Po objavi, da je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič na Dunaj odletela s falconom, pa čeprav bi se lahko tja odpeljala s službenim vozilom in šoferjem, s čimer bi privarčevala in naredila veliko za čistejše okolje, smo z Ministrstva za obrambo dobili podatke o uporabi falcona v letu 2022, pa tudi podatke za obdobje od 2018 do 2021. Kot je razvidno iz podatkov, je falcon lansko leto letel 144-krat, od tega 38-krat prazen. Gre za tako imenovane vezne lete, to so tisti leti, ko posadka falcona leti po nekoga ali pa se falcon prazen vrača z neke destinacije.
Po prvem pregledu podatkov v oči zbodeta dva tako imenovana vezna poleta, in sicer polet falcona 17. novembra lani iz Ljubljane v Maribor, kjer se je nanj vkrcal takratni predsednik države Borut Pahor, s falconom poletel v Ženevo in iz Ženeve na Djerbo, kjer se je udeležil dvodnevnega vrha mednarodne organizacije za frankofonijo. Ta polet je najkrajši zabeležen lani, saj je trajal zgolj 30 minut.
To pa ni edinkrat, da je falcon prazen poletel po predsednika Pahorja. In sicer je 3. decembra lani falcon poletel v Trst, nato pa predsednika Pahorja odpeljal v Rim, kjer se je še zadnjič v svojem mandatu srečal z italijanskim predsednikom Sergiom Mattarello. Ta polet je trajal 35 minut.
Pahor nekoč odločno proti uporabi falcona, s komercialnimi linijami na pot le v polovici primerov
Zakaj predsednika Pahorja ni šofer pripeljal v Ljubljano, od koder bi nato poletel na svoje državniške obiske, kar bi bilo zagotovo ceneje in okolju prijaznejše, saj letalo največ izpustov pridela prav med poletom in pristankom, smo povprašali tudi urad nekdanjega predsednika Pahorja. Pahor je sicer še kot predsednik vlade leta 2008 poudaril, da si bo vedno prizadeval za čim pogostejšo uporabo rednih letalskih povezav pri potovanjih v tujino, a je očitno na svoje izjave pozabil.
Leta 2021 so v Uradu predsednika RS naročili let s falconom kar 13-krat, in sicer je predsednik Pahor s falconom poletel v Rim, Tirano, Prištino, pa v Ohrid, Sofio, Prago, Strasbourg, Kijev in Kišinjev. Je pa s falconom letel tudi v Beograd, Podgorico, Pariz in Bruselj, pa čeprav bi v ta mesta lahko letel tudi z redno letalsko linijo. V letu 2020, ko je bilo zaradi pandemije koronavirusa najmanj letov s falconom, pa je urad predsednika države s falconom letel osemkrat.
Iz pisarne bivšega predsednika republike so nam danes sporočili, da sicer dostopa do arhiva še nimajo urejenega, da bi nam lahko posredovali točne številke o opravljenih letih, so pa povzeli podatke iz statistike predsednikovih potovanj, ki jih je objavil v eden od časopisov novembra lani. Predsednik Pahor je v desetih letih približno četrtino poti opravil z avtom, četrtino s falconom, približno polovico vseh poti pa s komercialnimi linijami, pojasnjujejo.
Za dva najkrajša falconova leta krive predsednikove obveznosti
"Glede potovanj iz Maribora in Trsta je šlo za usklajevanje z urnikom obveznosti tistega dne, doma in v tujini. V primeru Maribora je imel predsednik obveznosti tik pred poletom v Osnovni šoli Tepanje ter takoj po pristanku v Ženevi. V primeru Trsta je imel predsednik tistega dne pred poletom v Trstu obveznosti, glede morebitnih obveznosti tistega dne v Rimu pa do odhoda iz Trsta tistega dne še ni bilo odgovora iz pisarne predsednice italijanske vlade in jordanskega kralja, ali bo do ločenih neformalnih srečanj z njima prišlo in kdaj," pa odgovarjajo na naša vprašanja glede razloga, zakaj je moral falcon po predsednika v Maribor in Trst, če bi bilo veliko cenejše in bolj zdravo, če bi se on odpeljal do brniškega letališča. So pa dodali, da je predsednik Pahor prišel v Trst z avtom iz Trenta, kjer je imel dan prej obveznosti.
Falcon najpogosteje letel v Bruselj
Lani je falcon opravil najdaljši polet 7. januarja. Ta je trajal kar 680 minut, iz Ljubljane v Bamako pa je odpeljal delegaciji generalštaba in poveljstva sil SV. Slovenska vojska namreč v Maliju sodeluje v misiji EU za usposabljanje oboroženih sil Malija.
Naročniki letov so bili urad predsednika republike, pa kabinet predsednika vlade, državni zbor, različna ministrstva in generalštab SV. Iz seznama za lansko leto je razvidno, da so s falconom najpogosteje leteli v Bruselj, sledita Strasbourg in Talin. Najkrajši polet je, kot že omenjeno, trajal 30 minut, in sicer vezni let iz Ljubljane v Maribor.
Za falcon rekordno leto 2021
V odgovoru na naša vprašanja nam je ministrstvo za obrambo posredovalo seznam vseh letov v zadnjih petih letih.
Glede na te podatke, je bilo najbolj aktivno leto za falcon leto 2021, ko je opravil kar 355 letov. Res da je takrat Slovenija predsedovala Svetu EU, zaradi česar je pogosteje potovala v tujino na državniške obiske in druge diplomatske dogodke, a je vlada Janeza Janše takrat za zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU najela poslovno letalo bolgarske letalske družbe Heli Air Services, in sicer brez javnega naročila, vrednost najema pa je znašala 256.065 evrov. Na vlado smo naslovili vprašanja, koliko sredstev je porabila za lete s falconom in bolgarskim letalom, a na odgovore še čakamo.
Po podatkih ministrstva za obrambo je cena ure letenja s falconom določena z vladnim sklepom in znaša 3270 evrov brez DDV.
Leta 2018 je falcon opravil 137 letov, 2019 kar 222, v koronskem letu 2020 je bilo teh letov precej manj, in sicer 120. Leta 2021 je falcon opravil kar 355 letov, lani pa je bilo teh letov 144.
So pa na ministrstvu za obrambo še pojasnili, da se falcon uporablja tudi v sistemu ATARES (angleško Air Transport & Air-to-Air Refuelling and other Exchanges of Services) in za prevoze VIP na podlagi dvostranskih dogovorov z državami članicami Nata in EU ter za potrebe Zavoda RS za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant kot posrednega proračunskega uporabnika.
KOMENTARJI (1113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.