Slovenija

'Slovenska beseda ne bo utihnila'

Kozina, 09. 07. 2023 18.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nicol Vujović
Komentarji
65

"Smrt fašizmu, svoboda narodu," je nedavno odmevalo v vasici Ocizla pri Kozini. S proslavo so se poklonili prvim borcem za slovenski jezik revolucionarne podtalne organizacije slovenskih in hrvaških domoljubov, predvsem protifašistom, imenovanih TIGR. Borili so se za svobodo, v kateri si lahko brez strahu govoril slovenski jezik in se gibal po slovenski zemlji.

Rapalska pogodba leta 1920 je določila mejo med Kraljevino SHS in Kraljevino Italijo, z njo pa je Italija dobila tretjino slovenskega ozemlja, Istro in del Dalmacije.

Začetna točka je bila v bistvu 1. svetovna vojna oziroma konec 1. svetovne vojne, ki je premešala karte, razlaga dr. Borut Klabjan. "Gre za veliko epohalno spremembo, ki je trla predstave, v kateri so živeli ljudje, strukturo in državo, to pa je prineslo cel kup sprememb." In kljub temu, da je pogodbo podpisala delegacija Kraljevine SHS, v katero je bila pravzaprav prisiljena in ni imela nobene podpore s strani antante, so leta 1941 Jugoslovani sami postavili pod vprašaj to mejo, ki je bila sklenjena in mednarodno priznana.

In kljub temu, da je bilo slovenskemu ozemlju, ki je pripadlo Italiji, obljubljena svoboda, temu še zdaleč ni bilo tako. Asimilacija Slovencev se je pod fašizmom drastično stopnjevala. Spreminjanje imen, priimkov, krajevnih imen, ukinitev šol ter društev ... To je bil le eden izmed poskusov, da bi za vedno zatrli slovenski jezik, slovenska imena ter izničili, kar je slovenskega ostalo v Italiji. Nasprotniki pa so svoje upore plačali z življenjem. Lojze Bratuž je z vodenjem slovenskih pevskih zborov poskušal pomagati ohranjati slovenščino v Goriški, zaradi domoljubja pa so ga prisilili k pitju bencina in strojnega olja, močna zastrupitev pa je botrovala razpadu jeter in ledvic. 

Del govora Benita Mussolinija v Puli, leta 1920

"Ko se srečamo s tako raso, kot je slovanska, manj vredna in barbarska, ne smemo proti njej izvajati politike sladkorčkov, temveč politiko palice ... Ne bojimo se več žrtev ... Meje Italije morajo potekati po Brennerju, po Snežniku in po Dinarskem gorstvu ... Mislim, da se sme žrtvovati 500.000 barbarskih Slovanov za 50.000 Italijanov."

Na slovesnosti v Ocizli po pohodu po Tigrovski krožni poti
Na slovesnosti v Ocizli po pohodu po Tigrovski krožni poti FOTO: 24ur.com

Italija je v času pod Mussolinijem mnogim državam pokazala pot, kako oblikovati državo, ko so na oblasti fašisti. Oblikovali so koalicijsko vlado, v kateri so bile mnoge stranke, ne samo fašistična. V celi Italiji in tudi v Sloveniji so bili posamezniki, ki so podpirali to oblast, razlaga dr. Klabjan. Seveda pa je bilo več takih, ki so temu nasprotovali in se odločili za protifašistične akcije, mnogo pred 2. svetovno vojno. Mussolini je obljubljal, da bo naredil Italijo veliko, za zgled pa ponujal Rimski imperij.

"Ta protifašizem na primorskem območju je imel precejšnjo podporo, imel je tudi prehodno podlago: sodelovanje med ljudmi, ki so delali ilegalne poti, povezave in mreže," pove dr. Klabjan. Kot je dodal, so fašisti v upanju, da bi strli ta odpor, uporabljali različne oblike nasilja. "Hodili so po voliščih in pretepali ljudi, da bi jim preprečili glasovanje za jugoslovansko stranko, to pa se ni dogajalo samo nad Slovenci, temveč tudi nad nasprotniki fašizma, političnimi nasprotniki, komunisti. Pretepi so se dogajali tudi med delavci v tovarnah, v Tržiču, Trstu. To nasilje je postalo državno nasilje, uzakonili so en kup zakonov, ki so Slovence postavljali v podrejen položaj."

Narodni dom v Trstu
Narodni dom v Trstu FOTO: Anže Božič

Vrhunec nasilja je bil požig Narodnega doma v Trstu. Šlo je za najpomembnejši simbol slovenske kulture, noter so bili gledališka dvorana, telovadnica, restavraciji, kavarna, hotel Balkan pa tudi tiskarna in uredništvo dnevnika Edinost. Seveda pa se kot simbol slovenske kulture to ni skladalo z italijanskim režimom. Množica podpornikov fašistov je 13. julija 1920 napadla ne samo Narodni dom, temveč tudi jugoslovansko delegacijo. Dom so požgali nacionalisti in fašisti, oblasti pa napada niso preprečile, gasilcem niso pustili gasiti, tako da je od mogočne stavbe ostala le še bleda senca.

No, zdaj pa temu ni več tako. "Opažamo, da velja včasih v osrednji Sloveniji napačna predstava o tržaškem in goriškem ali beneškem večetničnem zaledju. Z osamosvojitvijo Slovenije, njenim vstopom v EU in še nato v šengenski prostor, predvsem pa s prilagoditvijo na kapitalistično državno ureditev, ki je sprožila temeljite gospodarske dinamike, se je stanje bistveno spremenilo v primerjavi s tremi ali štirimi desetletji nazaj," je pojasnil Martin Lissiach iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze.

Trst
Trst FOTO: Dreamstime

Nekoč se v predelih Trsta ni smelo govoriti slovensko, prav tako se je dogajalo, da so šoferji mestnega prevoza ustavili avtobus in prisilili slovensko govoreče dijake, da so stopili dol, dodaja Lissiach. "Danes tega ni več. Pravzaprav tega ni več dvajset-trideset let. Slovenci v Trstu govorimo naš jezik brez težav, pomislekov, strahu, kjerkoli in kadarkoli."

"Velika Italija" je razpadla, Mussoliniju ni uspelo doseči zadanega cilja, ni pa je doletela takšna usoda, kot je Nemčijo, pove dr. Klabjan. "Izgubila je vse kolonije, del ozemlja, del Dalmacije in Primorske. Ne sicer v celoti, Trst in Gorica sta ostali."

So v Trstu še vedno prisotni simpatizerji fašizma?

Da nekateri Italijani še vedno menijo, da je fašizem upravičen in dober, ni nobena skrivnost. O tem priča celo nedavni fašistični pozdrav v Trstu, na slovesnosti za pokojnega Almeriga Grilza. Somišljeniki in skrajni desničarji, med katerimi je bil tudi veljak stranke Bratje Italija Fabio Scoccimarro, so spomin Grilza počastili s trikratnim pozdravom. Kot je dejal dr. Klabjan, so revizionistične težnje v stranki Giorgie Meloni zelo prisotne.

"To v Trstu ni nič novega, celo povojno obdobje so fašisti imeli proste roke, ker so se pretvarjali, da gre za branike demokracije, branike italijanstva, branike zahodne civilizacije proti barbarskem jugoslovanskemu terorizmu, ki želi zaslužiti z zahodno civilizacijo. Prav gotovo je to zelo nevarno, saj vzbuja neko sovraštvo, ki ima nevarne posledice. Občinska uprava v Trstu je 15 let nazaj poimenovala ulico po Almerigu Grilzu, zato to ni nekaj nenavadnega, če občinska uprava povečuje neofašistične posameznike," je sklenil dr. Klabjan.

Spomin na člane organizacije TIGR: "Od jote do črnega vina"

Pripadnik Občinskega združenja borcev za vrednote NOB Hrpelje – Kozina in pripadnik Policijskega veteranskega društva Sever za Primorsko in Notranjsko.
Pripadnik Občinskega združenja borcev za vrednote NOB Hrpelje – Kozina in pripadnik Policijskega veteranskega društva Sever za Primorsko in Notranjsko. FOTO: 24ur.com

Ocizla, mala kraška vas, le nekaj kilometrov južno od Kozine še dobro pomni domačine, ki so bili člani protifašistične organizacije TIGR (Trst, Istra, Gorica, Reka) in njihov upor. Vsako leto Športno kulturno turistično društvo zveza Ocizla organizira tigrovsko slovesnost, sestavni del pa je pohod po skrivnih poteh, ki so jih uporabljali domači tigrovci. Tudi tokrat so se zbrali številni domačini in se ob zvokih slovenske glasbe spomnili na težka leta, leta nasilja in trpljenja, ki so mu bili podvrženi Slovenci.

"Fašistična ideologija je ideologija sovraštva," je bilo slišati ob začetku proslave. "Iz naroda, obsojenega na propad smo postali nacija."

Septembra 1927 se je na planoti Nanos nad Vipavsko dolino sestala skupina slovenskih liberalnih nacionalističnih aktivistov in sklenila ustanoviti uporniško organizacijo TIGR. 

Organizacijo so večinoma ustanovili slovenski napredni nacionalistični mladeniči iz Trsta, Krasa, Notranje Kranjske in Tolminskega okrožja. Med letoma 1927 in 1930 je organizacija izvedla številne napade na posamezne člane ali privržence nacionalfašistične stranke (tako italijanske kot slovenske), ubila pa je tudi več pripadnikov represivnih sil: karabinjerjev, obmejnih stražarjev, vojaškega osebja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (65)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
10. 07. 2023 13.31
Borci za slovenski jezik?! Ko bi pisali o kakih lgbt enotah. S tem res nimamo Slovenci nobene politične identitete, ki bi nam služila kot temelj državnosti. Brez temelja pa hiša slabo stoji.
Slava Rodu
10. 07. 2023 09.30
+1
Ukrajina leglo naci-hzarov in opravoglavcev. Očitno se gre nekaterim da se razredči Ukrajince, koliko orožja je že šlo za Ukrajino. 500 miljard+
Castrum
10. 07. 2023 09.34
+2
Castrum
10. 07. 2023 09.00
+3
Tigr - naš Primorski ponos, naši junaki.
krpati
10. 07. 2023 08.09
+3
Ha ha eu pa podpira nacije v ukrajini ....
marjanovic.drazen
10. 07. 2023 08.26
+3
V Ukrajini so naciji Azov, njih je 2000. V drzavi od 45.000.000. Pridi k pameti decko
jutri_pa_res
09. 07. 2023 21.55
+2
Iz W: »Fašizem« splošen in skupen izraz za ideologijo, doktrine, politična gibanja in politične prakse, pa tudi za politične sisteme in države, v katerih se kažejo izrazito protidemokratične, totalitarne in avtoritarne težnje. Zdaj, kje se pa to potem razlikuje od komunisičnih režimov od leta 1945 naprej po vzhodni Evropi in tudi pri nas? Je tukaj kakšen politolog, da bi to pojasnil?
ZIPPO
09. 07. 2023 21.41
+8
Fašizem spet počasi leze iz lukenj. Tudi pri nas. Kar je NEPOPISNA SRAMOTA IN KAR JE NEDOPUSTNO!!! SMRT FAŠIZMU.
Slavko BabIč
09. 07. 2023 21.28
+11
o ti nevednež hrastar, ziher si hodil v želimljsko šolo!
nikhrast
09. 07. 2023 21.19
-17
Nekaj let sem še hodil v šolo v Yugi, zavedam se komunistične propagande, nikoli pa nisem slišal o TIGR organizaciji, ne v šoli, pa doma tudi ne, povejte mi zakaj.
Slavko BabIč
09. 07. 2023 21.28
+16
4556
09. 07. 2023 21.42
-12
SlobodaNE
09. 07. 2023 21.42
+15
Janševi imajo svoj praznik, vsako stvar po svoje razumejo..
nikhrast
09. 07. 2023 21.56
-13
Pa smrt komunizmu in socializmu. Komaj pa čakam da gre Janša v pokoj, pa da se desnica postavi noge.
SDS_je_poden
10. 07. 2023 09.24
+12
Jufka je že kar nekajkrat obljubil svoj odhod..... pa še vedno straši naokoli.
TEHNOVED
09. 07. 2023 21.06
+4
Ne mešajte jabolk in hrušk! Nobenih hrvaških domoljubov ni bilo. Dokaz je Mussolinijev govor l.1920 v Slovenski Puli!
marjanovic.drazen
09. 07. 2023 21.54
-1
Kaki slovenski puli ti sanjas hruske in jabolke
rb63
09. 07. 2023 20.29
+3
Sicer pa ko Castrum časti Tigrovce je zelo slab priokus. Tak da pusti to častitljivo zavedno organizacijo prosim pri miru. Taki kot si ti ji ravno ne morejo biti v ponos. Janšist in Tigrovec nimata nič skupnega
Castrum
09. 07. 2023 20.37
+2
Srm ti povedsl - lažeš in zsvajaš. Kakšen je tvoj namen, cilj? Samo hudobija?
bla bla bla3
09. 07. 2023 20.57
+4
@Castrum, ti bi lahko knjigo "NEBULOZE na 24.ur.com" napisal
Slavko BabIč
09. 07. 2023 21.29
+3
jutri_pa_res
09. 07. 2023 20.21
+6
Komunisti so težili k uničenju vsakega upora proti okupatorju, ki ni bil pod njihovo komando. Tudi srbske četnike (podporniki kralja v eksilu in seveda nasprotniki komunizma) so pobili, pa jim ne moremo reči kolaboranti. Bog ne daj, da bi po vojni kakšna druga vojaška sila ogrožala komunistični prevzem oblasti.
jutri_pa_res
09. 07. 2023 20.26
+6
Zelo verjetno bi podobno usodo doživel tudi Pohorski bataljon, če ga ne bi prej uničili Nemci. Oni namreč s komunističnimi partizani niso imeli ničesar. Tudi rdečih zvezd na kapah ne.
Castrum
09. 07. 2023 20.27
+4
Točno tako. Razlika med četniki in ustaši je popolna. Četniki so se borili proti nacistom (vse do začetka 1944) , ustaši pa so bili nacistične marionete.
t3d0m3d0
09. 07. 2023 20.49
+2
A Hrvati imajo malo premaknjeno ustaško šahovnico v svojem grbu.
Castrum
09. 07. 2023 20.14
+3
Citiram iz knjige: "V času fašistične nadvlade sta bili na Primorskem dve skupini, ki sta skrbeli za slovenstvo, TIGR kot teroristična organizacija, ki na zunaj ni bila tako vidna, s svojimi akcijami pa učinkovita, in slovenska duhovščina. Edino v cerkvi se je dalo javno moliti slovensko in so pevski zbori peli slovenske pesmi. Ugled enih kot drugih je bil velik."
Castrum
09. 07. 2023 20.12
+5
Komunisti Tigra niso marali, o čemer nam priča zapisnik seje izvršnega komiteja CK ZKS iz junija 1958, kjer je skrajno negativno ocenjen, zlasti njegovi voditelji, ki so označeni kot »reakcionarji, šovinisti, orjunaši in zapadni špijoni«.
jutri_pa_res
09. 07. 2023 20.07
+4
Iz W: »Fašizem« splošen in skupen izraz za ideologijo, doktrine, politična gibanja in politične prakse, pa tudi za politične sisteme in države, v katerih se kažejo izrazito protidemokratične, totalitarne in avtoritarne težnje.[ Zdaj, kje se pa to potem razlikuje od komunisičnih režimov od leta 1945 naprej po vzhodni Evropi in tudi pri nas?
St. Gallen
09. 07. 2023 20.03
+1
Morda je cas za klokocarizme, saj taksnega primerka niste imeli od Cimerotica naprej (Novinar: ...kam boste odsla na dopust? ...: verjetno bolj v severne kraje, se najraje v Afriko.
St. Gallen
09. 07. 2023 19.58
+5
lepo opisano v knjigi Forum Sao Paolo, kjer Venezuelec opisuje cez zgodovino, kako je in se poteka rdeca revolucija
Uporabnik1550915
09. 07. 2023 19.54
-11
Janša je to zrihtal da se govori slovensko. Nosili so bele obleke.
rb63
09. 07. 2023 19.49
-5
Moj ded Tigrovec in partizan. Izdali so ga domači izdajalci iz duhovniskih vrst. Ubili so ga Nemci Zelo ponosna nanj!
Castrum
09. 07. 2023 19.51
+11
Lažeš na kvadrat! Primorski duhovniki so sodelovali s Tigrovci in jih skrivali, ne pa izdajali! Kakšen namen imaš s tem laganjem? Sram te bodi!
rb63
09. 07. 2023 20.00
-2
Pazi Castrum komi govoris lažnivec. Vse ke dokumentirano. Tudi nasa druzinska zgodba
Castrum
09. 07. 2023 20.06
+3
@revenkapitalist, NE na Primorskem duhovščina ni ovajala Tigrovcev ampak so jih skrivali!!!.
Castrum
09. 07. 2023 20.07
+5
@rb, ne TI pazi kaj govoriš, ok? Tega na Primorskem ni bilo. Kaj ste imeli v ljubljanski kotlini me ne briga.
Antoniozmaj
09. 07. 2023 19.45
-3
smrt janšizmu!!!
Castrum
09. 07. 2023 19.40
+9
Zakaj je bil v SFRJ Tigr odrinjen v ozadje, odstranjen, odrinjen? Zakaj je šele v samostojni Sloveniji pridobil čast in slavo ki jo zasluži?....Zato, ker Tigrovci niso želeli komunizma. Niso se borili za enoumje, ampak za demokracijo, za pluralnost, za svobodo naroda ne pa za represijo enoumja.
Castrum
09. 07. 2023 19.42
+10
In v tem kontekstu postavljam še eno vprašanje : Zakaj smo Primorci šele v Sloveniji dobili praznik - Vrnitev Primorske matični domovini? Tega praznika nam SFRJ ni hotela dati!
Castrum
09. 07. 2023 19.42
+4
Antoniozmaj
09. 07. 2023 19.43
-6
a ti si bil zraven, da veš, za kaj so se borili?🤣🤣🤣
Antoniozmaj
09. 07. 2023 19.43
+4
borili so se proti fašizmu in proti okupatorju, to je pa vse!!!
Antoniozmaj
09. 07. 2023 19.44
+0
danes bi se borili proti janšizmu in fašizmu!
Castrum
09. 07. 2023 19.44
+8
Hmmmm, ok, odgovorim vljudno - Ne, jaz seveda ne. Moji sorodniki pa so bili aktivni del Tigrovcev.