slovenija transplant

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični

16. 01. 2025 12.08

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo

12. 12. 2024 07.22

Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Moški v Kentuckyju se je zbudil med odvzemom organov

19. 10. 2024 13.41

Moški v Kentuckyju, ki je doživel srčni zastoj in je bil razglašen za možgansko mrtvega, se je zbudil med tem, ko so kirurgi izvajali odvzem organov za darovanje. Primer zdaj preiskujejo oblasti in pristojni organi.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

19. 09. 2024 16.56

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

'Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov, možnosti za zlorabo ni'

23. 05. 2024 14.33

"Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov. Realnih možnosti za zlorabe ni," so jasni v Slovenija Transplant ob bližajočem se posvetovalnem referendumu glede zakonske ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot poudarjajo, se v javnosti pojavljajo zastrašujoče povezave med evtanazijo in darovanjem organov.

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča

16. 05. 2024 18.58

Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

'V sistemu ne more noben organ izginiti, niti vanj nezakonito vstopiti'

15. 05. 2024 18.25

V zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija transplant ob izjavah o mogočih zlorabah zakonske ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja poudarjajo, da te v Sloveniji ne bi bilo mogoče zlorabiti za nezakonito pridobivanje človeških organov. "V sistemu ne more noben organ 'izginiti' niti vanj ilegalno 'vstopiti'," so zatrdili.

Darovalci lani darovali 186 organov: najdlje čakajo na ledvice, sledi srce

31. 03. 2024 09.19

Na področju darovanja organov je bilo leto 2023 zelo uspešno in v marsičem prelomno, ocenjujejo na zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. Med drugim so lani prvič presegli 30 aktivnih darovalcev na milijon prebivalcev, darovalci pa so darovali 186 organov. Na presaditev je lani sicer čakalo 183 bolnikov.

Umetniški plakati v celjski bolnišnici: 'razgaljeni' po presaditvi organov

16. 01. 2024 18.25

Če boste te dni zavili v celjsko bolnišnico, se lahko za hip ustavite pred prav posebnimi umetniškimi plakati. Na njih so ljudje, ki živijo po presaditvi pomembnega organa. Dobesedno in v prenesenem pomenu so se odločili, da se razgalijo in povedo svoje zgodbe. Zato, da bi tudi vi premislili, ali bi morda postali darovalec. Odločitev je popolnoma vaša. A z njo, pravijo, lahko naredite veliko dobrega.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'

15. 10. 2023 09.14

Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

Z letalom po srce

14. 10. 2023 07.00

Delovni dan se je že končal, večer se je počasi prevešal v noč, ko je zazvonil telefon. Dobili smo zeleno luč za snemanje celotnega procesa darovanja organov. Vznemirjenje, adrenalin, pomešana s tesnobo. Klic novega upanja je bil hkrati tudi klic, da je pred tem nekdo izgubil življenje. Ko smo se sredi noči s kirurgom, ki bo v tujini odvzel srce, odpravljali z ljubljanske urgence, so pacientu, ki se je nekaj nadstropij višje – na intenzivnem oddelku v ljubljanskem UKC, boril za življenje – sporočili: Za vas imamo novo srce.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'

13. 10. 2023 13.45

Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'

01. 03. 2023 14.57

Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

V letih s falconom rekorderka Janševa vlada

05. 01. 2023 08.59

Vladni falcon je v letu 2022 opravil 144 poletov. Dobra četrtina poletov je bila t. i. veznih poletov, ko je falcon letel prazen. V oči bodeta dva takšna poleta, in sicer novembra lani polet iz Ljubljane v Maribor, ko je falcon odletel po nekdanjega predsednika Pahorja in ga odpeljal v Ženevo. Decembra pa je falcon prazen poletel v Trst, kjer je nanj znova sedel Pahor in odletel naprej v Rim. Največ letov s falconom je bilo opravljenih leta 2021, ko je Slovenija predsedovala Svetu EU, in sicer kar 355.

'Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo'

10. 12. 2022 18.19

V mariborskem kliničnem centru s posebno razstavo ozaveščajo o pomenu darovanja organov in razbijajo tabuje. Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo, je vsebina poziva organizatorjev k plemenitemu dejanju. V Sloveniji na presaditev trenutno čaka okoli 120 ljudi. Da bi ozavestili javnost o pomenu tega dejanja so v zavodu Slovenija-transplant in v Slovenskem društvu Transplant pripravili razstavo fotografij oseb s presajenimi organi, ki je zdaj na ogled v UKC Maribor.

Darovanje organov, najvišja oblika pomoči, ki jo lahko daš sočloveku

09. 12. 2022 18.49

Ste kdaj pomislili, da bi po smrti darovali svoje organe ali organe svojih bližnjih, ker bi s tem lahko rešili vsaj eno življenje? Gre za velik korak in nesebično odločitev, pravijo tisti, ki so se v življenju znašli na eni ali drugi strani. V tem trenutku na ustrezen organ, ki bi mu podaljšal življenje, čaka približno 120 Slovencev. Največ potreb je po presaditvi ledvic, sledi presaditev srca, kjer je Slovenija vodilna v svetu, ima namreč največ presaditev na milijon prebivalcev.

Teden skozi fotografski objektiv

08. 10. 2022 07.00

Z oktobrom na 24ur.com začenjamo novo stalno rubriko Fotografije tedna in meseca, v kateri vam predstavljamo izbor fotografij, ki so zaznamovale aktualen teden in mesec. Poleg agencijskih fotografij vam predstavljamo delo naših treh fotografov: Luke Kotnika, Aljoše Kravanje ter Damjana Žiberta, ki v svoj fotografski objektiv za vas, bralce, ujamejo najpomembnejše trenutke dneva.

'Po presaditvi pomisliš na tistega, čigar organ nosiš v sebi, in si neskončno hvaležen'

08. 10. 2022 07.00

Darovanje organov ali tkiv po smrti lahko pomeni, da smo rešili življenje posamezniku z odpovedjo jeter ali denimo na smrt bolnemu srčnemu bolniku, za katerega sodobna medicina ni imela več druge rešitve kot presaditev. Pomeni, da smo ledvičnemu bolniku, ki je bil odvisen od aparat, pomagali, da živi zopet 'normalno', nekomu smo lahko povrnili vid. Tega se dobro zaveda Anja Garbajs iz Slovenskega društva Transplant, ki je neznanemu darovalcu neizmerno hvaležna za nova jetra in življenje. Ob evropskem dnevu presaditve organov in tkiv je z nami delila svojo zgodbo in razkrila svoj pogled na darovanje: "Misel, da lahko nekomu po svoji smrti podariš novo rojstvo, je večja od življenja."

Letos presadili že 100 organov: 'Odprlo se mi je novo življenje'

07. 10. 2022 21.03

Ne rabimo tabujev, sporočajo prejemniki darovanih organov, zato so odvrgli oblačila, vse zavore in pomisleke, saj bi radi pokazali, kako ponosno in s kako veliko hvaležnostjo živijo naprej. Sporočilo, zavito v fotografsko razstavo, je, da ko eno življenje ugasne, lahko nekomu drugemu da možnost za novo. Do zdaj se je v nacionalnem registru opredelilo dobrih 12.500 ljudi, samo letos pa so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili že 100 organov.

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov

07. 10. 2022 09.29

V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

Zračne sile Slovenske vojske letos na pomoč poletele že 406-krat

02. 08. 2022 13.13

Posadke helikopterjev in letal Slovenske vojske so v prvih sedmih mesecih leta poletele na pomoč že 406-krat, pri tem prepeljale ravno toliko poškodovanih ali obolelih oseb in skupaj letele 832 ur. To presega letno raven vseh reševanj v preteklih letih, ki v povprečju znaša 700 ur letenja. Samo v juliju so sodelovale pri gašenju 13 požarov.

14 dni v komi: 'Občutek, ko si ujet v svojem telesu, je grozljiv'

16. 06. 2022 19.22

Potem ko je svet pretresla zgodba 12-letnega britanskega dečka, za katerega so zdravniki presodili, da mu ni več pomoči, smo pri strokovnjakih preverili, kako dolgo pri nas ohranjamo pri življenju ljudi, ki so odvisni zgolj še od aparatur. Ni vzorca, ugotavljamo, zdravniki se odločajo o vsakem primeru posebej. In drugo vprašanje: Ali človek, ki je v komi, kar koli čuti ali pa morda sliši? O tem je spregovorila Ema Hrustanović, ki se je iz umetne kome prebudila pred šestimi leti.

Bi se presajene ledvice v Sloveniji lahko znašle v trgovini z organi?

08. 06. 2022 19.55

Hrvaško zdravstvo pretresa prvi sum trgovine z organi, saj je inšpekcija pri dveh presaditvah ledvic, ki so ju pred tremi leti opravili v zagrebškem kliničnem centru, odkrila kršitev zdravniškega kodeksa. V obeh primerih darovalca nista bila v sorodu z bolnikoma in nista hrvaška državljana. Hrvaška ima praktično enak sistem transplantacijske dejavnosti kot Slovenija. Le da pri nas velja, da se presaditve organov živih darovalcev izvedejo šele, ko ni mogoče zagotoviti organa pokojnika. Kar pa se zgodi le enkrat do dvakrat letno, pojasnjujejo na zavodu Slovenija-transplant. Postopek vedno poteka pod nadzorom zdravnikov, psihologov in etične komisije, pogoji pa so zelo strogi, zato se takšen incident pri nas ne bi mogel zgoditi, zagotavljajo.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

Dežurne posadke letalstva SV tudi letu 2021 reševale številna življenja

03. 01. 2022 15.22

V letu 2021 so dežurne posadke 151. helikopterske eskadrilje Slovenske vojske v reševalnih akcijah posredovale 633-krat, od tega so 196-krat posredovale pri reševanju v gorah, 410-krat poskrbele za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, 20-krat za prevoz inkubatorja in sedemkrat sodelovale pri gašenju požarov.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?

29. 11. 2021 14.36

Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Zaradi epidemije po svetu do 30-odstotni upad transplantacij, Slovenija izjema

09. 10. 2021 08.46

Zaradi epidemije je na svetovni ravni število darovalcev in transplantacij upadlo za 20–30 odstotkov, Slovenija pa je med izjemami, ob evropskem dnevu darovanja organov in tkiv sporočajo iz zavoda Slovenija-transplant. Letošnje sporočilo dneva je, da se je treba o darovanju v krogu družine in bližnjih ter družbi pogovarjati bolj sproščeno.