Z Zavoda za gozdove Slovenije, v okviru katerega poteka projekt LIFE Lynx, so nam posredovali posnetek, v katerem ima glavno vlogo uplenjena srna, v stranskih vlogah pa nastopajo ris Katalin, velika divja mačka ter zvita in požrešna lisica. Posnetek je pripravil Lan Hočevar z Biotehniške fakultete, član ekipa LIFE Lynx, na posnetku pa si lahko ogledate, kako se ris Katalin hrani s svojim plenom, ga nato skrije pod debelo plast suhega listja, da bi ga zaščitil pred ostalimi plenilci, nato pa svojo 'jedilnico' zapusti in se odpravi na raziskovanje svojega teritorija.
A plen vendarle ni tako dobro skrit, da ga ne bi zavohale druge gozdne živali. Tako se nanj kmalu spravi velika gozdna mačka, a njen obrok kmalu zmoti nepovabljena gostja. Vname se srdit in glasen spopad med mačko in lisico, pri čemer slednja zmaga in prevzame plen, a mačka ne odneha. Ves čas spremlja požrtijo lisice, tako da je zvitorepka prisiljena odnesti del plena in se umakniti. Preostali plen nato v svoj gobček dobi divja mačka, ki si privošči kar dvodnevno požrtijo.
Ali je kaj ostalo še za Katalina, ne vemo, ker posnetek ne prikazuje njegove vrnitve. Mogoče pa je Katalin med svojim raziskovanjem teritorija, kjer se zadržuje zadnje čase, uplenil novo srno in je že pozabil na svoj prejšnji plen.
Vsekakor je videti, da se ima Katalin v naših gozdovih lepo. Katalina so pred dvema letoma izpustili v snežniške gozdove, po izpustu pa je ris svoj teritorij vzpostavil na območju Menišije in Rakitniške planote. "Na zahodni strani njegovo domače območje omejuje avtocesta Ljubljana–Koper, ki je doslej ni mogel prečkati. Poleti 2020 je bil večkrat opazovan in zabeležen skupaj s še enim risom (iz fotomonitoringa znan kot "Menišija1"), za katerega domnevamo, da je verjetno samica. Za zdaj večino časa preživi na Menišiji in Logaški planoti, ki ustrezata teritoriju te samice, vendar redno opravlja izlete prek Rakitne na Mokrc, verjetno zato, da bi ohranil stik z drugo preostalo samico, ki prebiva na Mokrcu," pojasnjuje Maja Sever z Zavoda za gozdove Slovenije.
Ker se je bližal čas, ko bi Katalinu stara ovratnica odpadla, so mu konec februarja zamenjali telemetrično ovratnico. Katalin, ki je zdaj star šest do sedem let, je bil ob odlovu v dobrem fizičnem stanju, tehtal pa je 25 kg, kar je en kilogram več kot v času izpusta leta 2020.
Katalin pogosto prečka reko Iško ter se giblje na območju Mokrca, kjer je teritorialen drug risji samec. Tudi tega risa je ekipa LIFE Lynx uspela uloviti in ga februarja opremiti s telemetrično ovratnico. Risa so poimenovali Igi, po bližnjem kraju Ig. Posebnost, ki so jo opazili pri Igiju, pa sta dva čopka na enem izmed uhljev, kar je lahko posledica parjenja v sorodstvu. Medtem ko je bil Igi uspavan, ga je veterinar temeljito pregledal s prenosnim ultrazvokom in opazil, da ima deformacije srca, ki so jih v okviru projekta odkrili že pri treh risih v Dinarski populaciji. "Ti podatki potrjujejo, v kako slabem stanju so naši risi in da z doselitvami zdravih risov, kot ja Katalin, lovimo zadnji vlak za rešitev populacije pred izumrtjem," še opozarjajo.
Igi si je po anesteziji dobro opomogel in se od ujetja naprej normalno giblje, kar kaže, da je kljub šumu na srcu v dobrem stanju. "Ker imamo zdaj na telemetričnih ovratnicah dva sosednja teritorialna risja samca, bomo lahko podrobno spremljali interakcije med njima ter primerjali vedenje med zdravim karpatskim risom in lokalnim samcem, ki ima težave s parjenjem v sorodstvu," še navajajo člani ekipe LIFE Lynx.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.