Kanclerja Olafa Scholza so spremljali še nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck in nemški finančni minister Christian Lindner. Slovesnosti se je udeležil tudi premier Spodnje Saške Stephan Weil.

"To je prvi od petih načrtovanih terminalov za utekočinjeni zemeljski plin, ki naj bi nadomestili ruski plin in zagotovili, da noben dom ne bo ostal brez oskrbe," je v kratki izjavi ob odprtju terminala dejal nemški kancler Olaf Scholz in dodal, da je bil terminal zgrajen v rekordnem času.
Ladja Hoegh Esperanza, plavajoča enota za shranjevanje in ponovno uplinjanje, se je danes zasidrala v pristanišču Wilhelmshaven ob nemški obali Severnega morja. Ladja je v pristanišče prispela s 167.000 kubičnimi metri utekočinjenega plina, pridobljenega iz obrata v vzhodni Španiji.
Platforma, ki ladjo povezuje s kopenskim plinskim omrežjem, je bila na posebej za ta namen zgrajenem pomolu v Wilhelmshavnu zgrajena v le nekaj mesecih. Terminal v Wilhelmshavnu pa bo omogočil uvoz plina v višini 20 odstotkov dosedanjih dobav iz Rusije.

Berlin je za upravitelja terminala, ki naj bi plin začel dobavljati v četrtek, imenoval nemško energetsko družbo Uniper. Po navedbah Uniperja lahko vsako plovilo, kot je ladja Hoegh Esperanza, prevaža približno 170.000 kubičnih metrov utekočinjenega plina in tako oskrbuje 50.000-90.000 nemških gospodinjstev oziroma do osem odstotkov nemške letne porabe.
"To je dokaz, česa je Nemčija sposobna, in je lahko zgled drugim projektom energetskega prehoda," je v izjavi povedal izvrši direktor Uniperja Klaus-Dieter Maubach.
Ko bodo začeli obratovati še preostali štirje terminali, ki so v gradnji ali čakajo na dovoljenje, pa bo pokrita tretjina energetskih potreb Nemčije. Terminale, ki se bodo nahajali v mestih Brunsbüttel, Stade, Lubmin in Wilhelmshaven, naj bi izgradili do konca naslednjega leta, poroča Radio Svobodna Evropa.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.