Dejstva

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

Ljubljana, 24. 10. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
579

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Na osnovni šoli Vavta vas so ostali brez učitelja matematike, računalništva, razrednega pouka ter športne vzgoje. Kot pravi ravnateljica Sabina Erjavec, "ne morejo vsakega pobrati s ceste". "Ni vsakdo za poučevanje. Se bo dolgoročno kakovost šolstva bistveno zmanjšala. Vemo, kaj to posledično pomeni za pridobivanje poklicev, za gospodarstvo in vse ostale dejavnosti, ki so sestavni del družbe." Na šoli imajo 403 učence v 18 oddelkih in 89 zaposlenih. V septembru se na razpis za razredni pouk za nedoločen čas ni prijavil nihče. 

Septembra so imeli več kot 400 ur nadomeščanj. "Učitelju za fiziko in tehniko smo dodelili poučevanje enega razreda matematike v osmem razredu." Nekaj let nazaj so imeli pet učiteljev matematike, zdaj imajo samo enega. Že nekaj časa učiteljica razrednega pouka Bogdana Hočevar in pomočnica ravnateljice poučuje matematiko v šestem in sedmem razredu. Dopoldne poučuje, popoldne pa organizira pouk. "Ker nisem učiteljica matematike, mi vzame več časa za pripravo, za popravljanje. K sreči imam kolega matematika, ki mi pomaga." Ne spomni se, kdaj je nazadnje delala samo osem ur. Na pouk se pripravlja doma, ker v šoli nima časa. Računalniške predmete pa poučuje računalničar, ki po izobrazbi ni učitelj računalniških predmetov. 

Najbolj na udaru so naravoslovni predmeti: matematika, fizika in računalništvo. "Slovenski šolski sistem je v izjemno globoki kadrovski krizi zaradi pomanjkanja ustreznega kadra v takem obsegu, ki ni bil zaznan nikoli v zgodovini šolstva. Ta kriza ne bo izzvenela, saj je pregloboka," opozarja ravnatelj OŠ Mengeš Sašo Božič. Slovenski šolski sistem navidezno deluje zgolj zaradi zaposlovanja neustreznega kadra, pomoči vzgojiteljev in učiteljev, ki bi se že lahko upokojili, ter preobremenjenosti obstoječih kadrov.

Samo dve šoli na Notranjskem nimata težav

Ravnateljica OŠ Rakek Anita Knez je zadnji dve leti kadrovala tudi po 12 učiteljev. Izmed 17 osnovnih šol na Notranjskem samo dve nimata težav s kadrom, pojasnjuje kot vodja aktiva notranjskih ravnateljev. "Če smo ravnatelji leta 2011, 2012 imeli na razpisih po 30, 50, celo 70 vlog, sedaj sta to ena ali dve, če sploh." Šolo vodi 15 let. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Javnosti sporoča, da se lahko zgodi, da kmalu ne bo več nihče poučeval. "Daš razpis, se nihče ne javi. Učitelji odhajajo v gospodarstvo, v tujino, nekdo raje dela prek s. p.-ja, pa še malo dopoldne v trgovini, ker več zasluži. Bomo otroke odpeljali na svoje domove in jih poučevali? Nekdo bo moral prevzeti odgovornost za to stanje." Knezova s prstom kaže na ministrstvo za izobraževanje in sindikat. 

Učitelj športne vzgoje uči tehniko

Na osnovni šoli Otočec učitelja tehnike nadomešča učitelj športne vzgoje, fiziko pa inženirka iz Bosne, ki živi v Sloveniji. Po besedah ravnatelja Mateja Šiška jih je lani rešila učiteljica Arnela. "Od začetka je bilo malo težav z jezikom, to se počasi ureja. Ni ustrezna, bomo prisiljeni v naslednjih letih iskati kader. Smo pa hvaležni, da sploh imamo nekoga, ki je strokovnjak, da nam pomaga." 

Težavo so imeli tudi pri učitelju glasbe, zdaj jo poučuje Sandra Baškovič, študentka na akademiji za glasbo.

'Nikoli nisem mislila, da mi ne bomo dobili dela'

Letošnje šolsko leto je šokiralo direktorico ljubljanskega šolskega centra Nives Počkar. Največ težav imajo z učitelji matematike in strojništva. "Nikoli nisem mislila, da mi ne bomo dobili dela, ampak to, kar je letos, je pa nezaslišano." Center združuje pet šol, 240 zaposlenih in 2000 študentov, učencev in dijakov. Pomagajo si s študenti, imajo jih osem. Delajo si bazo kadra za naprej. "To je pameten pristop, če hočeš vzgojiti kader." Prednost dajejo študentom, ki so že poučevali. Če ne znajo slovenskega jezika, ni možnosti, da kandidati stopijo v njihov sistem. 

Na škofjeloški gimnaziji imajo ves kader s primerno izobrazbo in ne krčijo pouka, iščejo pa računovodjo, je pojasnil ravnatelj Jože Bogataj. Po besedah ravnatelja Aljoše Ermana na Gimnaziji Jesenice nimajo učitelja, manjka jim tudi delna zaposlitev učitelja fizike. Dva oddelka pokriva ravnatelj sam, delno pa absolvent magistrskega študija fizike. To je tudi edini študent, ki dela pri njih. "Doslej v gimnazijah nismo imeli problemov s kadri, a očitno je val pomanjkanja sedaj že tako visok, da ga čutimo tudi v gimnazijah in bo naslednja leta nemogoče zagotoviti dovolj učiteljev za normalno delovanje šol." 

Grozljiva je slika, tako ravnateljica OŠ Lava Celje Marijana Kolenko, ko manjka na dan tudi po sedem ali več učiteljev. "Obremenitve učiteljev, ki delajo, so zdaleč prenormirane in se bojimo, kdaj bodo tudi ti izostali. Posegamo tudi na področje, da združujemo po dva oddelka, da sploh lahko izvedemo pouk za vse učence. Študentov trenutno ni mogoče dobiti za matematiko, fiziko, svetovalno delo in še kakšen profil, pomeni, da smo v veliki krizi. Izpostavljam še najpomembnejše dejstvo, da nam bosta znanje in kakovost znanja še bolj padli in to zdaj, ko vemo, da imamo težave na vseh področjih pismenosti."

Na novomeškem šolskem centru imajo od 310 strokovnih delavcev štiri učitelje, ki nimajo ustrezne izobrazbe za predmete, ki jih poučujejo. Med temi področji sta npr. kemija in matematika. Po besedah ravnateljice Aleksandre Valančič z OŠ Poldeta Stražišarja Jesenice je kadrovska stiska za otroke s posebnimi potrebami velika. Primanjkuje strokovnega kadra: specialnih in rehabilitacijskih pedagogov, psihologov, logopedov in socialnih pedagogov.

V povprečju lani 2599 evrov

Po mnenju Nives Počkar moramo dvigniti plače učiteljem, predvsem začetnikom. Drugi ukrep pa, da je pozitivno sporočilo javnosti o poklicu učitelja, ker zdaj poslušamo samo negativne. "Učiteljev poklic je lep, sicer zahteven. Mora biti pa ustrezno plačan. Pri nas pa je še vedno ogromna razlika med javnimi uslužbenci, ki delajo v zdravstvu ali v šolstvu."

Plača učitelja na začetku kariere znaša 1669 evrov bruto. Ministrstvo napoveduje, če bodo pogajanja uspešna, se bo plača postopoma do 1. januarja 2028 dvignila za štiri razrede. Tako bi po trenutni plačni lestvici učitelj začetnik prejel dobrih 283 evrov bruto več. Predavatelji višjih strokovnih šol, srednješolski in osnovnošolski učitelji so lani v povprečju zaslužili 2599 evrov bruto, letos do julija pa 2697 evrov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Neučinkoviti ukrepi ministrstva?

Ravnatelji opozarjajo, da so dosedanji ukrepi ministrstva neučinkoviti. "To niso ukrepi, ki jih šole potrebujemo tukaj in zdaj," meni ravnateljica OŠ Vavta vas. Kaj napoveduje novi minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj? Logaj izpostavlja ukrepe, ki jih je ministrstvo že sprejelo: možnost zaposlitve za nedoločen čas in triletno obdobje, da se dokvalificirajo. Drugi ukrep je štipendiranje za pedagoški poklic. Kvoto razpisanih štipendij so povečali. 

Razume ravnatelje, a pravi, da na področju zagotavljanja kadrov ni čarobne palice. "Eden od dobrih ukrepov, za katerega si lahko obetamo, da se bo prijel in bo veljal po novem letu, je odprava anomalije v plačnem sistemu za učitelje začetnike, da bodo na začetku karierne poti bolje stimulirani kot sedaj." Tokrat se je na razpis za štipendijo prijavilo 300 kandidatov, nazadnje pa 46, kar po Logajevo kaže, da ukrepi delujejo. Načrtujejo sodelovanje s šolami, da bi študente že med študijem vključevali v šole, da spoznajo utrip dela učitelja. 

Priznava, da ga trenutno stanje skrbi. Meni, da je v bodoče treba razmišljati tudi o usposobljenosti učiteljev za bolj interdisciplinarni pristop. Teče tudi prenova pedagoških študijskih programov. 

Vpis na drugo stopnjo upada zadnjih pet let

Število vpisov na pedagoške programe druge stopnje upada zadnjih pet let. Če se je v šolskem letu 2020/2021 vpisalo dobrih 2600 ljudi, se jih je v letošnjem dobrih 600 študentov manj.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po izkušnjah s terena in pogovorih z ravnatelji osnovnih in srednjih šol kaže, da se interes za poučevanje pri mladih zmanjšuje, pravi dekanja Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar. "Ravnatelji nas pogosto kontaktirajo, da med absolventi na pedagoški smeri poiščemo primerne kandidatke ali kandidate, ki bi lahko pri njih učili. Gre za širši družbeni problem, ki ni prisoten le pri nas, povezan pa je z ugledom učiteljskega poklica in močjo oziroma pomanjkanjem moči učiteljev ter odklonilnim odnosom družbe do znanja." To pa ne velja za študij: večjega upada vpisa na pedagoške študijske programe ni zaznati, se pa ti diplomanti praviloma raje zaposlujejo na drugih delovnih mestih.

Danes v 24UR Dejstva o kritičnem pomanjkanju matematikov. Kdo vse je stopil v vlogo učitelja matematike? In kakšne so ocene glede pomanjkanja učiteljev, poslabšanje za več kot tretjino?

Pod povprečjem OECD

Koliko javnih sredstev država nameni izobraževalnim institucijam, je pomemben kazalnik, kako pomembno je zanjo izobraževanje. Slovenija je leta 2021 namenila za izobraževanje 9,1 odstotka javnih sredstev iz proračuna (vključno z raziskovalno in razvojno dejavnostjo). 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na ravni OECD pa so države namenile v povprečju 10 odstotkov. Financiranje izobraževanja iz javnih proračunskih sredstev je v Sloveniji manj stabilno, kot to velja za države OECD. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (579)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
12. 01. 2025 17.46
Vsega tega je kriv bivši šolski minister Gaber. Ta je ponižal učitelje in jim odvzel pravico vzgoje učencev. Učencem pa je dal vse pravice, le dolžnosti jim ni naštel. Če učitelj nima avtoritete, je za učence tarča zasmehovanja. Zato učitelji zapuščajo šolstvo in se prekvalificirajo v druga dela.
zhadum
25. 11. 2024 11.11
Zvišajo naj plače. To je to.
SlobodaNE
11. 11. 2024 18.44
Razpad sistema? Dolgo je veljalo da imamo Slovenci zelo dober sistem, pa vsak tujec ki pride sem to teorijo takoj ovrže
VoxP
05. 11. 2024 21.00
Kaj pa če bi uvedli ameriški način????? Plačan si za tiste mesece ki delaš - čas počitnic ne gre na breme države - a bi se še tako jokali kako vam gre slabo?
Sickk 2
25. 10. 2024 14.26
+4
Najvecji problem v drzavi so place. Vrjtn ne samo u drzavi, kr pousod..pr uciteljih je pa problem se ta, k nimajo vec nobenih pravic. Otroci, ucenci lah delajo kar hocjo, ti ga pa ne smes niti vec grdo pogledat. Tuki je najvecji problem, ker ni vec avtoritete...
brusilec
25. 10. 2024 09.03
+5
zafuran univerzitetni sistem.. naše študente je treba uničit, jim vzet voljo do življenja.. samo da lahko potem uvozimo vprašljiv kader iz juga.. vse to naredijo prfoxi ki strašijo po tistih hodnikih že desetletja in dokazujejo svojo pomembnost z procenti usipa..
Janez23
25. 10. 2024 08.25
+0
Ne razumem zakaj ne bi smela fiziko poučevati inženirka iz Bosne, saj je tudi polovica ali še več učencev iz Bosne in Kosova. Tistih nekaj slovenskih učencev, se naj pa v znak dobre integracije nauči albansko in bosansko, saj je pogosto pogoj za zaposlitev v javnem zdravstvu, šolstvu, vrtcih, upravnih enotah ravno znanje albanskega jezika. Levičar pleše, za Slovenijo se mu je.....
Morgoth
25. 10. 2024 08.33
-3
brusilec
25. 10. 2024 09.20
+1
ja, zadnje dve leti so levicarji vse zafural? v zadnjih dveh letih se je pokazal da smo desetletja delali narobe, in zdej smo kjer smo.. delavcev ni, šolstva ni.. laufa samo javna uprava in zapiranje tovarn.. tam,.. emo celje je naslednja,
Paulus80
25. 10. 2024 08.14
+3
Ne vem kdo rabi 89 zaposlenih za 403 učence?! Šola ni socialna ustanova. Če se protačun razdeli na toliko zaposlenih ni čudno, da plače niso stimulativne. Glede primerne izobrazbe pa sem videl dosti učiteljev s pedagoško izobrazbo, ki so zgrešili poklic in dosti takih s strokovno (matematiki, tehniki), ki so znali učit in naučit ter pri tem imeli avtoriteto.
janimir
25. 10. 2024 08.09
+4
Matematika ni problem. Ko je treba dvigniti cene zaradi višjega vhoda surovin, materialov, višjih plač za v povprečju 10 %, vsi podražijo za 30 - 40 %.
janimir
25. 10. 2024 08.07
+7
Milijarde socialcem, imigrantom, lenuhom pa deli neuspešen prodajalec sesalcev, gospodarstvo pa vodi trgovec. Kje je problem ?
amarena50
24. 10. 2024 21.58
+4
Kot zmeraj. Najprej zdravniki, potem učitelji, potem vzgojitelji. Če bi pa dvignili plače, bi jih pa bilo naenkrat dovolj.
optimist11
24. 10. 2024 21.42
+3
Pa kaj je naloga ministrov in državnih sekretarjev. Cilji za BODOČNOST. Kaj, kje, s kom, s čim...Zakaj mora priti do tako velikega problema preden se zganejo???Odgovornost??? Kako lahko taki nesposobneži učijo na fakultetah???....
fljfo
24. 10. 2024 21.36
+4
MatematikO ponekod nihče. Niti slovenščine očitno že dolgo nazaj nihče ...
avgust.
24. 10. 2024 21.27
+0
To bi morali novinarji opozarjati že davno, ne šele potem, ko komentatorji do neba vpijejo o stanju, do katerega je pripeljala vlada Goloba, ki ste jo tu kovali v zvezde, sedaj pa očitno obrnili ploščo. Kdaj se boste zbudili glede zdravstva. Katastrofa od novinarstva.
optimist11
24. 10. 2024 21.44
+3
V dveh letih so nastali problemi v zdravstvu, šolstvu...Saj nisi resen.
avgust.
24. 10. 2024 21.57
+1
So, ker v zadnjih dveh letih učitelji in medicinsko osebje ter zdravniki zaradi odnosa te vlade množično odhajajo in se zaposlujejo v trgovinah za več denarja in manj odgovornosti. No, zdravniki v tujini in zasebnikih, za ostale pa velja. Popolnoma napačno so ocenili situacijo, ignorirali mesece stavk in to so posledice te vlade. Se je pa enormno veliko vlagalo v energetiko in še jim ni dovolj.
Sickk 2
25. 10. 2024 14.24
+2
Tako je optimist. Te desne bu da le ti ne itak ne vidjo metra pred sabo. Za use je kriv golob. Razpad sistema se je po njihovo zaceu s prihodom goloba, pod ivanom pa prva svica zgleda, med in mleko...
Primož Roži? 1
24. 10. 2024 21.20
+0
To stanje je posledica vseh vlad,spoh janševe,Golobova vlada(ozJankovićeva)pa temu žal ni kos
Iqos
24. 10. 2024 21.52
+1
Tile zadnji so najmanj krivi za vse kar je bilo prej najbrž z namenom in neznanjem vladanja povzročeno.
aijtfia
24. 10. 2024 20.53
+2
Evo vam Štruklja in Svizca, sem vedel, da to ne more trajati večno.
diceman
24. 10. 2024 20.45
Lion90
24. 10. 2024 20.40
+3
Vazno da grejo uciteljem place gor za 150 neto, poslancem in ravnateljem pa 3.000 haha
Lion90
24. 10. 2024 20.39
+3
Komu se se v ljubljani splaca delat pod 2.000 neto?
silkroad
24. 10. 2024 20.39
+6
Nič bat, bo fajonka pripeljala arabske raketne znastvenike in doktorje učitelje in vse se bo uredilo