visoke temperature

10 razlogov zakaj kupiti sobno kolo
01. 04. 2025 00.15V današnjem hitrem tempu življenja je težko najti čas za obisk fitnesa. Zato se vse več ljudi odloča za nakup domače fitnes opreme, pri čemer je sobno kolo ena izmed najbolj priljubljenih izbir.

Žan Kranjec z visokimi cilji na zadnji tekmi sezone
26. 03. 2025 06.00Pred najboljšim slovenskim veleslalomistom Žanom Kranjcem je le še zadnja tekma sezone. Nocoj se bo na prizorišču Sončna dolina v zvezni državi Idaho podal na start prve vožnje finalnega moškega veleslaloma. Kranjec meri visoko, čeprav mu pričakovane spomladanske razmere ne ustrezajo najbolj.

Prihaja najhladnejše jutro tega tedna, kmete skrbi pozeba
18. 03. 2025 16.21Sredino jutro bo po napovedih Agencije za okolje najhladnejše v tem tednu. Nizkih temperatur pa se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo sicer odvisne od več dejavnikov: regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja.

Hladna jutra in topli popoldnevi: ogrelo se bo do 20 stopinj
04. 03. 2025 09.41Prvi teden meteorološke pomladi bo večinoma sončen in precej topel. Temperature bodo iz dneva v dan naraščale, napoveduje Arso. Jutra bodo razmeroma hladna, ob popoldnevih pa se bo ogrelo tudi do 20 stopinj Celzija. Sprememba vremena se nam obeta po nedelji.

Vzhod Kitajske v primežu snežnih neviht in rekordne vročine
03. 03. 2025 08.30Minuli konec tedna so vzhod Kitajske prizadele tako snežne nevihte kot rekordna vročina. Prebivalci ene od provinc so se tako borili z velikimi količinami snega, medtem ko so lahko njihovi sosedje uživali v poletnih temperaturah.

Havaji brez polke in sambe ter vrnitev prve hrvaške družine
02. 03. 2025 16.48"Tukaj v ciljnem izteku je kot na Havajih, lepo in toplo," se je v nedeljo popoldne navduševal uradni komentator pod Vitrancem. In res je marčevsko sonce pričaralo čudovito navijaško kuliso v Kranjski Gori, ki jo je javno pohvalil tudi nesporni zmagovalec smučarskega konca tedna. Poleg njega si zlato medaljo zaslužijo tudi vsi delavci na progi, ki so v muhastih spomladanskih pogojih uspeli izpeljati dve dobri tekmi. Ti sta domače gledalce rezultatsko sicer razočarali, zaradi slalomskega odstopa tokrat niso vihrale niti brazilske zastave. Je pa družina trenutno najboljše slalomistke na svetu prišla pozdravit še enega svojega člana v svetovnem pokalu.

Kranjec: Domači teren prinaša prednost, pripravljen sem na vse
27. 02. 2025 16.22V Kranjski Gori je vse pripravljeno na tekmi svetovnega pokala alpskih smučarjev v veleslalomu in slalomu. Na razplet Pokala Vitranc zna pomembno vplivati vreme, ki pred koncem tedna ostaja spremenljivo. To pa ne povzroča skrbi prvemu slovenskemu adutu Žanu Kranjcu, ki je na druženju z novinarji pred tekmo dejal, da bo pripravljen na vse.

Velika onesnaženost zraka, prihajajo oblaki in padavine
24. 02. 2025 11.08V večjem delu države je mogoče danes in v torek pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10. Izboljšanje kakovosti zraka je mogoče pričakovati šele v sredo, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso).

Leta 1952 toliko snega, da so iz hiš izstopali kar skozi okna
17. 02. 2025 07.36Še vedno bodo vztrajale dokaj nizke temperature, a če se ozremo v preteklost, so se v takšnem času soočali z zimami, ko so zabeležili tudi okoli minus 30 stopinj Celzija. Snežna odeja je bila 6. februarja leta 1952 tako debela, da so ponekod iz hiš izstopali kar skozi okna prvega nadstropja.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

V 48 urah zapadlo več kot meter snega
06. 02. 2025 17.04Japonsko je zajelo obilno sneženje. Ljudje s težavam odmetavajo ogromne količine snega, ki je zapadel v le nekaj urah. Meteorologi ocenjujejo, da je državo zajela ena močnejših front v zadnjih letih. Sneg je prišel mesec prepozno, si najverjetneje mislijo organizatorji v Saporu, kjer so januarja zaradi pomanjkanja snega v mesto z več kot 2000 tovornjaki prepeljali sneg za izdelovanje snežnih in ledenih skulptur. Sedaj morajo sneg odmetavati.

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času
02. 02. 2025 08.13Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

Zelo toplo bo, zaradi vetra prižgali oranžno opozorilo
27. 01. 2025 06.56Začetek tedna delu Slovenije prinaša obilne padavine, delu države pa močan veter južnih smeri in zelo visoke temperature za ta letni čas. Po poročanju portala Meteoinfo Slovenija se bo na skrajnem vzhodu Slovenije v torek ogrelo vse do 18 stopinj Celzija.

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje
18. 01. 2025 06.00Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Zakaj v bitki z gasilci še vedno zmaguje ogenj?
14. 01. 2025 13.27Za obvladovanje tako obsežnih požarov, kot divjajo po Kaliforniji, so potrebne ogromne količine vode in gasilcev. Ne enega ne drugega v Los Angelesu nimajo. Gasilci so prepuščeni samim sebi in odvisni od vremena, ki pa jim ni naklonjeno. Močan veter, drugačen način gradnje hiš, hribovit teren in gosto rastlinje so razlogi, ki po mnenju strokovnjaka za požarno varnost še dodatno prispevajo h katastrofi. Potegnili smo nekaj vzporednic med trenutnimi losangeleškimi požari in največjim požarom v zgodovini samostojne Slovenije.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Na zimskem obisku pri druščini, ki ima raje tople kraje
07. 12. 2024 12.05Levinji Čaja in Živana se leno pretegujeta na sončku, ko ju vznemiri objektiv fotoaparata. Skrivnost njune 'dnevne sobe' je talno gretje, zato ju zunanje nizke temperature sploh ne motijo. Slonica Ganga, ki bo drugo leto praznovala okroglih 50 let, se nestrpno prestopa in čaka, da oskrbnik očisti njeno ogrado. Ko se težka železna vrata premaknejo, pohiti h krogli pod stropom, iz katere z rilcem začne vleči seno. Medvedki Čupa in Pombi sta se pred mrazom že skrili v brlog. Srce jima bo v času mirovanja utripnilo le še po desetkrat na minuto. Zvedavi sajmiri pa iz svojih ogrevanih prostorov že pogledujejo proti nam.

Vremenske ujme letos po oceni Munich Re povzročile veliko škodo
07. 12. 2024 09.47Izjemno močne nevihte v letošnji sezoni tropskih ciklonov so povzročile škodo, ki močno presega desetletno povprečje, pravijo v nemški pozavarovalnici Munich Re. Orkani v Atlantiku in tajfuni v Tihem oceanu so povzročili skupno gmotno škodo v višini okoli 133 milijard dolarjev (126 milijard evrov), večjo so zaznali le v nevihtni sezoni leta 2017.

Vseskozi verjel, da je lahko v družbi najboljših
07. 12. 2024 10.21"Vedel sem, da se dobro smučam že celo poletje, da smo dobro trenirali in sem hiter," je v prvem odzivu po prvi uvrstitvi na zmagovalni oder v karieri povedal Miha Hrobat, ki je s 3. mestom na smuku v Beaver Creeku, pri 29 letih, na najlepši možni način vstopil v tekmovalno leto. In dočakal nagrado za leta odrekanja.

V Franciji tropska noč konec novembra: termometri pokazali 26,9 stopinje Celzija
30. 11. 2024 10.27Prebivalci nekaterih mest v jugozahodni Franciji so verjetno morali preveriti datum na koledarju. Nočne temperature so ponekod namreč prilezle do 26,9 stopinje Celzija. Gre za ekstremne temperature za mesec november, izpostavljajo klimatologi. Kot pojasnjujejo, gre za mešanico podnebnih sprememb in vremenskega fenomena, imenovanega Föhnov učinek.

Spodaj oblaki, na vrhu zanje bela ekstaza
29. 11. 2024 20.26Ura še niti osme ni odbila, ko je do blagajne pri spodnji postaji krožno-kabinske žičnice na Krvavec s smučmi na rami prikorakal Franc Primožič. Plačati mu ni bilo treba, za vsako leto svojega življenja je dobil en odstotek popusta. 100 let je star, pa niti letos še ni rekel zadnje na snegu. Že navsezgodaj zjutraj je prišel po prve zavoje na otvoritvi nove smučarske sezone. Čeprav je na koledarju šele november, nekateri slovenski žičničarji ta konec tedna že posvetili zagonu svojih naprav. Odprle so se tudi Kope, Kranjska Gora začenja v soboto. Za Krvavec so štajerski smučarski navdušenci denimo vstali celo ob pol petih zjutraj.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen
17. 11. 2024 17.18"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Obala poka po šivih
01. 11. 2024 20.09Sončno vreme, visoke temperature - tako zraka kot morja ravno v času praznikov oziroma krompirjevih počitnic. Preplet dejavnikov zaradi katerih Obala te dni poka po šivih. Polni trgi, ulice, promenade in plaže, kamorkoli se ozremo - ogromno ljudi, predvsem tujih turistov. In to se pozna tudi pri turističnih kapacitetah, saj v tem času praktično ni moč dobiti proste sobe.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?
27. 10. 2024 10.24Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Kako je Milton z ekspresno hitrostjo postal uničujoča pošast
10. 10. 2024 06.00"Če ste čez vikend pomežiknili, ste morda spregledali začetno formacijo današnjega orkana Milton," ameriška nacionalna uprava za oceane in atmosfero (NOAA) slikovito opisuje nastanek pošasti, ki je udarila po Floridi. Le 24 ur po tem, ko je Milton postal nevihta, se je okrepil v orkan prve kategorije. Nato pa je potreboval le še 12 ur, da je narasel do mogočne pete kategorije. Šlo je za eno najhitrejših okrepitev, kar so jih kdaj opazili v Atlantiku, zmajujejo z glavo strokovnjaki.

Zalilo objekte in ceste, veter podiral drevesa in odkrival strehe
04. 10. 2024 06.07Zaradi deževja, ki je danes zalivalo objekte in ceste, je po vsej Sloveniji interveniralo skupno 32 gasilskih enot, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. Na jugovzhodu države je težave povzročal tudi močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival strehe. V visokogorju je medtem zapadlo več kot 10 centimetrov snega in ker v nedeljo vremenoslovci pričakujejo odjugo, opozarjajo, da se bodo na strmih pobočjih prožili posamezni plazovi mokrega snega.

Že kurite? Velik prihranek ob menjavi lesenih in alu/les oken
04. 10. 2024 00.15Slaba okna so eden izmed glavnih krivcev za toplotne izgube in posledično visoke stroške ogrevanja.

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'
30. 09. 2024 17.59Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.