Argument, da gre pri uzakonjanju pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zgolj za omogočanje ustrezne pomoči tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, Čadonič Špeličeve ne prepriča. "Vsa stroka je jasno povedala, da tega ne podpira in trpljenje je del življenja in življenje je treba spoštovati. Trpljenje je treba lajšati z medicino in paliativno oskrbo." Po njenem mnenju bi s tem uzakonili smrt, opozarja tudi na zlorabe.
Sluga meni, da gre pri evtanaziji za intimno odločitev posameznika in da "paliativna oskrba v desetih odstotkih ni uspešna". Zagovarja, da se vsak sam odloča o sebi, da ne čuti bolečine.
"Vsem želimo zagotoviti intimno pravico, da se v skrajnih situacijah odločajo sami na podlagi jasnih meril," meni Frangež. Zanj gre za moralno-etično in politično vprašanje, ki terja razmislek. Poleg tega poudarja še pomen ureditve dolgotrajne oskrbe.
Medtem je Černač proti vsem štirim referendumskim vprašanjem. "Namesto pomoči pri evtanaziji bi morali govoriti o tem, kako ljudem lajšati trpljenje v zadnjih trenutkih življenja," po njegovem mnenju bi se morali pogovarjati o ustrezni oskrbi na domu in v domovih za starejše.
Tako Černač, Čadonič Špeličeva kot Frangež so se strinjali, da o referendumskih vprašanjih ne bi smeli odločati na dan evropskih volitev. Sluga jim je odgovorila, da ljudi ne podcenjujejo, saj da že imajo izoblikovana stališča o temah. Čadonič Špeličevi se zdi skupni datum "mešanje megle in zavajanje ljudi", saj da so evropske teme pomembne in tema sama zase. Černač pa, da je koalicija referendume "manipulativno zlorabila" za povečanje udeležbe na evropskih volitvah.
Referendum o konoplji
Eno od referendumskih vprašanj, ki poleg evtanazije najbolj razburja, je: Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?
Čadonič Špeličeva meni, da že imamo agencijo za zdravila, ki za tiste, ki jim zdravnik predpiše konopljo, poskrbi, da jo tudi dobijo. "Narobe je, da lahko uporabljamo snovi, ki nam škodujejo, predvsem za mlade, stroka svari pred uporabo konoplje."
V SD medtem referendumski vprašanji o konoplji podpirajo, "smo svobodna družba in verjamem v odgovornost posameznika". Po njegovem mnenju ima Slovenija na tem področju tudi kmetijski in gospodarski potencial.
Drugače menijo v SDS, kjer je Černač opozoril, da podatki kažejo, da se uporaba drog v zadnjih letih povečuje. Izpostavil je tudi nacionalni program glede prepovedanih drog, ki ga je koalicija julija lani sprejela. "V programu so zapisali, da bo posebna skupina tri leta spremljala učinke, če bi se v enem delu konoplja legalizirala," po njegovem mnenju koalicija s tem ravna kontradiktorno, medtem ko prepovedujejo uporabo arom v vejpih in elektronskih cigaretah ter višajo davek na sladke pijače.
Sluga trdi, da je to področje treba urediti na način, da bo trg urejen, da bodo zagotovili varovalke in da bi imeli ljudje podatke o tem, kakšne sestavine so v izdelkih s konopljo. "Sprejeti je treba stroge ukrepe, da otroci tega ne bodo uporabljali," je odgovorila na očitke, da bi legalizacija povečala uporabo konoplje med mladimi.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.