utekočinjeni zemeljski plin

V veljavi nove kitajske povračilne carine na uvoz iz ZDA

10. 03. 2025 06.36

Veljati je začel nov sklop kitajskih povračilnih carin na uvoz blaga iz ZDA, ki so odgovor na dodatno ameriško zvišanje carin na ves uvoz blaga iz Kitajske. Povračilne carine v višini 15 oz. 10 odstotkov se tokrat nanašajo predvsem na kmetijske pridelke in izdelke.

Povračilni udarec Kitajske: carine na ameriško blago, preiskava Googla

04. 02. 2025 06.31

Le nekaj minut po nastopu carin na uvoz iz Kitajske, je slednja Združenim državam napovedala maščevanje. Peking je sporočil, da bo uvedel povračilne carine na vrsto ameriških izdelkov, med drugim na premog, utekočinjeni zemeljski plin, nafto, avtomobile z velikimi motorji, tovornjake in kmetijsko mehanizacijo.

'Zakaj ruskega utekočinjenega zemeljskega plina ne bi zamenjali z ameriškim?'

08. 11. 2024 18.42

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?

03. 10. 2024 06.00

Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Na Krku aretirali 13 okoljskih aktivistov: poskušali so se povzpeti na tanker

23. 08. 2024 16.14

Hrvaška policija je davi aretirala 13 okoljskih aktivistov, ki so se pri terminalu za utekočinjeni zemeljski plin (LNG) na otoku Krk nameravali povzpeti na tanker. Po pisanju hrvaških medijev je protestirala mednarodna skupina okoljskih aktivistov, ki nasprotujejo povečanju zmogljivosti terminala in fosilni industriji.

Električno vozilo v čakalno vrsto, raje bodo izdelali več poltovornjakov

19. 07. 2024 17.55

Kaj se dogaja z navdušenjem nad električnimi vozili, čeprav so po mnenju politike še vedno "naslednja velika stvar"? Vprašanje je na mestu v luči odločitve Forda, da opusti načrte za električna vozila v Kanadi, da bi namesto tega lahko proizvedel več poltovornjakov na plinski pogon. Evropa, ki naj bi v celoti prešla na električna vozila v nekaj več kot desetletju, pa medtem ugotavlja, da je rast prodaje električnih vozil v prvi polovici leta precej stagnirala.

EU prepoveduje nadaljnji izvoz ruskega LNG v tretje države

24. 06. 2024 11.55

EU bo s 14. svežnjem sankcij prepovedala storitve pretovarjanja oziroma ponovnega natovarjanja ruskega LNG na ozemlju EU za nadaljnji izvoz v tretje države. To vključuje pretovarjanje z ladje na ladjo in z ladje na kopno, pa tudi operacije ponovnega natovarjanja. Pravna podlaga pri tem predvideva devetmesečno prehodno obdobje, so navedli na Evropski komisiji in Svetu EU.

Lani v Slovenijo 28 odstotkov plina iz Alžirije, 68 odstotkov iz Avstrije

21. 05. 2024 15.41

Slovenija je lani svojo oskrbo s plinom zagotavljala predvsem z uvozom iz Avstrije in Alžirije. Iz Alžirije je prek Italije po podatkih Agencije za energijo priteklo 28,3 odstotka vsega uvoženega plina, iz Avstrije pa 68,3 odstotka. Na agenciji ob tem menijo, da je bil delež ruskega plina pri uvozu iz Avstrije lani še zmeraj prevladujoč.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso

29. 01. 2024 13.58

Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

Biden zmanjšuje izvoz utekočinjenega zemeljskega plina. Kaj čaka Evropo?

29. 01. 2024 08.24

ZDA začasno zaustavljajo povečanje izvoza utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in odobravanje projektov novih izvoznih terminalov. Kot razlog je administracija predsednika Joeja Bidna navedla potrebo po učinkovitem boju s podnebno krizo in pospešitvi prehoda na obnovljive vire energije. ZDA so največji svetovni izvoznik LNG, bistvene so tudi za oskrbo Evrope s plinom, sploh po invaziji Rusije na Ukrajino. Odločitev je vznemirila ameriško plinsko industrijo, na drugi strani pa prinesla začasno zadovoljstvo podnebnim organizacijam.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Burna razprava o noveli energetskega zakona in zelenem prehodu

11. 01. 2024 22.41

Člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor so se na nujni seji seznanili s tematiko ukrepov na področju zelenega prehoda. Opozicijski poslanci so menili, da so deli predlagane novele energetskega zakona škodljivi, medtem ko so koalicijski poslanci opoziciji očitali zavajanje javnosti.

Vlada bi prepovedala ogrevanje na plin, nafto in drva v novogradnjah in strnjenih naseljih

05. 01. 2024 20.19

Vlada z novelo energetskega zakona v novogradnjah prepoveduje ogrevanje na zemeljski plin, v strnjenih naseljih pa kurilne naprave na tekoča in trda goriva – torej tudi na drva. V Novi Sloveniji zato že grozijo z referendumom. Kot pravijo, je takšen zakon nesprejemljiv, še posebej ob dejstvu, da je v Sloveniji toliko gozda in da bi prepoved veljala le za gospodinjstva, ne pa tudi za industrijo. Veliko ljudi bi tako moralo za ogrevanje plačevati več. Na pristojnem ministrstvu pa odgovarjajo, da potrebe po referendumu ne vidijo.

NSi: Novela energetskega zakona globoko posega v življenja ljudi

03. 01. 2024 14.38

Če bo vlada še naprej vztrajala pri spremembah, ki jih vsebuje predlog novele energetskega zakona, v Novi Sloveniji napovedujejo vložitev predloga za razpis referenduma. Ob tem pozivajo tudi k reviziji zelenega prehoda, ki poteka pod okriljem EU, v zvezi s čimer so vložili tudi zahtevo za sklic seje pristojnega odbora DZ.

Prometni zamašek v Panami: na vsaki strani prekopa čaka 200 ladij

22. 08. 2023 16.03

V Panamskem prekopu imajo težave. Zaradi pomanjkanja dežja in posledično nizke gladine vode se v prekopu na obeh straneh ozkega dela celine nabirajo tovorne ladje, ki ne smejo na drugo stran. Na vsaki strani jih je okoli 200. Da bi znižale težo in tako ob dovoljenju morebiti nadaljevale pot, v pristaniščih puščajo na stotine zabojnikov s pohištvom, kostumi za noč čarovnic in božičnimi drevesci.

Golob: Arbitražo bomo umaknili iz dnevne politike

14. 07. 2023 12.32

"Imamo eno samo temo, ki nas je po nepotrebnem v preteklosti razdvajala, ki ji bomo pustili čas in jo umaknili iz dnevne politike. Verjamem, da bomo potem tudi lažje našli rešitev zanjo," je glede arbitraže napovedal premier Robert Golob, ki se je na prvem uradnem obisku v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem. Ta je dejal, da bi bil dober znak dobre volje prenehanje izdajanja kazni ribičem iz ene in druge države. Golob pa je možnost odprave kaznovanja ribičev zavrnil: "Slovenska vlada je zavezana spoštovati slovenski pravni red, in to velja tudi za Policijo. Trenutni pravni red je glede tega zelo jasen," je dejal.

Fajonova na Reki pozvala k obnovi schengna

25. 04. 2023 14.14

Zunanji ministri Slovenije, Avstrije in Hrvaške so na srečanju na Reki poudarili pomen sodelovanja na področju energetike, pomoči Ukrajini in migracij. Pri slednjih sicer ostaja ovira avstrijski nadzor na meji s Slovenijo, zunanja ministrica Tanja Fajon pa je v tej luči izrazila željo po obnovi schengna in pri tem ponudila slovensko pomoč.

Evropska komisija odpira postopek prijave podjetij k skupni nabavi plina

25. 04. 2023 13.24

Evropska komisija odpira postopek prijave evropskih podjetij k skupni nabavi zemeljskega plina na ravni EU prek mehanizma Aggregate EU. Kot so poudarili pri komisiji, gre za bistven mejnik pri pripravi EU na prihodnjo zimo s pravočasnim in usklajenim polnjenjem zalog plina.

Kdo je kriv za eksplozije na Severnem toku? Ukrajina ne, pravi Putin

15. 03. 2023 07.49

Ruski predsednik Vladimir Putin je trditve, da naj bi za eksplozijami, ki so lani poškodovale plinovod Severni tok v Baltskem morju, stali Ukrajinci, označil za nesmiselne in znova s prstom pokazal na ZDA.

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi

01. 01. 2023 08.23

Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

Nemčija je odprla prvi terminal za utekočinjeni plin

17. 12. 2022 15.54

Nemci so odprli prvi lasten terminal za utekočinjen zemeljski plin, s katerim si obetajo olajšanje energetske krize. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil kancler Olaf Scholz, ki je ob prerezu rdečega traku dejal, da rekorden čas izgradnje kaže na to, da je država sposobna novih začetkov.

Se obetajo zahtevni pogovori med Bidnom in Macronom?

30. 11. 2022 10.04

Francoski predsednik Emmanuel Macron začenja državniški obisk v ZDA. Prvi dan se bo srečal s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in se udeležil slovesnosti na pokopališču Arlington, v četrtek pa ga bo v Beli hiši sprejel ameriški predsednik Joe Biden, ki ga bo tudi gostil na državniški večerji.

Katar je podpisal pogodbo o dobavi plina Kitajski za 27 let

21. 11. 2022 17.24

Vodja družbe QatarEnergy, podjetja, ki upravlja vse naftne in plinske dejavnosti v Katarju, Saad al-Kaabi je podpisal 27-letno kupoprodajno pogodbo s kitajskim naftno-plinskim podjetjem Sinopec in s tem zapečatil najdaljšo pogodbo v zgodovini poslov z utekočinjenim zemeljskim plinom.

Ameriški tankerji s plinom ob evropski obali čakajo na dvig cen

07. 11. 2022 14.53

Ob evropski obali pluje več kot 30 ameriških tankerjev, na katerih je skupaj shranjenih za vsaj dve milijardi evrov utekočinjenega zemeljskega plina. A ker se je prodajna cene energenta od avgusta znižala, evropska skladišča pa so polna, ima posadka na ladjah jasno nalogo – pred prodajo na evropski trg še nekoliko počakati, saj bi lahko povpraševanje med zimo na starem kontinentu znova dvignilo ceno.

Najcenejše ogrevanje z drvmi, najdražje z utekočinjenim naftnim plinom

30. 10. 2022 09.12

Tako kot druge države v EU se je tudi Slovenija znašla v energetski krizi. Vlada skuša pomagati z regulacijo cen več energentov. Ker pa dobavitelji cene skoraj brez izjem postavljajo na najvišjo dovoljeno raven, razlik in manevrskega prostora za prihranke z zamenjavo dobavitelja trenutno ni. Varčevanje je mogoče na druge načine, navaja ZPS.

Militantna skupina v Mozambiku ogroža zaloge zemeljskega plina

13. 10. 2022 07.36

Militanti, povezani z ISIS, v Mozambiku ogrožajo ogromne zaloge zemeljskega plina, ki jih svet trenutno nujno potrebuje. Šlo naj bi za okoli 3000 kubičnih kilometrov zalog zemeljskega plina. Pred časom so namreč našli ogromno plinsko nahajališče, ki bi lahko pomagalo v trenutni krizi pomanjkanja plina. Z novimi zalogami bi tudi revna in osiromašena država Mozambik lahko postala gospodarsko močnejša. Kljub temu da je mozambiškim silam skupaj z ruandskimi uspelo nazaj zavzeti svoja območja, je uporniška grožnja še vedno močna, obglavitve in umori pa še niso ponehali, hkrati pa je otežen dostop do plinskih nahajališč.

Nemčija sklenila dogovor o dobavi plina iz Združenih arabskih emiratov

25. 09. 2022 14.32

Nemčija bo dobila utekočinjeni zemeljski plin iz Združenih arabskih emiratov, s katerim naj bi nadomestila izpadle dobave ruskega plina. Državi sta med obiskom nemškega kanclerja Olafa Scholza v Abu Dabiju sklenili dogovor o energetski varnosti, prva dobava plina naj bi v Nemčijo prispela decembra.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin

07. 09. 2022 11.35

Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Se Gibraltarju obeta okoljska katastrofa?

02. 09. 2022 08.54

Gibraltarske oblasti so sporočile, da je majhna količina težkega kurilnega olja iztekla iz ladje, ki je nasedla po trčenju z drugo ladjo v bližini Gibraltarskega zaliva. Prebivalci opozarjajo, da bi lahko prišlo do okoljske katastrofe, če bodo potrebovali preveč časa, da olje odstranijo.