Po eksploziji, ki je 26. septembra lani uničila tri od štirih cevi plinovodov Severni tok 1 in 2, je dolgo vladalo zatišje, države, ki so bile udeležene v preiskavo, pa sprva niso poročale o konkretnejših ugotovitvah. Nato je morje razburkala objava Pulitzerjevega nagrajenca Semymourja Hersha, ki je, sklicujoč se na neimenovan vir, trdil, da so napad na plinovod neposredno izvedle ZDA. Eksploziv naj bi po njegovih navedbah v sodelovanju z Norvežani namestili med Natovo vajo BALTOPS 22, nato pa ga daljinsko aktivirali. V Washingtonu so njegove trditve takoj zavrgli.
Zatem je svojo zgodbo o uničenju plinovoda objavil The New York Times in navajal obveščevalne podatke prav tako neimenovanih ameriških uradnikov, da je napad izvedla proukrajinska skupina. Ob tem niso navedli članov skupine napadalcev, prav tako ne, kdo je operacijo financiral in zasnoval. Temu je sledila objava nemškega Die Zeita, kjer naj bi identificirali plovilo, ki je izvedlo tajno operacijo. Šlo naj bi za jadrnico, najeto pri podjetju s sedežem na Poljskem, ki je v lasti dveh Ukrajincev. Po preiskavi naj bi operacijo na morju izvedla ekipa šestih ljudi: pet moških in ena ženska. Ti so po navedbah časnika na kraj pripeljali okrog 1500 kilogramov eksploziva in ga nato s pomočjo potapljaške opreme namestili več kot 80 metrov globoko.
Nove informacije pa je objavil nemški časnik Der Spiegel.
Spiegel razkriva: Gre za 15-metrsko jadrnico Andromeda
Časnik opisuje skoraj tritedensko pot jahte Andromeda, ki je 6. septembra zapustila nemško pristanišče Rostock, se zaustavila na otoku Rügen in nato 26. septembra prispela na danski otok Christiansø, v bližino mesta eksplozije. Der Spiegel navaja, da je eden od šestčlanske posadke na Andromedi uporabljal ponarejen bolgarski potni list, vendar nemški preiskovalci še niso identificirali napadalcev ali pripisali odgovornosti kateri koli vladi.
Spiegel citira pristaniškega poveljnika v Rügnu, ki pravi, da so bili člani domnevne skupine, ki je najela Andromedo, oblečeni kot običajni mornarji in da jih je videl na jadrnico nositi nakupovalne vrečke z živili, pri čemer so govorili jezik, ki se mu je "zdel poljski ali češki". Rekel je, da je bilo več moških in ženska. Andromedo je izdelalo nemško podjetje Bavaria Yachts, ima pet kabin in prostor za do 11 oseb.
Na mestu eksplozije je Baltsko morje globoko približno 80 metrov, kar zahteva specializirano potapljaško znanje in posebne rezervoarje za zrak, enega z mešanico helija in kisika in enega s čistim kisikom, piše v Spieglovem poročilu. Za vsako potapljanje bi se morala jahta nad plinovodom nahajati tri ure. Da bi položili eksploziv na dva cevovoda, medsebojno oddaljena štiri kilometre, bi verjetno potrebovali štiri potope v nekaj dneh.
Potapljaški strokovnjaki pravijo, da bi takšni podaljšani globoki potopi zahtevali dekompresijsko komoro za potapljače, ki pa je ne bi mogli pripeljati z omenjenim plovilom. Postavljajo se tudi vprašanja, ali je imela dovolj prostora za potrebno razstrelivo. Danska in švedska vlada sta sporočili, da so bile eksplozije enakovredne moči "nekaj sto kilogramov eksploziva". Nekateri strokovnjaki pravijo, da bi bilo potrebnih do 2000 kilogramov.
"Predstavili so nam delček sestavljanke. Vendar ne vemo, kako velika je ta sestavljanka. Gre morda za 50, 500 ali 5000 kosov?" je dejal Christian Mölling, vodja centra za varnost in obrambo pri nemškem svetu za zunanje odnose. Mölling se ob tem sprašuje, ali je bilo v akcijo vpleteno tudi drugo plovilo. Predsednik bundestagovega odbora za nadzor obveščevalnih služb Konstantin von Notz je novinarje opozoril, "naj bodo v tem trenutku kar se da previdni pri kakršnih koli sklepih".
Nemške oblasti so opozorile, da bi lahko pri nekaterih že objavljenih informacijah o napadu šlo za namensko zavajanje z neresničnimi navedbami, katerih namen je pozornost preusmeriti drugam, poroča Guardian. Von Notz je za Die Zeit dejal, da je povsem možno, da v ozadju stojijo "državni ali kvazidržavni akterji", saj je zelo zahtevno prepeljati tako velike količine eksploziva, jih namestiti tako globo in nato nadzorovano sprožiti eksplozije. Dejal je, da "teroristično dejanje, ki ga podpira država, povečuje verjetnost, da so bili podstavljeni lažni ali zavajajoči namigi".
Nemško državno tožilstvo je sporočilo, da so med 18. in 20. januarjem preiskali Andromedo zaradi "suma, da bi lahko bila uporabljena za prevoz eksplozivnih naprav".
V preiskavo uničenja plinovodov so bili sicer vključeni varnostni organi Nemčije, Danske, Švedske, Nizozemske in ZDA. V Nemčiji je za vodenje preiskave zadolžen generalni državni tožilec. V Kijevu medtem ostro zanikajo, da bi bili vpleteni v napad. Z njimi pa se strinjajo celo v Moskvi, kjer se sprašujejo, kako lahko sklepajo o krivcu brez opravljene preiskave. "Jasno je, da želijo avtorji napada preusmeriti pozornost," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.