Slovenija

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?

Bled, 14. 01. 2023 10.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
41

V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Sredi tedna je na Bledu potekala 8. seja sveta Javnega zavoda Triglavski narodni park (JZ TNP), na kateri so obravnavali aktualno problematiko velikih zveri na območju parka. Na seji so sodelovali predstavniki pristojnih ministrstev, zavodov in institucij, od katerih si v TNP želijo sodelovanja za omilitev težav, saj se zaradi širjenja populacije volkov hitro povečuje tudi število škodnih primerov.

Volčji mladiči na Jelovici septembra letos.
Volčji mladiči na Jelovici septembra letos. FOTO: BF Oddelek za biologijo

Volk: iz začasnega v stalnega prebivalca naših Alp

Stanje velikih zveri v slovenskem alpskem prostoru je predstavil Tomaž Skrbinšek z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Kot je dejal, podobno kot drugod po Evropi tudi pri nas beležimo rast in prostorsko širitev populacij medveda in volka, ki se vračata na območja, ki sta jih zgodovinsko poseljevala. Je pa ta proces zlasti hiter pri volku, za katerega so značilne dolge mladostne disperzije in skokovito širjenje populacij, pravi Srbinšek in dodaja, da je v zadnjih letih v Sloveniji zlasti izrazita širitev v alpski prostor, kjer ob stiku dinarske populacije z alpsko in širitvijo volkov po vzhodnih italijanskih Alpah prihaja do kolonizacije iz obeh smeri. V zadnjih letih tako beležijo že tri reproduktivne trope v Alpah s pričakovanjem, da bo številčnost v prihodnje še naraščala. Kot je prepričan Skrbinšek, je treba začeti volka v Alpah razumeti kot stalnega prebivalca in ne le kot občasnega gosta in se začeti intenzivno soočati z izzivi, ki ga njegova prisotnost predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Populacija volkov, ki je v Alpah izumrla v začetku 20. stoletja, se od devetdesetih let prejšnjega stoletja naravno širi nazaj v Alpe. Sistematično spremljanje volkov se je začelo leta 2010. Med letoma 2010 in 2011 je bila ocenjena velikost populacije volkov v Sloveniji med 34 in 42 osebki. Zadnja razpoložljiva ocena velikosti populacije izhaja iz sezone spremljanja 2018/2019. Ocenjeno je bilo, da je v Sloveniji od 86 do 110 volkov (brez čezmejnih posameznikov), ki tvorijo 14 tropov. Prav v teh letih je prišlo do hitrega preskoka v prostorski širitvi populacije volkov. Najprej so v alpskih in predalpskih regijah odkrili tri pare volkov, s pomočjo metode izzivanja tuljenja pa je bila leta 2019 zaznana prisotnost treh novoustanovljenih tropov volkov.  

V Alpah večinoma medvedji samci

Po drugi strani je širitev medveda znatno počasnejša, opozarja Skrbinšek. Čeprav se je populacija medvedov v zadnjem dobrem desetletju povečala, poteka vrnitev te velike zveri v Alpe počasi, Skrbinšek pa to pripisuje vedenjski značilnosti samic, ki praviloma ostanejo blizu domačega okoliša svojih mater in jih redko beležijo v daljinski disperziji. Čeprav številčnost medvedov zahodno od avtoceste Ljubljana–Koper narašča, ostaja reproduktivni del populacije medveda v predalpskem svetu, medtem ko v Alpah beležijo izključno samce. Lahko pa pričakujemo, da se bodo v naslednjih letih v Alpah začele pojavljati tudi samice, širitev reproduktivne populacije pa bo verjetno še vedno počasna, ocenjuje Skrbinšek.

Populacija risa se krepi, v TNP 'kraljujeta' Tris in Lenka

Urša Fležar in sodelavci Zavoda za gozdove Slovenije ter Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani so pripravili predstavitev risa v alpskem prostoru. Fležarjeva je opozorila na krepitev populacije risa. V Triglavskem narodnem parku živita risa Tris in Lenka, delno pa na to območje zahajata tudi risa Zois in Aida, ki sicer živita na območju LD Nomenj Gorjuše. Pri prvem paru je bila reprodukcija potrjena enkrat, pri drugem pa dvakrat. V predstavitvi so poudarili, da v prehrani risa kar 80 odstotkov popisanega plena v Alpah predstavlja srnjad. Veliko zahvalo za širitev in ohranitev populacije risa v Sloveniji ima projekt Life Lynx, da se je ris doselil v Alpe, pa gre velika zahvala tudi lokalni skupnosti ter dobremu sodelovanju z lovskimi družinami in narodnim parkom. 

Tris je prvi ris, ki je iz Romunije prišel na Gorenjsko, kot kaže, pa so ga prevzele lepote samice Lenke in našega največjega zaščitenega parka.
Tris je prvi ris, ki je iz Romunije prišel na Gorenjsko, kot kaže, pa so ga prevzele lepote samice Lenke in našega največjega zaščitenega parka. FOTO: Miha Krofel

Dve tretjini škodnih dogodkov povzroči volk

Peter Razpet in Blaž Černe z Zavoda za gozdove Slovenije sta analizirala škodne dogodke in izvedene ukrepe. Na območju Triglavskega narodnega parka in Lovišča s posebnim namenom (LPN) Triglav po besedah Černeta beležijo približno 40 škodnih primerov na letni ravni po velikih zvereh in šakalu. Praktično vsa škoda je povzročena na drobnici, pretežno na ovcah. Na dveh tretjinah škodnih primerov je povzročitelj volk, predvsem na primorski strani pa se mu pridružuje še šakal. Škodnih primerov po medvedu je približno desetina. Dokazljiva ocenjena škoda znaša v zadnjem letu približno 15.000 evrov za 123 živali. Velik problem pa je tudi veliko število pogrešanih živali, ki niso deležne odškodninske obravnavane. Vse to vodi v opuščanje planinske paše, je opozoril Černe, ki od pristojnih pričakuje hitrejše odločanje pri obravnavi škodnih primerov, izplačilu škod in obravnavi pobud za odstrel.

Po letu 2017 število napadov volkov na domače živali (večinoma ovce in koze) narašča. V zadnjih nekaj letih se je povečalo tudi  število napadov volkov na večjih pašnih živalih (večinoma govedo). Poleg tega prostorska širitev volkov v predalpske in alpske regije predstavlja nov izziv za zaščito velikih gorskih pašnikov, zlasti pašnikov, ki so tudi priljubljena rekreacijska destinacija. Poleg tega je vrnitev volkov v alpske regije vzbudila močne občutke strahu v lokalnih skupnostih, ki niso vajene stalne prisotnosti volkov.

Namesto obtoževanja iskanje učinkovitih rešitev

Za upravljanje z velikimi zvermi v TNP je zadolžen Andrej Arih, ki je dejal, da v Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Kot je izpostavil, so glavni cilji upravljanja z velikimi zvermi vzdrževati čezmejno ekološko povezanost, zagotavljati preprečevalne ukrepe za zmanjšanje konfliktnih dogodkov, vzpostaviti pogoje za sobivanje z velikimi zvermi, izboljšati odnos javnosti in sprejemljivost do velikih zveri ter vzpostaviti in vzdrževati učinkovito medsektorsko sodelovanje. Glede preprečevanja oziroma zmanjševanja konfliktnih dogodkov je Arih dejal, da gre za problematiko, ki jo je treba prednostno razreševati: "Pričakujemo, da bodo vsi sektorji, ki so s področjem upravljanja z velikimi zvermi kakor koli povezani, k temu aktivno pristopili in da bomo skušali poiskati neke res učinkovite rešitve za zmanjšanje konfliktnih dogodkov," so njegovo izjavo povzeli na STA in dodali, da si Arih želi, da bi storili korak naprej, saj se po njegovih besedah vrtijo v začaranem krogu in glede pristojnosti s prstom kažejo drug na drugega.

Poleg nezakonitega ubijanja je glavna naraščajoča nevarnost za slovensko populacijo volkov tudi križanje volka s psom. Čeprav ta pojav ni tako resen kot v nekaterih drugih državah, so pred kratkim že zaznali dva tropa križancev.
Poleg nezakonitega ubijanja je glavna naraščajoča nevarnost za slovensko populacijo volkov tudi križanje volka s psom. Čeprav ta pojav ni tako resen kot v nekaterih drugih državah, so pred kratkim že zaznali dva tropa križancev. FOTO: Shutterstock

Hubert Potočnik z Biotehnične fakultete v Ljubljani pa je predstavil načine, kako preprečevati konfliktne dogodke v Alpah. Kot je dejal, je volk velik plenilec, pri nas glavni del njegovega plena predstavljajo jelenjad, srnjad, pa tudi divji prašič in domače pašne živali, kjer lahko pride v stik z njimi. Za alpska območja z razpršeno planinsko pašo za zdaj ni enostavnih visoko učinkovitih metod za preprečevanje konfliktov, opozarja Potočnik in dodaja, da se da z uporabo kombinacije različnih načinov ter ustreznimi sredstvi za poplačilo škod in spodbujanjem njihove uporabe stopnjo konfliktov zmanjšati. Za zdaj so med uveljavljenimi ukrepi uporaba elektrike (večžične elektroograje, elektromreže), pomoč živali (pastirski psi, osli, lame), fizična in mehanska zaščita (staje, obore), odvračala (svetlobna, kemična, elektronska) in prisotnost človeka.

Triglavski narodni park zajema skoraj celotni slovenski del Julijskih Alp. Njegova površina meri kar 840 kvadratnih kilometrov, kar je štiri odstotke površine Slovenije. Je tipični alpski park z našimi najvišjimi gorami. Triglavski narodni park, imenovan po Triglavu (2864 m), najvišji gori in nacionalnem simbolu Slovenije, je edini narodni park v Sloveniji. Zametki parka segajo že v leto 1924, ko je bil razglašen Alpski varstveni park v Dolini Triglavskih jezer. Uradno pa je bil ustanovljen leta 1981. 

Namesto upravljanja ustreznejši izraz varstvo velikih zveri

Mateja Blažič z okoljskega ministrstva je predstavila mednarodno, regionalno in državno zakonodajo, ki ureja varstvo velikih zveri. Kot je dejala, je varstvo velikih zveri veliko bolj primeren izraz od upravljanja z velikimi zvermi. Predstavila je, v katerih primerih ministrstvo izda dovoljenje za poseg v populacijo zavarovane vrste, in sicer če so izpolnjeni trije pogoji: da ni druge zadovoljive možnosti, da se s tem ne ogrozi ugodnega ohranitvenega stanja populacije, izpolnjen pa mora biti še eden od razlogov za odvzem, na primer preprečitev resne škode, zagotavljanje zdravja in varnosti ljudi ter zagotavljanje varstva živalske vrste. Neposredno v skrb za velike zveri ministrstvo za kmetijstvo ni vpleteno, je poudaril Sašo Novinec s kmetijskega ministrstva, je pa pristojno za vrste prostoživečih živali, ki se lovijo in so divjad (jelenjad, srnjad, divji prašiči ipd.), s tem pa preko načrtov za upravljanje z divjadjo, ki predstavlja prehransko bazo za velike zveri, posredno skrbi tudi za velike zveri. Na ta način se lahko zmanjšujejo negativni vplivi velikih zveri na kmetovanje, še posebej na rejo domačih živali, je opozoril Novinec in poudaril, da ministrstvo podpira vse aktivnosti, ki gredo v smer boljšega upravljanja oziroma sobivanja s populacijami velikih zveri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Armagedon1
16. 07. 2023 12.19
Volk ne ogroža nikogar. Člivek pa ogroža volka in njegov obstoj. Še pred desetletji je bil volk v Sloveniji iztrebljen s strani človeka. Rejec pri Cerknici se je zlagal, da je šel proti njemu volk, kit trdi. Tega ni bilo. Rejec laže, da bi izsilil dredbo za odstrel volka.
Perivnik
14. 01. 2023 20.58
+0
Nikoli ni bilo volka na Gorenjskem. Vsaj domoval ni. A zdej bodo pa tele levi gospodje iz Ljubljane nam ukazoval. Naj kolesarijo, nas pa pustijo živeti v miru.
Na pol ovca
15. 01. 2023 17.54
Ovca ne laži spet..se opravičujem ti ne veš da lažeš, nisi sam kriv rodil si se mal kratek zato tudi navijaš za komunjazle v SDS
WolfeWoof
14. 01. 2023 19.03
+0
Vsakemu kmetauzarju ki ubije vokove pa rise pa te ogrožene vrste zaplenit kmetijo.
Perivnik
14. 01. 2023 20.56
+2
Teli kmetauzarji te futrajo, da imaš zdravo, domača, neoporočeno hrano. Pa reciva da vsakemu "hudobnemu komentatorju" ne dat hrane, ne prodat.
kapljač1
14. 01. 2023 18.38
+3
Še vedno manj škode koliko jih zna povzročiti politika za prazen nič !
flojdi
14. 01. 2023 17.52
+1
Torej le ljudje smejo pocet vse kar jim zapase.vse ostale zivalca se jest ne smejo vec
flojdi
14. 01. 2023 17.58
-2
.torej pobit vse ostale zivalce.dihat in jest smejo samo se samodolocene..hihi..NajPametnejse
Rafael Kramar
14. 01. 2023 18.41
-3
V Bežigradu v petem štuku je že fajn biti za to, da je v gozdovih čim več živali iz slikanic in risank. V krajih brez štiripasovnic, pa je malo zoprno, če zverjad sem pa tja raztrga koga ali pa potamani čredo domače živine!?
Perivnik
14. 01. 2023 21.37
+2
"Uboge živalce še jest ne smejo več" praviš. Te tvoje "uboge živalce" jedo ovce. Pa ne na krožniku in predhodno humano zaklane. Te tvoje uboge živalce žrejo in trgajo žive ovce. Kdo je tu ubogi?
setisfekšn
14. 01. 2023 15.55
-2
Kr naj jih vračajo!a ste kdaj videli kako trgajo domače živali pse ovce koze kokoši mačke!!ja zaščitite jih jih oripeljite in dajte jim to domačo hrano!
Perivnik
14. 01. 2023 15.53
-1
Volk in medved nimata kaj iskati v obljudenih krajih kot so naše Alpe. V komunizmu jih ni bilo. Še Titek je vedel, da zveri niso za med ljudi.
Rafael Kramar
14. 01. 2023 15.07
-3
Postrelijo jih naj pa je rešeno! 30 let jih ni bilo pa jih ni nihče pogrešal, zakaj bi se zdaj morali ljudje prilagajat novim volkom.
JohannDoe
14. 01. 2023 11.46
+11
Preveč so močni različni interesi v tej zgodbi. Kmetje bi najraje, da se z varovanjem živali ne bi nič ukvarjali, da bi se še hranile same in bi jih oni na koncu samo za denar zamenjali. Lovske organizacije bi imele tolikšno populacijo, da bi se lahko šli lovski turizem in komercialni lov, kjer bi oni volkove menjali za denar. Naravovarstveniki bi, da se ljudje povsod umaknejo živalim in takoj odpovejo vsemu, če je treba. Praktično vsak, ki se oglasi, vidi v zgodbi neko izključno lastno korist in priložnost za cekinčke. Nihče oziroma ne vem pa če kdo razmišlja v smeri, da bi od ohranitve, zaščite in populacije zveri vsi imeli kako materialno korist. Ker, kot smo se naučili že iz naravovarstvenih projektov iz tujine, z lepimi besedami in moraliziranjem nikogar ne prepričaš. Da projekti uspejo, moraš imet na svoji strani lokalne ljudi, ki v tem vidijo korist zase.
Quercus
14. 01. 2023 11.19
-4
Čim več volkov, da končno malce razredčijo to srnjad in jelenjad, ki se je razpasla preko vseh mer dopustnega. Saj ko hodim po gozdu srnjad dobesedno požre skoraj vso mladje, da se drevesa komajda še pomlajujejo. Mladih hrastov praktični ni več za najti, vsaj v naši okolici ne. Samo še bukve in gabri se nekako uspevajo pomlajevati, to je pa to.
WD40
14. 01. 2023 11.25
+4
Bonsaj.................. nastavi se jim ,pa bo bukv in podrastja več
Cene Novak
14. 01. 2023 15.32
+2
Bonsai pazi da še tebe ne oglodajo srnice ,jelenčki in zajčki!
Rafael Kramar
14. 01. 2023 15.48
-1
Valkidžija
14. 01. 2023 16.56
+1
Pravih lovcev je malo, pa še ti imajo zvezane roke zaradi preštevilnih zaščitniških društev. Vse ostalo pa so blokarski oboroženi turisti, ki pravijo da so lovci iz užitka in ljubezni do narave. Kmetje pa jim futrajo divjad, da se lahko gredo lovski turizem. Od vsakega prodanega odstrela bi moral delež dobička pripadati kmetom.
Quatflow
14. 01. 2023 11.00
+6
Še futrajo jih naj s klavniskimi odpadki, da ne bodo domace zivine napadali..
T-I-T-O
14. 01. 2023 10.48
-2
Lahko jaz zase zaprosim državo predsednico ali župana Miklavža Repnik egona .ko se mu je vseeno za ljudi ali zame da v Dobrovcah odpeljejo 20 živali v azil,psov,ker me mantrajo .Živali bi se pogovarjale z laježom jaz sem v hiši in me to ovira ,psihično me ubijajo kot nekateri sosedi ????Ali mi država naj da odškodnino da si drugje kupim dom ali mi ga naj kupi z tem so mi ženo že uničli da še za zakon lahko zahtevam odškodnino.Mladen Šincek
Cene Novak
14. 01. 2023 15.35
+4
Branko nanj problema bi bilo da tebe odpeljejo malo na psihiatrijo da ti podstrešje malo pometejo in dajo v red!!!
the kop
14. 01. 2023 10.48
+9
Živali so bile tu pred nami tako da...
T-I-T-O
14. 01. 2023 11.10
-4
Vas v aretacijo spravim pravno pa viseke ljudi poznam z eu za ljudi nimajo plač pa ljudje umirajo da vas pravno aretiram the kop z mišlenjem da žival živi človek pa bi moral umret pa naj te the kop živali tako uničujejo kot mene.
JohannDoe
14. 01. 2023 11.56
+6
Šilček na šilček, en šilček preveč?
T-I-T-O
14. 01. 2023 13.21
-2
Mogoče je johannDoe preveč spraznil račune pa ste vi preveč odvetniki,policija vse najde...in vrnitev računov in ....sledi.
Težeklojz
14. 01. 2023 16.30
Valkidžija
14. 01. 2023 17.01
+0
The kop, pa si postavi bajto nekje na kočevskem, kjer so bile živali pred človekom. Če imaš seveda cocones. Ne pa da pametuješ iz kavča v bloku sredi Ljubljane.
luckyys
14. 01. 2023 10.48
+10
Volkovi so pogoj za zdravo populacijo srnjadi in jelenjadi..Volk je namreč oportunist in bo vzel tisto kar je lažje dosegljivo. Torej bolne ali drugače hendikepirane živali...In seveda tudi drobnico, ki jo trapasti ljubiteljski rejec preko noči pusti ograjeno z električnim pastirčkom..
Deflektor
14. 01. 2023 10.53
+0
Ker ne obstaja kar nekaj posnetkov na YT kako volkovi in medvedi plezajo čez ograje ali pa jih spodkopljejo. Res se je za vprašati kdo je tu trapast.
JohannDoe
14. 01. 2023 11.58
+5
Noben ni trapast. Če je interes za zaščito, se načini najdejo. Če pa interesa ni, je vsak yt posnetek ali govorice o njem razlog, da se jih ne najde.
luckyys
14. 01. 2023 13.25
+6
Je pred stoletji pasel ovce brez problema "ovčar Marko" torej je danes še lažje....Kdor ne zna očuvat drobnice naj sadi krompir..
Wortex2
14. 01. 2023 10.37
+4
V teoriji lahko svet deluje na način da se šè bol razmnožujemo pa poselimo še vse gozdove z ljudmi, kravami in ovcami. Medveda risa volka pa da iztrebimo
Deflektor
14. 01. 2023 10.55
+2
Se ti zdi, da v Sloveniji obstaja težava prekomerne rodnosti pri ženskah? In glede na to, da se povraina gozdov veča, kaj pravzaprav želiš povedati?
JohannDoe
14. 01. 2023 12.01
+4
Želi povedat to, da če vzamemo za vrednoto to, da je vsaka stvar na voljo za izkoriščanje, če si jo nekdo prisvoji, ni treba, da so slovenske ženske rodne. Do volj je samo par ljudi, podjetij ali korporacij z denarjem, pa ni treba niti, da so iz Slovenije.
Na pol ovca
14. 01. 2023 10.26
+9
Ker ni volkov so prišli šakali ki so bolj škodljivi za kmete, poleg tega volk ne ogroža ljudi razen v pravljicah
Deflektor
14. 01. 2023 10.57
+3
Odlicno, potem bomo pa imeli volkove, travnike bomo pogozdili, hrano pa uvozili, ker njivskih površin imamo ravno za 1/2 potrebnih za samo rastlinsko prehrano.
Houdor
14. 01. 2023 10.25
+12
Volkovi so čudovite živali!
Rafael Kramar
14. 01. 2023 16.19
-1
Valkidžija
14. 01. 2023 17.03
+0
Herman71
14. 01. 2023 10.23
+7
Vrnite eno krdelo na Pohorje