cilj pa je bil osvoboditev Kuvajta izpod iraške okupacije. Februarja 1991 je koalicija po tednih zračnih napadov začela kopensko ofenzivo. Glavno mesto Kuvajta so osvobodili v 100 urah in prisilile iraške sile k umiku. Razglašeno je bilo premirje. 

Vojna v Afganistanu (2001-2021)

Vojna v Afganistanu se je začela po terorističnih napadih 11. septembra v ZDA. Te so sprožile operacijo za strmoglavljenje talibanske vlade, ki je dajala zatočišče Al-Kaidi. Konflikt je sčasoma postal boj za stabilizacijo Afganistana in oblikovanje demokratične države, kar pa Američanom v skoraj dveh desetletij ni uspelo. 

Leta 2020 so ZDA podpisale mirovni sporazum s talibani, leto kasneje pa so se ameriške sile umaknile iz države, talibani pa so se po hitrem postopku znova zavihteli na oblast. 

Američane je vojna stala več kot dva bilijona dolarjev, umrlo je več kot 2400 ameriških vojakov. ZDA so v vojni podprle Nato članice, med drugim Združeno kraljestvo, Kanada, Avstralija, Nova Zelandija, Nemčija, Danska, Španija, Italija, Slovenija in drugi. 

Vojna v Iraku (2003-2011)

Sočasno z vojno v Afganistanu so ZDA leta 2003 pod vodstvom predsednika Georgea W. Busha sprožile še invazijo na Irak, da bi strmoglavile režim Sadama Huseina. Podlaga za invazijo je bila, da naj bi režim posedoval orožje za množično uničenje. Ameriška operacija je sicer dosegla padec režima, vendar orožja niso našli. 

Ameriška invazija na Irak 2003
Ameriška invazija na Irak 2003 FOTO: AP

Sledila so leta uporništva, nasilja in nestabilnosti, ameriške sile pa so se iz države umaknile leta 2011. Invazija je povzročila vzpon Islamske države, ZDA pa so se leta 2014 priključile boju proti njej. 

Tudi v vojni v Iraku so ZDA na pomoč priskočili zavezniki, med drugim Združeno kraljestvo, Avstralija, Poljska, Španija in drugi. 

Vojna proti terorizmu

Ameriška vojna proti terorizmu, ki se je začela po 11. septembru, traja še danes. ZDA so v sodelovanju z zavezniki od takrat izvedle številne protiteroristične operacije, poleg Iraka in Afganistanu še v Jemnu, Somaliji, Siriji in Pakistanu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (428)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
11. 03. 2025 17.52
@zdravko Zakaj si Putin "ni mogel privoščiti", da je Ukrajina postala "odkrito sovražna do Rusov"? Ukrajina ob Putinu, ki odkrito govori, da Ukrajincev ne priznava za narod in jim namenja narodno uničenje in asimilacijo v Ruse, pa si "lahko privošči"? Pove se naj kako je Rusija dobila Krim in kako je v dvesto letih iz par procentov Rusov postal večinsko ruski, za začetek. Ni bilo z zlaganjem babušk in plesanjem kazačoka. Nazadnje je Stalin po drugi svetovni z vagoni vozil vse preostale domorodce v Sibirijo.
JohannDoe
11. 03. 2025 17.44
@zdravko Putin, Srbi.... analogij imaš nešteto. Srbi so bili revčki v Jugi, vsi so jih izkoriščali, nihče jih ni maral, navkljub temu da so bili do vseh dobričine, na koncu so morali napast Slovenijo, Hrvaško in Bosno, da so se branili. Naredit Vukovar, Srebrenico in podobno. Rusi so revčki, vsi jih izkoriščajo, nihče jih ne mara navkljub temu, da so dobričine do vseh, na koncu so morali napast Ukrajino, da so se branili. Pred tem so pa še zmanipulirali vse Ruse, ki so jih tekom okupacije uvozili v Ukrajino in one, ki so podlegli ruski asimilaciji, da so se uprli proti Ukrajincem, ter prispevali k stvari. Mogoče imajo tudi Rusi kako črko viška napram Ukrajincem, pa jim lahko po "zmagi", ko jo dosežejo s Trumpovo pomočjo in podporo, sredi Kijeva postavijo kak spomenik, kot pri nas metelkovci.
zvoneti
10. 03. 2025 09.32
+4
Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji? NE NEBI. To so dokazali in pokazali že večkrat. Samo, če je računica.
Eden za dva nova.
10. 03. 2025 11.28
+4
zdravkob
10. 03. 2025 08.38
+1
Ob širitvi NATA na vzhod je bil pomemeben interes obkrožiti Rusijo. Baltske države so tipčen primer. Nihče se ne bo zganil v primeru napada na Baltik. To je samo za provokacijo. Sodu je izbila dno Ukrajina. Hkrati s tem je Ukrajina postala odkrito sovražna do Rusov. To si Putin ni mogel privoščiti, odtod sedanja vojna. Kar se pa danes dogaja, ko Evropa odkrito dreza v WW3, ZDA ne bodo prišle na pomoč. Niti slučajno. Evropa se bo morala sama tolči z Rusi, če nas bodo te izdajalske elite pripeljale do tega.
Djangoman
10. 03. 2025 08.26
+0
nebi. nimajo nafte
sabro4
10. 03. 2025 08.21
+0
NATO je v bistvu vojska ZDA z lojalnimi pomagači iz EU, ki so se jim prodali. Preizkus je v tem, koliko NATO baz z EU pripadniki imate v ZDA - nič. ker ste hlapci...........................scer pa ZDA so krvoločen parazit, ki mora opravičiti proračun v višini 750 milijard dolarjev s prelivanjem krvi nekoga tretjega.
Sajeta5
09. 03. 2025 21.38
+1
Izpade, da je vloga Evrope v Natu bankomat za ameriške interesne vojne
Eden za dva nova.
09. 03. 2025 21.06
+3
Sam menim ,da nebi.
Srebrni breg
09. 03. 2025 20.13
-23
Da v enem dnevu osebek tisoč krat klikne na minus in plus mora res biti na nivoju embrija.
Srebrni breg
09. 03. 2025 19.55
-23
Oboževalec trenutno poštar je pa slabo aktiven z minusi. Pa tako lepo se trudim in mu namečem kosti za glodanje in ponarejanje.
patogen
09. 03. 2025 19.57
+29
Težko najti človeka, ki s svojimi destinami prispevkov tule tako hlepi po minusih Srebreni,...
Srebrni breg
09. 03. 2025 20.00
-23
O nisi več poštar? Daj potrudi se s tem ponarejanjem, da se ne bom brez veze iz tebe norčeval.
patogen
09. 03. 2025 20.01
+25
Počakaj, da ti začnejo deževati minusi, ko bodo ljudje po dnevniku sedli za tastaturo...
Srebrni breg
09. 03. 2025 20.09
-22
Hahaha....tisočnickni kako se ti ljubi 1000 krat klikniti za nekaj nepomembnega iz katerega nima nihče nič. Sicer edino ti imaš zadovoljstvo saj drugega v življenju nimaš. Ti minusi in plusi ter janšistične laži ter manipulacije. Žal si prebran od vseh na portalu. Moraš pa na vse poste kateri so levo usmerjeni klofat minuse, ker ne veš pod katerim sem. Tako, da jaz tam uživam ti pa s ponarejanjem minusov meni in sebi plusov. V glavnem zabavno se imamo.
Poštar
09. 03. 2025 19.09
+5
Upajmo na mir.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.10
-20
Grem se prekrstit pa na druge članke.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.09
-23
Oboževalec išče novo miške, ker so se mu stare obrabile od klikanja minusov in sebi plusov.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.08
-21
Čakam ponarejene minuse od tisočnicknega mojega oboževalca.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.07
-21
Zabava je v polnem teku.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.06
-19
Očitno je Starlink odpovedal nad UA in Kursku.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.05
-18
Če si hlapec Ameriki ne moreš drugače biti tretiran kot hlapec.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.05
-19
Baje ofenziva banderovcev hitro napreduje-proti nemški meji.
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.04
-17
Kako je kaj situacija v Kursku?
Srebrni breg
09. 03. 2025 18.04
-22
Čast in slava Trumpu ter Vladeku.