projekt Life Lynx

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?
23. 03. 2024 18.41
Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

Na lovu za risi in njihovimi sledmi: nam jih je uspelo rešiti?
24. 01. 2024 19.18
Še pred nekaj leti je kazalo, da bodo risi pri nas izumrli, zdaj pa se je število risov, predvsem po zaslugi projekta Life lynx, podvojilo. A sedemletni projekt se že čez dober mesec končuje. Za zdaj pa kaže, da je največja evropska mačka pri nas rešena. Pa je res? Na Gorenjskem risi s svojo dobro reprodukcijo in celo zadrževanjem nad gozdno mejo rušijo do zdaj pridobljeno znanje. K nam po nasvete prihajajo tudi lovci in naravovarstveniki iz sosednjih držav. Avstrijski se je pridružila tudi naša ekipa, še prej pa poskusila risje sledi iskati na ne ravno zavidljiv način.

Goru postal dedek: posnetek razposajenih vnučkov
21. 09. 2023 09.49
Prikupen posnetek prikazuje samico risa s tremi razposajenimi mladiči. In mladiči so vnuki Goruja, prvega 'romunskega priseljenca', ki je v Slovenijo prišel reševat populacijo risov, in njegove izbranke Teje.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00
Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Ris Lukaš kot na modni pisti zakorakal na prostost
19. 04. 2023 17.10
Slovenske Alpe, natančneje gozdnata planota Jelovica, imajo novega prebivalca. Na svobodo iz obore, kjer se je prilagajal na tukajšnje razmere, so lovci izpustili risa Lukaša, ki ima pred seboj izredno zahtevno nalogo: stopiti mora v velike čevlje izgubljenega risa Zoisa, osvojiti naklonjenost risinje Aide ter z naraščajem zaščititi našo populacijo risov pred izumrtjem. Kar zahteven zalogaj za odraslega samca, ki pa očitno ne čuti pritiska, saj je ogrado zapustil počasi, elegantno, pred odhodom v gozd pa za nekaj trenutkov kot maneken poziral zbrani množici.

Vesna, Vitek, Vlašek, Štefa, Arpad, Reška: pred 50 leti so se k nam vrnili risi
02. 03. 2023 06.00
Pred natanko 50 leti so lovci in gozdarji v naše gozdove ponovno naselili rise. Šest živali so pripeljali iz Slovaške in jih v večernih urah 2. marca 1973 izpustili iz obore v kočevske gozdove, kamor so se risi vrnili po kar sto letih. Ta veliki naravovarstveni podvig se je izkazal za enega najuspešnejših v Evropi, saj se je populacija številčno okrepila in risi so se razširili tudi v sosednje države, pravijo pri projektu Life Lynx. Potem pa se je začel nov zaton ...

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?
14. 01. 2023 10.18
V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Družinska 'drama' na Snežniku: risa Blisk in Katalin sta oče in sin
17. 05. 2022 15.20
Iz svoje ograde v gozd se je bliskovito pognal že deveti iz Romunije v Slovenijo in na Hrvaško doseljeni ris. Šestletni samec Blisk je dobil svoje ime, ker se tako bliskovito požene na svojo hrano, mogoče pa bo prav tako bliskovito poskrbel za nov naraščaj in s tem za ohranitev populacije. So pa genetske analize pokazale, da je Blisk oče iz Romunije leta 2020 priseljenega risa Katalina.

Kaj se zgodi, ko nepovabljeni gostji prideta po risov plen?
29. 03. 2022 15.59
Zahvaljujoč projektu LIFE Lynx, imamo v naših gozdovih kar nekaj fotopasti, ki v svoj objektiv ne ujamejo zgolj risov, pač pa tudi druge gozdne živali. Tokrat se je v gozdu, kjer ima svoj teritorij ris Katalin, odvijala prava basen. Namreč, Katalin je uplenil srno in plen skril pred ostalimi gozdnimi plenilci, a ne za dolgo. Kmalu sta na gostijo prišli dve nepovabljeni gostji.

Prvi gorenjski naraščaj: risinja Aida ima tri mladičke
25. 08. 2021 12.48
Pohodnici z Gorenjske sta sredi avgusta ob gozdni poti na območju Jelovice opazili risinjo in tri risje mladiče. Strokovnjaki projekta LIFE Lynx so potrdili, da se je risinja Aida takrat zadrževala na tem območju. Glede na podatke, pridobljene s pomočjo njene telemetrične ovratnice, so mladiči stari dober mesec dni.

Julija, Lenka in Tris – novi prebivalci pokljuških gozdov
28. 04. 2021 18.24
Po Jelovici še ena gorenjska planota dobiva sveže risje gene iz Slovaške in Romunije, ki bodo pomagali ohraniti in razširiti populacijo te redke zveri. Narava in risi imajo svoje posebnosti, a člani projekta LIFE Lynx upajo, da bo trojica v Triglavskem narodnem parku ustvarila ploden ljubezenski trikotnik.

Mladiča risinje Teje: spol še ni znan, Goru pa mora opraviti 'test očetovstva'
29. 11. 2020 07.00
Kot smo že poročali, je fotopast ujela risinjo Tejo in njena dva risja mladiča. To je izredno razveselilo člane projekta LIFE Lynx, katerega cilj je reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem. Čeprav sklepajo, da je njun oče Goru, za to potrebujejo še genetske dokaze, ki pa jih je pri risih zelo težko dobiti. Za trden dokaz očetovstva potrebujejo genetske vzorce, ki pa jih je pri risu izredno težko dobiti. Največ možnosti je v času snega, saj lahko takrat risom sledijo in v snegu poberejo vzorec urina, iztrebka ali dlake.

Spoznajte nova risja mladiča: Ljubezen med Tejo in Gorujem se nadaljuje
26. 11. 2020 11.18
Foto past je ujela spodbudne prizore risinje Teje z novima mladičema, ki kažejo, da smo na dobri poti k rešitvi risov v Dinaridih pred izumrtjem. Zdaj verjetno že vsi poznamo Goruja, ki so ga v naše gozdove izpustili z namenom, da reši populacijo. In Goru je pri prenosu svojih genov v dinarsko populacijo zelo uspešen.

Fotopast na Kočevskem v objektiv ujela risinjo z mladičem
10. 11. 2020 17.47
S Kočevskega prihajajo pozitivne novice, saj je fotopast, s katero v projektu LIFE Lynx spremljajo rise v Sloveniji, ujela risinjo z mladičem. Ob tem dodajajo, da je možno, da je mladičev celo več, ker jih ima risinja lahko do štiri. Ker pa imajo mladiči le 50 odstotkov možnosti, da preživijo prvo leto, bo morala samica za to trdo delati, pojasnjujejo.

V naravo izpustili 'tretjega' risa Borisa: ime so mu izbrali šolarji, ki so ga pričakali
28. 05. 2020 12.42
V Loškem Potoku so v naravo izpustili risa Borisa. Risa so iz Romunije v Slovenijo pripeljali 30. aprila in je nato dobre tri tedne preživel v obori v Loškem Potoku, kjer se je prilagajal na svoje novo okolje. Boris je tretji ris od najmanj desetih, ki bodo v naslednjih štirih letih izpuščeni v Sloveniji v okviru projekta za rešitev Dinarsko–JV alpske populacije risa pred izumrtjem, LIFE Lynx. Dva risa od skupno štirih so že izpustili tudi na Hrvaškem.

Kleptoparazitizem: medvedka z mladičema ukradla plen risu Martinu
28. 05. 2020 10.25
Ris Martin, ki so ga leta 2018 na Hrvaškem rešili, ko je bil še mladič, se rad zadržuje tudi na slovenskem ozemlju. Tokrat so ga posneli, kako si je shranil svoj plen, a je žal kmalu ostal brez njega. Njegovo pojedino je tokrat ukradla medvedka z mladičema, ki je risa presenetila med zakopavanjem plena in ga pregnala stran.

Ujeli 'slovensko' divjo mačko, ki je tavala po Turopolju na Hrvaškem
07. 01. 2020 12.54
Potem ko je turopoljske domačine presenetila novica, da so na njivah opazili afriško mačko, ki je pobegnila lastniku iz Slovenije, je zdaj potepinka le v varnih, strokovnih rokah. Lova sta se lotila hrvaška veterinarja, ki sta zatrdila, da je z živaljo vse v redu in da že sprejema bližino človeka.

Risu Goruju prija teritorij risinje Teje
21. 06. 2019 10.47
Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo. V Sloveniji so v naravo izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa risa Doruja. Oba sta opremljena s telemetrično ovratnico, s pomočjo katere spremljajo njuno gibanje in ugotavljajo, kako se počutita v naših gozdovih. Trenutno sta oba na območju Slovenije.

Lovci in policisti v boj proti krivolovu
21. 05. 2019 16.15
Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki prejšnji teden pričeli z doseljevanjem populacije. Lovci so v Loškem Potoku v naravo spustili prvega risa Goruja iz Romunije. Za uspešno izvedbo projekta je pomembno, da živali ne bodo ogrožene zaradi krivolova. Zato so lovci za policiste pripravili izobraževanje in jih usposobili za odkrivanje in ukrepanje v primeru tovrstnih kaznivih dejanj.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov
15. 05. 2019 12.23
Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Risu grozi vnovično izumrtje: v Sloveniji jih živi le še približno 20
11. 06. 2018 09.09
Prvič praznujemo mednarodni dan risov. Ta največja divja mačka velja za ogroženo vrsto tudi v Sloveniji in brez človeške pomoči ji grozi vnovično izumrtje. Da bi dvignili zavest o risih, so v ljubljanskem živalskem vrtu pripravili Teden risa. Trenutno v Sloveniji živi zgolj še 20 risov.

Zakaj je pomembno, da v naših gozdovih živijo risi, volkovi in medvedi
08. 05. 2018 06.00
Miha Krofel, raziskovalec in profesor na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani je svoje (poklicno) življenje posvetil divjim zverem.

Karizmatični plenilci, ki skrbijo za ravnovesje vrst v ekosistemih, izginjajo
03. 03. 2018 06.30
Svetovni dan prostoživečih vrst je priložnost, da se zavemo, kako so posledice poseganja človeka v naravo lahko uničujoče, so poudarili na Arsu. Tak primer so tudi velike mačke, ki so ogrožene po vsem svetu. Za mnoge populacije so lokalna izumrtja neizogibna. Med močno ogroženimi je populacija evrazijskega risa, kateri pripadajo tudi risi v Sloveniji.

Reševanje slovenskih risov pred izumrtjem: iz Romunije in Slovaške prihaja 14 novih
12. 07. 2017 13.34
Rise smo na območju Slovenije in sosednjih držav na začetku 20. stoletja iztrebili. Nato smo v začetku 70. let prejšnjega stoletja priselili šest risov, a zaradi parjenja med sorodniki je populacija znova na robu izumrtja. Zato bodo v okviru projekta Life Lynx k nam in na Hrvaško pripeljali novih 14 risov. Bo to dovolj?