Slovenija

Ugovor vesti: sindikat farmacevtov z zahtevo za oceno ustavnosti

Ljubljana, 25. 04. 2025 12.53 | Posodobljeno pred 46 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, D.L., A.K.
Komentarji
41

Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

Lekarna
Lekarna FOTO: Shutterstock

Kot je v izjavi za javnost zapisal predsednik sindikata Aljaž Sočan, je bila z novelo farmacevtskim delavcem kot edinim delavcem v zdravstveni dejavnosti odvzeta pravica do ugovora vesti. "Pri tem pa so bili postavljeni v neenak, slabši položaj kot vsi ostali zaposleni v zdravstveni dejavnosti," je zapisal.

Opozoril je, da je poseg v pravico do ugovora vesti absoluten, brez izjem in velja za vse farmacevtske delavce tako pri izdaji zdravil, kot tudi pri izdaji izdelkov za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja. Zato je po prepričanju sindikata nesorazmeren in nedopusten. Dodal je, da ustava nalaga zakonodajalcu, da z zakonom določi zgolj način uresničevanja te pravice, prepoved oziroma odvzem te pravice pa da to pooblastilo presega.

Spomnil je, da je v zdravstveni dejavnosti že uveljavljena splošna ureditev ugovora vesti, ki jo določa zakon o zdravstveni dejavnosti, za zdravnike, kot nosilce zdravstvene dejavnosti, pa zakon o zdravniški službi. "Pravico do ugovora vesti torej lahko uveljavljajo vsi zdravstveni delavci, celo zdravniki kot nosilci zdravstvene dejavnosti, zgolj farmacevtskim delavcem pa je ta pravica povsem neutemeljeno v celoti odvzeta," je kritičen Sočan.

Po njegovih besedah se v sindikatu zavedajo, da uveljavljanje pravice do ugovora vesti lahko v določeni meri oteži organizacijo dela pri delodajalcih, a poudarjajo, da je uveljavljanje ugovora vesti med farmacevtskimi delavci v praksi izjemno redko. Opozoril je še, da je bila prepoved v zakon vnesena po končanem usklajevanju predloga v okviru Ekonomsko-socialnega sveta.

Poudaril je, da je omejevanje pravice do ugovora vesti za farmacevtske delavce še dodatno problematično, ker je trenutno v zakonodajnem postopku zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. "Pri čemer ni jasno, kakšna bo njegova končna oblika, in zato tudi ni jasno, ali se bo prepoved uveljavljanja pravice do ugovora vesti raztezala tudi na farmacevtske delavce, ko bo šlo za pripravo učinkovin, ki se bodo uporabljale za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja," opozarjajo.

DZ je novelo zakona o lekarniški dejavnosti sprejel sredi decembra. Temeljni namen zakona je zagotoviti kontinuirano zagotavljanje varne, stalne, enakomerne in kakovostne preskrbe z zdravili. Ureja tudi področje koncesij in zagotavlja financiranje specializacij magistrov farmacije in specialnih znanj.

Koalicija spoštuje odločitev sindikata farmacije za ustavno presojo onemogočenega uveljavljanja ugovora vesti

Koalicijske stranke Svoboda, SD in Levica spoštujejo odločitev sindikata farmacevtov, da sproži ustavno presojo člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

V Sindikatu farmacevtov Slovenije Sifarm so opozorili, da je poseg v pravico do ugovora vesti absoluten, brez izjem in velja za vse farmacevtske delavce tako pri izdaji zdravil, kot tudi pri izdaji izdelkov za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja. Zato je po prepričanju sindikata nesorazmeren in nedopusten. Dodali so, da ustava nalaga zakonodajalcu, da z zakonom določi zgolj način uresničevanja te pravice, prepoved oziroma odvzem te pravice pa da to pooblastilo presega. V sindikatu zato predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena.

"Če imajo dvome v to, da je člen zakona ustaven, je prav, da so to naredili," je dejala poslanka Svobode Tamara Kozlovič. A sami njihovega mnenja ne delijo. Kadar zdravila predpisujejo zdravniki in zdravstveni delavci na recept, farmacevt ne more uveljavljati ugovora vesti, ker samo preda prepisano zdravilo, je prepričana. "Voljo ustavnega sodišča bomo spoštovali, ocenjujemo pa, da smo naredili pravo stvar in s tem zavarovali vse bolnike, ki potrebujejo dostop do zdravil," je dejala Kozlovič.

V SD so takšno odločitev sindikata pričakovali. Tekom zakonodajnega postopka pa so ves čas opozarjali, da mora biti obrazložitev člena zelo jasna, saj bo le tako ustavno sodišče pravilno in dobro utemeljilo odločitev. Tudi po mnenju SD farmacevtski delavci ne morejo uveljavljati ugovora vesti, saj zdravila predpisujejo zdravstveni delavci, farmacevtska dejavnost pa mora biti zanesljiva in dostopna vsem bolnikom. Odločitev ustavnega sodišča pa bo po besedah poslanke SD Bojane Muršič napotek za naprej, "do katere pravice lahko uveljavljajo ugovor vesti".

Vsakdo ima pravico in dolžnost, da da člen nekega zakona v presojo ustavnemu sodišču, če tako čuti, meni vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec. Tudi v Levici menijo, da ugovor vesti za farmacevte v takšnih primerih ne more veljati. Nobena pravica ni absolutna, ampak vedno posega v pravice drugih, ustavno sodišče bo tako moralo tehtati med pravico bolnika, da pride do z receptom predpisanega zdravila in pravico farmacevta, da ima neko moralno prepričanje. Sam misli, da dileme ni, upa pa, da bo ustavno sodišče o tej zadevi odločalo hitro, morda celo prednostno.

Spomnil je, da je do takšnega člena prišlo zaradi tega, ker so v lekarni pacientki zavrnili izdajo kontracepcije, zato si ne želi, da bi se takšni dogodki ponavljali.

Očitke, da so takšno določbo sprejeli zgolj na podlagi enega primera, pa so v koaliciji zavrnili. "Vsekakor smo se mi postavili na stran vseh bolnikov, ker menimo, da jim je bila v tem primeru kršena pravica," je dejala Kozlovič. "Ključno pri tem vprašanju je, da tudi če bi bil to edini primer zaznan v celotni zgodovini, je to dovolj, zato da se prepreči vse nadaljnje, ki bi se lahko zgodili," pa je dodal Tašner Vatovec.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Janez_53
25. 04. 2025 17.33
+2
Kako se lahko nekdo gre izobraževat za farmacevta, če ima pomisleke, ali bi pomagal človeku ali pa ne??? Če zdravnik PREDPIŠE recept za kontracepcijske tablete, pa pri tem nima težave z ugovorom vesti, od kod pravica farmacevtu, da se postavi nad zdravnika??? V lekarni je zaposlen zato, da NA OSNOVI IZDANEGA LEGALNEGA RECEPTA izda tisto, kar piše na receptu!!! KONEC! Če se s tem ne strinja - išči si novo zaposlitev, na primer kot vrtnar ali kaj podobnega.
frenk707
25. 04. 2025 17.28
+2
Tisti, ki imajo ugovore vesti naj zamenjajo stroko in se preusmerijo v teologijo, tam bodo lahko vse te ugovore vesti uveljavljali v polni meri, brez škode za okolico.
optimistikus
25. 04. 2025 17.11
+3
Pa kakšen ugovor vesti in neke modne muhe neki, v službi si zato da delaš za kar si plačan in PIKA, komur to ne paše naj gre past krave kmetu, bo na svežem zraku in uživa svobodo.
sencina
25. 04. 2025 16.32
+7
Če pridem v nosnico in mi trgovka noče prodati mesa bi jo sami vprašal ha kaj pa ti tu delaš.?
Janez_53
25. 04. 2025 17.34
V nosnico pa res ne hodi, ker tam ti res ne bodo prodali mesa.
Mclaren
25. 04. 2025 16.23
+10
Pa kaki ugovor vesti, kaj ste normalni!? Pojdi metlo gonit, če ne moreš zdravila prodat!
ložjemož
25. 04. 2025 16.19
+1
"Pri čemer ni jasno, kakšna bo njegova končna oblika, in zato tudi ni jasno, ali se bo prepoved uveljavljanja pravice do ugovora vesti raztezala tudi na farmacevtske delavce, ko bo šlo za pripravo učinkovin, ki se bodo uporabljale za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja," opozarjajo. Jaz pravim tako, da tisti dohtar, ki požegna tvoje prostovoljno končanje življenja, naj ti pa še odmerek da. Pa ne bo nobenega ugovora vesti.
bossanoga
25. 04. 2025 16.16
+6
Sindikat, ki zagovarja, da nekdo zaradi seratorjev ne bo dobil zdravil. SINDIKAT?!?!?!?!?!?!
JApajaDAja
25. 04. 2025 16.15
+4
zokijeva farmacevtka je bila tudi brez ugovora-za......
prašek
25. 04. 2025 16.08
+10
Spoštovani tovariši,želim vam en prav dober dan! Če bi moja ženska rabila kontracepcijo, pa je ne bi dobila zaradi ugovora vesti, bi jaz dobil ugovor vesti , do lepega obnašanja !!!!
Ana15
25. 04. 2025 15.54
+15
Naj gre delat drugam, če ji kaj ne paše.
GAYPROPAGANDA
25. 04. 2025 15.51
+19
Ugovor vesti je potrebno ukiniti za vse poklice! Pač nisi primeren za določen poklic!
JApajaDAja
25. 04. 2025 16.17
+4
kako pa rešiti problem, če bo vojaški rok obvezen za vse...?
Castrum
25. 04. 2025 15.47
-9
NVOji so s svojim bičikliranjem dosegli to, da zaslepljeni del ljudstva stroki ne verjame več. Vsak razumen ve, da je to pot v prepad in propad družbe.
Nidani
25. 04. 2025 15.51
+9
Kot recimo, da brez ulice ni pravične sodbe? To o stroki? 😂
Nidani
25. 04. 2025 15.47
+12
Desnuhi nazadnjaški so povsod, tudi v zdravstvu.... dob8, da so v manjšini, sicer bi še vedno na drevesu sedeli... zakaj ne gredo na teologijo, če zdravstvo ni za njih?!
Nidani
25. 04. 2025 15.47
+2
Castrum
25. 04. 2025 15.37
-15
Kot vidim po komentarjih, torej ne verjamete farmacevtom, se pravi strokovnjakom ki najbolj poznajo zdravila in kontraindikacije zdravil.
Castrum
25. 04. 2025 15.38
-9
misterbin
25. 04. 2025 15.29
+13
Za ,kaj se po tem šola za tak poklic in uvaja neke svoje cilje in se dela pametno
Uporabnik1921539
25. 04. 2025 15.22
-15
ugovor vesti mira biti omogocen vsem ali nikomur.Farmacevt ne more in ne sme biti izjema.Lekarn je povsod dovolj,da gres pac v drugo,ce imas kaksne posebne zelje.Ni priblem
devlon
25. 04. 2025 15.10
+13
odpustijo naj jo al pa dajo nekam epruvete prat. Pa bo rešena. Brezvestnica
Beuelin
25. 04. 2025 15.10
+12
Nekateri se za ta poklic očitno odločijo, da lahko drugim grenijo življenje. Zdravila brez recepta se v ZDA pa verjetno še kje dobijo v vsakem marketu. Pri nas ti pa pametuje v lekarni, ko kupiš aspirin. Da ne govorim, da čakaš pol ure v vrsti in na ekranu bereš promocijo "stop nasilju". Me ne čudi, če komu poči film.
Castrum
25. 04. 2025 15.36
-11
Torej predlagaš ameriški zdravstveni sistem?
Nidani
25. 04. 2025 15.50
+8
ArkaMast
25. 04. 2025 15.05
-3
Vsak ima pravico do ugovora vesti, firma pa ima dolžnost za vsako stranko poskrbeti. Bo pa en drugi postregel, ta čas naj pa ta z vestjo pometa.
borjac
25. 04. 2025 14.59
+13
Od danes naprej bodo Električisti , Vodovodarji , Dimnikarji , Keramičarji , Delavci komunale ... pa še kdo UVEDLI PRAVICO DO UGOVORA VESTI , ZA ZDRAVNIKE, FARMACEVTE, DUHOVNIKE , ŠKOFE ITD. , KI UPORABLJAJO PRAVICO DO UGOVORA VESTI .