pomoč pri prostovoljnem končanju življenja

Ugovor vesti: sindikat farmacevtov z zahtevo za oceno ustavnosti
25. 04. 2025 12.53Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

Koalicija v DZ vložila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
20. 01. 2025 18.26Koalicijski poslanci so v DZ vložili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Zakon bi polnoletnim pacientom, ki so sposobni odločanja o sebi, na podlagi informirane odločitve omogočil pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, izhaja iz predloga zakona.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'
07. 01. 2025 11.40Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Punčka, ki so jo iskali vsi
01. 01. 2025 17.30Zgodilo se je spomladi, pojasnjeno še vedno ni. Nenadno izginotje deklice ni pretreslo le Srbije, ampak celotno regijo, tudi Slovenijo. Ko smo ob koncu leta, kot običajno, prečesali našo statistiko, smo ugotovili, da vas je med vsemi novicami, ki smo jih objavili v letu 2024, najbolj zanimala prav usoda male Danke. Redne gostje na seznamu najbolj branih novic ostajajo tudi vremenske novice, čeprav leto 2024 na srečo ni bilo leto naravnih katastrof na naših tleh. Seveda pa ni šlo niti brez politike. Naša 24ur.com sicer še naprej ostaja najbolj brana spletna stran v Sloveniji.

'Priča smo zgodovinskemu trenutku za našo družbo'
10. 06. 2024 09.59Volivci so na referendumu podprli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Odzvali so se že zagovorniki zakona. Iz društva Srebrna nit so sporočili, da smo priča zgodovinskemu trenutku za našo družbo, saj so se volivke in volivci na referendumu večinsko odločili za potrditev zakonske ureditve vprašanja pomoči pri prostovoljnem končanju življenja: "Čestitamo vsem, ki ste glasovali ZA, ker se zavzemate za temeljno pravico vsakega posameznika, da svobodno odloča o svojem življenju in smrti. Čestitamo vam tudi za modrost in pogum, da vas od te odločitve niso odvrnila zavajanja, laži in zastraševanja."

Volivci na referendumu podprli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja
09. 06. 2024 21.17Med tremi posvetovalnimi referendumi so se lahko volilni upravičenci izrekli tudi glede pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. In kaj pravijo rezultati?

Pomoči pri prostovoljnem končanju življenja: zavajanja in zastraševanja?
07. 06. 2024 17.55Prisluhnite soočenju pred referendumom o zakonski ureditvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Težko bi rekli, da o tej temi nismo dovolj podučeni, a smo med kampanjo vseeno slišali precej zavajanj in zastraševanj: slovenski škofje so na primer sprejeli izjavo, da je uzakonjanje pravice pomoči pri prostovoljnem končanju življenja smrtni greh.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?
07. 06. 2024 06.02V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Referendumsko soočenje štirih največjih parlamentarnih strank
06. 06. 2024 06.00Koalicija namesto stanovanj ponuja mladim konopljo, namesto ustrezne dolgotrajne in paliativne oskrbe ponuja evtanazijo, trdijo v opoziciji. V vladajoči koaliciji pa jim odgovarjajo: cilj je varnejša osebna uporaba konoplje in tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, zgolj omogočamo ustrezno pomoč. To sta samo dva argumenta za in proti pri referendumu o uzakonitvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki najbolj razburja. O referendumskih vprašanjih so mnenja soočili Zvone Černač iz SDS, Janja Sluga iz Gibanja Svoboda, Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije in Matevž Frangež SD.

'Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o 'evtanaziji' ni neustaven'
05. 06. 2024 15.27Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.

Pomoč pri samomoru
26. 05. 2024 15.00V Sloveniji je v luči posvetovalnega referenduma znova aktualna razprava o pomoči pri samomoru. Volivke in volivci bomo namreč 9. junija na dan evropskih volitev odločali tudi o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta referendum bo posvetovalni, kar pomeni, da za vlado ni zavezujoč. Je pa pomembno, kako bo odločilo ljudstvo, saj bo vlada mnenje državljank in državljanov težko prezrla. Da se boste lažje odločili, vam bomo v Fokusu znova pokazali, kakšen je postopek pomoči pri samousmrtitvi v švicarski ustanovi Dignitas. Obiskali smo jo leta 2019.

Je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt?
25. 05. 2024 09.04Zakon o prostovoljnem končanju življenja bi na referendumu podprlo 53 odstotkov državljanov, proti se jih je v anketi javnega mnenja opredelilo 35 odstotkov. Je slovenski predlog zakona bolj radikalen od ureditev v drugih državah? Kakšni so pomisleki nasprotnikov in zakaj pobudniki vztrajajo, da je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt? Gostili smo Petra Goloba z odbora za pravno etična vprašanja pri zdravniški zbornici in enega od soavtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja Andreja Pleterskega, sina pokojnega akademika Janka Pleterskega.

Komisija za medicinsko etiko: referendumsko vprašanje vzbuja pomisleke
24. 05. 2024 13.08Komisija za medicinsko etiko je opozorila, da referendumsko vprašanje o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja vzbuja pomisleke. Javnosti je namreč odvzeta možnost, da o vprašanju odloča vsebinsko. Področje odpira možnosti zlorab, menijo, izpostavili pa so tudi neurejenost dolgotrajne oskrbe in paliativne medicine.

Referendum o prostovoljnem končanju življenja: kaj morate vedeti?
21. 05. 2024 17.53Posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kot kaže, bo. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da ne bo zadržalo odloka o razpisu referenduma, za kar so si prizadevali v SDS in NSi. Vsebinsko pa mora o ustavnosti odloka še odločiti. Kako naj bi ta predlog urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

Referendumi z evropskimi volitvami? Dva odbora predlagala izvedbo 9. junija
19. 04. 2024 17.11Datum izvedbe treh posvetovalnih referendumov še ni usklajen. Svoboda si želi referendumski dan izvesti skupaj z evropskimi volitvami, Levici se to ne zdi nujno potrebno, SD pa predlogu nasprotuje. Mnenje o tem pa sta zdaj podala tudi dva odbora državnega zbora. Tako odbor za notranje zadeve kot odbor za zdravstvo predlagata, da se referendumski dan odvije 9. junija, torej prav na dan, ko bomo po Evropi izbirali evroposlance.

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren
09. 04. 2024 06.27Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

'Pri referendumu o zaupnici vladi bi lahko šlo za zlorabo'
19. 03. 2024 10.39Ustavni pravnik Ciril Ribičič ob več pobudah za posvetovalne referendume navaja, da je naivno pričakovati, da bi prišlo do posvetovalnega referenduma, ki bi kritiziral odločitve državnega zbora. Referendum namreč lahko razpiše le DZ, opozarja. Pri referendumu o zaupnici vladi pa "bi lahko šlo za zlorabo", je ocenil.

SDS predlaga posvetovalna referenduma o zaupanju v vlado in nastanitvah nezakonitih migrantov
18. 03. 2024 10.25Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano poslanko SDS Jelko Godec je v parlamentarni postopek vložila predloga za razpis dveh posvetovalnih referendumov. Predlagajo razpis posvetovalnega referenduma o zaupanju v Vlado Republike Slovenije, ki jo vodi dr. Robert Golob, in o nastanitvah nezakonitih migrantov v Republiki Sloveniji. V Gibanju Svoboda menijo, da gre pri predlogih SDS za manipulacijo in politično propagando pred evropskimi volitvami. Trenutno je v parlamentarnem postopku sicer več predlogov posvetovalnih referendumov.

Superreferendumski dan? O čem vse bi odločali volivci?
14. 03. 2024 06.00Superreferendumski dan ali več posamičnih referendumov? O kako pomembnih stvareh bomo sploh odločali na njih? Pobude za svetovalne referendume v zadnjih dneh kar dežujejo – tako iz koalicije kot iz opozicije. Pri vprašanju izgradnje drugega bloka nuklearne elektrarne Krško so se, z izjemo Levice, celo poenotili in predlog za referendum vložili. O tem sta v oddaji 24UR ZVEČER govorila predsednik Nove Slovenije Matej Tonin in poslanka Gibanja Svoboda Tereza Novak.

Prostovoljno končanja življenja brez podpore, v Svobodi za referendum
07. 03. 2024 13.58Poslanci so po splošni razpravi o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s 64 glasovi proti in devetimi za odločili, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podprli so ga poslanci Levice, štirje iz SD in Mojca Šetinc Pašek. V Svobodi ga niso podprli, ker so o tem že vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma.

Prostovoljno končanje življenja: zdravniška zbornica napoveduje ugovore vesti
06. 03. 2024 13.56V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga bo v četrtek obravnaval DZ. Zakon bodo sicer spoštovali, bodo pa mnogi zdravniki pri njegovem izvajanju uveljavljali ugovor vesti, je bilo slišati novinarski konferenci.

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
29. 02. 2024 11.48Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo
10. 10. 2023 17.43Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Zdravniške organizacije: Evtanazija je v nasprotju s poslanstvom zdravnika
25. 07. 2023 15.46Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Komisije za medicinsko etiko, Slovenske medicinske akademije in ljubljanske medicinske fakultete so izrazili nasprotovanje predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta je v neskladju z medicinsko etiko in ustavo, so poudarili.

Oddali podpise za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
17. 07. 2023 06.05Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so pobudniki vložili v zakonodajni postopek. Predlagatelji pojasnjujejo, da želijo z zakonom neozdravljivo bolnim, ki trpijo neznosne bolečine, zagotoviti možnost dostojanstvene smrti, ki je pravno urejena, zagotavlja družbeni nadzor in varnost postopka pred zlorabami. Predlagatelji pričakujejo podporo koalicije. "Zdravništvo predloga zakona in v njem predstavljenih rešitev ne podpira," pa so v odzivu zapisali pri Zdravniški zbornici in dodali, da bi morali kot družba napore usmeriti v razvoj in dostopnost paliativne oskrbe.

Svetina: Evtanazija 'zelo spolzko področje'. Varuh ne more biti nadzorni organ
18. 06. 2023 08.31Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da Varuh ne sme in ne more biti nadzorni organ nad izvajanjem postopkov pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kar predvideva predlog zakona. Vloga Varuha je "popolnoma jasno zapisana v ustavi in zakonu o Varuhu človekovih pravic in to zagotovo ne sodi med pooblastila Varuha", meni.

Nasilje nad starejšimi: pomembno je, da o tem spregovorijo
15. 06. 2023 10.14V združenju Srebrna nit se ob svetovnem dnevu boja proti nasilju nad starejšimi zavzemajo za ničelno toleranco do diskriminacije starejših in vseh oblik nasilja nad njimi. Ne obsojajo le klasičnih oblik nasilja, ampak tudi prikrite oblike, pri katerih starejšim iz različnih razlogov ni omogočeno dostojno, kakovostno in varno življenje.

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'
14. 06. 2023 18.46"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Zbrali 5000 podpisov za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
05. 06. 2023 13.42Pobudniki predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so zbrali zakonsko zahtevanih 5000 podpisov volivcev in volivk, ki so potrebni za njegovo vložitev v parlamentarni postopek. Z zbiranjem podpisov bodo nadaljevali do vključno 22. junija, ko se izteče 60-dnevni rok.