računalništvo

Telekom Slovenije vsem uporabnikom omogoča gigabitne hitrosti optičnega interneta in uvaja napredne samodejne podnapise na NEO

17. 03. 2025 00.15

Telekom Slovenije je prvi v celoti vstopil v svet gigabitnih povezav, ob tem pa bo povečal hitrosti v svojem omrežju. Odslej paketi NEO nudijo gigabitne hitrosti, ob tem pa prinašajo prenovljeno uporabniško izkušnjo na vseh napravah, tudi na pametnih televizijah in internetu. Ob tem pa NEO omogoča brezplačno podnaslavljanje TV-programa, ki ga je Telekom Slovenije razvil s pomočjo dolgoletnih izkušenj z govornim upravljanjem NEO ter napredno umetno inteligenco, ki zna kakovostne podnapise zagotoviti tudi na programih, ki podnapisov sicer ne nudijo. S tem so TV-vsebine lažje dostopne tudi ranljivim skupinam, kar pozdravljajo tudi v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije.

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev

12. 03. 2025 12.59

Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja

07. 03. 2025 13.52

V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Barbarina kuharska strast se je rodila na kmetiji ob kuhanju z najboljšimi sestavinami

05. 03. 2025 09.59

Barbara Ribič je odraščala na kmetiji, kjer se je ob kuhanju z domačimi sestavinami rodila njena ljubezen do kuhanja. Kljub temu je pripravo jedi vedno dojemala kot hobi in je ubrala drugačno poklicno pot. Sedaj se veseli svojo strast deliti s širšim krogom ljudi, se učiti in rasti.

Informativni dnevi: 'To danes je še utrdilo mojo odločitev'

14. 02. 2025 07.36

Srednje šole so odprle vrata vsem, ki jih zanima nadaljevanje šolanja pri njih. Kljub snežnim razmeram so informativni dnevi dobro obiskani. Ker so osnovne informacije o programih lahko našli že na spletu, so radovedni osnovnošolci izkoristili ta dan za ogled prostorov, spoznavanje obšolskih dejavnosti in osebni stik s profesorji in dijaki. Informacije iščejo tudi bodoči bruci.

Bill Gates se je med študijem na Harvardu znašel v velikih težavah

10. 02. 2025 17.23

Bill Gates je kljub ogromnem uspehu v preteklosti pustil študij na Harvardu. 69-letnik je v svoji novi knjigi spominov, prvem delu trilogije, pisal tudi o težavah, s katerimi se je soočil med študijem. Filantrop je namreč obilo časa preživel v šolskem računalniškem laboratoriju, kar je pri odboru povzročilo sum, da prostorov ne uporablja zgolj za študijsko delo. Hkrati pa je pravila prekršil tudi zaradi tega, ker je na kampus pripeljal dve zunanji osebi.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'

05. 02. 2025 11.51

Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Starši dobavitelji petard svojim otrokom

20. 12. 2024 06.00

Z včerajšnjim dnem se je začela prodaja pirotehnike, a ne tudi petard, ki so prepovedane že 16 let. Kako torej pridejo v roke otrok? Bodisi iz Avstrije, kjer niso prepovedane, bodisi preko spleta, ki je z njimi preplavljen. Kot smo izvedeli na eni izmed ljubljanskih šol, pa jih kupujejo tudi starši. Policija je lani ugotovila 153 kršitev, v več kot 70 odstotkih so jih storili mladostniki.

Italijanski projekt superračunalnika s slovensko udeležbo do evropskega financiranja

10. 12. 2024 17.30

Italijanski projekt t. i. tovarne umetne inteligence, ki bo v Bologni nastal okoli novega superračunalnika, je bil skupaj s še šestimi tovrstnimi projekti uspešen na prvem roku razpisa Evropske komisije za financiranje s sredstvi EU. Pri projektu s petimi milijoni evrov soudeležbe sodeluje tudi Slovenija.

SDS bi v osnovno šolo uvedla računalništvo in informatiko

03. 12. 2024 17.30

Poslanska skupina SDS je pretekli teden v parlamentarno proceduro vložila predlog novele zakona o osnovni šoli, ki uvaja obvezni predmet računalništva in informatike, je povedal poslanec največje opozicijske stranke Andrej Hoivik.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

15. 11. 2024 19.58

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Za hekerskim napadom naj bi stali Rusi, za zdaj niso podali nobenih zahtev

25. 10. 2024 09.42

Informacijski sistem Univerze v Mariboru je zaradi obsežnejšega kibernetskega napada, ki se je zgodil v sredo zvečer, še vedno onesposobljen. Preiskava poteka. Po naših informacijah za obsežnim napadom stojijo Rusi z izsiljevalskim virusom, imenovanim babuk ransomware. Na univerzi do tega trenutka niso prejeli nobene zahteve napadalca po plačilu dekripcijskega ključa. Tudi škode še ni mogoče oceniti.

Kibernetski napad na Univerzo v Mariboru preiskuje tudi Policija

24. 10. 2024 08.55

Zaradi obsežnejšega kibernetskega napada so računalniške storitve Univerze v Mariboru trenutno delno ali popolnoma nedostopne, so zaposlene in študente obvestili iz računalniškega centra fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Univerza je v stiku z ustreznimi organi in IT strokovnjaki in se trudi vzpostaviti sistem. O kibernetskem incidentu so bili obveščeni tudi na SI-CERT in Policiji, kjer pravijo, da potekajo intenzivne kriminalistične aktivnosti.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Nobelova nagrada za fiziko letos za odkritja na področju strojnega učenja

08. 10. 2024 12.51

Nobelovo nagrado za fiziko bosta letos prejela ameriški znanstvenik John J. Hopfield in britansko-kanadski znanstvenik Geoffrey E. Hinton za temeljna odkritja in izume, ki omogočajo strojno učenje z umetnimi nevronskimi mrežami, je sporočila švedska kraljeva akademija znanosti. Njuno delo je bilo ključno za razvoj umetne inteligence.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo bo začasno vodil Boštjančič

07. 10. 2024 11.48

Po odstopu Emilije Stojmenove Duh bo ministrstvo za digitalno preobrazbo začasno vodil finančni minister Klemen Boštjančič, je sporočil premier Robert Golob. Kot je dejal, pogovore s potencialnimi kandidati za vodenje resorja še opravlja.

Najpogostejši glasovni ukazi so POP TV, MasterChef in Skrito v raju

11. 09. 2024 17.52

Glasovne ukaze uporablja več kot 90 odstotkov uporabnikov TV platforme NEO. Njihovi uporabniki namreč TV-vsebine primarno iščejo tako, da v slovenščini izgovorijo, kar želijo gledati. Iščejo lahko, na primer, po imenu igralca oziroma igralke, naslovu filma ali oddaje, po ključni besedi, športu ali dogodku, ki ga želijo gledati ... Največkrat uporabljen glasovni ukaz za menjavo programa je POP TV, uporabniki pa so največkrat z glasovnim ukazom zahtevali predvajanje oddaje MasterChef Slovenija, med serijami pa Skrito v raju.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev

27. 08. 2024 06.00

Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta

09. 08. 2024 07.18

Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

Slovenija v digitalnem zaostanku, koliko denarja izgubljamo?

16. 07. 2024 20.23

Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije. Da je stanje alarmantno, menijo tudi v Gospodarski zbornici in s prstom kažejo na Ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki da si postavlja povsem napačne prioritete, kot je denimo razdeljevanje prenosnikov. Kako odgovarjajo na ministrstvu in koliko denarja naj bi slovensko gospodarstvo vsako leto izgubilo zaradi digitalnega zaostanka?

Mladi mehanik: Najprej sem nosil orodje, nato držal luč

11. 07. 2024 13.03

Pragove srednjih šol bo prvega septembra prvič prestopilo 22.497 novopečenih dijakov. Dobra tretjina se je vpisala na gimnazije, preostali so izbrali srednje strokovne ali poklicne šole. Nič hudega ni, če mladostnik pri petnajstih letih ne ve, kaj bi rad počel v življenju, pomembno je, da je radoveden in se želi učiti.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem

18. 05. 2024 16.46

Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Na hackathonu zmagala aplikacija, ki pomaga najti najboljša javna stranišča

28. 04. 2024 16.40

Na 10. obletnici največjega slovenskega univerzitetnega hackathona so se znova izkazale tekmovalne ekipe, ki so v okviru 24-urnega maratona razvile širok spekter projektov, od spletnih in mobilnih aplikacij do iger in naprednih tehnologij, kot je strojno učenje. Zmagovalna ekipa je pripravila inovativno spletno aplikacijo, ki uporabnikom pomaga najti najboljša javna stranišča v bližini. Sicer pa so tekmovalci pripravili še pametno kolebnico, platformo, ki omogoča dostop do kakovostnih zapiskov in mentorjev in orodje za preprečevanje poplav, ki s pomočjo računalniškega vida zaznava ovire na slovenskih rekah.

Podjetja na mariborski fakulteti iskala potencialne nove kadre

20. 03. 2024 19.48

Na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko so znani po dobrem povezovanju z gospodarstvom, ne le na področju raziskovalne dejavnosti, kjer so prodrli celo v vesolje, pač pa so iskani tudi njihovi študenti in diplomanti. Več podjetij je danes obiskalo karierni sejem na fakulteti in opravilo razgovore s študenti. Gre namreč za poklice, ki niso iskani le v sedanjosti, ampak bodo tudi v prihodnosti.

Bodoči dijaki in študenti po informacije o nadaljnjem šolanju

16. 02. 2024 07.37

Na fakultetah, višjih in srednjih šolah potekajo informativni dnevi, kjer bodoči dijaki in študenti v živo in virtualno nabirajo informacije o nadaljevanju izobraževanja, izbiri in spremembi poklica ter razvoju kariere. Mladim so tako kot vsako leto tudi tokrat v pomoč študentske in dijaške organizacije. Informativni dnevi bodo potekali tudi v soboto.

Ravnatelji proti obvezni uvedbi pouka drugega tujega jezika

07. 02. 2024 12.36

V Združenju ravnateljev in pomočnikov ravnateljev predlagane rešitve v osnutku nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023–2033 ocenjujejo kot večinoma predhodno prediskutirane in že implementirane v predlog novele zakona o osnovni šoli. Večina članov medtem nasprotuje uvedbi obveznega pouka drugega tujega jezika v zadnji triadi.

Mladi programerji iz Srednje Evrope tekmujejo, kdo bo napisal boljši program

09. 12. 2023 21.00

Na fakulteti za računalništvo v Ljubljani ta vikend moči merijo najboljši mladi programerji iz Srednje Evrope. Študentje bodo preverili, kdo najbolje napiše program, ki reši zapletene naloge. Na takšnih tekmovanjih običajno ni trume navijačev, ki bi navijali za tekmovalce, pa bi v resnici morali biti. Ti mladi namreč tekmujejo v nečem, kar bo odločalo, kakšna bo naša prihodnost in tudi o tem, ali bo Slovenija držala korak z najbolj razvitim svetom. Nekateri podatki že kažejo, da na tem področju zaostajamo.