Ko so tuji časopisi objavili zgodbe, v katerih so navajali neimenovane ameriške in druge uradnike, da obstajajo dokazi, da bi lahko za poškodbo na plinovodu bila odgovorna Ukrajina, se je na teorijo odzval tudi Putin.
A nasprotno od pričakovanja je ruski predsednik te trditve označil za nesmiselne in neutemeljene. Tudi ukrajinska vlada je vpletenost zanikala. Nemški časnik Die Zeit je poročal, da so pet moških in ena ženska za izvedbo napada uporabili jahto, ki jo je najelo podjetje v ukrajinski lasti na Poljskem. Nemško zvezno tožilstvo je potrdilo, da je bila januarja preiskana jahta, vendar dokazov niso našli.
"Takšno eksplozijo, tako močno, bi lahko izvedli le strokovnjaki, ki bi jim pomagala država, ki ima ustrezne tehnologije," je poudaril Putin. Vztrajal je, da so imele ZDA povsem dober motiv za izvedbo eksplozije, češ da so želele ustaviti dobavo poceni ruskega zemeljskega plina Nemčiji in ji zagotoviti dražji utekočinjeni zemeljski plin.
Putin je obsodil tudi evropske voditelje, ker so molčali o incidentu, in jih obtožil, da njihov odnos odraža po njegovem mnenju podrejen položaj Evrope v odnosu do ZDA. "Evropejci so izgubili neodvisnost, suverenost in nacionalni interes," je poudaril. "Bolj ko jih udarjajo po nosu ali vrhu glave, nižje se sklanjajo in širše se smehljajo."
Zaradi septembrskih eksplozij, ki so prizadele plinovoda Severni tok 1 in Severni tok 2, sta bila plinovoda onesposobljena, prišlo je tudi do znatnega uhajanja plina. Nihče do sedaj še ni prevzel odgovornosti. Ameriški uradniki so sicer sprva domnevali, da bi lahko bila kriva Rusija, ti pa so krivdo pripisali ZDA in Veliki Britaniji. Preiskave evropskih držav, vključno z Dansko, skozi katero poteka plinovod, in Nemčijo, še niso dale dokončnih ugotovitev.
Putin je izrazil obžalovanje, ker Rusiji ni bil omogočen dostop do preiskave. Dodal je, da je ruski Gazprom poslal plovilo, da preveri morsko dno v bližini eksplozije, in opazil nekaj, kar je bilo videti kot antena v bližini križišča med cevmi približno 30 kilometrov od kraja eksplozije. Po njegovih domnevah bi lahko antena bila postavljena na morsko dno za sprožitev druge eksplozivne naprave. Rusija pričakuje, da bodo danske oblasti oblikovale skupno ekipo, ki bo temeljito preverila območje.
Kdo pa je dejansko sabotiral plinovoda? Teorij je ogromno, države iz rokava stresajo obtožbe, dokončnih trditev pa zaenkrat še ni. Več preiskav je pokazalo, da je šlo za sabotažo, vendar krivca niso odkrili. Večina strokovnjakov na Zahodu je s prstom pokazala na Rusijo in posumila, da gre za poskus poslabšanja zimskih razmer v Evropi, ki je že tako ali tako podhranjena z energijo, da bi oslabili njeno odločenost, da podpre Ukrajino. ZDA si je po preiskavi, katere podrobnosti niso znane, premislila in meni, da krivdo nosi Ukrajina oziroma proukrajinska skupina. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in njegovi uradniki pa to zanikajo.
Preiskave so sicer v teku, trenutno s strani Danske in Nemčije, pa tudi Švedske. Ta je nekaj časa pri preiskavi sodelovala z Dansko in Nemčijo, nato pa so prekinili sodelovanje. Sicer trdijo, da sodelujejo z državama vendar skupne preiskovalne skupine ne bo. Švedska naj bi se za to odločila zaradi visoke tajnosti. Morda pa bo Nemčiji in Danski uspelo odkriti krivca in ustaviti to obtoževanje brez dokazov ter kazanje s prstom.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.