Slovenija

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični

Ljubljana , 16. 01. 2025 12.08 | Posodobljeno pred 16 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
A.K., STA, M.P.
Komentarji
169

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Vlada je na današnji seji potrdila besedilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je na novinarski konferenci dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Po predlogu novele zakona bo zdravstvenim delavcem, zaposlenim v javni zdravstveni mreži, razen v redkih primerih onemogočeno delo pri t. i. čistih zasebnikih.

Ministrica Valentina Prevolnik Rupel je dejala, da predlog novele spodbuja zaposlene, da bi več delali oziroma ostajali v matičnih ustanovah. Zdravstveni delavci v javnem zdravstvenem zavodu bodo za dodatno delo pri svojem delodajalcu lahko plačani prek podjemne pogodbe, ki bo davčno bolj ugodna.

Soglasje za delo pri drugem delodajalcu bodo poleg zdravnikov potrebovali tudi zdravstveni sodelavci. Soglasje pa bo mogoče pridobiti le za delo znotraj javne zdravstvene mreže, torej pri javnem zavodu ali koncesionarju, ne pa tudi za delo pri čistih zasebnikih. Soglasje bodo lahko izdali pod določenimi pogoji za sklepanje pogodbe o zaposlitvi s krajšim delovnim časom ali podjemne pogodbe.

Valentina Prevolnik Rupel
Valentina Prevolnik Rupel FOTO: Aljoša Kravanja

Soglasje za delo drugje bo lahko izdano za delo na fakultetah, zagotavljanje zdravstvenega varstva na javnih prireditvah in v okviru mobilnega paliativnega tima ter za delo pri Rdečem križu, Slovenija Transplant, gorski reševalni službi, za gasilce, civilno zaščito in za opravljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva v drugem javnem zavodu.

V okviru dopolnilnega dela pri lastnem delodajalcu bodo zdravstveni delavci lahko opravljali tudi raziskovalno, pedagoško in strokovno delo.

Predlog novele zakona predvideva tudi izjemo, in sicer bodo lahko javni zavodi z vrhunskimi strokovnjaki, ki so zaposleni pri čistih zasebnikih, na določenih področjih v zdravstvu uvajajo nove metode zdravljenja in imajo določeno število let delovnih izkušenj, izjemoma sklepali tudi pogodbe o zaposlitvi s krajšim delovnim časom. "Gre za zaščito javnih zdravstvenih zavodov," je dodala ministrica.

Prevolnik Rupel je med ključnimi rešitvami predloga navedla tudi uvajanje merjenja efektivne obremenitve zdravstvenih delavcev. Metodologija za merjenje bo enotna, na ministrstvu pa jo vidijo kot orodje vodstev zavodov, ki bodo lahko na podlagi merjenja obremenitve odločali o soglasjih za delo drugje in o sklenitvi podjemnih pogodb.

Predlog novele zakona natančno opredeljuje tudi javno zdravstveno službo, javno mrežo na vseh ravneh zdravstvene dejavnosti, ki jo bo po novem določala vlada, in uvaja zdravstvene regije. Slednje bodo predvidoma oblikovane podobno kot območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Predlog novele kategorizira bolnišnice, in sicer na specialne, splošne, terciarne bolnišnice in na univerzitetni klinični center ter definira tudi dnevne bolnišnice.

Obveznost vključevanja v neprekinjeno zdravstveno varstvo bo, če bo novela sprejeta v taki obliki, veljala za vse zdravstvene delavce, zaposlene v javni zdravstveni mreži, ne več le za zdravnike. "Ker bodo v zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva vključeni vsi delavci, bodo obremenitve bolj enakomerno razporejene in bodo tisti delavci, ki sedaj izvajajo neprekinjeno zdravstveno varstvo, razbremenjeni," je pojasnila Prevolnik Ruplova.

Ministrica si od zakona obeta predvsem večjo preglednost, boljšo informiranost in bolj urejeno stanje na področju zdravstvene dejavnosti. Vlada bo predlog zakona zdaj poslala v obravnavo državnemu zboru, ki ga bo obravnaval po rednem postopku.

Beovićeva: Novela zakona ne bo rešila problemov zdravstva

Da predlog novele ne bo rešil problemov zdravstva, bolnika ne bo postavila v središče in ne bo povečala števila obravnav, pa je v izjavi poudarila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović, je ob tem opozorila na možnost odhodov zdravnikov iz javnih ustanov zaradi prepovedi dela pri zasebnikih.

Po predlogu novele bi bilo namreč delo zaposlenih v javnih zdravstvenih ustanovah pri t. i. čistih zasebnikih razen v redkih izjemah prepovedano. Sočasna zaposlitev v terciarni javni ustanovi in pri čistem zasebniku bi bila sicer omogočena vrhunskim strokovnjakom, a bodo moraliti najprej zapustiti javno zdravstvo in se zaposliti pri zasebnikih, da se bodo lahko pod omejenimi pogoji vrnili pomagat v javne ustanove, je opozorila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije. Po njihovi oceni bi to lahko vodilo v odhode zdravnikov iz javnih zdravstvenih zavodov, posledično pa v zmanjšanje števila opravljenih zdravstvenih storitev.

Bojana Beović
Bojana Beović FOTO: Bobo

Najbolj bi lahko bile po besedah Beovićeve na udaru stroke, v katerih v Sloveniji dela majhno število zdravnikov specialistov. "Slabo pa bo to seveda tudi za majhne oddelke po Sloveniji, kjer bo zadoščalo, da se bo za to odločil en sam zdravnik. Že ob odhodu enega samega zdravnika lahko taka majhna dejavnost propade," je opozorila.

Predsednica zbornice je ob tem opozorila tudi, da je težko motivirati zdravnike, da postanejo predstojniki oddelkov, saj položaj prinaša veliko odgovornost, po novem pa bi bilo prepovedano celo kakršnokoli sodelovanje strokovnih direktorjev in predstojnikov s koncesionarji. V primeru omenjenih prepovedi bodo vodstvena mesta zdravnikom še manj zanimiva, je dejala Beovićeva.

Pri napovedi nagrajevanja zdravnikov za dodatno delo po manj obdavčenih podjemnih pogodbah pa je predsednica zbornice opozorila, da bo to mogoče le ob določenih pogojih. "Ne bo pa spremenjena organizacija dela in nagrajevanje za osnovno delo, ki bi pritegnilo zdravnike, da ostanejo v javnem zdravstvenem sistemu, in jih motiviralo, da naredijo več," je dodala.

Zdravniška zbornica sicer zadnje različice predloga novele še ni prejela. Ob tem je predstojnica poudarila, da so se s predsednikom vlade na sestanku dogovorili, da bo zbornica sodelovala pri oblikovanju novele, a se to ni zgodilo.

Fides: To je dokaz zgrešenega pristopa urejanja razmer

Odzvali so se tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, kjer pravijo, da potrjenih predlog noveledokaz zgrešenega pristopa urejanja razmer, od katerega pacienti ne bodo imeli ničesar, bo pa prinesel še en velik pretres za javni zdravstveni sistem.

Predlog namreč ne rešuje dejanskih težav v kadrovsko osiromašenem javnem zdravstvenem sistemu in ne ponuja nobenih vzpodbud, da bi v javni zdravstveni sistem privabili manjkajoče kadre, so opozorili ter dodali, da "staviti reševanje javnega zdravstva zgolj na dodatne obremenitve zaposlenih ni prava pot k rešitvam".

Še bolj zaskrbljujoče je po navedbah sindikata dejstvo, da vlada najprej uvaja generalno prepoved dela pri zasebnikih za vse zaposlene v javnem zdravstvu, istočasno pa uvaja izjeme od te prepovedi za posamezne vrhunske strokovnjake z več kot 20 leti delovnih izkušenj, ki so že zapustili javni sistem. "Je to res signal, da naj strokovnjaki čim prej zapustijo javni sistem in se vanj vračajo zgolj priložnostno? Je to prihodnost, ki si jo želimo za slovensko zdravstvo," so se ob tem vprašali v Fidesu.

Sindikat Fides
Sindikat Fides FOTO: Bobo

Predlog novele po njihovem prepričanju ignorira ključno težavo - javno zdravstvo je kadrovsko osiromašeno, delovne razmere so neustrezne, preobremenitve pa nevzdržne. Prelaganje bremena na preobremenjene zdravnike in zdravstvene delavce ne bo rešilo težav. Sistem ne more temeljiti na neskončnih obremenitvah posameznikov. Zdravstvo ni tekoči trak, temveč zahtevna dejavnost, ki zahteva skrbno načrtovanje, vlaganje in spoštovanje, so poudarili.

Rešitve za slovensko zdravstvo ne ležijo v novih omejitvah, temveč v ustvarjanju pogojev, ki bodo zdravstvenim delavcem omogočili, da ostanejo in kakovostno opravljajo svoje delo. "Potrebujemo pravične delovne pogoje, ustrezno nagrajevanje in okolje, ki bo privabljalo nove kadre ter ohranjalo strokovnjake v javnem zdravstvu," so zapisali pri zdravniškem sindikatu.

"Namesto da bi se vlada ukvarjala z vzroki za kadrovsko krizo in slabšanje pogojev dela, predlaga zakon, ki javno zdravstvo še bolj potiska v brezno," so opozorili. Takšna strategija po njihovih besedah ni samo napačna, ampak je dolgoročno škodljiva tako za zaposlene kot za paciente, ki si zaslužijo dostopno in kakovostno zdravstveno oskrbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (169)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

2mt8
16. 01. 2025 16.31
+7
Dokler bo globoka država preko slamnatih švicarskih podjetij nabavljala opremo v javnem zdravstvu, toliko časa bo to jama brez dna in dolge čakalne vrste.
optimist11
16. 01. 2025 16.47
+0
Se strinjam. Ampak vse se ne da naenkrat urediti. Najbrž se zavedamo kako močni lobiji so od zadaj. In ravno zaradi teh lobijev, vsaka čast Vladi , da si je upala dregnit v sršenje gnezdo.
Julijann
16. 01. 2025 17.01
Lobije lahko v trenutku postaviš na pravo mesto. Seveda, če nisi nikomur nič dolžan. Če te pa prej izdatno financirajo, je pa to druga pesem. Zato, ne mi o tem, da se jih ne da naučit reda. Vse se da! In to hitro
jank
16. 01. 2025 16.24
-2
S tem zakonom se bo prekinilo vsakodnevno pretakanje denarja iz javnega zdravstva s pomočjo tam zaposlenih zdravnikov v privatno in ne nepomemben del tega gre v njihov privatni žep. Za te zdravnike se iz javne blagajne namenjajo pomembna sredstva za nujno dodatno strokovno spopolnjevanje. Tistim, ki delajo še v privatnem sektorju, ta za to ne vrne niti centa javnemu sektorju. Torej od dvo ali večživk privatni sektor brez stroškov koristi zdravnika, ki mu vso strokovno spopolnjevanje plačuje javni sektor. Je to normalno???
optimist11
16. 01. 2025 16.11
+0
Podpiram predlog zakona. Vsak ki bo hotel bo lahko delal tudi v javnem zdravstvu. Dobra rešitev.
Dark Knight
16. 01. 2025 16.16
+4
optimist11
16. 01. 2025 16.26
+1
1000x je bilo že navedeno kako se izkorišča sistem in se neopravičeno bogati . Več obrazložitev v spodnjih komentarjih.
BBcc
16. 01. 2025 16.29
Da bodo delali, ker ne bo jo imeli interesa za ne delo. Ker ne bojo smeli potem podelat zasebno in še zaslužit za svoje ne delo potem privat. Mam že veliko izkušen. Nisem prišel na vrsto. Potem plačal in sem takoj na vrsti. Pod Bešičem je zzzs plačal vse storitve neomejeno. In čakalne vrste so se podaljšale.
SlobodaNE
16. 01. 2025 16.10
+3
Zakaj vedno več plačujemo tudi pod levimi vladami? Ne pozabimo kdo je tud začel s koncesijami takrat še ni bilo janezka
optimist11
16. 01. 2025 16.19
Saj s koncesijo ni nič narobe. Ta je lahko v veliko pomoč javnemu zdravstvu. Imam zobozdravnico koncesionarko (60% privat), enkratna , do zdaj še vsa dela opravila na plačilo zavoda. Ko pa rabiš kaj novega in hitro, pač plačaš.
SlobodaNE
16. 01. 2025 16.38
-1
Zakaj že koncesije? Da se preseravamo neki? Javno naj bo javno in pika.
Castrum
16. 01. 2025 16.45
@slonodane, vidiš, ti si eden redkih ki ne razume, da so koncesionarji del javnega zdravstva. Poduči se!
jank
16. 01. 2025 16.03
+0
Končno, da bo v veliki meri prekinjen tok denarja in znanja iz javnega v privatno. To je stanje, od katerega imajo bajnene zaslužke posvečeni in ki tudi demoralizira veliko večino skrbnih zdravstvenih delavcev. Škoda, da je tako dolgo trajalo pisanje tega zakona
SlobodaNE
16. 01. 2025 16.11
+4
Javno bi moralo biti skoz pod nadzorom, vemo zakaj je juga propadla,
optimist11
16. 01. 2025 16.30
-1
SlobodaNE
16. 01. 2025 16.34
+2
2mt8
16. 01. 2025 16.35
+1
EU ne vodi desnica, Von der Leyen je preoblečena levičarka članica globalistične Bilderberg in Davos agende.
SlobodaNE
16. 01. 2025 16.37
-2
Ales Ciril
16. 01. 2025 16.43
+1
Bistvena sprememba bo, ko se ne bo več preplačevalo dobaviteljem v zdravstvu. Ampak tu ta toksična vlada ni v treh letih storila čisto nič. To je bistvo problema, ne pa zdravnik, ki dela 10 ur mesečno pri privatniku.
optimist11
16. 01. 2025 16.49
-1
ja poglejte kdo vodi EU. V vladajoči garnituri sta tudi SDS in NSi.
Julijann
16. 01. 2025 17.03
V vladajoči garnituri so vsi slovenski poslanci! Od SD, GS ...
ZLATKO JAKLIN
16. 01. 2025 15.59
+3
Prevolnik Ruplova - nikarte ne hitite s trapastimi predlogi, raje čimprej kaj naredite, da heliport Ljubljana spet oživite. Odpuščen je bil vodja za varnost, a najbrž vsi vemo, da bi zaradi skoraj trimesečnega nedelovanja in laganja-prikrivanja javnosti, morale leteti višje rangirane glave - direktor KC-Jug in nenazadnje sama ministrica, saj je vedela za težavo. Vedno nasrka mali-majhen človek. Enega so pač morali potunkat-žrtvovati. Dajmo ljudem novo kost, da ne bodo preveč časa glodali eno in isto.
Mclaren
16. 01. 2025 16.02
+0
jank
16. 01. 2025 16.10
-1
To je eden izmed številnih simptomov, ki so se razrasli kot karcinom v javnem zdravstvu.
Mclaren
16. 01. 2025 15.54
-3
Dohtarji pa v jok in na drevo.
Dark Knight
16. 01. 2025 16.16
-1
optimist11
16. 01. 2025 16.33
+0
SlobodaNE
16. 01. 2025 15.53
+1
Ministrici je treba rečt da kar dobro dela. Če ni spet vse skupaj skrita privatizacija
Julijann
16. 01. 2025 15.50
+6
V redu. Sem večkrat peljal starša ali sosedo na kakšen pregled. Na specialistični v ambulanto bolnice. Pa se je včasih čakalo dalj časa na zdravnika. Tista napisana ura ni nič držala. In kako bo po novem? Enako. Dopoldan pregledanih par pacientov, mogoče popoldan kak več, ker bodo od teh dobili več plačano. In stanje bo tako kot sedaj.
jank
16. 01. 2025 16.09
+0
Kje je bil manjkajoči zdravnik? Ali je bil pri privatniki? Povsem mogoče. Lahko pa da je lenaril. Ta zakon zaostruje takšen neodnos.
fronc
16. 01. 2025 16.09
-2
Ne zavajaj, danes sem bil na UZ, točno na uro...
optimist11
16. 01. 2025 16.15
+2
Dolgoročno bi se moralo izboljšati. Če so sedaj namerno preusmerjali bolnike privatnikom, ker so potem tam lahko služili se bo to končalo. Res me zanima koliko zdravnikov bo šlo v privat ustanove, kjer so lastniki skladi, ki hočejo samo dobiček. Nadalje koliko bodo imeli rednega in študijskega dopusta....
Julijann
16. 01. 2025 16.15
+3
Fronc, jaz ti pa lahko zatrdim, da smo čakali tudi uro in več, ker, obvestilo sestre, je zdravnik zadržan na oddelku. Je bil tam ali ne, kdo pa ve. In lahko da bo tako tudi naprej. V dopoldanskem času. Bo pač popoldan bolj priden, če bo dodatno nagrajen. Sam veš, da imamo zdravnike z dušo in telesom in zdravnike.
Julijann
16. 01. 2025 15.45
+4
Kdaj se bodo pa učinki kaj poznali?
Mclaren
16. 01. 2025 15.54
+0
optimist11
16. 01. 2025 16.21
-1
Dark Knight
16. 01. 2025 15.44
-3
Zakaj točno gre levakom zasebno zdravstvo na kandelaber??
Julijann
16. 01. 2025 15.46
+4
Kot sem zasledil ima partner poslanke Svoboda zasebno prakso. Kaj pa sedaj? A bo on slučajno med izjemami, ki bodo lahko delali tudi na napotnico pacienta.
SlobodaNE
16. 01. 2025 15.54
+0
Ja nismo vsi privatniki. Ti si sam plačuješ?
Dark Knight
16. 01. 2025 16.16
+2
Levaki ste itak socialci. Mogoče je pa to razlog?
jagoda_f
16. 01. 2025 15.36
-1
Zakaj JZ ne deluje? Zakaj lahko zasebnik s koncesijo enakih posegov v enem dnevu opravi 10, v sistemu JZ pa 5-6? Zakaj se lahko v čakalnici radiološkega oddelka v javni ustanovi, kjer na vratih piše »čakalna doba za MR je 16 mesecev« zgodi, da zaposleni pride v čakalnico in vpraša »je še kdo za MR«??? Zakaj npr. v javnem zdravstvu ni posegov, ki so napredni in izboljšujejo zdravstveno stanje pacientov (npr. zdravljenje obrabe hrustanca z matičnimi celicami in ne takoj menjave sklepov ali naprimer nekaterih blokad – spinalne oz epiduralne blokade hrbtenice). Zakaj so potem zasebniki postavljeni v manj vreden položaj, a hkrati se teh storitev vsi poslužujemo? Ne bi bilo bolje trg sprostiti?
OrodniK
16. 01. 2025 15.55
+3
Seveda bi bilo, a potem se iz javnega ne bi več moglo dovolj pokrast!
jank
16. 01. 2025 15.58
+1
Odgovor ni enoznačen. V veliki meri pa je krivo prepletanje med javnim in zasebnim. Primer, ko te zdravnik iz javnega zdravstvene ustanove napoti na koncesionarja, greš k njemu in glej ga vraga, tam te sprejme isti zdravnik. Ali pa zdravnik te v javnem zdravstvu pošlje na MR in ti pove, kateremu koncesionarja naj greš, čeprav jih je več in celo bližje tvojemu domovanju. In še in še so primeri, ko je javno zdravstvo samo odskočna deska za zaslužke privatnega zdravstva in zaslužkarja dvo ali večživk.
optimist11
16. 01. 2025 16.23
+1
Po moje zdravniki sploh niso za popolno sprostitev. Oni bi predvsem radi obdržali obstoječi sistem. Zakaj pa tako vemo.
SlobodaNE
16. 01. 2025 15.33
+2
Tili zdravniki so res skor vsi desničarji, pa imajo šole?
SlobodaNE
16. 01. 2025 15.32
-1
Desni pa samo jok in stok karkoli naredijo je narobe
Dark Knight
16. 01. 2025 15.42
+1
kiropraktik
16. 01. 2025 15.21
+2
In kako dolgo bo veljal? Dolgo sigurno ne!
Slovenska pomlad
16. 01. 2025 15.19
+6
Toliko svobode in tako malo obveznosti,kot jo imajo dohtarji v J.S. pri nas,ni nikjer.
Xdata1
16. 01. 2025 15.01
+9
Pred sprejetjem tega zakona bi morali uvesti obvezno registracijo delovnega časa v javnih ustanovah. So zdravniki specialisti, ki že ob 9. uri iz javne klinike tečejo delat v zasebni sektor. Ministrica, potrebno je ločiti specialiste, ki opravijo vse delo v javnem sektorju in na mesec opravijo nekaj ur v zasebnem in tiste, ki so zaposleni v javnem samo zato, da so socialno zavarovani, prioriteta jim je zasebno, ne da bi v javnem naredili kar je treba. Kar se pa tiče podjemnih pogodb, naj bodo obdavčene za vse državljane enako. Povečajte jim pogodbeno urno postavko, ne pa da bo za njih posebno nižji davek. 🤔
Jon Bacek
16. 01. 2025 15.59
+1
jagoda_f
16. 01. 2025 15.00
+5
Rešitev je samo v tem, da se storitve, ki jih opravljajo zasebniki plačajo enako, kot, tiste ki se oprvijo zunaj Slovenije! Zakaj lahko za stroške zdravljenja, posegov, ki se opravijo npr. v AT, IT, HR zahteva refundacija s strani ZZZS, za tiste opravljene pri zasebnikih v SLO pa ne? In rešeno!
Primarij
16. 01. 2025 14.56
+2
Zopet dvoličnost, podzemne pogodbe bodo davčno razbremenitve, a vse ostale pa????!!!!
Teofil
16. 01. 2025 14.56
+3
Do specijalista prideš v dnevu ali dveh,napotnica je v desnem žepu zadaj.