Donald Trump je zvišal carine za Kitajsko na 125 odstotkov in obenem uvedel 90-dnevno zamrznitev carin za druge države.
"Zaradi nespoštovanja, ki ga je Kitajska izkazala do svetovnih trgov, zvišujem carino, ki jo Kitajski zaračunavajo Združene države Amerike, na 125 odstotkov, kar začne veljati takoj. Na neki točki, upajmo, da v bližnji prihodnosti, bo Kitajska spoznala, da dnevi izkoriščanja ZDA in drugih držav niso več vzdržni ali sprejemljivi," je dejal Trump.

Po tem, ko je več kot 75 držav stopilo v stik s predstavniki ZDA, da bi se pogajale o trgovinskih rešitvah,"in ker se te države na moje močno priporočilo niso maščevale ZDA na kakršen koli način, sem dovolil 90-dnevno zamrznitev in znatno znižano vzajemno carino v višini 10 odstotkov, kar prav tako začne veljati takoj," je še pojasnil na omrežju Truth Social.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je novinarjem pojasnila, da so se carine za Kitajsko zvišale, ker se je Peking nepremišljeno odločil za povračilne ukrepe. Po poročanju britanskega BBC je povedala tudi, da bodo ZDA nadaljevale s prilagojenimi pogajanji in da se bo raven carin med pogajanji znižala na vzajemnih 10 odstotkov.

Ameriški finančni minister Scott Bessent je dejal, da bodo države, ki se niso maščevale, nagrajene, med njimi sta tudi Mehika in Kanada. Dodal je, da 90-dnevna zamrznitev carin prinaša čas za nova pogajanja.
"Vse je predsednikova odločitev ... Kot sem rekel v preteklosti, nihče ne ustvarja vzvoda zase kot predsednik Trump,"je še dodal.
Borze skačejo
Tečaji delnic so po poročanju Associated Press poskočili. Ameriške delnice so v sredo na evforičnem Wall Streetu namreč dosegle enega najboljših dni v zgodovini.
S&P 500 je na poti do največjega enodnevnega odstotnega povečanja od leta 2020. Slednji je že kmalu po Trumpovi naznanitvi pridobil 3,2 bilijona dolarjev (2,9 bilijona evrov) vrednosti na borzi, ki jo je izgubil v zadnjih dneh.
Indeks 500 največjih ameriških podjetij S&P 500 se je oblikoval pri vrednosti 5456,90 točke, kar je 474,13 točke oz. 9,52 odstotka več kot ob začetku. Skrbi vlagateljev, da bi Trumpova trgovinska vojna svetovno gospodarstvo lahko potegnila v recesijo, so potonile.
Indeks Dow Jones je trgovanje sklenil pri 40.608,45 točke, kar je 2962,86 točke oz. 7,87 odstotka več kot v torek. Tehnološki indeks Nasdaq je pridobil 1857,06 točke oz. 12,16 odstotka in trgovanje sklenil pri 17.124,97 točke.
Po ublažitvi odnosov med Washingtonom in Ottawo je tudi kanadski TSX narasel za 3,78 odstotkov, potem ko je dan začel z 0,4-odstotnim padcem. Medtem se je mehiški IPC povečal za 2,90 odstotkov.
Nafta se je do konca newyorškega borznega trgovanja podražila. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte, ki bo dobavljena maja, je bilo treba odšteti 62,47 dolarja, kar je 2,89 dolarja več kot v torek, sod severnomorske nafte brent pa se je podražil za 2,79 dolarja na 65,61 dolarja.
Zvišala se je tudi cena zlata, ki se je v današnjem trgovanju na borzi v New Yorku podražilo za 116,90 dolarja oz. 3,91 odstotka na 3107,10 dolarja za 31,1-gramsko unčo.
Odziv Berlina
Kandidat za nemškega kanclerja Friedrich Merz je dejal, da pristop Evropejcev, ki se branimo enotno, deluje najbolje. Dodal je, da bi čezatlantske carine morale biti 0-odstotne, kar bi po njegovih besedah rešilo težavo.

V porastu tudi avtomobilska industrija
General Motors je pridobil 5,7, Ford 5,6, Stellantis pa 11,9 odstotka. Tesla se je dvignila za 14,1 odstotka.

KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.