Dejstva

Starši dobavitelji petard svojim otrokom

Ljubljana, 20. 12. 2024 06.00 | Posodobljeno pred 31 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
69

Z včerajšnjim dnem se je začela prodaja pirotehnike, a ne tudi petard, ki so prepovedane že 16 let. Kako torej pridejo v roke otrok? Bodisi iz Avstrije, kjer niso prepovedane, bodisi preko spleta, ki je z njimi preplavljen. Kot smo izvedeli na eni izmed ljubljanskih šol, pa jih kupujejo tudi starši. Policija je lani ugotovila 153 kršitev, v več kot 70 odstotkih so jih storili mladostniki.

Kljub prepovedi, ki traja že 16 let, se petarde znajdejo v rokah otrok, mladostnikov. Kupijo jih preko spleta, čez mejo v Avstriji ali celo od sošolca. V Sloveniji jih ne moremo kupiti v trgovini. Lahko pa jih celo na družbenih omrežjih, kjer imajo posamezniki narejene profile samo zato, da prodajajo petarde, denimo z možnostjo prevzema v Murski Soboti ali v Ljubljani.

Prodajalce pirotehnike nadzirajo inšpektorji Inšpektorata za notranje zadeve. "Pojavljajo se določeni izdelki, ki so prepovedani, po domače rečeno petarde, ki so lep čas prepovedane in se jih ne sme uporabljati, posedovati, kaj šele prodajati. Če bi v trgovinah prišlo do take prodaje, takoj zasežemo in uvedemo prekrškovne postopke," pojasnjuje inšpektor Matija Remec. Lani so opravili 53 nadzorov. "Pozivamo, da se ne prodaja mladoletnim osebam. Tukaj dobimo nekaj pozivov vsake toliko. Ko je inšpektor v prodajalni, si tega ne privoščijo."

 Na tujih spletnih straneh – denimo čeških in poljskih – jih lahko kupi vsak, saj nihče ne preveri dejanske starosti kupca. "Odkar so meje odprte znotraj Evrope, ni problema v sosednjih državah kupiti petarde, ki so pri nas prepovedane. Res ne vidim potreb po črnem trgu." 

Najhujše se lahko zgodi pri nepravilni uporabi, netestirani ali spremenjeni pirotehniki, opozarja Remec. "Ni problem v pirotehniki, lahko se kupi, ampak vedno so navodila, da je treba z njo odgovorno ravnati in z zdravo pametjo. Ker potem ni poti nazaj, ko pride do težav."

Manj poškodb, več kršitev

Če je že poškodb, vsaj tistih, ki jih obravnavajo v UKC Ljubljana manj, pa je bilo vsaj lani v primerjavi z letom prej kršitev zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih precej več. Lani je policija odkrila 153 kršitev pri rabi pirotehnike. V 70 odstotkih so jih storili mladoletniki. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Gre za največ kršitev v zadnjih petih letih. Policisti so zasegli 14.100 kosov pirotehnike. Za primerjavo: to je 2,5-krat več kot leto prej. Globa zaradi nepravilne uporabe je od 400 do 1200 evrov. Razpon kazni za pravne osebe in podjetja pa je med 1000 in 50.000 evri.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Lani je bilo 33 primerov poškodovanja tuje lastnine. Poškodujejo koše za smeti, zabojne za smeti, poštne nabiralnike, vozila, sanitarije, stanovanja in varnostne kamere. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj preverjajo inšpektorji?

Inšpektorji preverjajo prodajno mesto, da je poskrbljeno za požarno varnost, da pirotehnika ni prosto dostopna, da je odgovorna oseba ustrezno usposobljena. Pirotehnika mora biti stalno pod nadzorom in tukaj je največ težav, pojasnjuje Remec.

Dobavitelji petard tudi starši

Kot smo izvedeli na Osnovni šoli Danile Kumar, petarde svojim otrokom kupijo tudi starši. "Vemo, da so starši dobavitelji, ki pobirajo naročila in otrokom dajejo, da oni trgujejo naprej," pojasnjuje pomočnica ravnateljice in učiteljica angleščine Andreja Hazabent. Kot družba nismo uspešni. "Na šolah velja red, v našem vrtičku imamo problem rešen, ampak se podpira, ali s strani staršev, ali potrošniške družbe, ki želi, da se čim več proda in da nekdo zasluži. Dokler samo šola teži, pa nimamo podpore staršev in družbe, smo osamljeni, ko stopimo skupaj, smo uspešni." Po mnenju Andreje Hazabent sicer večina učencev ve, kaj je prav, manjšina pa je včasih preglasna in zasenči večino, ki ve, kaj je prav. 

Vsako leto v decembrskem času na osnovni šoli učence preventivno ozaveščajo o pirotehniki. Dogaja se vnos petard v šolo, preprodaja, poskusi uporabe. "Otroci se o tem dogovorijo v šoli ali izpeljejo do konca v šoli, od tega, da nekje dobijo denar, potem trgujejo s tem, do tega, da zunaj kakšna petarda poči in da jih skrivajo v omaricah." V glavnem učencem najdejo petarde. "Se pa najdejo stvari v okolici šole, v kakšnih skritih kotičkih."

Prodaja in uporaba petard je prepovedana celo leto. Kaj pa je dovoljeno? Pirotehniko, katere glavni učinek je pok, je dovoljeno prodajati le med 19. in 31. decembrom, uporabljati pa od 26. decembra do vključno 1. januarja. Gre za pasje bombice, bengalske vžigalnice, vžigalnice s pokom. Prodaja pa je tudi starostno omejena – denimo pirotehnike F1 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 14 let. A prepovedano jih je uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic. Čez celo leto pa lahko poka, če se zraven zasveti. Dovoljene so namreč rakete, baterije, fontane. 

Šole v vlogi negativca

Alja Shaar, ki je ravno začela učiti tehniko in računalništvo na Osnovni šoli Danile Kumar, je presenečena, da kljub vsemu, kar družba že leta in leta sporoča glede petard, da so nevarne in nepotrebne, da se morajo učitelji ukvarjati z nerazumevanjem staršev. "Ne razumejo, kaj morajo sporočati otrokom, tudi mi kot ustanova dajemo isto sporočilo, hkrati moramo biti v vlogi negativca, policista, jih loviti okrog. Tukaj sem šokirana."  

Otroci pa, da to počnejo, ker iščejo adrenalin, kršijo pravila, se upirajo. "Trpijo živali, ljudje, ki ne marajo pokanja, imamo ogromno ljudi iz vojnih območij, za njih pok pomeni čisto nekaj drugega. "Tukaj moramo kot družba res vsi stopiti skupaj in vsi predajati isto sporočilo." 

Iz Ukrajine je v Slovenijo zaradi vojne pribegnila Natalia Romanchuk, zatočišče je našla v nastanitvenem centru v Postojni. Ob zvokih petard postane živčna. V Sloveniji je končno dočakala mir. V Ukrajini, pravi Natalia, je pirotehnika po novem prepovedana. Priljubljena je bila predvsem za novo leto, rojstne dneve in na dan neodvisnosti. "Mi potrebujemo mir in mir imamo v Sloveniji."

Prepuščeni ulici

Kako mladostnike prepričati, da ne uporabljajo pirotehnike? Plastični kirurg dr. Uroš Ahčan meni, da je težko mlade prepričati zgolj z apeli, zato apelira na družine, da si vzamejo čas za drug drugega, se odpravijo skupaj na izlet. "Samo, da niso prepuščeni ulici in raznoraznim pametnim nasvetom s telefonov, ki so zgolj v večji meri neka neumna izzivanja."

 Pri takih pacientih se zaveš, kakšno je v resnici življenje, dodaja Ahčan. "Ena napaka, en trenutek ali nespametna poteza lahko v hipu vse popolnoma spremeni. Iz nasmejanega fanta, polnega idealov, športnika, glasbenika, naenkrat postane poškodovanec s trajno invalidnostjo."

Ozaveščanje mladih pred prazniki je po mnenju Ahčana že preživet način. "Treba je izobraževati celo leto, ne zgolj par dni pred novim letom. Jim ponuditi možnost in rešitev zabave, jih povabiti na brezplačne oglede filmov v gledališča, na športne prireditve, organizirati ŠKL ..."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jon Bacek
06. 01. 2025 17.26
Petarde so biznis za prodajalce pirotehnike in tudi za kirurge ter izdelovalce protez za roke, oči,....
silkroad
20. 12. 2024 18.21
+3
Predlagam, da se na obrobju Ljubljane uvede poligon, kjer bi bilo dovoljeno pokanje skozi celo leto, vendar izključno na tem območju.
Kostorog
20. 12. 2024 16.08
+2
Postavite se zraven prodajalca in glejte koliko petard kupi samo naša zaščitena vrsta z socialnim denarjem, delat se jim ne splača vsaj tako pravijo, vodo in elektriko ne bi plačevali, zahtevajo samo pravice, dolžnosti nobene, ognjemet bo pa tak da se ga ne bi nihče sramoval.
Jimi1
20. 12. 2024 13.45
+0
Narodu pobrati denar da ha ne bodo zapravljali in pobrati petarde da v tem ne bodo uživali... Tipicno levičarstvo kjer imamo na drugi strani pa Jankoviča, Goloba, Tatjano Fink... ki vedo kako z denarjem. Odpuščeno jim je vse na račun naroda, 30, 4, xy milonov, samo da oni uživajo v življenju...
Uporabnik1921539
20. 12. 2024 13.34
+2
pokanje in smrad.Cemu?Res me zanima,naj mi nekdo razlozi,kaj pridobi oz kaj mu je vsec pri tem.Zanima me iz cisto cloveskega stalisca.
nogutsnoglorry
20. 12. 2024 13.02
sej so včasith tudi prodajali petarde in jih metali in je blo nekaj časa še dokaj kulturno, se pa spomnim tistih časov preden so prepovedali, mislim da je bilo zadnje silvestrovanje pred prepovedjo, je začelo za polnoč večina ljudi, ki so se zbrali v centru Kranjske Gore metati petarde po tleh in ljudje niso več vedeli kam se skriti, bilo je toliko petard da ko je počila ena je odneslo ostale še neeksplodirane med množico in so pokale povsod, prijateljici je skoraj počilo v obraz imela je srečo le nekaj ur je slabo slišala, česa takega nisem videl nikoli prej in na srečo nikoli več.
puspan
20. 12. 2024 12.50
+5
Svet v katerem živimo, je ponorel. Pa ne zaradi revščine, ampak preveč je vsega, mladina pa razvajena v brezdelnosti in lumparijah.
TVmindcontrol
20. 12. 2024 12.37
+0
Uh spet so starši kriminalci. Ti ti neodgojena družba. Medtem je pa večina politikov in elite na kokainu in pomirjevalih, ki fino financirajo podzemlje
nogutsnoglorry
20. 12. 2024 12.58
+1
tudi ti politiki so imeli svoje starše, ki so jih tako vzgojili
nogutsnoglorry
20. 12. 2024 13.05
+4
mešate jabolka in hruške, če politiki delajo štalo, ne pomeni da lahko štalo delaš tudi ti, bodi raje vzgled družbi, ne pa da zagovarjaš svoja slaba dejanja ker lihtko vsi okol tebe kradejo
Oliguma
20. 12. 2024 12.09
+5
Nabavljajo petarde..hladilnik pa prazen..
NLKP
20. 12. 2024 11.36
-1
V vsem svojem dolgem življenju ne vem in nikoli slišano, da bi kdo komu zasedel petarde ali bilokatero pirotehniko...
Cupko
20. 12. 2024 11.09
+4
Ne razumem ljudi, ki kupujejo petarde in ostale pirotehnične zadeve. Najprej so tu resne poškodbe in konec koncev zadeve niso poceni. To bi bilo potrebno prepovedati, kršitelje pa izdatno kaznovati. Ob prihajajočih praznikih je ponekod, kot na fronti!
Mr Nobady
20. 12. 2024 11.02
+1
Bom na spletu kupil par petard, samo take da imajo vžigalne vrvice, so precej bolj varne.
Mr Nobady
20. 12. 2024 11.01
+3
Joj kakšen problem so petarde, joj vsaj ena amputacija na leto.. Še dobro da potem ne obstajajo vojne in vojska in oboroževanje in vojaška služenja in podobno.... samo malo, ampak obstajajo te zadeve in vsako leto gre več denarja za to, zakaj pa potem ne vihate nosov na te zadeve?
katalizatorček
20. 12. 2024 11.00
+7
V večini primerov kupi petarde fotr pa da sinu in se hvallijo z brezveznim pokanjem,ko nekomu roko odtrga pa isti ti pravijo kako nima pojma ,jaz pa imam .Sam ego jih je in to je definitivno nemogoče ustavit,zakaj pa ne,samo pokajte v nezavest,samo enkrat se živi.
veneti
20. 12. 2024 10.50
+6
Jaz osebno sem za prepoved. To ni neka tradicija ali podobno. Boli me pa če se bo par Balkancev razburilo ker svojim otrokom ne morejo kazati kako alfa samci iz juga pokajo pirotehniko.
Rookoko
20. 12. 2024 10.48
+3
Prohibicija nikoli v vsej zgodovini ni zmanjšala porabe... le nadzora je bilo manj. Učiteljice in ukrajinke niso dobre sogovornice glede tega... morda se ukrajinka lahko preseli v Avstrijo...
Berdem
20. 12. 2024 10.39
+8
Med vojno v BIH so v Velenju najbolj pokali ravno ti, ki so iz te bivše republike?!
Osatec
20. 12. 2024 10.35
+2
To pa je stvar, ki je absolutno ne razumem, torej, da starši nabavljajo petarde za svoje otroke. Namreč, če bi bila stvar samo prepovedana in neškodljiva, bi popolnoma razumel, ampak gre za izredno nevarno in zelo škodljivo zadevo, še posebej, ker jo potem otroci "nadgrajujejo". Res ne vem, kam smo prišli, no!!
Banion
20. 12. 2024 10.28
+4
žalostno je kaj vse starši ponudijo otrokom, če se potem otroku kaj zgodi je kriv cel svet le oni ne. Ni samo pri petardah tako, tudi razni e skiroji in drugo, žal nekateri starši preko otrok sproščajo svoje frustracije.
oježeš
20. 12. 2024 10.23
+3
Če že starši nimajo pameti, kako naj jo imajo otroci. In to se iz generacije v generacijo le slabša.