Slovenija

Vesna, Vitek, Vlašek, Štefa, Arpad, Reška: pred 50 leti so se k nam vrnili risi

Ljubljana, 02. 03. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pred natanko 50 leti so lovci in gozdarji v naše gozdove ponovno naselili rise. Šest živali so pripeljali iz Slovaške in jih v večernih urah 2. marca 1973 izpustili iz obore v kočevske gozdove, kamor so se risi vrnili po kar sto letih. Ta veliki naravovarstveni podvig se je izkazal za enega najuspešnejših v Evropi, saj se je populacija številčno okrepila in risi so se razširili tudi v sosednje države, pravijo pri projektu Life Lynx. Potem pa se je začel nov zaton ...

Na današnji dan mineva natanko 50 let, odkar so se risi vrnili v slovenske gozdove. Natančneje v kočevske. V večernih urah 2. marca 1973 so po 46-dnevni karanteni tja iz obore izpustili šest "prišlekov" iz Slovaške. Na življenje v Sloveniji so se privajali v parih, v kletke so skupaj dali risinjo Vesno in njenega mladiča Vitka, risa Vlaška in risinjo Štefo ter risa Arpada in risinjo Reško. 

Risi pred izpustom v kočevske gozdove leta 1973
Risi pred izpustom v kočevske gozdove leta 1973 FOTO: Janez Gregori

"Ta veliki naravovarstveni podvig se je izkazal za enega najuspešnejših v Evropi, saj se je populacija številčno okrepila in risi so se razširili tudi v sosednje države, v Italijo, Avstrijo, na Hrvaško ter Bosno in Hercegovino," so ob obletnici spomnili sodelavci projekta Life Lynx. Žal pa so kmalu sledile slabe novice. Uspešni naselitvi je zaradi nepovezanosti z drugimi risjimi populacijami sledilo parjenje v sorodstvu in število živali je spet začelo upadati. Grozilo je novo izumrtje risa v Sloveniji, ki pa so ga na srečo preprečili. Danes se namreč v sklopu projekta Life Lynx v Slovenijo in na Hrvaško znova doseljuje te največje in za mnoge tudi najlepše evropske mačke. 

V preteklosti je bil ris prisoten na območju celotne Slovenije, nato pa je zaradi pomanjkanja plena, izgube življenjskega prostora in pretiranega lova izumrl.

Prihajajo še do štirje risi, dva že čakata

"Danes se s ciljem dolgoročne ohranitve risov v Sloveniji, na Hrvaškem in v Italiji ponovno izvaja velik naravovarstven projekt doselitve risa. V sklopu mednarodnega projekta Life Lynx se v letih 2017–2024 doseljuje rise na ozemlje Slovenije in Hrvaške. Doseljeni risi prihajajo iz stabilne risje populacije z območja slovaških in romunskih Karpatov. Namen projekta je, da se v obstoječo populacijo vključi 14 risov. Do danes so s pomočjo lokalnih lovcev v slovenske gozdove izpustili 10 risov, pet pa jih je našlo novo domovanje na Hrvaškem. Od skupno petnajstih izpuščenih risov je status treh živali neznan. V okviru projekta bodo tako do aprila 2024 v Slovenijo in na Hrvaško izpustili še največ štiri rise, dva že čakata v karantenskih oborah, eden na Slovaškem in drugi v Romuniji," so o uspešnem projektu zapisali pri Life Lynxu. 

Risji mladiči iz slovenskih Alp
Risji mladiči iz slovenskih Alp FOTO: LIFE Lynx

Koordinator projekta Rok Černe z Zavoda za gozdove Slovenije je optimističen. "Zelo sem zadovoljen s potekom projekta, predvsem z vključevanjem risov v alpskem delu populacije, kjer pred tem dalj časa nismo zabeležili njihove stalne prisotnosti. Potrdili smo tudi že tri legla mladičev priseljenih risinj, kar kaže, da smo na dobri poti, da se bo v jugovzhodnih Alpah vzpostavila povezovalna populacija, ki bo dolgoročno omogočila povezavo naše populacije risa s sosednjimi populacijami v Alpah," je dejal. 

Pomembno vlogo pri današnji doselitvi imajo ponovno lovci; poleg skrbi za doseljene rise pred izpustitvijo v naravo so vključeni v spremljanje populacije z avtomatskimi kamerami, Lovska zveza Slovenije pa se zavzema tudi za izboljšanje preganjanja nezakonitega lova živali, so še poudarili sodelavci projekta.

"Doselitev risov pomeni eno od velikih zgodb o uspehu, za kar se zahvaljujem vsem sodelujočim na Zavodu za gozdove Slovenije, projektnim partnerjem in prostovoljcem," pa je prepričan direktor zavoda za gozdove Gregor Danev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
02. 03. 2023 14.27
Lepe lepe mucike
FAUSTOS1
02. 03. 2023 11.49
-1
Vračanje živali ,ki so nekoč živele na tem obnočju je katastrofa.ris,volk,čigra vse te živali sedaj povzročajo velike žrtve med domačimi živalmi čigra konkretno pomori vsa ostala vališča ,po tej logiki bomo čez nekaj let začeli naseljevati dinozavre saj so ti tudi nekoč živeli tukaj ja sreča še jih ne znamo klonirat a bomo že čez čas.
rozalinda
02. 03. 2023 13.25
+1
@FAUSTOS1.... čigra..."čigra konkretno pomori vsa ostala vališča.." Prejoj, kdo bi si mislil, da so čigre tako plenilske zveri, pa tako luštne ptičice...
janimir
02. 03. 2023 11.16
+2
SO jih Hrvati kmalu postrelili.
jodr
02. 03. 2023 10.47
-1
Tudi golobi so se nenavadno namnožili, še posebej v Ljubljani.
Apostol1
02. 03. 2023 09.52
+0
Risi zelo koristne živali in ne povzročajo gospodarske škode na drobnici za razliko od volkov , ki ne spadajo v naš okoliš . V eks Jugoslaviji so obstajala krmišča in volkovi in medvedi so bili prisotni samo v Rogu in Snežniških gozdovih . Zagovarjanje tega , da bi morali bivati z zvermi tako kot so bivali pred 200 leti ali več je pa največja neumnost , ki jo lahko nekdo izreče . Zato pa pozdravljam naselitev risov , odklanjam pa filozofijo , da moramo imeti v gozdovih za za vasmi , ki so kmečko usmerjenje z vzrejo drobnice in govedi volkove in medvede.
Ugovor vesti 133.člen
02. 03. 2023 09.30
-2
Škoda, da "nas" je premalo. Golobov pa preveč!
Težeklojz
02. 03. 2023 10.18
+2
Ugovor vesti 133.člen
02. 03. 2023 10.52
-1
Zato, ker imamo levizem, novi izem, ki je pravzaprav kontinuiteta komunizma in leviste, ki so ponosni nasledniki komunizma. Po moje!
Ugovor vesti 133.člen
02. 03. 2023 10.54
+0
...ponosni nasledniki novodobni komunisti. Sem falil?
levnuh, ne svecko
02. 03. 2023 09.20
+7
Upam, da se projekt nadaljuje tudi po letu 2024. Na te " mucke " je potrebno paziti. Nekateri rejci drobnice bi jih najraje utopili, nič pa ne bi sami storili za to, da svojo čredo zaščitijo s pastirskimi psi ( Kraškim ovčarjem ali pa Tornjakom, vsaj dva psa na čredo. Tudi sivček, Osel prav pride v pasjo družbo) in ograjenimi pašniki. Izgube rejcev, ki svoje črede čuvajo na ta način so skoraj nične, izkušnje pa odlične. Medvedom, risom in volkovom navkljub.
Dost. Mam
02. 03. 2023 09.39
-4
Samo komentar o zaščiti domače živali s osmi. 1. Kdo bi v današnjih časih izpostavljal svojega psa,ki ga ima rad, zverem da ga poškodujejo ali ubijejo? 2. Pes ki bi čuval živali mora biti na pol podivjan, kdo bo potem plačeval kazni in poškodbe, ki jih bo ta pes povzročil nič hudega slutecemu pohodniki ali drugemu psu,katerega bo smatral za grožnjo?
rozalinda
02. 03. 2023 13.29
+1