Dobre novice: na Kočevskem so v objektiv ujeli risinjo z mladičem. Kot so zapisali pri LIFE Lynx, je možno, da je mladičev več in kamera ni ujela vseh, saj jih ima lahko risinja tudi do štiri. Opozorili pa so, da prvo leto preživi le pol risjih mladičev, zato bo morala "samica trdo delati, da bo vzgojila mladiča do naslednjega leta".
Te divje mačke sicer veljajo za ogrožene in bi brez načrtnega doseljevanja izumrle. Preden smo jih v letu 2019 začeli k nam doseljevati, jih je bilo v naših gozdovih le še okoli 15. Prvi je k nam prišel ris Goru iz Romunije, ki so mu sledili še Katalin, Boris in Maks.
Izumrtje in ponovna naselitev risov v Sloveniji
6.000 let pred našim štetjem so risi živeli po vsej Evropi. Med letoma 1800 in 1900 se je njihovo število zmanjševalo. V Sloveniji so zadnjega risa opazili pred 112 leti. "Izumrl je zaradi izgube življenjskega prostora, pomanjkanja plena in pretiranega lova človeka," so povedali v ZOO Ljubljana.
Leta 1973 so lovci in gozdarji v Slovenijo pripeljali in naselili 6 risov iz Slovaške. Projekt je bil uspešen in risi so se kmalu razširili v sosednje države: na Hrvaško, v Bosno in Hercegovino ter celo v Italijo in Avstrijo, ostali pa so izolirani od drugih populacij risa v Evropi. Do leta 1986 je populacija v Sloveniji naraščala, po nekaj desetletjih pa se je izkazalo, da je število risov začelo upadati. Glavna razloga za to sta inbriding oz. parjenje v sorodstvu ter naključni tok frekvence genov (genetski zdrs).
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.