Slovenija

V Triglavskem narodnem parku se je pojavil nov trop volkov, križancev med psom in volkom

Bled, 10. 03. 2022 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V Triglavskem narodnem parku so v preteklosti opažali le posamezne volkove, v zadnjih letih pa se je njihova prisotnost močno povečala. Trenutno so na območju že trije tropi volkov, eden od teh je trop križancev med psom in volkom. Povečevanje števila volkov povzroča vse več konfliktov s kmetijstvom in umikanje paše drobnice s planin ter s tem povezano opuščanje ovčjereje.

Kot je pojasnil Andrej Arih z oddelka za varstvo narave v javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP), so desetletja na območju parka občasno opažali le posamezne volkove, od leta 2018 dalje pa lahko govorimo o stalni prisotnosti volka na tem območju. Odtlej se število živali iz leta v leto povečuje.

Na novo se je pojavil še tretji trop, križancev med psom in volkom

Od leta 2019 sta po en trop volkov na Jelovici in na Pokljuki, lani poleti pa se je pojavil še čezmejen trop na območju Rateč in Podkorena. Pri slednjem gre za trop devetih osebkov, ki so križanci med psom in volkom, je povedal Blaž Černe z blejske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS).

"Ne vemo, na kakšen način so volkovi prišli v naš alpski prostor, je pa prehranska razpoložljivost tu zelo velika. Rastlinojeda divjad ni imela stika s plenilci in pogoji za zadrževanje volkov so tu izjemno dobri," je povedal Arih in dodal, da je vrnitev takšnih živali v alpski prostor pokazatelj dobro ohranjenega okolja.

 Volk človeku praviloma ni nevaren in se mu umakne, precej drugačno pa je obnašanje križancev med psom in volkom.
Volk človeku praviloma ni nevaren in se mu umakne, precej drugačno pa je obnašanje križancev med psom in volkom. FOTO: Adobe Stock

Zaznali bližnje srečanje s človekom

Pozimi se zaradi snežne odeje in s tem povezanih prehranskih omejitev rastlinojede živali zadržujejo v nižinah. Plenilci jim sledijo, zato so pozimi volkovi večkrat opaženi v bližini naselij, vidni pa so tudi ostanki njihovega plena, zlasti srnjadi in jelenjadi. Letošnjo zimo se je zgodilo celo, da je trop v večernih urah prišel in se zadrževal v bližini človeka, ki je z ratrakom urejal tekaške poti na območju Rateč.

Kot je zagotovil Arih, volk človeku praviloma ni nevaren in se mu umakne. Ampak takšno neobičajno vedenje volkov, ki je lahko tudi posledica njihovega križanja s psi, je povzročilo kar nekaj strahu med lokalnimi prebivalci in obiskovalci. Arih je pojasnil, da sicer kakšnih napadov ali drugih konfliktov niso evidentirali in da prisotnosti volka ni mogoče enačiti s prisotnostjo rjavega medveda, ki je potencialno res nevaren človeku.

Zaradi volkov manj ovčjereje

Prihaja pa do konfliktov na področju kmetijstva oziroma visokogorskega pašništva, zlasti ovčjereje. Ta se je že zaradi prisotnosti enega samega volkova pred leti umaknila s Pokljuke. Ker se število volkov na tem območju, enako kot tudi drugod po Sloveniji in srednji Evropi, krepi, pa je mogoče pričakovati še več težav, je opozoril Černe.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Spomnil je, da je bilo pred dvema letoma na Gorenjskem pokončanih 240 ovc, koz in krav. Lani jih je bilo bistveno manj, vendar zgolj zato, ker kmetje drobnico, ki jo volkovi radi napadajo, umikajo s planin. Lani sta bili dve žarišči konfliktov, in sicer na Fužinskih planinah in na območju Vitranca, na obeh so beležili precejšnje izgube in veliko prestrašenost ovc.

Ograjevanje pašnikov v tem prostoru ni možno. Kot primerna rešitev pa se kaže daljinsko spremljanje pašnih živali. Javni zavod TNP del sredstev za izvajanje varstvenih ukrepov tako namenja nakupu GPS-ovratnic, ki omogočajo spremljanje gibanja in zadrževanja ovc. "Če imamo dobre informacije tudi o prisotnosti volka lahko potem pravočasno odreagiramo," je povedal Arih.

V Sloveniji  je volk pravno popolnoma zaščiten z določenimi izjemami – izjemnimi odstreli, ki jih uporabljamo za zmanjšanje večjih konfliktov s kmetijstvom. Določbe o zaščiti volkov so vključene v nacionalno zakonodajo v Zakonu o ohranjanju narave, Zakonu o varstvu okolja, Zakonu o lovu in Zakonu o gozdovih. Od leta 2015 slovensko ministrstvo za okolje financira državne projekte za spremljanje volkov, izplačuje odškodnine za škodo po volku in financira ukrepe za preprečevanje škode na živini.

Ena od rešitev bi bila daljinsko spremljanje volkov

Zato se mu zdi smiselno, da bi okrepili tudi daljinsko spremljanje volkov. O možnosti njihove označitve se bodo dogovarjali z Biotehniško fakulteto, ki izvaja projekt WolfAlps 2 in se ukvarja s problematiko ponovnega pojava volka v alpskem prostoru. Kot je dejal Arih, bodo s fakulteto in ZGS skušali najti učinkovite in ustrezne rešitve za preprečevanje konfliktnih dogodkov.

Arih pričakuje tudi različne zahteve deležnikov po izrednih ukrepih, kakršen je izredni odstrel. Kot je pojasnil, je stališče TNP zelo jasno, in sicer da zniževanje številčnosti ne pride v poštev, izločanje konfliktnih osebkov pa je sprejemljivo. To pomeni, da lahko pristanejo na izločitev iz okolja za žival, za katero je nedvoumno jasno, da je povzročila več škodnih dogodkov.

Zahtevajo odstranitev tropa križancev, a ministrstvo o tem še odloča

Je pa javni zavod TNP že podprl odstranitev tropa križancev med volkom in psom. "Te živali nimajo kaj iskati v naravnem okolju, saj gre za gensko onesnaženje, ki bi na dolgi rok povzročilo še večje probleme kot volk sam," je izpostavil Arih.

Černe je pojasnil, da so črno žival, ki je nedvomno križanec, prvič opazili leta 2020, in sicer na območju Predela, sedaj pa je v tem tropu že devet živali. Zaradi genetskega ohranjanja populacije so lani sprožili postopek za odstrel omenjenih živali, vendar je zadeva še na ministrstvu za okolje in prostor.

"Kar se tiče samih volkov, pa prevladuje mnenje, da je treba s populacijo aktivno upravljati," je dejal Černe in pojasnil, da zaenkrat še ni konsenza o tem, kaj s populacijo volkov želimo. Ob tem bodo po njegovem mnenju potrebne spremembe tudi na ravni evropske zakonodaje, saj je volk zavarovana žival in ima poseben status. "Potrebno bi bilo opredeliti, kje je volk lahko in kje ni sprejemljiv," je ocenil Černe.

Število volkov narašča

V Sloveniji je po lanskih podatkih 12 tropov volkov, kar pomeni okoli 120 volkov. V večini tropov je bila zaznana reprodukcija, zato njihovo število narašča. Na Gorenjskem bodo volkovi, ki so teritorialne živali, verjetno zasedli tudi prostor v Karavankah. Ob vsem tem pa se postavlja vprašanje prihodnosti pašništva v alpskem prostoru.

"Ograditev območja ni možna, varovanje s pastirskimi psi in pastirji pa je povezano z velikimi stroški in rejcem se verjetno sploh ne bo več splačalo dajati ovce na pašo ter jih bodo rajši umaknili in prodali. Potem bomo imeli prazne planine, ki se bodo začele zaraščati. Zato sta nujna strategija in razmislek, ali želimo ohraniti planine in kmetijstvo ali pa želimo imeti zverinjak," je sklenil vodja blejske enote ZGS Andrej Avsenek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (128)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
14. 07. 2022 10.21
+1
@mickica "Kot da bi se zivali pogovarjale, da je v cloveski populaciji potrebno odstranit mulate zaradi ohranitve bele rase." ------- Ja, pujsa pepa marsičesa ne razloži. Zato pa smo včasih morali odrasti in vzet v roke še kako drugo knjigo, da smo vedeli kaj je na stvari. Danes bi vas pa najraje držali na telebajskih do konca življenja. IPhone kupujete dokler imate denar in ko ga nimate. Trgovski centri so tudi polni. Ste vrhunec razvoja in dosežkov človeštva.
JohannDoe
14. 07. 2022 10.23
Ampak ni treba da je tako. Samo knjige v roke. Čim več in čim več različnih.
JohannDoe
14. 07. 2022 10.14
Če so križanci, potem to ni trop volkov. Križanci, so poleg tega, da so potencialno nevarni, dolgoročno škodljivi tudi za samo populacijo volkov. Čaka jih odstrel. Izbrane volkove (ali križance) pa ni tako enostavno odstreliti. Če ustreliš vodilnega v tropu, se trop razbije in ošibljeni grejo na najšibkejši plen - to je ponavadi oni, ki ga pri nas množično vrtijo na verski praznik (kažin na 24 ur ponavadi nastane in se stopnjuje par mesecev pred transakcijo, nato pa potihne z roštiljado).
glasNI
14. 06. 2022 16.28
+1
Kdor se ukvarja z ovčerejo ima ograje in pse. Komur se ne da, naj se ne ukvarja. Tisti,ki imajo po par ovac zato ,da se mu ne zaraste teren, ter za to dobi subvencije, pa naj mu bo to " potrošni materjal". Lahko pa kmetijo proda meni, jaz bom z veseljem kmetoval, kljub volkovom. Glede na to, da se kmetije ne prodajajo, je jasno, da se kmetom odlično godi.
JAZsemTI
10. 03. 2022 17.15
+3
Kmalu bo nekdo nastradal...
glasNI
14. 06. 2022 16.22
+1
Od volka ni zabeleženega primera napada v zadnjih sto letih. Mal preveč filme gledaš.
DAEMONIUM
10. 03. 2022 17.01
+1
Dve leti traja postopek za odstranitev volcjih mesancev na Ministrstvu za okolje in prostor pa odlocba za odstrel se vedno ni izdana pa ceprav je jasno, da te zivali pac morajo odstraniti torej ni kaj dosti za razmisljati le odlocbo je treba sestaviti ki pa jih itak imajo ze na stotine v racunalniku treba je spremeniti le stevilo volkov, kraj in datum torej pol ure dela, ti lenuhi pa spet nic, poden!!! Pa kdo je te nesposobne ljudi postavil na dobro placana delovna mesta , da samo kofetkajo in se pogovarjajo od cetrtka naprej kaj bodo poceli za vikend nato pa od ponedeljka do torka kaj so poceli za vikend v sredo pa malce premecejo kup papirja na svojih mizah iz enega vogala na drug pol pa v predal in ro je vse!
flojdi
10. 03. 2022 17.15
+1
. odstranitev volčjih Mešancev torej. /? kaj pa če so pasji mešanci
flojdi
10. 03. 2022 17.18
+2
.torej kužki , ki jim uspe uit od blesavih lastnikov - ali ga blesavi lastniki ODVRŽEJO... ne smejo biti Pametnejši od .. bohpumagi
mmickica
10. 03. 2022 16.37
+5
A mesance je treba odstranit? Zanimivo... Kot da bi se zivali pogovarjale, da je v cloveski populaciji potrebno odstranit mulate zaradi ohranitve bele rase.
flojdi
10. 03. 2022 16.03
-1
Kala . / kdo jo je , kdaj že , napisal
flojdi
10. 03. 2022 21.24
kmet1
10. 03. 2022 15.58
-3
Ovce 🐑 umakniti s planin in bo zmanjkalo hrane. Potem bodo volkovi 🐺 skrbeli za lepo postavo in kondicijo hribolazcev, ko jih bodo lovili po planinah.
*Violate*
10. 03. 2022 15.56
+4
In to krizanje je ratalo kje - v naravi ali laboratoriju?
flojdi
10. 03. 2022 16.04
-2
pomlad14
10. 03. 2022 15.52
+1
Kako pa pametnjakovici vedo, da gre za volkove, kajti, če se gre za krizance med volkovi in psi, lahko da gre tudi za pse.
ZeeZee80
10. 03. 2022 14.59
+4
Ja nič kaj čmo zdj? Organizirat en shod v podporo ovcam? Odkod volkovom pravica,da upadajo na njihove pašnike,jih neusmiljeno in živalsko pobijajo??
flojdi
10. 03. 2022 16.06
karamba34
10. 03. 2022 14.52
+0
Ne ubijajte modvedov in volkov, da ne boste vsi s Šarcem šli v pekel.
karamba34
10. 03. 2022 14.54
+2
karamba34
10. 03. 2022 14.49
+2
Svoboda volkovom in medvedom
big brother
10. 03. 2022 14.45
+6
V Sloveniji se treba bat ljudi ne zveri.
zdravapamet1
10. 03. 2022 14.37
+2
Kaj še ni zadosti pobijanja? Zdaj bi radi živali pobijali, volkove , medvede? A še ne veste da so vse trofeje znak slabega človeka....kdo se lahko hvali z ubijanjem živali? Sami izgovori. Ovce rejci si naj nabavijo pastirske pse in ograje...
jg57
10. 03. 2022 14.35
+7
Jaz imam 10 koz in 1 kozla. Skupaj z mladiči jih cca 25. razpolagam z dvema ogradama velikosti cca. 2-3 ha. Obseg vsake ograde je cca. 800 oz. cca 120 kostanjevih količkov na ogrado. Vsaka ograda ima v glavnem 3 žice, po izpostavljenih mestih 4. To zadostuje, da koze ne uhajajo ven, ne zadrži pa nobene divjadi; divji prašič enostavno potrga žice na mestu prehoda, volka pa vsaj do sedaj še nisem imel, bil pa je pri sosedu in mu je poklal 4 ovco. očitno je bil manjši trop, samo na prehodu čez naše ozemlje, nima stalne naselitve. V ograjo obeh ograd za zaščito volka bi moral vložiti cca 15 000 Eur. Od črede, ki jo imam mi lahko letno zaslužil cca 700 Eur, brez lastnega dela. Ni nobene ekonomske računice, ki bi prenesla te stroške. Če bo nastal problem bom pač opustil kozjerejo. Dodaten problem vseh teh mrež je tudi izgled krajine. Kmalu bodo lastniki vse ogradili, tudi tisti, ki ograje sploh ne rabijo. Imajo samo ego to je moje. Hudo!
big brother
10. 03. 2022 14.40
+0
ja bi vložu pač 15000 če hočeš to delat, v gostilno vložjo 200.000 eur da lahk delajo
jast123
10. 03. 2022 14.41
+1
tudi jaz ne morem nič saditi, ker divji prašiči vse zbombardirajo, pa srne tudi, zato je volk zame sveta žival
Sentis
10. 03. 2022 15.25
+2
Če ni računice, potem se pač ne greš živinoreje. Greš v službo in oddelaš tisti delavnik pa dobiš plačo.
owlic
10. 03. 2022 14.17
+4
Križance odstrelt... nočm vidt pol volka in pol zlatga prinašalca v hosti
Uporabnik1815360
10. 03. 2022 14.31
-2
kruto, ampak druge ni. si pa predstavlaj ja, greš v gozd, misliš da je pes pa ga greš božat😂
ap100
10. 03. 2022 14.04
+5
će hočemo ohraniti volka je potrebno križance eliminirati - zaradi oreverbe jih je potrebno predhodno uspavati ter križance naknadno evtanizirati
storž 43
10. 03. 2022 14.59
+2
Ti jih boš pa lovil in vozil k veterinarju
Enadvatristiripet
10. 03. 2022 13.58
+3
Naj se ovce in manjsi tropi predajo.
Lutra Lutra 1
10. 03. 2022 13.52
+10
Epilog? Zaradi teh križancev bodo potamanili tudi čistokrvne volkove.
big brother
10. 03. 2022 14.41
-1
pa saj to je interes, odstrelil jih bodo pa tisti, i so prpravleni največ dat v žepe posameznikom za takšen odstrel. Ker to je za patološke ubijalce več kot bi mu miljon eur dau