Slovenija

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi

Ljubljana/Alžir, 01. 01. 2023 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

Pogodba predvideva dobavo tri leta, od 1. januarja 2023 do 31. decembra 2025, in sicer 300 milijonov kubičnih metrov letno. Kakšna je cena, niso razkrili, saj gre za poslovno skrivnost, Kumer pa je dejal, da je "konkurenčna". Prenos plina iz Alžirije v Slovenijo poteka po plinovodih prek Tunizije, Sredozemskega morja in Italije do vstopne točke v slovenski plinovodni sistem Gorica–Šempeter.

Zemeljski plin
Zemeljski plin FOTO: Kanal A

V Geoplinu so povedali, da so zakupili vse transportne zmogljivosti in izvedli vse potrebne ostale aktivnosti ter uredili vso dokumentacijo za začetek dobav alžirskega plina. Pogodba velja takoj za celotne količine, predvideva pa "določeno prožnost pri dobavah", ki pa je poslovna skrivnost.

Geoplin je zemeljski plin iz Alžirije dobavljal že med letoma 1992 in 2012, ko je slovenska stran pogodbo prekinila. Glavni vir dobave plina v Slovenijo je sicer vozlišče Baumgarten v Avstriji, kamor se je donedavnega stekal predvsem plin iz Rusije, a tudi iz Norveške in drugih držav dobaviteljic. Ruski plin je v sicer zmanjšanih količinah dotekal do decembra, potem pa so se dobave po navedbah iz Petrola, večinskega lastnika Geoplina, povsem ustavile.

V Geoplinu pravijo, da ves čas proučujejo različne možnosti dodatne diverzifikacije dobavnih poti zemeljskega plina, a podrobnosti pogovorov s potencialnimi dobavitelji zaradi zaupnosti podatkov v procesu sklepanja dogovorov ne morejo razkrivati. V tem letu si je Geoplin za zdaj neuspešno prizadeval za pridobitev prostih zmogljivosti na terminalu za utekočinjeni zemeljski plin (LNG) na Krku, omenjalo se je tudi njegov interes za zakup zmogljivosti na LNG-terminalu pri Rovigu v bližini Benetk, ki je v solastništvu Katarja.

Zaživeli novi ukrepi za pomoč v energetski krizi

Zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize prinaša subvencije zaradi visokih cen elektrike, plina in pare, subvencije za skrajšani delovni čas in čakanje na delo ter posojila za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Pogoj za uveljavljanje vseh oblik pomoči je, da se bodo subjektu – samostojnemu podjetniku, gospodarski družbi, zbornici, sindikatu, zavodu in društvu, ki opravlja gospodarsko dejavnost – cene za elektriko, zemeljski plin ali tehnološko paro v letu 2023 zvišale za vsaj polovico glede na leto 2021.

Uveljavljali bodo lahko eno vrsto pomoči. Vloge morajo oddati prek spletne aplikacije javne agencije Spirit do 28. februarja do 12. ure. Subvencioniran bo del upravičenih stroškov – ti bodo določeni kot znesek nad 1,5-kratnikom zvišanja cen glede na leto 2021, pri čemer se bo pri nekaterih vrstah pomoči upoštevalo 70 odstotkov porabe iz leta 2021.

Na voljo so enostavna pomoč (subvencija 50 odstotkov delež upravičenih stroškov, največ dva milijona evrov) ter štiri vrste posebne pomoči: osnovna posebna pomoč (50 odstotkov, do štiri milijone evrov), pomoč za zmanjšano gospodarsko uspešnost (40 odstotkov, do 100 milijonov evrov, pogoj padec EBITDA za vsaj 10 odstotkov), pomoč za energetsko intenzivna podjetja (65 odstotkov, do 50 milijonov evrov) in pomoč za posebej izpostavljena energetsko intenzivna podjetja (80 odstotkov, do 150 milijonov evrov). Pri zadnjih dveh bo tudi pogoj, da je podjetju EBITDA v letu 2023 brez pomoči upadel za 40 odstotkov in da EBITDA v letu 2023, vključno s pomočjo, ne bo presegal 70 odstotkov EBITDA iz leta 2021.

Na voljo sta tudi ukrepa za ohranitev delovnih mest. Delno povračilo nadomestila za skrajšani delovni čas bodo lahko podjetja dobila za obdobje od 1. januarja do 31. marca 2023, znašalo bo 80 odstotkov izplačanega nadomestila plače delavcu. Ukrep povračila nadomestila plače delavcem na čakanju, prav tako v višini 80 odstotkov izplačanega nadomestila, pa bodo lahko delodajalci uporabili za 30 dni v obdobju od 1. januarja do 30. junija 2023, pri tem pa bodo morali v nadaljnjih 30 mesecih polovico prejetih sredstev investirati v zeleni prehod.

Energetska kriza
Energetska kriza FOTO: Shutterstock

Oba ukrepa bodo lahko uporabili subjekti, ki bodo izpolnjevali pogoje za omenjeno pomoč gospodarstvu, v času prejemanja pomoči in še pol leta zatem pa ne bodo smeli odpuščati. Predvidena so še različna ugodna posojila za zagotavljanje likvidnosti v skupni višini 250 milijonov evrov.

Velikim odjemalcem elektrike je bila poleg omenjenih subvencij namenjena še uredba o določitvi mehanizma za določanje cen za leto 2023, ki so jo morali ponudniki upoštevati, če so bile pogodbe za dobavo v letu 2023 sklenjene decembra lani. Uredba je ponudbeno ceno vezala na cene na nemški borzi EEX, poleg tega so bili stroški, ki so ji jih lahko obračunali dobavitelji, omejeni.

Za mikro, mala in srednja podjetja je vlada medtem tik pred novim letom omejila cene elektrike za čas od 1. januarja do 30. junija. Najvišja maloprodajna cena za višjo dnevno tarifo znaša 217 evrov za MWh, za nižjo dnevno tarifo 155,50 evra in za enotno tarifo 195 evrov. Te cene veljajo za 90 odstotkov porabe v enakem obdobju leta 2021, s čimer so odjemalci spodbujeni k varčevanju.

Z uredbama o določitvi cene električne energije in zemeljskega plina iz plinskega sistema za nekatere pravne osebe javnega prava pa so za leto 2023 regulirane maloprodajne cene teh dveh energentov za javne zavode, javne gospodarske zavode, javne agencije, javne sklade in občine, kar bo omogočalo normalno izvedbo raznih javnih programov po slovenskih krajih in mestih.

Najvišja dovoljena maloprodajna cena elektrike znaša za višjo dnevno tarifno postavko 207 evrov za MWh, za nižjo dnevno tarifno postavko 148,5 evra in za enotno tarifno postavko 186 evrov brez DDV. Cena plina je določena pri 95 evrih za MWh. Že od 1. septembra lani so regulirane drobnoprodajne cene elektrike in plina za gospodinjstva ter male poslovne in zaščitene uporabnike. Ukrep za zdaj velja do konca avgusta letos, vlada pa je napovedala, da ga bo podaljšala do konca leta.

Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije medtem predvideva, da bo sistemski operater elektroomrežja Eles od 1. januarja do konca marca zagotovil zmanjšanje porabe elektrike v času največjih obremenitev omrežja za vsaj pet odstotkov. Za to bo zbral ponudbe večjih porabnikov, ki bodo pripravljeni del porabe iz koničnih ur prenesti v čas, ko je poraba elektrike sicer manjša, ti pa bodo nato deležni nižje omrežnine.

Na voljo je med drugim tudi dodatno subvencioniranje proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov energije, dana je možnost vladi, da regulira variabilni del cene toplote iz daljinskega ogrevanja. Fizične osebe lahko dobijo subvencijo za lesne pelete za ogrevanje gospodinjstva, in sicer 100 evrov na tono, skupno za največ pet ton, pogoj je, da so pelete kupili med 1. septembrom in 31. decembrom letos.

Del sredstev za financiranje vseh omenjenih ukrepov bi si država zagotovila s pobiranjem dela presežnih prihodkov podjetij, in sicer bodo prihodki od prodaje elektrike, proizvedene in prodane na trgu na debelo v Sloveniji, ki presegajo 180 evrov na megavatno uro (MWh) in so bili oz. bodo ustvarjeni med 1. decembrom 2022 in 31. decembrom 2023, pripadli državnemu proračunu. Izjema je med drugim elektrika, proizvedena iz lignita in zemeljskega plina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zibertmi
02. 01. 2023 19.44
+1
poleg vseh lumparij je vidni član sds,ki je vodil luko koper leta 95,pa bil šef prodaje naftnih derivatov pri petrolu.prvi direktor geoplina.ta oseba je leta 2011 pod janšovo vlado prekinila pogodbo za uvoz plina iz alžirije ,ki je bila sklenjena 1992.sedaj smo jo morali obnovit
nur-amrabar
02. 01. 2023 12.42
+1
ivan z Doba
01. 01. 2023 21.37
+1
Namesto, da bi EU pozvala Ruse in Ukrajince, da naj prenehajo vojno, Bruselj kima ZDA, mi pa plačujemo nesmiselno ameriško-rusko vojno. Tudi skozi alžirski plin.
User416781
02. 01. 2023 11.46
+0
…in ko bi EU pozvala Ruse in Ukrajince, da končajo vojno, se bi vojna isti trenutek čudežno končala, hahaha…
Balki36
01. 01. 2023 18.50
+1
Ko gres u sloveniji na en hrib lahko vidis meje drzave.....veletrgovec....ql beseda ......pa to
Marzlavada
01. 01. 2023 17.38
+0
Alžirsko Ameriški plin ste pozabili napisat,ameri večinski lastniki...
Na pol ovca
01. 01. 2023 16.06
-2
Kako vas nategujejo, ne povedo cene, ne povedo kdo črpa ta plin namreč Alžirci imajo pogodbo z Ruskim gazpromom, HaHa....... isti pamflet kot ostala anti Ruska histerija recimo bojda ruski dron popisan z ruskim voščilom ki je padel an KIev..... in to voščilo je napisano ravno tam kjer ostanki drona niso ožgani oz uničeni, no mal jim je pobegnilo nekaj je napisano tudi na ožganem delu, ti ruski markerji so vrhunske kvalitete vzdržijo explozijo, zdaj al to al pa še ena ukrajinska propaganda
Balki36
01. 01. 2023 18.50
+1
Ostanek pa padu glih na otrosko igrisce.....pa to
bronco60
01. 01. 2023 15.49
+1
Če bi bil plin poceni, bi se vlada takoj pohvalila, kakšen dober posel so naredili, tako je pa poslovna skrivnost, verjetno je drago.
Korintos11
01. 01. 2023 15.22
+2
Nekaj se čuje da bo vlada subvencionirala tudi hrano in oblačila.
Balki36
01. 01. 2023 16.03
+1
Terminators
01. 01. 2023 14.55
+5
hmmm, slatko grenko... Kitajci plačujejo 20 eur MWh, Madžarska 40 eur, mi 100 eur za MWh.... hudičevo se bomo morali potruditi, da bo naše gospodarstvo konkurečno v svetu!!
nekodnas
02. 01. 2023 12.45
V tem primeri si lahko konkurenčen s cenami na trgu samo če imaš poceni lastne surovine in znižaš plače delavcem na mizerijo ( Kitajska pred 20 leti)
anatomija
01. 01. 2023 14.15
-1
kako Alžirski plin . Ali imajo plin tudi v Alžiriji . Kolikor sem bral komentarje podpornikov Ruske diktature imajo lin samo v Rusiji
Korintos11
01. 01. 2023 15.21
+1
Na pol ovca
01. 01. 2023 16.10
-2
Še en ki se dokazuje da Dunning-Kruger efekt drži........................Glej ovčka Alžirci imajo plin sam je DRAŽJI od Ruskega ZATO ga nismo imel in tudi PREMALO ga imajo, poleg tega ta Alžirski plin črpa .... Ruski Gazprom HaHa!
User416781
02. 01. 2023 11.52
Plin črpa alžirsko državno podjetje Sonatrach in ne Gazprom.
123soba
01. 01. 2023 12.41
+4
Na geoplinu so se malo zbudili. Pred leti so skleoali celo 12-letne pogodbe. Potem so pa lahko spali in delili visoke plače
Rafael Kramar
01. 01. 2023 13.59
+1
In kaj je narobe z 12 letimi, če dobiš dobre pogoje?!
jozefStefan
01. 01. 2023 11.08
+3
cirenij
01. 01. 2023 10.53
+2
A je ta plin ruski?
cirenij
01. 01. 2023 10.53
+3
Minovak
01. 01. 2023 10.48
+2
O ceni pa takole, malo meni in veliko tebi, sicer pa te ne briga, ker smo mi gospodarji. Tako je v golobji deželi...
JApajaDAja
01. 01. 2023 11.05
+4
z energenti je enako kot s slo delovno silo....slo izšolamo in "naženemo v svet"...potem pa uvažamo ne dovolj šolane iz tujine...slo elektriko prodamo tujini za drobiž-uvažamo pa za enormno ceno!
Rafael Kramar
01. 01. 2023 13.55
+1
Štrom se je prodal po cenah, ki so bile takrat popolnoma normalne. Nihče ni mogel vedeti, da bo vse pobezljalo!?
Korintos11
01. 01. 2023 10.09
-4
Pa sploh ni važno kaka je cena plina ali elektrike, subvencije so zakon. Država mi doplačuje plin in elektriko. Gremo naši.
ArkaMast
01. 01. 2023 10.11
+14
pekoči paradižnik
01. 01. 2023 12.26
+7
Potem bo pa jokal, da ima majhno penzijo, ker dodatek ne gre v pokojninsko osnovo.
Korintos11
01. 01. 2023 13.03
+1
Korintos11
01. 01. 2023 10.01
+12
Tu nekaj smrdi, zakaj ne smemo izvedeti kak je cena tega plina?
ArkaMast
01. 01. 2023 10.13
-6
Ko te bo zeblo za nohtih, cena ne bo pomembna. Ko ni, še hudič muhe žre. A misliš da je danes obdobje debelih krav?
pekoči paradižnik
01. 01. 2023 12.28
+1
Kori,... si vedel, oz. veš, za koliko je pacient kupil pegasus-a
ArkaMast
01. 01. 2023 10.01
-6
Neugodni časi. Hvala Golobu, energetskemu strokovnjaku. Srečo imamo, da je ravno on PV.
Minovak
01. 01. 2023 10.45
+3
S tabo pa danes ni vse v redu, je bilo preveč žuranja...?
pekoči paradižnik
01. 01. 2023 12.30
-1
Če bi bil pacient predsednik vlade, bi tudi bili preskrbljeni s plinom,.... solzivcem, razredčenim z vodo, ali pa vodo z okusom,....
kakorkoliže
01. 01. 2023 09.55
+10
Večkratno dviganje cene elektrike je ena največjih manipulacij zadnjega časa.
pekoči paradižnik
01. 01. 2023 12.32
+1
lažnivi janševec,... moja položnica za november 2022 je enaka kot za november 2021
destro
01. 01. 2023 09.52
+9
A lahlo nekdo od novinarjev, politikov pove kakšna bo cena??? In kakšna bo razlika z ceno od Ruskega?? Hvala!!
franci1972slo
01. 01. 2023 09.57
+2
V nabavni ceni večje razlike ni. V prodajni pa vprašanje…
Korintos11
01. 01. 2023 10.02
+3
LocoCoko
01. 01. 2023 09.09
+1
Vlada presega vsa pričakovanja.... 👍
toje to
01. 01. 2023 09.12
+7