Zimski športi

Žan Kranjec z visokimi cilji na zadnji tekmi sezone

Boise, 26. 03. 2025 06.00 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pred najboljšim slovenskim veleslalomistom Žanom Kranjcem je le še zadnja tekma sezone. Nocoj se bo na prizorišču Sončna dolina v zvezni državi Idaho podal na start prve vožnje finalnega moškega veleslaloma. Kranjec meri visoko, čeprav mu pričakovane spomladanske razmere ne ustrezajo najbolj.

Žan Kranjec
Žan Kranjec FOTO: AP

"Pred mano je še zadnja tekma sezone. Zanesljivo si želim dobro nastopati, da končam sezono na visoki ravni. Vem, da sem sposoben smučati na visoki ravni, čeprav bo malo bolj spomladanska tekma, temperature bodo kar visoke," je iz ZDA za Smučarsko zvezo Slovenije sporočil Žan Kranjec, ki želi dati vse od sebe: "Upam na dobro tekmo."

Ljubljančan je v tej zimi nazadoval. Pred dvema letoma je sezono prvič končal na stopničkah v končnem seštevku posamezne discipline, kot tretji najboljši veleslalomist sezone. V letošnji sezoni pa je že pred finalom zapravil možnosti za odmevnejši dosežek v razvrstitvi discipline.

Najslabši veleslalom sezone je prikazal na mehkem snegu v Hafjellu. Tekmo je končal na 27. mestu, kar ga je s petega mesta izrinilo na osmo mesto v seštevku discipline, z 241 točkami. S tem je tudi zapravil možnosti za tretje mesto v veleslalomskem seštevku v Sun Valleyju. Od stopničk ga loči prevelikih 105 točk. Decembra je bil tretji v Beaver Creeku, v drugem delu sezone pa ni več našel poti do vrha.

Miha Verdnik
Miha Verdnik FOTO: Damjan Žibert

"To vsekakor ni pravi domet Žana. Na treningu je smučal veliko bolje. V prvi vožnji je bila morda narejena napaka z izbiro smuči, a je bila odločitev skupna. V drugi je vzel druge smuči, smučal veliko bolje, predvsem v srednjem delu, a je sledila napaka. Kako naprej? Sun Valley bo čisto druga tekma kot Beaver Creek. Prav veliko ne bomo trenirali pred njo. Žan zna dobro in hitro smučati. Tega ni pozabil," je prepričan trener Kranjca Miha Verdnik.

"Naša glavna naloga bo povrniti samozavest, da bo spet zaupal sam sebi. Veliko pogovorov smo že imeli za naprej. Po vrnitvi iz ZDA se bomo že lotili priprav za naslednjo sezono. Prednostno bomo iskali rešitve, povezane tudi z nastavitvami materiala," je dejal Verdnik.

Kranjec je v sezono krenil samozavestno. Najboljši vožnji je prikazal na začetku prav na bolj agresivnem ameriškem snegu. To je bilo decembra, v povsem drugačnih razmerah, kot jih gre pričakovati tokrat.

Odločilni del sezone z najpomembnejšima tekmama, na svetovnem prvenstvu v Saalbachu in doma na Pokalu Vitranc, se mu ni izšel po načrtih. Na prvenstvu in na domačem hribu je meril na prve stopničke. A te so se mu izmaknile iz rok. Veleslalom za zlato, srebrno in bronasto snežinko je končal na 11. mestu, na vitranški strmini pa je končal na 16. mestu.

Marco Odermatt
Marco Odermatt FOTO: AP

Veleslalomsko sezono je zaznamoval Marco Odermatt, ki je bil na šestih od osmih veleslalomov na stopničkah, na treh pa je zmagal. Švicar je osvojil štiri globuse od petih, skupnega, veleslalomskega, superveleslalomskega in smukaškega. V slalomu ne tekmuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • visokotlacni cistilec
  • lounge relax
  • zar
  • set vijacev makita
  • kompostnik
  • lestev
  • kosilnica
  • paviljon
  • zemlja
  • sedezna garnitura
  • vrtna lopa

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ptuj.si
26. 03. 2025 10.30
+2
ded ima 8 tekem na sezono, pa to je noro malo.... kaj pa dela ta čas? Ker trenira očitno bolj malo, saj ni rezultatov.
ptuj.si
26. 03. 2025 10.27
+2
Cilji so v oblakih , realnost pa 15.+ mesto oz. odstop.
JackRussell
26. 03. 2025 10.01
+3
ista zgodba kot z Ilko, izađi da pojačaš tim.
zeko2105
26. 03. 2025 09.53
+3
moj cilj je tud, da kresnem eno, pa ni važno ktero, apak ne bo šlo
ptuj.si
26. 03. 2025 10.28
+1
Ici
26. 03. 2025 09.31
+1
Zakaj spet spektakularni naslovi, ki nimajo nobene veze z realnostjo? Kranjec letos ni v formi. Rezultati so temu primerni. Novinarji pa vedno znova in znova "kurijo" bralce. Nič ne bo.
športnik66
26. 03. 2025 08.53
+6
Žan Kranjec s svojim smučanjem ni več konkurenčen. Žal. Upajmo, da kaj popravi za naslednjo sezono.
nebel
26. 03. 2025 08.45
+3
Ha, Ha. Ne vem sicer kdo bolj prikriva dejansko stanje, on ali novinar. Saj bi mu privoščil in si vsi želimo dobrega rezultata, a je realnost , da na južni in razriti progi s svojim slogom nazaj nima šans. Želim mu da zaključi sezono skladno s tem kakor je in potem natačno premisli priprave za naslednje leto, vključno s spremembo oz. posodobitvijo tehnike. Ker v telesu ima ravnotežje in občutke potrebne za to, le vreči se je treba v spremembe in jih natrenirati. To bo potreboval za obstanek v rangu 15erice.
Anion6anion
26. 03. 2025 08.19
+5
Kdaj bo konec ski turizma?
Valkidžija
26. 03. 2025 08.12
+5
Ha, še en izlet na naše stroške.
Inhumed
26. 03. 2025 08.12
+2
Ja, raje za vsak slučaj rečmo, da mu "spomladanske razmere ne ustrezajo najbolj", tko kot včeraj za Bucikovo, da "trening ni bil kvaliteten". Dejstvo je, da za več kot 1-2 spodobna rezultata na sezono naši smučarji niso sposobni.
oježeš
26. 03. 2025 10.13
Imamo kar imamo. Glede na našo majhno populacijo, ki ne premore toliko izbire kot recimo v Avstriji, Švici in še kje, kljub velikim stroškom vsakega posameznika, je še dobro, da imamo teh nekaj tekmovalcev. In zakaj vedno sposobni slovenski trenerji hodijo na delo v tujino, namesto, da bi doma trenirali naše redke tekmovalce? Veliko odličnih serviserjev smuči v tujih reprezentancah je Slovencev, so uspešni, zakaj niso v naši reprezentanci? Nikakor se pa ne moremo primerjati s tujci, ki v vrsti čakajo, da bodo sploh prišli v reprezentanco, ker so tako številčni in kvalitetni, da lahko izbirajo, pri nas pa lahko vzamemo tiste, ki pokažejo nekaj perspektive, kaj šele, da bi lahko izbirali med njimi. Veliko neumnosti pa naredijo novinarji, ki še pred tekmo dajejo take izjave, da lahko tudi tekmovalce če že ne boli glava, pa jim naprtijo ogromno težo na tekmi. Imamo kar imamo, kot je videti, pa tudi tuji favoriti ne zmagujejo vedno, občasno tudi odstopijo na tekmi in gredo naprej.
zmerni pesimist
26. 03. 2025 08.00
+7
Ta je svoje že odsmučal